Аутор Тема: Протестантизам у Срба  (Прочитано 10657 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #20 послато: Април 07, 2018, 12:20:42 пре подне »
Адвентистичка црква у Крагујевцу

Видим да ових дана организују сусрете младих, активни су доста...
06.04.2018. - 09.04.2018. Susret mladih u Kragujevcu
28.04.2018. - 03.05.2018. Stopama reformacije
07.06.2018. - 10.06.2018. Konferencija "Dar proroštva u Svetom pismu i istoriji"
28.06.2018. - 08.07.2018. LBT Zelenika – Roditelji sa decom
29.06.2018. - 01.07.2018. Sastanak dečjih učitelja
01.07.2018. - 08.07.2018. LBT Zlatibor, 10-13 godina
09.07.2018. - 22.07.2018. Kamp na Zlatiboru – učenje srpskog jezika
09.07.2018. - 19.07.2018. LBT Zelenika, Odrasli
17.07.2018. - 22.07.2018. Misija humanosti, Ćuprija 2018
23.07.2018. - 30.07.2018. LBT Zlatibor, 13-16 godina
31.07.2018. - 09.08.2018. LBT Zelenika, Mladi 15-25 godina

Не знам за број протестаната у Крагујевцу (од хришћана који нису православци, ипак је највише католика , око 500 , тако да је њихов број ипак мали) , али знам да постоји адвентистичка црква (још једна постоји, која је огранак протестантизма, али сам заборавио која грана), која је у центру, има и изворних протестаната, али они немају храм, него само просторије, где држе предавања, а свештеник је један Русин, млад дечко, са женом Американком живи у Крагујевцу (имао сам прилике да их упознам код друга на слави)
« Последња измена: Април 07, 2018, 12:27:16 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #21 послато: Април 07, 2018, 12:29:05 пре подне »
Видим да ових дана организују сусрете младих, активни су доста...

Не знам за број протестаната у Крагујевцу , али знам да постоји адвентистичка црква (још једна постоји, која је огранак протестантизма, али сам заборавио која грана), која је у центру, има и изворних протестаната, али они немају храм, него само просторије, где држе предавања, а свештеник је један Русин, млад дечко, са женом Американком живи у Крагујевцу...

Данас видех плакате по граду да њихова музичка група "Весник" организује васкршњи концерт у понедељак у Културном центру у Јагодини. Иначе, мислим да у Крагујевцу постоји и Еванђеоска црква. У мом граду, по попису има око 400 протестаната, што је око 1% становништва, а то је просек и за Србију. Вероватно их у Крагујевцу има више.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #22 послато: Април 07, 2018, 12:30:58 пре подне »
На слици су оснивачи Еванђеоске цркве у Брчком 1957.


Гледам ову дечицу у предњем реду и мислим се - јадни они, нису знали шта их је ту снашло. Ко зна у шта су израсли...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #23 послато: Април 07, 2018, 12:36:21 пре подне »
Данас видех плакате по граду да њихова музичка група "Весник" организује васкршњи концерт у понедељак у Културном центру у Јагодини. Иначе, мислим да у Крагујевцу постоји и Еванђеоска црква. У мом граду, по попису има око 400 протестаната, што је око 1% становништва, а то је просек и за Србију. Вероватно их у Крагујевцу има више.
Могуће је да их је више...Тачно , има и Евангелистичка црква...с обзиром да их је мало, јако добро су организовани, финансирају разне пројекте, предавања...Финансирају се из иностранства

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #24 послато: Април 07, 2018, 12:37:10 пре подне »
Адвентистичка црква у Крагујевцу


Добро им стоје ови контејнери испред "цркве"  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #25 послато: Април 07, 2018, 12:39:09 пре подне »
Добро им стоје ови контејнери испред "цркве"  :D
Ми смо мало зазирали од ове цркве као деца...увек када смо туда пролази смо причали :"еј, пази, овде су суботари"  :D
« Последња измена: Април 07, 2018, 12:44:34 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #26 послато: Април 07, 2018, 12:53:42 пре подне »
Не знам што се верских питања тиче, у чему је разлика између изворних протестаната и ових грана које су се издвојиле од њих, али знам да су војвођански Словаци изворни протестанти...С тим што они себе зову и евалгелисти, док их словачки католици називају и Лутеранци...У самој Словачкој и данас постоји одређени антагонизам између једних и других, па тако шеф катедре за оргуље на факултету у Братислави, у класу прима само протестанте  ;D, а шеф ликовне галерије у Ковачици ми је рекао да су они овде "захваљујући" словачким католицима  (мало је иронично то рекао, мислећи на то да су плански исељавали протестанте из Словачке у Војводину, па видим да и он не гаји много симпатија према сународницима католичке вере, који су већина у Словачкој)
« Последња измена: Април 07, 2018, 12:58:30 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #27 послато: Април 07, 2018, 01:08:05 пре подне »
Гледам ову дечицу у предњем реду и мислим се - јадни они, нису знали шта их је ту снашло. Ко зна у шта су израсли...

Што? Шта је тако лоше у томе да се буде протестант?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #28 послато: Април 07, 2018, 06:39:15 пре подне »
Што? Шта је тако лоше у томе да се буде протестант?
То се и ја питам. Код њих се бар не иде у цркву "зато што тако треба". Сви они који долазе у њихове цркве ту су због вере. Макар их било 10, знају због чега су ту. Бар је тако код нас по протестантским црквама у којима сам био. Православне и католичке цркве су на Васкрс и Божић пуне, не може да се уђе, а већина тих људи нема појма шта се дешава ни зашто су ту. Али то је сада ин.
А и то какав је ко човек нема никакве везе са припадношћу цркви или религији.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #29 послато: Април 07, 2018, 07:26:01 пре подне »
Припадник сам православне вере, али и међу прецима и међу рођацима имам и протестаната и католика.
Не би да коментришем дубље , али са поносом истичем, да сам потомак протестантских Словака.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #30 послато: Април 07, 2018, 07:49:09 пре подне »
Све је речено овим :)
А и то какав је ко човек нема никакве везе са припадношћу цркви или религији.

симо

  • Гост
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #31 послато: Април 07, 2018, 09:20:02 пре подне »
Што се тиче веза Срба и протестантизма у најранијој фази, не би требали заобићи једно име,а то је српски ђакон и хуманиста Димитрије Љубавић (1519-1564).

Кроз личност Димитријеву и његов живот одсликавају се сва битна духовна и политичка кретања у Европи 16. вијека, баш као што се то може рећи за Константина из Островице и за 15. вијек.

Димитрије је био унук Божидара Горажданина, српског штампара из 15. вијека. Божидар је своје синове Теодора (јеромонаха) и Ђурађа послао у Венецију да изуче штампарски занат. Они ће установити и једну од првих штампарија на српским просторима ( послије оне Црнојевића) која је била смјештена при цркви св. Ђорђа у Горажду. У Венецији ће  Ђурађ Љубавић добити сина Димитрија. Димитрија шаљу у школу на  Криту, гдје је био ученик грчког ренесансног мислиоца Јануса Ласкариса. У тој школи се спријатељио са још једном живописном фигуром тог времена Јакобом Хераклидом (пустоловом који се издавао за потомка српских Бранковића), са којим ће га судбина још једном касније спојити. Послије завршених школа у Венецији усавршава породични штампарски посао и прелази у Горажде гдје заједно са стрицем Теодором штампа црквене књиге. 1544. године пресељава штампарију у престоницу Влашке, Трговиште, са собом води и неке ученике попут Мојсија Дечанца. Активност Димитријева у влашким земљама је била више него свестрана. Одлази на Свету Гору и штампа велики број светогорских књига. Води школу у Брашову, Трансилванија, члан је градског вијећа тог града. С обзиром на доминирајуће лутеранско њемачко (саско)  становништво Трансилваније, ствара читаву мрежу веза између православних и лутерана. Он је такође први секретар влашког војводе Александра Лапушнеануа, а затим један од главних штампара Цариградске Патријаршије. Сарађивао је и са српским племићем Петром Петровићем из Баната, вјероватно једним од првих српских преобраћеника на калвинизам. 1559. године се упознаје са Филипом Меланхтоном, Лутеровим сарадником и једном од кључних фигура протестантизма. Меланхтон управо преко Димитрија шаље писмо Цариградском Патријарху у коме предлаже сарадњу православних и протестаната против Турака и католика.

Управо преко Димитријевих веза су двојица српских свештеника , Јован Малешевац и Матија Поповић, путовали у Урах, на двор Ханса фон Унгнада, како би извршили ћириличну редактуру Трубаревог Светог Писма на "илирском".

Када је Димитријев школски друг са Крита, Јакоб Хераклид, стицајем околности, постао владар Молдавије, Димитрије је дошао на његов двор. Хераклид је у међувремену конвертовао у лутеранство и исто прогласио државном вјером у Молдавији. Очекивано, ово је изазвало револт православних. У побуни православног племства против Хераклида, убијени су и Хераклид и Димитрије.

Иако се негдје наводи да је Димитрије сам био протестант, највјероватније је да је остао православан, али да је екуменисао навелико, то стоји.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #32 послато: Април 07, 2018, 11:01:56 пре подне »
То се и ја питам. Код њих се бар не иде у цркву "зато што тако треба". Сви они који долазе у њихове цркве ту су због вере. Макар их било 10, знају због чега су ту. Бар је тако код нас по протестантским црквама у којима сам био. Православне и католичке цркве су на Васкрс и Божић пуне, не може да се уђе, а већина тих људи нема појма шта се дешава ни зашто су ту. Али то је сада ин.
А и то какав је ко човек нема никакве везе са припадношћу цркви или религији.

Слажем се. Сви адвентисти које познајем су вредни и поштени људи. Своју веру доживљавају веома озбиљно и понашају се у свим стварима у складу са хришћанским вредностима. Оне који одустану од тог пута заједница брзо искључи из својих редова па се и не могу сматрати више припадницима те цркве. И код класичних протестаната попут наших Словака приметна је разлика у односу према послу, понашању и опхођењу према људима. Вероватно су у питању стереотипи али војвођански Словаци на пример важе за вредне и поштене раднике.
Поред тога, велика већина протестантских цркава признаје само крштење одраслих особа које су у стању да својом слободном вољом одаберу желе ли да буду припадници заједнице или не, тако да су и ова деца са слике имала слободу избора. Јесте да они одрастају у породицама где је начин живота обликован утицајем цркве којој припадају али бројни су случајеви да деца одаберу неки други пут, зато им се заједнице често и гасе. 
У сваком случају, у неким стварима им се може само позавидети.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #33 послато: Април 07, 2018, 02:25:54 поподне »
То се и ја питам. Код њих се бар не иде у цркву "зато што тако треба". Сви они који долазе у њихове цркве ту су због вере. Макар их било 10, знају због чега су ту. Бар је тако код нас по протестантским црквама у којима сам био. Православне и католичке цркве су на Васкрс и Божић пуне, не може да се уђе, а већина тих људи нема појма шта се дешава ни зашто су ту. Али то је сада ин.
А и то какав је ко човек нема никакве везе са припадношћу цркви или религији.
Што се тиче саме религије, посвећени су и може да се каже да "живе" кроз религију. А тако и послу приступају јер се подстиче рад као такав ("протестантска радна етика"), па можда и тај светоназор утиче на то да имамо као најразвијеније земље запада управо протестантске земље (Шведска, Немачка, Холандија, па и Енглеска, Америка...)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #34 послато: Април 07, 2018, 02:44:13 поподне »
Припадник сам православне вере, али и међу прецима и међу рођацима имам и протестаната и католика.
Не би да коментришем дубље , али са поносом истичем, да сам потомак протестантских Словака.
Som rad :) zaujimave...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #35 послато: Април 07, 2018, 07:20:51 поподне »
Момци, припадност Цркви или некој "цркви" није у рангу онога - за који клуб навијаш, па је као у реду, ствар личног избора.

Поштујем сваког вредног и поштеног човека које год вере, нације био. Овде није тема вредноћа и поштење протестаната, него ширење протестантизма међу Србима, где му није место. Народ који је добио ту привилегију да буде на извору праве вере, неко одвлачи у странпутицу. Слаби духом падају на њихове приче и у погибељ. Зато сажаљевах ону децу са слике.

Да не дужим, пише све у Новом завету, па ко жели да сазна више нека чита, да не будем ја овде неко ко соли памет. "Ко има очи да види..."

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #36 послато: Април 07, 2018, 07:35:30 поподне »
Момци, припадност Цркви или некој "цркви" није у рангу онога - за који клуб навијаш, па је као у реду, ствар личног избора.

Поштујем сваког вредног и поштеног човека које год вере, нације био. Овде није тема вредноћа и поштење протестаната, него ширење протестантизма међу Србима, где му није место. Народ који је добио ту привилегију да буде на извору праве вере, неко одвлачи у странпутицу. Слаби духом падају на њихове приче и у погибељ. Зато сажаљевах ону децу са слике.

Да не дужим, пише све у Новом завету, па ко жели да сазна више нека чита, да не будем ја овде неко ко соли памет. "Ко има очи да види..."

Уствари, тема је "Протестантизам у Срба" како је њен покретач и написао. Све остало су лична тумачења...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #37 послато: Април 07, 2018, 08:07:03 поподне »
Поштујем. Нека буде изношење података, без личног става.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #38 послато: Април 07, 2018, 11:19:22 поподне »
Што се тиче веза Срба и протестантизма у најранијој фази, не би требали заобићи једно име,а то је српски ђакон и хуманиста Димитрије Љубавић (1519-1564).

Кроз личност Димитријеву и његов живот одсликавају се сва битна духовна и политичка кретања у Европи 16. вијека, баш као што се то може рећи за Константина из Островице и за 15. вијек.

Димитрије је био унук Божидара Горажданина, српског штампара из 15. вијека. Божидар је своје синове Теодора (јеромонаха) и Ђурађа послао у Венецију да изуче штампарски занат. Они ће установити и једну од првих штампарија на српским просторима ( послије оне Црнојевића) која је била смјештена при цркви св. Ђорђа у Горажду. У Венецији ће  Ђурађ Љубавић добити сина Димитрија. Димитрија шаљу у школу на  Криту, гдје је био ученик грчког ренесансног мислиоца Јануса Ласкариса. У тој школи се спријатељио са још једном живописном фигуром тог времена Јакобом Хераклидом (пустоловом који се издавао за потомка српских Бранковића), са којим ће га судбина још једном касније спојити. Послије завршених школа у Венецији усавршава породични штампарски посао и прелази у Горажде гдје заједно са стрицем Теодором штампа црквене књиге. 1544. године пресељава штампарију у престоницу Влашке, Трговиште, са собом води и неке ученике попут Мојсија Дечанца. Активност Димитријева у влашким земљама је била више него свестрана. Одлази на Свету Гору и штампа велики број светогорских књига. Води школу у Брашову, Трансилванија, члан је градског вијећа тог града. С обзиром на доминирајуће лутеранско њемачко (саско)  становништво Трансилваније, ствара читаву мрежу веза између православних и лутерана. Он је такође први секретар влашког војводе Александра Лапушнеануа, а затим један од главних штампара Цариградске Патријаршије. Сарађивао је и са српским племићем Петром Петровићем из Баната, вјероватно једним од првих српских преобраћеника на калвинизам. 1559. године се упознаје са Филипом Меланхтоном, Лутеровим сарадником и једном од кључних фигура протестантизма. Меланхтон управо преко Димитрија шаље писмо Цариградском Патријарху у коме предлаже сарадњу православних и протестаната против Турака и католика.

Управо преко Димитријевих веза су двојица српских свештеника , Јован Малешевац и Матија Поповић, путовали у Урах, на двор Ханса фон Унгнада, како би извршили ћириличну редактуру Трубаревог Светог Писма на "илирском".

Када је Димитријев школски друг са Крита, Јакоб Хераклид, стицајем околности, постао владар Молдавије, Димитрије је дошао на његов двор. Хераклид је у међувремену конвертовао у лутеранство и исто прогласио државном вјером у Молдавији. Очекивано, ово је изазвало револт православних. У побуни православног племства против Хераклида, убијени су и Хераклид и Димитрије.

Иако се негдје наводи да је Димитрије сам био протестант, највјероватније је да је остао православан, али да је екуменисао навелико, то стоји.
Симо, врло интересантно. Нисам знао ове податке. Ово се све дешава у време када је протестантизам, као огранак хришћанства настајао. Ово би могли бити заиста први додири нашег народа и протестантизма. Многи помињу Доситеја Обрадовића, као једну од првих знаменитих личности под утицајем протестантизма, а неки чак кажу да је био и прикривени протестант. Заправо, Доситеј, православни монах, више је био под утицајем рационализма него протестантизма. У сваком случају инсистирао је на "прочишћењу" вере у Срба, тј. бољег упознавања народа са хришћанством и Јеванђељима, одбацивање разних народних обичаја који су ушли у православље, као што су народни обичаји око сахрана и Задушница али је критиковао и монаштво, православне монахе и начин на који воде манастире и свој живот у њима. Доситеј је свакако био представник свог времена: - просветитељ, рационалиста, могуће и масон али не и протестант.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Протестантизам у Срба
« Одговор #39 послато: Април 07, 2018, 11:23:17 поподне »
Доситеј, православни монах

Одбегли монах.
"Наша мука ваља за причешћа"