Аутор Тема: Змијање  (Прочитано 8463 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Змијање
« Одговор #20 послато: Мај 30, 2019, 08:22:05 поподне »
Dodaću ga. Zaboravih Risovića iz Ribnika. Ali zar se Zmijanje ne nalazi između Sane i Vrbasa? Mislim da ove rezultate iz Ribnika i Vrbljana ne treba uračunati u ovaj presek. Ali šta bi onda trebala biti sjeverna i južna granica Zmijanja?

Рисовић је из Бусија (Рибник). То мислим не припада Змијању.

Што се граница тиче, Симо је овде поставио једну мапу Змијања


Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Змијање
« Одговор #21 послато: Мај 30, 2019, 08:37:53 поподне »
Цитат
Рисовић је из Бусија (Рибник). То мислим не припада Змијању.

Што се граница тиче, Симо је овде поставио једну мапу Змијања



Ove mapa je dobra, samo mislim da bi istočna granica morala biti rijeka Vrbas, a zapadna granica rijeka Sana. Samo je veliki problem sjeverna i južna granica.
« Последња измена: Мај 30, 2019, 08:39:39 поподне Филип Андрић »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Змијање
« Одговор #22 послато: Јул 16, 2020, 01:15:23 поподне »
Змијање


I2-Y3120>PH908
Ћутковић, Ђурђевдан, Кола/Бања Лука
Кочић, Игњатијевдан, Стричићи/Бања Лука
Кривокућа, Василијевдан, Стричићи/Бања Лука
Чалакић, Тривуњдан, Радманићи/Бања Лука
Бркић, Никољдан, Борковићи/Бања Лука
Грмуша, Јовањдан, Голеши/Бања Лука
Јеличић, Никољдан, Борковићи/Бања Лука
Андрић, Ђурђевдан, Горњи Граци/Мркоњић Град
I2-Y3120
Милаковић, Ђурђевдан, Кмећани/Бања Лука
Милосавић, Јовањдан, Кмећани/Бања Лука
Рајковић, Јовањдан, Котор/Мркоњи Град
I2-Y3120>Z17855
Поповић, Јовањдан, Бистрица/Бања Лука
I2-M423
Чалакић, Тривуњдан, Вилуси/Бања Лука (23andMe)

R1a-Z280>Y2902
Матић, Јовањдан, Голеши/Бања Лука
R1a-Z280>YP951
Новаковић, Стевањдан, Крупа на Врбасу/Бања Лука
R1a-M458>L1029
Јањетовић, Никољдан, Бистрица/Бања Лука
Анонимни, Никољдан, Стричићи/Бања Лука
Анонимни, Никољдан, Радманићи/Бања Лука
R1a-Z280>YP4278
Шушић, Симеундан, Рекавице/Бања Лука

E-V13>Y37092
Ђурђевић, Часне Вериге, Стричићи/Бања Лука
Анонимни, Часне Вериге, Тријебово/Мркоњић Град
Видовић, Часне Вериге, Тријебово/Мркоњић Град
E-V13>Z1057
Божић, Томиндан, Дујаковци/Бања Лука
Чубриловић, Никољдан, Крупа на Врбасу/Бања Лука
E-V13>L241
Милошевић, Јовањдан, Борковићи/Бања Лука

N2-P189.2
Шамара, Јовањдан, Крупа на Врбасу/Бања Лука (23andMe)
Секулић, Јовањдан, Радманићи/Бања Лука (23andMe)

J2b-M205>Y22059
Лакић, Томиндан, Горње Соколово/Рибник
J2b-M241>YZ638
Анононимни, Стевањдан, Мањача/Бања Лука

J1-ZS4993>ZS9949
Кочић, Ђурђевдан, Стричићи/Бања Лука
Антонић, Ђурђевдан, Лусићи/Бања Лука

J2a-M67>SK1336
Удовичић, Ђурђевдан, Кола/Бања Лука
J2a-L26>L70
Анонимни, Јовањдан, Добрња/Бања Лука

R1b-Z2103>Z2705
Амиџић, Никољдан, Рибник

Амиџић је из Рибника, али су ови Амиџићи по свему судећи изворно Змијањци. Било их је према шематизму из 1882. у околини Мркоњић Града (Граци).

I2b-L415
Анонимни, Никољдан, Ситница/Рибник


I2-M423 = 39,4%
R1a-M417 = 18,2%
E-V13 = 18,2%
N2-P189.2 = 6,1%
J2b-M102 = 6,1%
J1-M267 = 6,1%
J2a-M410 = 6,1%
R1b-M269 = 3%
I2b-L415 = 3%

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Змијање
« Одговор #23 послато: Јул 16, 2020, 02:01:41 поподне »
Српско становништво Змијања досељено је у првим вековима турске владавине, углавном из Херцеговине. Није искључено да је опстао и мањи број староседелачког становништва. Касније није било миграција ка овој области, ако изузмео сеобе новијег датума из западних крајишких области и директно из Херцеговине и Црне Горе. Са друге стране, област је битна у том транзитном смислу, зато што су одавде ишле миграције ка осталој Босанској Крајини, Северној Далмацији, итд.

Интересантно је да генетска слика, без обзира на појединости које са собом носи Змијање као област, не одудара превише од српског просека. У овом пресеку фале хаплогрупе G2a и I1, али и оне су присутне ако гледамо Змијање у ширем смислу.


Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Змијање
« Одговор #24 послато: Јул 16, 2020, 02:24:11 поподне »
Змијање


I2-Y3120>PH908
Ћутковић, Ђурђевдан, Кола/Бања Лука
Кочић, Игњатијевдан, Стричићи/Бања Лука
Кривокућа, Василијевдан, Стричићи/Бања Лука
Чалакић, Тривуњдан, Радманићи/Бања Лука
Бркић, Никољдан, Борковићи/Бања Лука
Грмуша, Јовањдан, Голеши/Бања Лука
Јеличић, Никољдан, Борковићи/Бања Лука
Андрић, Ђурђевдан, Горњи Граци/Мркоњић Град
I2-Y3120
Милаковић, Ђурђевдан, Кмећани/Бања Лука
Милосавић, Јовањдан, Кмећани/Бања Лука
Рајковић, Јовањдан, Котор/Мркоњи Град
I2-Y3120>Z17855
Поповић, Јовањдан, Бистрица/Бања Лука
I2-M423
Чалакић, Тривуњдан, Вилуси/Бања Лука (23andMe)

R1a-Z280>Y2902
Матић, Јовањдан, Голеши/Бања Лука
R1a-Z280>YP951
Новаковић, Стевањдан, Крупа на Врбасу/Бања Лука
R1a-M458>L1029
Јањетовић, Никољдан, Бистрица/Бања Лука
Анонимни, Никољдан, Стричићи/Бања Лука
Анонимни, Никољдан, Радманићи/Бања Лука
R1a-Z280>YP4278
Шушић, Симеундан, Рекавице/Бања Лука

E-V13>Y37092
Ђурђевић, Часне Вериге, Стричићи/Бања Лука
Анонимни, Часне Вериге, Тријебово/Мркоњић Град
Видовић, Часне Вериге, Тријебово/Мркоњић Град
E-V13>Z1057
Божић, Томиндан, Дујаковци/Бања Лука
Чубриловић, Никољдан, Крупа на Врбасу/Бања Лука
E-V13>L241
Милошевић, Јовањдан, Борковићи/Бања Лука

N2-P189.2
Шамара, Јовањдан, Крупа на Врбасу/Бања Лука (23andMe)
Секулић, Јовањдан, Радманићи/Бања Лука (23andMe)

J2b-M205>Y22059
Лакић, Томиндан, Горње Соколово/Рибник
J2b-M241>YZ638
Анононимни, Стевањдан, Мањача/Бања Лука

J1-ZS4993>ZS9949
Кочић, Ђурђевдан, Стричићи/Бања Лука
Антонић, Ђурђевдан, Лусићи/Бања Лука

J2a-M67>SK1336
Удовичић, Ђурђевдан, Кола/Бања Лука
J2a-L26>L70
Анонимни, Јовањдан, Добрња/Бања Лука

R1b-Z2103>Z2705
Амиџић, Никољдан, Рибник

Амиџић је из Рибника, али су ови Амиџићи по свему судећи изворно Змијањци. Било их је према шематизму из 1882. у околини Мркоњић Града (Граци).

I2b-L415
Анонимни, Никољдан, Ситница/Рибник


I2-M423 = 39,4%
R1a-M417 = 18,2%
E-V13 = 18,2%
N2-P189.2 = 6,1%
J2b-M102 = 6,1%
J1-M267 = 6,1%
J2a-M410 = 6,1%
R1b-M269 = 3%
I2b-L415 = 3%

Занимљив генетски пресјек. Изједначен удио хаплогрупе Р1а и Е-В13. Такође занимљив овај резултат И2б-Л415. Фале хаплогрупе као што је Г2а и И1, али то је вјероватно због тога, јер то није пресјек за Змијање у ширем смислу.

Кривокуће са Стричића су доселили прије 1882 из села Доњи Граци, гдје постоји и засеок Кривокуће. На овом Змијању (које је на карти) их има осим у Стричићима и Доњим Грацима још у селима Доње Ратково и Подрашница, а 1882 се спомињу још у парохији Варцар Вакуф (данашњи Мркоњић Град). У Доњем Раткову су доселили прије првог свијетског рата из Подрашнице, јер им се мајка преудала. Свима је матица у селу Подрашница. Изван овог Змијања се са овом славом Кривокуће у шематизму из 1882 спомињу још у парохији Лакташи, која је обухватала четири села, међу којима и Гламочане, гдје данас Кривокућа има.

Што се тиче Амиџића са славом Никољдан, њих има у селу Драгорај крај Рибника, а Драгорај се у шематизму из 1882 спомиње као саставни дио парохије Граци са још 3 села. Неки су прешли и у нека околна села као што су напримјер Горњи Граци. Кажу да су се они прије ваљда презивали Кнежевић. Међутим негдје на овом форуму сам видио да они имају усмено предању да потичу од Срдића, којих има широм Босанске Крајине, а матица им је у селу Роре у Унцу.
« Последња измена: Јул 16, 2020, 02:28:10 поподне Андријић »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Змијање
« Одговор #25 послато: Јул 16, 2020, 02:27:46 поподне »
Што се тиче Амиџића са славом Никољдан, њих има у селу Драгорај крај Рибника, а Драгорај се у шематизму из 1882 спомиње као саставни дио парохије Граци са још 3 села. Неки су прешли и у нека околна села као што су напримјер Горњи Граци. Неки кажу да су се они прије ваљда презивали Кнежевић. Међутим негдје на овом форуму сам видио да они имају усмено предању да потичу од Срдића, којих има широм Босанске Крајине, а матице им је у селу Роре у Унцу.

Сетих се сад да је Зрно причао да су пореклом од Срдића. Ако је тако, онда вероватно нису Змијањци, него досељеници из западних крајишких области, или евентуално из околине Гламоча.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Змијање
« Одговор #26 послато: Јул 16, 2020, 03:15:14 поподне »
Да, ови Амиџићи јесу из Драгораја код Рибника. Мислим да је то село данас напуштено. А рекао ми је неко да имају предање да су од Срдића. У сваком случају се везују за Унац и Гламоч, а не Змијање.

Ван мреже Грабеж

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 43
  • R1b>BY611>YZ2705>BY200954, Трескавац/Растока
Одг: Змијање
« Одговор #27 послато: Јул 16, 2020, 10:54:40 поподне »
Да, ови Амиџићи јесу из Драгораја код Рибника. Мислим да је то село данас напуштено. А рекао ми је неко да имају предање да су од Срдића. У сваком случају се везују за Унац и Гламоч, а не Змијање.

У Драгорају живе моји рођаци Сладојевићи, село није напуштено.

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Змијање
« Одговор #28 послато: Јул 17, 2020, 08:56:41 поподне »
Zna li neko nesto vise o Tubonjicima iz Kola? Slave Djurdjevdan. U sematizmu iz 1882. ih nema tu, ali ima Tubonjica, koji takodje slave Djurdjevdan, u parohiji Blasko kod Laktasa. Meni deluje da su to upravo oni. U austrijskom popisu iz 1895. se pominje kraj "Tubonjici" u Kolima. Takodje, zanimljivo je da su u maticnoj knjizi 2 coveka upisana kao "Gajic-Tubonjic", a jedan od njih je na drugom mestu upisan samo kao "Tubonjic". Gajica je bilo 1882. u Kolima i isto slave Djurdjevdan. Ima li neko ideju zbog cega ovi imaju 2 prezimena?

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Змијање
« Одговор #29 послато: Јул 23, 2020, 08:29:15 поподне »
Сјеверне и јужне границе на мапи су претенциозне.На југу не даље од Чађавице и Граца (нема смисла Герзово или Пљеву у Змијање укључивати), сјеверна граница до Бања Луке.Такође статистика је непоуздана из разлога што има презимена која су у статистици, а засигурно нису на подручу Змијања уназад 120  година.Можда треба (ето ја паметан),укључити неког ко добро познаје Змијање, и родове који су били доминантни прије Великог рата(кад још није наступило масовније одсељавање са Змијања), тестирати њихове чланове , као и исламизиране у Кључиу и Санском Мосту и онда имати реалнију генетску слику.
Извињавам се ако паметујем.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Змијање
« Одговор #30 послато: Јул 23, 2020, 08:34:44 поподне »
Сјеверне и јужне границе на мапи су претенциозне.На југу не даље од Чађавице и Граца (нема смисла Герзово или Пљеву у Змијање укључивати), сјеверна граница до Бања Луке.Такође статистика је непоуздана из разлога што има презимена која су у статистици, а засигурно нису на подручу Змијања уназад 120  година.Можда треба (ето ја паметан),укључити неког ко добро познаје Змијање, и родове који су били доминантни прије Великог рата(кад још није наступило масовније одсељавање са Змијања), тестирати њихове чланове , као и исламизиране у Кључиу и Санском Мосту и онда имати реалнију генетску слику.
Извињавам се ако паметујем.

Герзово и Пљева и нису урачунати у Змијање овде, нити у статистику, која има за циљ да прикаже стање међу Србима пореклом са Змијања. Дакле нема веза што последњих 100 година нису тамо (мада већина и даље има огранке у тој области). У том случају би и за Крајину требали радити пресек у Војводини. ;)

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Змијање
« Одговор #31 послато: Јул 27, 2020, 07:58:48 пре подне »
I2-M423 = 39,4%
R1a-M417 = 18,2%
E-V13 = 18,2%
N2-P189.2 = 6,1%
J2b-M102 = 6,1%
J1-M267 = 6,1%
J2a-M410 = 6,1%
R1b-M269 = 3%
I2b-L415 = 3%, ова "статистика " је такође  :), јасно је да се нису тестирали људи по неком плану/пројекту/истраживању, него по сопственој жељи за сазнањем о свом поријеклу, дакле табела је  :(.Ако Змијањци које се тестирају, уписују данашнје мјесто живљења, или неко мјесто са Мањаче(по предању) опет :(,поготово што исламизовани дио (Кључ и Сански мост),дио према Приједору (Марићка,Јелићка) није обухваћен.Некадашње границе општина/џемата/округа/ нису као данашње (примјер Ајдери из Љубачева/Б.Лука, за себе кажу да су "са Гламоча доселили", а у стварности они су из Преоца који је 1800-их припадао Гламочу, а од послије другог рата припада Грахову-значи да би могли доћи до податка да је један ајдер дослио са Гламоча , а други из Грахова) :-X

Волим кад неко има смисао за шалу, мислим да је то једна од позитивнијих људских особина.

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Змијање
« Одговор #32 послато: Август 03, 2020, 11:43:02 пре подне »
Као што је познато Рибник цели не припада Змијању. Занимало бих ме како се онда зове географска област којој припадају Кључ , тај део Рибника... ( Између Тромеђе и Змијања , ако се не варам)

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Змијање
« Одговор #33 послато: Август 05, 2020, 08:34:12 поподне »
Можете прочитати два добра чланка о змијању:

http://www.infobiro.ba/article/909697

https://www.poreklo.rs/2014/07/13/zmijanje-zmijanjci/

Такође у опширном попису босанског санџака из 1604. св 1/2 на стр. 393 налази се попис села нахије Змијање, не знам колико је издање које сам нашао поуздано, али опет га треба узети у обзир као извор.

Унапред се  извињавам, ако сам на погрешан начин навео изворе.

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Змијање
« Одговор #34 послато: Август 28, 2020, 03:31:32 поподне »
Занимљив генетски пресјек. Изједначен удио хаплогрупе Р1а и Е-В13. Такође занимљив овај резултат И2б-Л415. Фале хаплогрупе као што је Г2а и И1, али то је вјероватно због тога, јер то није пресјек за Змијање у ширем смислу.

Кривокуће са Стричића су доселили прије 1882 из села Доњи Граци, гдје постоји и засеок Кривокуће. На овом Змијању (које је на карти) их има осим у Стричићима и Доњим Грацима још у селима Доње Ратково и Подрашница, а 1882 се спомињу још у парохији Варцар Вакуф (данашњи Мркоњић Град). У Доњем Раткову су доселили прије првог свијетског рата из Подрашнице, јер им се мајка преудала. Свима је матица у селу Подрашница. Изван овог Змијања се са овом славом Кривокуће у шематизму из 1882 спомињу још у парохији Лакташи, која је обухватала четири села, међу којима и Гламочане, гдје данас Кривокућа има.

Што се тиче Амиџића са славом Никољдан, њих има у селу Драгорај крај Рибника, а Драгорај се у шематизму из 1882 спомиње као саставни дио парохије Граци са још 3 села. Неки су прешли и у нека околна села као што су напримјер Горњи Граци. Кажу да су се они прије ваљда презивали Кнежевић. Међутим негдје на овом форуму сам видио да они имају усмено предању да потичу од Срдића, којих има широм Босанске Крајине, а матица им је у селу Роре у Унцу.

Ово што сам рекао за Кривокуће је дезинформација и грешка. Матица свих Кривокућа са славом Василијевдан је заправо у селу Доњи Граци код Мркоњић Града, гдје постоји и читав засеок Кривокућа. Отуда су се исељавали у сусједно село Подрашница, Стричиће код Бања Луке, Гламочане код Лакташа и Мркоњић Град. Од Кривокућа из Доњих Граца потичу Ковачевићи у Доњим и Горњим Грацима и Подрашници. Досељени су по предању из Крњеуше код Петровца у Доње Граце, међутим тамо није било никаквих Кривокућа. Видио сам да су овим Кривокућама из Стричића у генетском смислу блиски Вигњевићи из Лике (Мазин код Грачаца) који са њима дијеле исту славу и двије породице са Кордуна (Пјевац и Зобеница) чија је слава такође Василијевдан. Можда су ове Кривокуће управо потекле од Вигњевића, пошто су им генетски блиски. Не искључујем ту могућност, ма да за то немам никакве доказе. У селу Врточе (одма поред Крњеуше) је било Вигњевића са славом Василијевдан, за које Петар Рађеновић у својој књизи "Бјелајског Поље и Бравско" из 1925 наводи да су досељени током друге половине 18.вијека из Горњег Лапца (Лика).

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Змијање
« Одговор #35 послато: Август 28, 2020, 03:51:51 поподне »
Ово што сам рекао за Кривокуће је дезинформација и грешка. Матица свих Кривокућа са славом Василијевдан је заправо у селу Доњи Граци код Мркоњић Града, гдје постоји и читав засеок Кривокућа. Отуда су се исељавали у сусједно село Подрашница, Стричиће код Бања Луке, Гламочане код Лакташа и Мркоњић Град. Од Кривокућа из Доњих Граца потичу Ковачевићи у Доњим и Горњим Грацима и Подрашници. Досељени су по предању из Крњеуше код Петровца у Доње Граце, међутим тамо није било никаквих Кривокућа. Видио сам да су овим Кривокућама из Стричића у генетском смислу блиски Вигњевићи из Лике (Мазин код Грачаца) који са њима дијеле исту славу и двије породице са Кордуна (Пјевац и Зобеница) чија је слава такође Василијевдан. Можда су ове Кривокуће управо потекле од Вигњевића, пошто су им генетски блиски. Не искључујем ту могућност, ма да за то немам никакве доказе. У селу Врточе (одма поред Крњеуше) је било Вигњевића са славом Василијевдан, за које Петар Рађеновић у својој књизи "Бјелајског Поље и Бравско" из 1925 наводи да су досељени током друге половине 18.вијека из Горњег Лапца (Лика).

Могуће да је ово предање тачно јер код Бјелаја,а недалеко од Крњеуше постоји старо селиште Кривокуће. Чини ми се да сам то помињао у свом тексту о крајишким Родићима. Треба да погледам,али ми је остало у сјећању.

Ван мреже АлМил

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Змијање
« Одговор #36 послато: Јануар 06, 2022, 08:11:16 поподне »
Зна ли ко да ми каже нешто о Милунима ( Милуновићима) Ораховљани( Мркоњић Град) засеок Милуни, крсна слава Марковдан?