Порекло становништва > Македонија

Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци

<< < (3/21) > >>

Дробњак:

--- Цитат: Делија  Јул 05, 2018, 07:32:12 поподне ---Нешто ме интересује.Читао сам записе од Јована Цвијића о менталитетима на Балкану-углавном међу српским живљем ,са разликама од краја до краја.Читајући чини ми се да је наш етнограф најниже котирао управо становништво некадашње Старе Србије,Косова и Метохије и југоистока тзв.Шопова.
Сматрао је да је турска владавина овде оставила видљивог трага на психу људи који су генерацијски живели у страху и научили да буду сналажљиви-у неким ситуацијама и превртљиви и покорни како би преживели.
Да ли постоје какви записи о томе какви су били односи у Краљевини Србији ,касније СХС и Југославији између Срба и Македонаца?Да ли је са наше стране било било каквог потцењивања или провокација како су лошији Срби,како нису чисти Срби или нешто тог типа (нешто слично што се јавља између Срба у ЦГ и Срба у осталим крајевима што је и довело до стварања фракције Дукљана или Монтенегрина)-просто да ли су се осећали непожељно и одбачено од нашег народа?

--- Крај цитата ---
Македонија је била својеврсна "казнена колонија" за све могуће посрнуле службенике. Жандари су тамо слати по казни, као и официри и учитељи. Сем тога слати су и почетници, врло често је тамо судијама и лекарима био први посао. Колонисти су на становништво тог краја гледали са висине, нарочито Шумадинци и Динарци (Личани, Херцеговци и Црногорци). Набијали су им на нос то како су их они ослободили. Погрдно су их називали Бугарашима. То је за последицу имало неинтегрисање тог становништва у српски корпус. Наш однос према Македонији види се у томе како смо реаговали на отцепљење 1991. Нико није ни подигао глас.

НиколаВук:
Нажалост, код динараца је и дан-данас присутно то потцењивање и натурање на нос како су ти људи некакви бугараши, и то не само према људима пореклом из Македоније већ и онима из данашње југоисточне Србије. Обично се то јавља код људи који или врло мало знају о локалним приликама или просто не желе о томе да знају. Само ћу напоменути да би проглашавање "бугарашима" било истоветно као када би све Србе у Хрватској и БиХ прогласили за "православне Хрвате", тј. поистоветили их са онима који су им током Другог светског рата, а и раније, били највећи крвници, или када би све Србе из Црне Горе прогласили некаквим "Црвеним Хрватима". Дакле рећи некоме ко је српског порекла а из тих је крајева да је "бугараш" је дубока увреда, јер обично су се преци тог човека управо против тих Бугара борили или су од њих били убијани у масакрима; тога, међутим, велики број динараца није свестан јер суд доноси само на основу тога што ти људи другачије говоре од њих, имају другачије обичаје и менталитет, итд.

Делија:

--- Цитат: Дробњак  Јул 05, 2018, 07:51:13 поподне ---Македонија је била својеврсна "казнена колонија" за све могуће посрнуле службенике. Жандари су тамо слати по казни, као и официри и учитељи. Сем тога слати су и почетници, врло често је тамо судијама и лекарима био први посао. Колонисти су на становништво тог краја гледали са висине, нарочито Шумадинци и Динарци (Личани, Херцеговци и Црногорци). Набијали су им на нос то како су их они ослободили. Погрдно су их називали Бугарашима. То је за последицу имало неинтегрисање тог становништва у српски корпус. Наш однос према Македонији види се у томе како смо реаговали на отцепљење 1991. Нико није ни подигао глас.

--- Крај цитата ---
Онда је разумљиво што се у крају Марка Краљевића и осталих великаша дешавало то расрбљавање у протеклих 100 година па до данас.
И за нас Пречане је још Милош Обреновић рекао да смо Немци и Мађари  а не Срби,горак укус то оставља поготово што нема разумног о бјашњења за тако нештобосим комплекса и љубоморе..у сваком случају чудно је то нејединство које гајимо као народ.

vojinenad:

--- Цитат: Делија  Јул 05, 2018, 10:19:25 поподне ---Онда је разумљиво што се у крају Марка Краљевића и осталих великаша дешавало то расрбљавање у протеклих 100 година па до данас.
И за нас Пречане је још Милош Обреновић рекао да смо Немци и Мађари  а не Срби,горак укус то оставља поготово што нема разумног о бјашњења за тако нештобосим комплекса и љубоморе..у сваком случају чудно је то нејединство које гајимо као народ.

--- Крај цитата ---
Није да браним Динарце, али тај надимак "бугараши" је настао у Србији, и добијалу су га сви они који су досељавани из јужних и источних делова, односно оних делова Балкана на којима се дешавало "преплитање" и мешавина са Бугарским живљем. Читава околина Београда (Сланци, Мали и Велики Мокри Луг, Велико Село, итд.) насељна је управо тим живљем, и надимак "Бугараши добили су овде још у време Милоша Обреновића. Они који су досељавани из области Космета и тог дела у коме су живели непосредно уз Арбанасе и Малисоре добијали су овде назив "Арнауташи", пречани би неретко добијали надимак "Швабе", итд.
То није само наш обичај да се делимо и одвајамо надимцима, нпр. у Грчкој ови из солунске регије атињане зову "Турци", а ови њих "Бугари".

ДушанВучко:
Или "паприкари" :) То је заједнички надимак јужњака и Македонаца...Тај надимак је у погрдном смислу, а вероватно зато што су динарци, који су били више орјентисани на сточарство (па још епска традиција), гледали на баштоване као нешто што је ниже и инфериорније у односу на од њих...(динарац стоји усправно са штапом док чува овце, па мало запева уз гусле, док јужњачки баштован погурен "чепрка" по земљи)...Или опис који сам чуо, док се зачињава јело: "сирке , сирке, сирке, сирке, зејТИН!" :)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију