Аутор Тема: мтДНК хаплогрупа H  (Прочитано 17323 пута)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
мтДНК хаплогрупа H
« послато: Јануар 10, 2013, 02:43:32 поподне »
Претпоставља се да је настала у југозападној Азији пре око 30000 година. Реч је о најраспрострњенијој хаплогрупи у Европи и независно од државе обухвата од 40-50% укупног становништва.
« Последња измена: Јануар 10, 2013, 02:49:04 поподне Kor »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #1 послато: Јануар 12, 2013, 05:44:20 поподне »
Постоји више подгрупа ове хаплогрупе, па  ћемо их укратко представити.

H1

обухвата добар део западновропске мтДНК, достижући свој локални максимум међу савременим Баскијцима (27,8%), а појављује се у високој фреквенцији на Иберијиском полуострву и  на северу Африке . Њена фреквенција је изнад 10% у многим другим деловима Европе (Француска, Сардинија, Британска острва, Алпе, велики делови источне Европе), а изнад 5% на готово свим континентима.  Њена H1b подгрупа је најчешћа у источној Европи и западном Сибиру.  До сада, највећа учесталост хаплогрупе H1 од 61%  је пронађенa међу Туарезима на југуЛибије.



H3

је мање заступљена у Европи од H1, али има сличан расподел  међу Баскијцима (13,9%), Галицији (8,3%) и Сардинији (8,5%). Њена фреквенција опада ка североистоку континента. Истраживања су показала да хаплогроупа H3 има велики степен заштите против прогресије АИДС-а.

H4

Се довољно често среће у Шпанији и Португалији.

H5

Вероватно је настала  пре 11500 година у западној Азији, где има највећу варијансу (подручје Кавказа) .  , али њена субцладе Х5а има јачу заступљеност у Европи, иако на ниском нивоу.  Нешто је заступљенија у Европи са својом граном H5a али је опет реч о малим процентима.

H11

се обично може наћи у Централној Европи.

H18


Карактеристична за Арабијско полуострво.

H20 и H21

Обе ове хаплогроупе се могу наћи у рејону Кавказа. H20 се такође појављује у малом проценту на Иберијском полуострву (мање од 1%), Арапског полуострву (1%) и Блиском Истоку (2%).

H2, H6 и H8

Се углавном налазе у источној Европи и на Кавказу. Може се наћи по централној и западној Азији. H2a5 је до сада једино пронађена међу Баскима.
« Последња измена: Јануар 12, 2013, 05:58:08 поподне Kor »

Крсто

  • Гост
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #2 послато: Март 20, 2015, 04:10:56 поподне »
Како генетика (мтДНК) показује да сви воде порекло од једне жене:

https://www.youtube.com/v/3tzSS19NF3k#t=548

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #3 послато: Март 20, 2015, 04:31:26 поподне »
Како генетика (мтДНК) показује да сви воде порекло од једне жене:

https://www.youtube.com/v/3tzSS19NF3k#t=548

Крсто, престани да постављаш једне исте линкове на 100 места. Какве везе има мтДНК са овом темом? Јел'ти знаш шта постављаш и о чему се дискутује на овој теми? Постове објављуј једном јер ономе кога занима то је довољно.
Икавац

Ван мреже Банијац

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #4 послато: Фебруар 07, 2016, 05:27:35 поподне »
Док чекам резултате Y-днк, само кратко да напишем да сам данас добио резултате мтДНК, и, колико видим, пише да припадам H3h хаплогрупи.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #5 послато: Фебруар 07, 2016, 05:51:24 поподне »
Док чекам резултате Y-днк, само кратко да напишем да сам данас добио резултате мтДНК, и, колико видим, пише да припадам H3h хаплогрупи.

Честитам Банијац!!!
Ти си први од преко 360 узорака с ових простора које сам приклупио, а да припада Н3 мт хаплогрупи. Није особена за ове просторе већ са север и северозапад Европе те се може рећи да је германског порекла. Заправо, једина особа Н3 хаплогрупом на подручју бивше СФРЈ је особа из Апатина, мађарско-швабског порекла.
Можеш ли нешто више рећи о мтДНК претку? Одакле је, презиме...?
Икавац

Ван мреже Банијац

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #6 послато: Фебруар 07, 2016, 09:28:00 поподне »
Вјеруј да ми ништа није јасно. Колико знам, а изгледа не баш много, моји су сви Срби, и с очеве и с мајчине стране. Додуше, даље од прадједа се нисам распитивао, али ћу покушати да сазнам о чему се ради.
У нашем крају су се налазили рудници жељеза још из римског доба, тако да знам да су за вријеме Аустро-Угарске долазили разни инжињери из цијеле Европе. Имам монографију мог родног мјеста (Двор на Уни), па ћу мало да потражим да ли тамо детаљније пише из којих земаља су долазили радници.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #7 послато: Фебруар 07, 2016, 10:24:50 поподне »
Вјеруј да ми ништа није јасно. Колико знам, а изгледа не баш много, моји су сви Срби, и с очеве и с мајчине стране. Додуше, даље од прадједа се нисам распитивао, али ћу покушати да сазнам о чему се ради.
У нашем крају су се налазили рудници жељеза још из римског доба, тако да знам да су за вријеме Аустро-Угарске долазили разни инжињери из цијеле Европе. Имам монографију мог родног мјеста (Двор на Уни), па ћу мало да потражим да ли тамо детаљније пише из којих земаља су долазили радници.

То што ти је мтДНК далеко присутнија међу Германима, не значи да је њена носитељка била Германка уназад 500-1000 година. Међутим, у доба сеобе народа, вероватно да јесте.
Другим речима, верујем да ће ти све пронађене особе које су носиле и преносиле твој мтДНК, бити Српкиње. Битно је да пронађеш одакле је дошла на Банију, која миграција, која скупина људи. Недавно сам добио један примерак скандинавске мтДНК међу Јужним Славенима, а особа је пореклом из западне Херцеговине па би било занимљиво видети да ли се женска и мушка генетика некако преклапају.
И да те не збуњује, твој мтДНК си наследио од мајке, она од своје мајке, она опет од своје мајке и тако у прошлост. Да ли си урадио обичан мтДНК тест или ''full sequence''? Погледај шта ти каже мапа поклапања.
Икавац

Ван мреже Банијац

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #8 послато: Фебруар 07, 2016, 11:08:27 поподне »
Хвала на детаљном објашњењу. Сад су ми неке ствари јасније. Тотални сам почетник, тако да ми је било веома тешко да извучем нешто смислено из резултата теста. Урадио сам Full sequence тест, и сад сам погледао мапу поклапања. На HVR1 (???) имам 224 особе (највише из Сједињених Америчких Држава, мада их има много и у Уједињеном Краљевству) с којима се потпуно поклапам, док их на HVR2 имам 5 у 4 различите земље. На Full sequence мапи имам једног швеђанина с којим се поклапам у "трећем кораку".

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #9 послато: Фебруар 08, 2016, 05:14:54 поподне »
Рекох ти, твој мтДНК је врло редак на овим нашим просторима.
Један ''генетички корак'' код мтДНК износи 1.500 година (уз нормално одступање) па је тако та Швеђанка од тебе удаљено 4.500 година, мање више. Дакле, није од посебне користи за родослов, али јесте за кретања становништва у праисторији.
Најстарији пронађени узорци твоје Н3 су нађени, наравно, на западу Европе пре неких 5.000 година и то међу ловцима - скупљачима I2a хаплоскупине, a претпоставка је да се на том простору налазила и раније.
Има и један Н3b узорак из Данске стар 3.700 година. Много је занимљивије откуд северноевропски Н3h овде и када је дошао.
Икавац

Ван мреже Банијац

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #10 послато: Фебруар 09, 2016, 12:14:33 поподне »
Пронашао сам једну особу која је "2 корака" од мене, и поново је ријеч о особи из Шведске - Лена Деимо. Значи, сад смо скратили разлику на "само" 3000 година.  :)

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #11 послато: Децембар 16, 2020, 10:31:09 поподне »
Нисам дуго улазила на YFull где сам пренела своје податке у нади да ћу наћи неко поклапање или да ће се формирати нека посебна грана у оквиру ове хаплогрупе, пошто сам била само Х. Вечерас нађох ова поклапања, пре нису била специфична (било је разних Х), па се питам да ли ово треба нешто да значи. На Еупедији пише да се Х1-ф може наћи у Финској.


Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #12 послато: Децембар 17, 2020, 01:08:57 пре подне »
Па ради се о доста значајној промјени. Х1-ф6 група је доста низводнија од Х и ваша најскорија заједничка преткиња (TMRCA) је наводно живјела прије 1.250 г. Док за Х групу је то прије 15.100 г. или за Х1-ф прије 6.700 г.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #13 послато: Децембар 17, 2020, 01:44:05 пре подне »
Па ради се о доста значајној промјени. Х1-ф6 група је доста низводнија од Х и ваша најскорија заједничка преткиња (TMRCA) је наводно живјела прије 1.250 г. Док за Х групу је то прије 15.100 г. или за Х1-ф прије 6.700 г.

Хвала, коначно неки напредак  :).

Ван мреже Пеја

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 98
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #14 послато: Март 25, 2021, 11:39:47 пре подне »
Нисам одавно био на  YFull стаблу ове Hg. Доста се разгранало (посљедње ажурирање 25.о3.). Женска линија: Глигорићи- Језеро, Рољићи - М.Град, ... сада је у подграни H1u4a (форм. прије 1200 година, TMRCA 425 година, поклапања са једним Бугарином и једним ?).

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 897
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #15 послато: Март 29, 2021, 04:25:00 пре подне »
Нисам одавно био на  YFull стаблу ове Hg. Доста се разгранало (посљедње ажурирање 25.о3.). Женска линија: Глигорићи- Језеро, Рољићи - М.Град, ... сада је у подграни H1u4a (форм. прије 1200 година, TMRCA 425 година, поклапања са једним Бугарином и једним ?).
Овде http://www.ianlogan.co.uk/sequences_by_group/hv0b-g_genbank_sequences.htm су "сумњиви" HVOc Грк и Бугарин са FTDNA који имају T15747C и T6413C.
Упоредити са http://www.ianlogan.co.uk/sequences_by_group/h1u_genbank_sequences.htm , https://www.yfull.com/mtree/HV0c/ , https://www.yfull.com/mtree/H1u4/ . У суседној https://www.yfull.com/mtree/H1u2/ су два "рана Мађара".

Ван мреже Пеја

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 98
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #16 послато: Март 29, 2021, 01:09:42 поподне »
Овде http://www.ianlogan.co.uk/sequences_by_group/hv0b-g_genbank_sequences.htm су "сумњиви" HVOc Грк и Бугарин са FTDNA који имају T15747C и T6413C.
Упоредити са http://www.ianlogan.co.uk/sequences_by_group/h1u_genbank_sequences.htm , https://www.yfull.com/mtree/HV0c/ , https://www.yfull.com/mtree/H1u4/ . У суседној https://www.yfull.com/mtree/H1u2/ су два "рана Мађара".
Хвала на одговору. У међувремену сам контактирао Бугарина (најдаљи предак Dona, 1891- 1978, Велики Преслав, Бугарска). Овај други (?) ми је још непознат (YFull ID 4B22ZR).

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #17 послато: Август 19, 2022, 10:23:23 поподне »
Јел има неко mtDNA  ,  H41a ?

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #18 послато: Јануар 21, 2023, 11:41:21 пре подне »
Хвала, коначно неки напредак  :).

U istoj smo skupini na yfull. Dovoljno je pogledati tmrca i zastave i zakljuciti da nastanak H1-f2d1* grane mozemo vezati prostor koji su naseljavali juzni Sloveni. Mala zanimljivost, uzorak id:I7042 iz Madjarske (H1-f2*) mi je najblizi od svih praistorijskih semplova na GedMatch.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: мтДНК хаплогрупа H
« Одговор #19 послато: Јануар 22, 2023, 01:04:20 пре подне »
U istoj smo skupini na yfull. Dovoljno je pogledati tmrca i zastave i zakljuciti da nastanak H1-f2d1* grane mozemo vezati prostor koji su naseljavali juzni Sloveni. Mala zanimljivost, uzorak id:I7042 iz Madjarske (H1-f2*) mi je najblizi od svih praistorijskih semplova na GedMatch.

Поздрав за тисућљетног рођака  :). Колико знам, моје порекло по женској линији је из југоисточне Србије (Власина или Црвена Јабука).