Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 443639 пута)

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1060 послато: Јануар 23, 2022, 06:25:14 пре подне »
Још мало информација о Скордисцима: https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9F%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0

"Хегемонија Скордиска у северном Балкану је трајала до 88. године, када их је поразио Сципион Азијаген. Скордисци су се поново повукли на ушће Саве. Када је 76. Гнеј Скрибоније Курион кренушви са југа стигао до Дунава, о њима више нема говора. Тада су се и Панонци могли ослободити власти Скордиска."

Миграција на север међу Словене можда објашњава њихов "нестанак"? Додао бих само да се евентуално несловенско порекло Y18331 о којем се писало на другим темама, TMRCA као и њен развој на југу Балкана, може такође објаснити са племеном Скордиска.
« Последња измена: Јануар 23, 2022, 06:35:25 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1061 послато: Јануар 23, 2022, 06:50:07 пре подне »
Ако је тако, I-S17250 је Брен.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1062 послато: Јануар 23, 2022, 07:20:56 пре подне »
Ако је тако, I-S17250 је Брен.
Не бих рекао. :) Али келтско порекло Y3120 је скоро извесно. Бастарни ми не делују више као реална опција, иако су и они изгледа били некакав микс Келта и раних Германа. И онај скелетни узорак из Лике можда управо доказује келтски утицај на Јаподе, о којем је писао грчки историчар Страбон. Уосталом и Латенску културу обележава келтско продирање ка истоку. Скордисци су били само једно од тих племена, могуће је да су управо они повукли са собом неке старобалканске хаплогрупе у Панонију.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1063 послато: Јануар 23, 2022, 07:33:45 пре подне »
Неки потпуно небитан галски чобан је покренуо ефекат оснивача, јер је правио добар кајмак.  ::)
Догодине у Холштајну!

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1064 послато: Јануар 23, 2022, 07:36:57 пре подне »
Мене занима barbarylion-ово мишљење на ову тему, с обзиром да је отворио питање.

Složio bih se delimično sa CosicZ kada je seoba u pitanju, mišljenja sam da su Srbi bili prisutni na prostoru današnje Moldavije, vrv i Rumunije pre nego što mi to mislimo, smatram da je srpsko ime bilo već poznato i prihvaćeno od jedne grupe plemena ( ili nekoliko srodnih) pre samog pojavljivanja Srba u Bohemiji i današnjoj Nemačkoj, smatram da se spuštanje Srba na prostor Balkana odigralo iz barem dva pravca, dok bi po mom mišljenju ta seoba za zapada bila manjinska, verujem sa se radi o manjem delu srpskog plemena koje je bilo dobro organizovano, dok se deo na Balkan spustio putem koji sam gore naveo.Siguran sam da je već u tom periodu PH908 i još neke I2a grane koje srećemo kod današnjih Srba preuzeo primat među Srbima i bio glavna karika u širenju srpskog imena. Ovakva teorija još nije dokaziva, i sasvim izvesno ima niz argumenata protivno tome, međutim to je moje neko viđenje, tačnije verujem da će stvari ići u tom smeru sa otkrićem novih srvari vezanih za genetiku a i šire.

Što se tiče etnogeneze Slovena, konkretno Srba, tu zaista ne znam šta bih mogao da dodam, a da već nije rečeno u prethodnim postovima iznad. Mada dve stvari mi se čine realnim, a to je da su Srbi bili sastavljeni od barem dve grupacije, da su se razlikovali od okolnih slovenskih plemena, da je vrlo moguća simbioza keltsko-germanske i proto-slovenske komponente upravo kod nas, a samo ime nije moralo doći od protoslovena, moguće je da se radi o nekoj ,,poslovenjenoj" verziji srpskog imena koje je moglo biti nešto drugačije u recimo keltskoj formi.
« Последња измена: Јануар 23, 2022, 07:44:20 пре подне barbarylion »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1065 послато: Јануар 23, 2022, 07:44:23 пре подне »
Неки потпуно небитан галски чобан је покренуо ефекат оснивача, јер је правио добар кајмак.  ::)
Видим да се спрдаш са Келтима, можда ти имаш неки бољи резон по питању порекла Y3120? ;) Његови потомци одн. оснивачи нама познатих подграна су признаћеш за 1000 година прешли дуг временски, развојни пут, сигурно од неког сасвим небитног лика, можда баш чобана на Алпима, који је правио алпски кајмак. :D
« Последња измена: Јануар 23, 2022, 07:47:26 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1066 послато: Јануар 23, 2022, 07:48:55 пре подне »
Samo bih dodao da sve što sam napisao je u domenu teorije i ,, razmišljanja na glas".

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1067 послато: Јануар 23, 2022, 07:50:30 пре подне »
Видим да се спрдаш са Келтима, можда ти имаш неки бољи резон по питању Y3120? ;) Његови потомци су признаћеш за 1000 година прешли дуг временски, развојни пут, сигурно од неког сасвим небитног лика, можда баш чобана на Алпима, који је правио алпски кајмак. :D
Само мало сарказма, јер ме занима ко је могао да буде човек са оволико потомака. Пошто си предложио Гале, прочитао сам о инвазији на Балкан и Грчку, па сам видео да се Брен уклапа и по статусу и по временском периоду оснивача I-S17250, односно његових потомака Динарика.
Протословени би свакако били свесни да је одређена породица пореклом од неког моћног војсковође и код њих би имала посебан статус. Има ли веће славе у то доба него поразити државу Александра Великог...
« Последња измена: Јануар 23, 2022, 07:53:56 пре подне Милан Петровић »
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1068 послато: Јануар 23, 2022, 07:54:40 пре подне »
Само мало сарказма, јер ме занима ко је могао да буде човек са оволико потомака. Пошто си предложио Гале, прочитао сам о инвазији на Балкан и Грчку, па сам видео да се Брен уклапа и по статусу и по временском периоду оснивача I-S17250, односно његових потомака Динарика.
Аха, сад капирам на ког си Брена мислио. Ја сам помислио да циљаш на оног Гала који је пљачкао мрски Рим негде тамо у 3-4. веку пне. :)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1069 послато: Јануар 23, 2022, 07:56:13 пре подне »
Аха, сад капирам на ког си Брена мислио. Ја сам помислио да циљаш на оног Гала који је пљачкао мрски Рим негде тамо у 3-4. веку пне. :)

Не, не, управо овог који је напао Делфи.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1070 послато: Јануар 23, 2022, 07:59:20 пре подне »
Не, не, управо овог који је напао Делфи.
Да. Па шта знам, све је отворено. Бастарни ми са друге стране делују скроз безвезе, као нека нижа, небитна германска каста. ;)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1071 послато: Јануар 23, 2022, 08:24:11 пре подне »
Да. Па шта знам, све је отворено. Бастарни ми са друге стране делују скроз безвезе, као нека нижа, небитна германска каста. ;)

Među Hunima ima sasvim solidno pronađenog Dinarika.
To nas možda opet vraća na Serboe(Sirbi, Serbi).
Kod nas je upravo taj severni kavkaz malo pojačan, stočarstvo je reklo bi se sveprisutno do danas. Jedino me malo buni da li je to previše istočno za Dinrik u tom vremenskom periodu.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1072 послато: Јануар 23, 2022, 08:33:23 пре подне »
Među Hunima ima sasvim solidno pronađenog Dinarika.
To nas možda opet vraća na Serboe(Sirbi, Serbi).
Kod nas je upravo taj severni kavkaz malo pojačan, stočarstvo je reklo bi se sveprisutno do danas. Jedino me malo buni da li je to previše istočno za Dinrik u tom vremenskom periodu.
Оде ти далеко пријатељу. Какав црни Кавказ, какви Сирби, Серби, трице и кучине..

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1073 послато: Јануар 23, 2022, 09:36:23 пре подне »
По мени носиоци I2a-Y3120 подграна су били Скордисци: https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%B8%D1%81%D1%86%D0%B8

Ако су I-Y3120 Келти, како то да се на већем делу Балкана говори словенским језиком?

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1074 послато: Јануар 23, 2022, 10:22:37 пре подне »
Ако су I-Y3120 Келти, како то да се на већем делу Балкана говори словенским језиком?
Словени су били група различитих племена. Уколико би рецимо ставио једнакост између I-Y3120 и неког келтског племена, у овом случају Скордиска, од 1. века када они наводно нестају са историјске сцене па до 5-6. века и првих продирања Словена на Балканско полуострво, прошло је свакако довољно времена да први редови потомака I-Y3120 подграна прођу кроз природан процес утапања мањинске групе у преовлађајућу одн. кроз језички, културни, психолошки процес прилагођавања већинском делу Старих Словена.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1075 послато: Јануар 23, 2022, 10:50:27 пре подне »
Словени су били група различитих племена. Уколико би рецимо ставио једнакост између I-Y3120 и неког келтског племена, у овом случају Скордиска, од 1. века када они наводно нестају са историјске сцене па до 5-6. века и првих продирања Словена на Балканско полуострво, прошло је свакако довољно времена да први редови потомака I-Y3120 подграна прођу кроз природан процес утапања мањинске групе у преовлађајућу одн. кроз језички, културни, психолошки процес прилагођавања већинском делу Старих Словена.

Данас у Европи има много потомака I-Y3120. Скоро сви у Источној. Како су Словени тако успешно и систематски словенизирали I-Y3120 широм источне Европе? Ко су онда заправо Словени, претпостављам R1a? Како то да су до доласка Римљана Келти држали ЦЕЛУ Западну Европу, а у западној Европи нема I-Y3120 ни у траговима (осим нешто мало у Источној Немачкој). Напротив I-Y3120 су се по теби ширили ка истоку а не ка западу. Који историјски процеси уопште објашњавају ширење I-Y3120 у источној Европи (ако то већ није експанзија Словена)? На крају зашто нема података о значајном присуству Келта у Источној Европи, присуству које би обимом одговарало бројности I-Y3120 у Источној Европи?

Не видим логичан одговор ни на једно од ових питања. Једино објашњење је да I-Y3120 истинска словенска хаплогрупа.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1076 послато: Јануар 23, 2022, 11:04:24 пре подне »
Помало осврт на излагање Сунца, помало на излагање Душанвучка!

Не знамо тренутак када долази до сусрета неке од I2 и неке од R1a грана које би биле од значаја за етногенезу Срба као дела Словена (или знамо)?

Али, да ли се уопште зна  када се догодио сусрет саме I2 и R1a  хаплогрупе у средњој Европи?

Колико је стара I2 M438?

Мени све делује да доласком Р хаплогрупе у Европу долази до потискивања преживелих носилаца I2 хаплогрупе у неке "џепове" између, а некад и унутар R1b на западу Европе и R1a на истоку Европе, те I1 на северу Европе.

Па, тако имамо један "џеп" у Британији.

Други "џеп" је у средњој Европи.

Тај је битан за Србе и то за онај њихов део који потиче од I2 хаплогрупе.

У том "џепу" средње Европе очигледно је да су припадници Р1а били плодније односно мање агресивно тло за преживљавање носилаца  I2 хаплогрупе. Што је онда погодно тло за симбиозу.

Док је постојала у Европи само I2 и I1 хаплогрупа којим би језиком говорили њени носиоци, посебно имајући јој у виду братску Ј хаплогрупу и где је све распрострањена? Шта се сачувало од њиховог језика до данас (и да ли је) и у којим језицима данашњице?


Шта су симбиози дали носиоци I2, а шта носиоци R1a хаплогрупе : језички, генетски и у погледу културе (обичаји, веровања и др )?

Има ту још пуно питања на које треба дати одговоре.

Мислим да треба да се вратимо дубље у прошлост.
« Последња измена: Јануар 23, 2022, 11:09:54 пре подне нцп »

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 501
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1077 послато: Јануар 23, 2022, 11:10:26 пре подне »
Među Hunima ima sasvim solidno pronađenog Dinarika.
To nas možda opet vraća na Serboe(Sirbi, Serbi).
Kod nas je upravo taj severni kavkaz malo pojačan, stočarstvo je reklo bi se sveprisutno do danas. Jedino me malo buni da li je to previše istočno za Dinrik u tom vremenskom periodu.

Колико сам успео да приметим у управо објављеном раду о Хунима, Аварима и Мађарима ни један Хун није Динарик. Динарика има само међу Мађарима из знатно каснијег периода. Исправите ме ако грешим.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1078 послато: Јануар 23, 2022, 11:13:14 пре подне »
Помало осврт на излагање Сунца, помало на излагање Душанвучка.

Не знамо тренутак када долази до сусрета неке од I2 и неке од R1a грана које би биле од значаја за етногенезу Срба као дела Словена (или знамо)?

Али, да ли се уопште зна  када се догодио сусрет носилаца I2 и R1a  хаплогрупе у средњој Европи?

Колико је стара I2 M438?

Мени све делује да доласком Р хаплогрупе у Европу долази до потискивања преживелих носилаца I2 хаплогрупе у неке "џепове" између, а некад и унутар R1b на западу Европе и R1a на истоку Европе, те I1 на северу Европе.

Па, тако имамо један "џеп" у Британији.

Други "џеп" је у средњој Европи.

Тај је битан за Србе и то за онај њихов део који потиче од I2 хаплогрупе.

У том "џепу" средње Европе очигледно је да су припадници Р1а били плодније односно мање агресивно тло за преживљавање носилаца  I2 хаплогрупе. Што је онда погодно тло за симбиозу.

Док је постојала у Европи само I2 и I1 хаплогрупа којим би језиком говорили њени носиоци, посебно имајући јој у виду братску Ј хаплогрупу и где је све распрострањена? Шта се сачувало од њиховог језика до данас (и да ли је) и у којим језицима данашњице?


Шта су симбиози дали носиоци I2, а шта носиоци R1a хаплогрупе : језички, генетски и у погледу културе (обичаји, веровања и др )?

Има ту још пуно питања на које треба дати одговоре.

Мислим да треба да се вратимо дубље у прошлост.
« Последња измена: Јануар 23, 2022, 11:15:48 пре подне нцп »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1079 послато: Јануар 23, 2022, 11:37:47 пре подне »
Данас у Европи има много потомака I-Y3120. Скоро сви у Источној. Како су Словени тако успешно и систематски словенизирали I-Y3120 широм источне Европе?
Тако што су и тада као и дан-данас изворни Словени били u огромној већини у односу на потомке Y3120 и период када је извршена њихова словенизација.

Ко су онда заправо Словени, претпостављам R1a?
Тако је.

Како то да су до доласка Римљана Келти држали ЦЕЛУ Западну Европу, а у западној Европи нема I-Y3120 ни у траговима (осим нешто мало у Источној Немачкој). Напротив I-Y3120 су се по теби ширили ка истоку а не ка западу. Који историјски процеси уопште објашњавају ширење I-Y3120 у источној Европи (ако то већ није експанзија Словена)? На крају зашто нема података о значајном присуству Келта у Источној Европи, присуству које би обимом одговарало бројности I-Y3120 у Источној Европи?
Можда грешим али ја "уско грло" и носиоце I-Y3120 (не мислим на носиоце подграна које су настајале по YFull-у пре 2200+ година) везујем за рану Халтштатску и Латенску културу. Знамо да су се очинске лозе ових култура карактерисале "хомогеношћу" у погледу R и R1b хаплогрупа, али међу скелетним остацима има и I-M253 (I1), E-M215 и других. Тачно је да припадника I-Y3120 нема у западној Европи и питање је колико их је уопште и било, али имамо њену "сестринску" I-CTS10228>Y81696, потврђену међу данашњим Немцима и Французима: https://www.yfull.com/tree/I-CTS10228/
 Да се I-Y3120 могла померити ка истоку и југу доказује и скелетни узорак из Лике (I-CTS10228), јер као што рекох неки антички писци су писали о одређеном келтском утицају на Јаподе, који су живели управо у овој области. Такође, сеобе келтских племена у јужну Немачку и Чешку, затим у Панонију и даље на Балкан је опште позната историјска чињеница. Још нешто, доласком I-Y3120 на исток Европе створили су се по њене носиоце и повољнији услови за биолошку репродукцију, какву су имале бројне R1a словенске подгране, вековима пре тога. Довољно је погледати њихову старост и раздвајања на YFull-у, упоредити их са I-Y3120 подгранама и закључак о како кажеш "истинској" словенској хаплогрупи (I-Y3120), пада у воду.
« Последња измена: Јануар 23, 2022, 11:41:56 пре подне Владимир Бојановић »