Аутор Тема: Dante Labs  (Прочитано 107415 пута)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Dante Labs
« Одговор #380 послато: Децембар 11, 2020, 01:19:18 поподне »
Onda se namece zakljucak da nema prostora za zalbu, zar ne?
Po mom mišljenju da. Uradili su po zakonu.
Ipak morate sami odlučiti.

Ван мреже melkijades

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Dante Labs
« Одговор #381 послато: Децембар 11, 2020, 01:26:49 поподне »
Po mom mišljenju da. Uradili su po zakonu.
Ipak morate sami odlučiti.

Hvala. Sve sam blizi odluci da platim i zavrsim sa tim. I ne bi bio problem, da ne postoji mogucnost da pri slanju zbog kovida ne uniste uzorak i onda moram sve ponovo da prolazim.   >:(

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Dante Labs
« Одговор #382 послато: Децембар 11, 2020, 01:29:42 поподне »
Nemojte žuriti, sačekajte da slanjem....

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Dante Labs
« Одговор #383 послато: Децембар 11, 2020, 01:38:41 поподне »
Po mom mišljenju da. Uradili su po zakonu.
Ipak morate sami odlučiti.


Да ли је закон мењан у односу на прошлу годину ?

Постоји могућност да су тада (2018-2019) радили неправилно, а да сада раде правилно. Не знам.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Dante Labs
« Одговор #384 послато: Децембар 11, 2020, 01:39:09 поподне »
Hvala. Sve sam blizi odluci da platim i zavrsim sa tim. I ne bi bio problem, da ne postoji mogucnost da pri slanju zbog kovida ne uniste uzorak i onda moram sve ponovo da prolazim.   >:(
И ја желим да завршим с овим, мислим да су живци вреднији од ове таксе :) Владимир ми рече да ће и остали Никшићи тако да ураде, рекао им је и за евентуалну другу опцију (ако би уопште била могућа, уз чекање), и сви хоће да сад заврше са тим, како год било...Ми смо мало живчани, па морамо да чувамо живце  :D (нећемо да се бакћемо додатних можда и месец дана, а иде и Нова година, празници, откуд знам...оде ми дозвола за пецање за следећу годину, али боље она нек сачека , него да чекам нови кит...а и хладно је за пецање :) )
« Последња измена: Децембар 11, 2020, 01:43:41 поподне ДушанВучко »

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Dante Labs
« Одговор #385 послато: Децембар 11, 2020, 01:44:02 поподне »

Да ли је закон мењан у односу на прошлу годину ?

Постоји могућност да су тада (2018-2019) радили неправилно, а да сада раде правилно. Не знам.
Carinski Zakon (Sl.gl.RS br 95/2018; 91/2019- dr.zakon 144/2020

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Dante Labs
« Одговор #386 послато: Децембар 11, 2020, 04:39:37 поподне »
Carinski Zakon (Sl.gl.RS br 95/2018; 91/2019- dr.zakon 144/2020

Хвала Гоцо - то је више за ове наше који су "награбусили" или ће "награбусити"!

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Dante Labs
« Одговор #387 послато: Децембар 11, 2020, 06:10:36 поподне »
Хвала Гоцо - то је више за ове наше који су "награбусили" или ће "награбусити"!
Jeste i meni lično je žao zbog toga, jer ljudi se jedva odluče za ovakva istraživanja, jer je zaista skupo, a onda još i treba da plate za trošak koji nisu računali i koji je zaista, zaista veliki, a nisu ni upoznati od početka da će suma biti još za 50 evra veća.
Ali šta je tu je. Ove odredbe su predvidjene u zakonu.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Dante Labs
« Одговор #388 послато: Децембар 11, 2020, 06:17:05 поподне »
Jeste i meni lično je žao zbog toga, jer ljudi se jedva odluče za ovakva istraživanja, jer je zaista skupo, a onda još i treba da plate za trošak koji nisu računali i koji je zaista, zaista veliki, a nisu ni upoznati od početka da će suma biti još za 50 evra veća.
Ali šta je tu je. Ove odredbe su predvidjene u zakonu.
Ако је тако, онда је овде царина заштићена, јер овде само пише 149 евра... једино убудуће да Данте или нека друга кућа не шаљу цену анализе више, него само цену кита...Код Чворовића ће још већа царина да буде, он је поручио неку скупљу анализу, од 200 и нешто евра
« Последња измена: Децембар 11, 2020, 06:19:00 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Dante Labs
« Одговор #389 послато: Децембар 11, 2020, 06:22:04 поподне »
Vaša prijateljica je u pravu...
Prema carinskom zakonu postoji 6 metoda utvrdjivanja carinske vrednosti, propisane odredbama čl.52 i 56 ovog zakona, a primena se vrši po hijerarhijskom rasporedu.
Jedna od tih metoda je uporedjivanje vrednosti istovetne ili slične robe, uvezene približno u isto vreme na teritoriju R.S.

То није баш потпуна информација. У члану 56. који сте поменули прецизно пише:

"Ako carinska vrednost robe ne može da se utvrdi u skladu sa članom 52. ovog zakona, utvrđuje se primenom, po redu, stava 3. tač. 1)-4) ovog člana, do prve tačke u skladu sa kojom se carinska vrednost robe može utvrditi. "

У пакету стоји рачун, а неко рече да чак и стоји да прибор кошта 11 EUR а да је остатак цене ДНК анализа која се обавља у Италији. При томе, ово није фалш рачун са AliExpressa, већ рачун од озбиљне фирме, из државе чланице Европске уније.

Наравно, не треба замерити цариницима, јер не могу они да се разумеју у сваки садржај пакета који прегледају, али овде је дефинитивно направљена грешка у процени.

Ова ситуација је отприлике као да сте (далеко било) имали хируршку интервенцију на летовању и клиника вам пошаље поштом рачун од 1000 ЕУР на кућну адресу а уз њега поклон налив перо са логом клинике која вас је лечила, а онда вам пошта наплати царину на налив перо на основицу од 1000 ЕУР.
« Последња измена: Децембар 11, 2020, 06:31:13 поподне Драган Обреновић »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Dante Labs
« Одговор #390 послато: Децембар 11, 2020, 06:24:24 поподне »

Да ли је закон мењан у односу на прошлу годину ?

Постоји могућност да су тада (2018-2019) радили неправилно, а да сада раде правилно. Не знам.

 Нема шансе.
 Све услуге су опорезоване у земљи гдје се врши услуга. Ово је практично дупло опорезивање. Са њима је немогуће изаћи на крај. Знају да за ову суму нико неће покренути управни спор...

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Dante Labs
« Одговор #391 послато: Децембар 11, 2020, 06:25:19 поподне »
То није баш потпуна информација. У члану 56. који сте поменули прецизно пише:

"Ako carinska vrednost robe ne može da se utvrdi u skladu sa članom 52. ovog zakona, utvrđuje se primenom, po redu, stava 3. tač. 1)-4) ovog člana, do prve tačke u skladu sa kojom se carinska vrednost robe može utvrditi. "

У пакету стоји рачун, а неко рече да чак и стоји да прибор кошта 11 EUR а да је остатак цене ДНК анализа која се обавља у Италији. При томе, ово није фалш рачун са AliExpressa, већ рачун од озбиљне фирме, из државе чланице Европске уније.

Наравно, не треба замерити цариницима, јер не могу они да се разумеју у сваки садржај пакета који прегледају, али овде је дефинитивно направљена грешка у процени.

Ова ситуација је отприлике као да сте (далеко било) имали хируршку интервенцију на летовању и клиника вам пошаље поштом рачун од 1000 ЕУР на кућну адресу а уз њега поклон налив перо са логом клинике која вас је лечила, а онда вам пошта наплати царину на налив перо на основицу од 2000 ЕУР.

Tačno tako Dragane.
Ali morate to objasniti njima.
Carini  :)

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Dante Labs
« Одговор #392 послато: Децембар 11, 2020, 06:29:07 поподне »
Ако је тако, онда је овде царина заштићена, јер овде само пише 149 евра... једино убудуће да Данте или нека друга кућа не шаљу цену анализе више, него само цену кита...Код Чворовића ће још већа царина да буде, он је поручио неку скупљу анализу, од 200 и нешто евра

Ако је тако, онда се реално не можемо љутити на царину, јер не могу цариници знати о чему се тачно ради и да се цена односи на услугу лабораторије у Италији, а да је вредност прибора за узимање узорка занемарљива.

Све у свему, ово је кикс фирме Dante Labs а не поште. Можда (мада је мала шанса) вреди замолити Dante Labs да пошаљу емаил поштанској царини на званичну email адресу, са појашњењем да је прибор за тестирање практично никакве вредности и да се рачун у пошиљци не односи на физички прибор већ на лабораторијску услугу у иностранству.

Међутим, реално је мала шанса да се ово позитивно реши приговором царини. Нешто већа (заправо много већа) шанса је ако се покрене управни спор, јер ће онда неко ко се заиста разуме у закон (судија) да узме у обзир све одлучне чињенице и процени да ли је правилно одређена основица за царину и ПДВ. Међутим и док се то истера, треба платити судске таксе, губити време и живце итд.

Ако мени стигне, платићу, прогунђати себу у браду и прогутати. Али свакако треба обавестити Dante Labs о овом проблему, за убудуће.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Dante Labs
« Одговор #393 послато: Децембар 14, 2020, 10:00:05 пре подне »
Малопре стигао прибор Ђукановићу и мени за Дивца. Наравно, 6.000 бајо мој!

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Dante Labs
« Одговор #394 послато: Децембар 14, 2020, 10:31:47 пре подне »
Малопре стигао прибор Ђукановићу и мени за Дивца. Наравно, 6.000 бајо мој!

6000 по прибору или 6000 укупно?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Dante Labs
« Одговор #395 послато: Децембар 14, 2020, 10:38:59 пре подне »
Verovatno je da će neki od onih koji su želeli da se testiraju, sada da se premišljaju da li da uopšte poruče  pribor, a neki će i odustati od testiranja, što je zaista velika šteta..ovo je velika suma ni za šta.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Dante Labs
« Одговор #396 послато: Децембар 14, 2020, 10:46:08 пре подне »
То није баш потпуна информација. У члану 56. који сте поменули прецизно пише:

"Ako carinska vrednost robe ne može da se utvrdi u skladu sa članom 52. ovog zakona, utvrđuje se primenom, po redu, stava 3. tač. 1)-4) ovog člana, do prve tačke u skladu sa kojom se carinska vrednost robe može utvrditi. "

У пакету стоји рачун, а неко рече да чак и стоји да прибор кошта 11 EUR а да је остатак цене ДНК анализа која се обавља у Италији. При томе, ово није фалш рачун са AliExpressa, већ рачун од озбиљне фирме, из државе чланице Европске уније.


Моја ситуација, у јуну ове године,  са ФТДН-ом је изгледала овако:

-Пошто се рок пријема прибора био одужио на месец и по дана, пријавио сам кашњење и рекли су ми да је прибор заглавио у једном логистичком центру DHL-a у Португалији, и да ће послати нови прибор FEDEX TNT-ом. Што су и били урадили. У међувремену, мени стигне затурени прибор који ми је поштар донео бесплатно (прибор је био послат DHL-om  из Хјустона ) а на пакету је писало да је вредност прибора 1,5 USD. Ја то вратим у Хјустон препорученим авио-писмом.  Након два дана стигне ми нови прибор, из TNT Београд ми пошаљу имејл  где  кажу да треба да платим:
"FedEx/TNT usluga carinjenja iznosi 4.800,00 RSD. Ostatak troskova koje mozete ocekivati pored 4.800 RSD, su carina i PDV koji se obracunavaju, u zavisnosti od vrste robe koju uvozite, na celokupnu vrednost vase robe ukljucujuci i trosak transporta (shipping)".

Ја их одбијем, а они пошаљу претећу поруку да ће вратити пошиљку у року од 5 дана пошиљаоцу. Не крају је прибор остао код њих у складишту. Вероватно је и на њему била налепница да је цена пакета 1,5 USD. 
Дакле, такав је поредак: они (TNT, UPS,DHL...) наплаћују "услугу царињења" што, вероватно, укључује само  штампање  једног  формулара. А онда додају  све остало, по "правилу службе" (плус трошкови транспорта+ПДВ+царина). Но, мислим да је суштина следећа: држава покушава да опорезује све што може, никаквих ту правила игре нема. И не верујем да ће се држава одрећи тог дела прихода.



 
« Последња измена: Децембар 14, 2020, 10:49:16 пре подне Небо_Сав »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Dante Labs
« Одговор #397 послато: Децембар 14, 2020, 10:50:31 пре подне »
6000 по прибору или 6000 укупно?  :)

Није стигло на исту адресу, тако да можеш да закључиш :)

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Dante Labs
« Одговор #398 послато: Децембар 14, 2020, 10:56:53 пре подне »
Стигла и мени управо честитка од поште, такође 6000 дин.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Dante Labs
« Одговор #399 послато: Децембар 14, 2020, 11:09:06 пре подне »
Verovatno je da će neki od onih koji su želeli da se testiraju, sada da se premišljaju da li da uopšte poruče  pribor, a neki će i odustati od testiranja, što je zaista velika šteta..ovo je velika suma ni za šta.

Добро, сви смо изнервирани и љути на Пошту Србије, али треба размишљати прагматично - чак и са додатним трошковима царине и ПДВ-а, Dante Labs WGS (када је на попусту) је и даље значајно јефтинијa opcija него Big Y-700 код компаније Family Tree DNA ($379).

Циници би рекли "да, ако уопште добијете резултат" ;) али ево видећемо.