Аутор Тема: Персонални досијеи државних службеника између два светска рата  (Прочитано 2243 пута)

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Да ли се неко бавио истраживањем ове теме?

Персонални досијеи војних лица се чувају у Војном Архиву.
За учитеље, а мислим генерално и за просветне раднике се архивска грађа може наћи у Архиву Србије.
 
Где се чува архивска грађа за припаднике полиције и чиновнике?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Персонални досијеи државних службеника између два светска рата
« Одговор #1 послато: Фебруар 21, 2019, 08:34:59 поподне »
Нисам сигуран како се дели надлежност између Архива Србије и Југославије, подељено по областима. Рекао бих да је међуратни период потпуно у Архиву Југославије.

За распоред учитеља краљевине Србије потврђујем да је у Архиву Србије.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Персонални досијеи државних службеника између два светска рата
« Одговор #2 послато: Фебруар 22, 2019, 08:58:22 пре подне »
Грађа за учитеље се налази у у Архиву Србије у згради у Железнику.
Чува се у фонду Министарства просвете Народне Републике Србије, зато што се у истом налазе и досијеи учитеља из времена ФНРЈ.
Имају именски регистар на основу којег се поручују досијеи. У истим би требале да се налазе и фотографије учитеља.

Код досијеа официра и подофицира у Војном Архиву, не знам шта се све налази.
Такође, не знам да ли су обухваћени и подофицири који нису били активни припадници војске, него су кроз Први светски рат стекли чинове.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Персонални досијеи државних службеника између два светска рата
« Одговор #3 послато: Фебруар 22, 2019, 08:19:58 поподне »
Колико знам, период до 1914. се чува у Карнегијевој, а новије се чува у Железнику.

За Војни архив... распитаћемо се, јавићемо.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Персонални досијеи државних службеника између два светска рата
« Одговор #4 послато: Фебруар 23, 2019, 06:19:08 поподне »
Да не отварам нову тему... занимљиво је претраживати промене презимена у Службеном војном листу Краљевине Југославије, који је доступан на страницама Универзитетске библиотеке (http://www.unilib.rs/istorijske-novine).







То није било необично за то време, нешто слично се дешавало и у БиХ, где су се страна презимена прилагођавала домаћим.



Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Персонални досијеи државних службеника између два светска рата
« Одговор #5 послато: Фебруар 28, 2019, 11:00:58 поподне »
Неки  истраживачи ће се изненадити, ако наиђу на ову страницу  у истраживању  свог порекла...

Ван мреже Каменсрамен

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Персонални досијеи државних службеника између два светска рата
« Одговор #6 послато: Фебруар 19, 2020, 12:17:40 пре подне »
Само да се пријавим да сам тражећи податке о свом претку посетио архив Војводине где сам претраживао досијее персоналне за службенике Дунавскее финансијске дирекције финансијски чиновници тзв. финанси,нажалост баш мог претка нисам нашао. Људи у архиву Војводине су били врло предусретљиви и дали ми целу грађу везану за тај период око 1925-1935год у којој сам налетео на целокупну историју појединих ~финааса~ као што су њихове слике портрета црно беле, пожутели папири са дипломама школовања,потписи,молбе,напредовања..то је нешто непроцењиво,надам се да ће неко од потомака људи чија се архива тамо налази успети да допре до тога.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Персонални досијеи државних службеника између два светска рата
« Одговор #7 послато: Фебруар 19, 2020, 12:43:45 пре подне »
Само да се пријавим да сам тражећи податке о свом претку посетио архив Војводине где сам претраживао досијее персоналне за службенике Дунавскее финансијске дирекције финансијски чиновници тзв. финанси,нажалост баш мог претка нисам нашао. Људи у архиву Војводине су били врло предусретљиви и дали ми целу грађу везану за тај период око 1925-1935год у којој сам налетео на целокупну историју појединих ~финааса~ као што су њихове слике портрета црно беле, пожутели папири са дипломама школовања,потписи,молбе,напредовања..то је нешто непроцењиво,надам се да ће неко од потомака људи чија се архива тамо налази успети да допре до тога.

Хвала, Каменесрамене, што си поделио ово искуство с нама. Војни архив свакако има много тога што може користити родословцима. И наравно, не само у изради родослова, већ и у проширењу сазнања о личностима које га чине. Треба се надати да ће у будућности њихова архивска грађа бити доступнија и да ће служити сврси архивске грађе.