Аутор Тема: О крсном имену  (Прочитано 28093 пута)

mladjo

  • Гост
О крсном имену
« послато: Септембар 02, 2013, 09:40:59 поподне »
Иван Ковачевић - Зборник радова - О крсном имену

Линк:
http://www.scribd.com/doc/82482593

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: О крсном имену
« Одговор #1 послато: Новембар 11, 2013, 11:29:12 поподне »
Данас, 11.новембра 2013 године НОВОСТИ су објавиле специјални додатак СЛАВЕ, гдје је на врло поучан и користан начин описан почетак заживљавања славских обичаја код Срба, избор крсног имена, правилности у сласком бонтону, славски поклони, распоред слава од новембра до јануара, припреме за славу као заштитницу породица што славу славе.
Нажалост, нисам могао пронаћи у електронској форми овај додатак, како би и осталим наши посјетиоцима који нису купили данашње НОВОСТИ , могли да се боље упознају.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: О крсном имену
« Одговор #2 послато: Новембар 12, 2013, 03:16:25 поподне »
КРСНА СЛАВА је молитвени чин захвалбости Богу, али и најјача спона међу генерацијама

ПЕЧАТ ТРАЈАЊА СРПСКОГ НАРОДА

     Нико није тако нежно  украсио хришћанске празнике као српски народ, који их је, попут лепо изатканог ћилима, окитио дирљивим и лепим обичајима. Срби као нико воле и поштују светитеље, нарочито своје крсне славе. Заиста као нико други на свијету".
    У овим речима Светог владике Николаја (Велимировића) крије се сва лепота и значај  прослављања празника посвећених хришћанским светитељима, нарочито крсне славе. Овај обичај својеврсне благодарности Богу и кућном свецу заштитнику, вековима љубоморно чуван и негован у српским народима, молитвени је чин исповедања вере и захвалности. Међутим, крсна слава је постала и чувар идентитета, заштитни знак и печат трајања српског народа.... Слава је инспирација живота, гарант трајања и равнотеже духовне и материјалне сфере живота.
         "Свака хришћанска породица је мала црква", речи су апостола Павла на којима се темељи обичај прослављања крсне славе у српском народу. Као што се и сваки хришћански храм посвећује неком светитељу или догађају који се сматра његовим заштитником, свака српска породица ставља се  под окриље једнога свеца коме се као свом молитвеном заштитнику обраћа, поштује га и слави га. Крсна слава је црква православног дома, спомен светога кроз чја се дела Бог појавио. То је празник сваке фамилије, дан кад се њени чланови окупљају, мире и опраштају старе несугласице.
     Светитељ заштитник дома, имена и породице, призиван је у помоћ кад год је било тешко, њему се захваљивало када  је било добро. Крсни светац  зван је када се давала реч, рађало кумство, заоравала прва бразда, сведочило на суду или полазило у рат. Када се певало или плакало. Слава је била и остала најјача спона међу српским генерацијама, духовна веза оца и сина, нит која повезује покољења породице са живим Богом и светитељима.
Крсно име веза је свакога од нас с треном дубоке прошлости када се наш предак први пут прекрстио и тако примио благослов за ход путем којим и данас путујемо.
     "Хришћански свеци нису никакви измишљени богови него стварне личности, који су као људи на земљи живели богоугодним животом, посветили се и у рај ушли", писао је о славама Свети Николај Велимировић. "Они се моле Богу за нас на земљи, и Бог из љубави према њима - зато што су они показали своју љубав према Богу - испуњава им молитве за људе."
     Свети владика нас је поучио да свећа представља светлост истине којом је Христос обасјао свет. Хлеб, жито и вино  су духовна радост и храна, све од Христа и кроз Христа. Крсна слава са овим знамењима постала је најјача котва православља у нашем наросу.
     Зато се славила увек, без обзира на околности - за богатом трпезом у миру и берићету, у немаштини уз пар зрна пшенице, у војничком рову, весело у радости, тихо у жалости, скривено када је била забрањена. Страх од "угашене свеће" најдубљи је страх сваког српског домаћина, а "увек ти свећа горела" најрадоснији благослов који може бити изречен српском домаћину.
     "Слава је за нас Србе рођендан и имендан", мисао је патријарха српског Павла која најбоље говори о смислу и значају славе. Она је израз захвалности Богу за благодат постојања и молитвени чин божје снаге и љубави коју сваки верник носи у себи. Она је највидљивији знак припадности хришћанском православљу и српском народу  који смо наследили од предака о који ћемо и сам предати покољењима која долазе.

(НОВОСТИ -  СЛАВЕ - Специјални додатак, понедељак 11. новембар 2013., срт 18)



Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: О крсном имену
« Одговор #3 послато: Новембар 12, 2013, 07:33:53 поподне »
Још неки исјечци из чланака:

     Према неким историјским изворима, прва слава датира из времена покрштавања Јужних Словена у време владавине кнеза Мутимира, крајем 8. века. Првобитно је успостављена као храмовна слава у част светитеља којем је подигнута црква. Век касније, хришћански мисионари Ћирило и Методије и први словенски архијепископ Климент, који су у хришћанство преводили словенска племена, понашали су се прагматично. У замену за кућне богове - кумире , нудили су хришћанске светитеље као заштитнике лозе или бртства. Слава као појам први пут се помње 1018. године у Охриду.

     Крсна слава је догађај којим се обиљежава најзначајнији датум у породици. Слави се дан када је породица у далекој прошлости примила хришћанство и крштена у хришћанској вери  и када је као "домаћа црква" постала део "васељенске цркве".  Назива се и "крштено име", јер се у светој тајни крштења добија лично име  и назив "хришћанин", као опште име и верска одредница.

     Прва крштена Европљанка Лидија из Тијатире , примивши крштење, позвала је у свој дом апостола Павла да га радосно угости.

     Погрешно је мишљење да је крсна слава паганско наслеђе и да је заменила слављење домаћих божанстава из словенске митологије... Може се рећи да је крсна слава икона ранохришћанске вечере љубави - агапе.

     У традицији и наслеђу хришћанског света Истока и запада нема крсне славе... Српски народ је по феномену крсне славе познат у хришћанском свету.





Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: О крсном имену
« Одговор #4 послато: Септембар 07, 2016, 09:32:45 поподне »
Да ли постоје у ЦГ (и шире) племенска предања, да два наводна брата као нпр. Руђо и Бранило (Пива) од самог почетка имају две славе? Или је у питању класично саплеменивање?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: О крсном имену
« Одговор #5 послато: Септембар 07, 2016, 09:51:20 поподне »
Да ли постоје у ЦГ (и шире) племенска предања, да два наводна брата као нпр. Руђо и Бранило (Пива) од самог почетка имају две славе? Или је у питању класично саплеменивање?

Постоји, али је са овим о Руђу и Бранилу испреплетано. Наиме, постоји предање код Гаговића из Пиве како су они од једног брата и славе Никољдан, а Петровићи-Бањани од другог и славе Јовањдан (а трећи брат Ђуро прешао у ислам и од њега су Звиздићи-Гацко). Међутим, видели смо да неколицина породица "од Бранила и Руђа" заиста јесу од истог претка (Н1а), док за ово предање Гаговића (које је само једно од неколико предања која имају) не знамо има ли генетског основа - Гаговићу су Н1а, док Петровићи-Бањани нису тестирани (бар не да сам ја успео да сазнам), али ускоро ћемо и то видети.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: О крсном имену
« Одговор #6 послато: Септембар 08, 2016, 11:43:25 пре подне »
Постоји, али је са овим о Руђу и Бранилу испреплетано. Наиме, постоји предање код Гаговића из Пиве како су они од једног брата и славе Никољдан, а Петровићи-Бањани од другог и славе Јовањдан (а трећи брат Ђуро прешао у ислам и од њега су Звиздићи-Гацко). Међутим, видели смо да неколицина породица "од Бранила и Руђа" заиста јесу од истог претка (Н1а), док за ово предање Гаговића (које је само једно од неколико предања која имају) не знамо има ли генетског основа - Гаговићу су Н1а, док Петровићи-Бањани нису тестирани (бар не да сам ја успео да сазнам), али ускоро ћемо и то видети.
Постоји и једна средњевјековна повеља из које можемо закључити да Радич и Бељак Санковић прослављају различите светитеље. Један Светог Ђорђа а други Светог Арханђела Михајла.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: О крсном имену
« Одговор #7 послато: Децембар 19, 2016, 06:00:31 пре подне »
Текст о преносу моштију Св. Николе у град Бари у Италији, преузет из јучерашњих "В. новости"  - 18. 12. 2016.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:640465-Svetog-Nikolu-cuva-kovceg-od-srpskog-srebra-i-zlata


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О крсном имену
« Одговор #8 послато: Јануар 19, 2017, 11:12:27 пре подне »
Да ли је неко упознат постоје ли нека ограничења код избора Крсне славе? Википедија наводи да постоји 78 крсних слава, али претпостављам да се ту мисли на број регистрованих слава а не на неко ограничење. Може ли се дакле било који светитељ славити као Крсна слава? Може ли неко изабрати Светог Николаја Жичког за славу или на пример Свету Пелагију Тарсијску?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О крсном имену
« Одговор #9 послато: Јануар 19, 2017, 12:33:18 поподне »
Да ли је неко упознат постоје ли нека ограничења код избора Крсне славе?

Не постоје.

Може ли неко изабрати Светог Николаја Жичког за славу или на пример Свету Пелагију Тарсијску?

Наравно да може.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О крсном имену
« Одговор #10 послато: Јануар 19, 2017, 12:40:23 поподне »
Знам више људи који су у савремено доба узели да славе неку другу славу, а стару породичну задржали као прислужбу.
Више њих је узело да слави као славу Светога Василија Острошког, који до овога времена није био баш честа слава међу Србима (у ствари, изузетно ретка), и поред великог поштовања које народ гаји према овом Светитељу.
Знам и неке који су за крсну славу узели дан спомена на неке код нас не тако познате светитеље, нпр. Свету преподобномученицу Параскеву. Има и других примера.
Тако да ни Света Пелагија Тарсијска не би била нешто необично, а нарочито не Свети владика Николај, који према поштовању међу верним народом није далеко од Светога Василија.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О крсном имену
« Одговор #11 послато: Јануар 19, 2017, 12:42:55 поподне »
Не постоје.

Наравно да може.

Зашто ово питам: Имам пријатеља чији је отац егејски Македонац који је дошао у Југославију након грађанског рата у Грчкој. Иако православци, у Грчкој су припадали Грчкој православној цркви те нису имали славу. Пошто човек сада живи у Македонији решио је да узме Славу. Како није имао никаквих посебних "преференција", гледао је више по томе да Слава буде у неко доба када није хладно, није пост, може да окупи фамилију и пријатеље, итд.
Знате ли која му је слава? Васкршњи Понедељак...  ??? :o Одговарало му тако јер је нерадан дан. Отишао у цркву код локалног пароха да пита јел' то може и добио благослов. Ја и даље не могу да верујем да је то могуће и коректно...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О крсном имену
« Одговор #12 послато: Јануар 19, 2017, 01:12:36 поподне »
Знате ли која му је слава? Васкршњи Понедељак...  ??? :o Одговарало му тако јер је нерадан дан. Отишао у цркву код локалног пароха да пита јел' то може и добио благослов. Ја и даље не могу да верујем да је то могуће и коректно...

Уопште није немогуће.
Ја једино не знам да ли сам дан Васкрса може да се слави као крсна слава.
Мислим да може, али нисам сасвим начисто.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О крсном имену
« Одговор #13 послато: Јануар 19, 2017, 01:55:05 поподне »
Уопште није немогуће.
Ја једино не знам да ли сам дан Васкрса може да се слави као крсна слава.
Мислим да може, али нисам сасвим начисто.

Ето, свашта ћу још научити... ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О крсном имену
« Одговор #14 послато: Јануар 27, 2017, 08:41:20 пре подне »
Нека је свима срећан овај лепи дан. Слава и част нашем просветитељу! Посебан поздрав за наше Дробњаке-Косовчиће, срећна слава!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О крсном имену
« Одговор #15 послато: Фебруар 13, 2017, 09:46:10 пре подне »
Читајући предање о братству Пековића наишао сам на податак да су некада славили Вјетрени Дан или Вјетрену Петку. Нигде нисам нашао податке о слави под тим именом, зна ли неко о којој се слави ради?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О крсном имену
« Одговор #16 послато: Фебруар 13, 2017, 05:54:40 поподне »
Читајући предање о братству Пековића наишао сам на податак да су некада славили Вјетрени Дан или Вјетрену Петку. Нигде нисам нашао податке о слави под тим именом, зна ли неко о којој се слави ради?

Нађох да је у питању Трнова Петка која се прославља 8. августа по новом календару.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: О крсном имену
« Одговор #17 послато: Март 02, 2017, 06:50:02 поподне »
Сава Накићеновић у свом раду o Боки за неколико братстава спомиње да славе "Mијолице". Да ли неко зна о којој слави се заправо ради?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: О крсном имену
« Одговор #18 послато: Март 02, 2017, 07:14:20 поподне »
По звучности можда "Мијољдни" - Михољдан?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: О крсном имену
« Одговор #19 послато: Март 02, 2017, 07:21:15 поподне »
По звучности можда "Мијољдни" - Михољдан?
То је и мени прво пало на памет, али завршетак ице се никако не уклапа.