Аутор Тема: Серија „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 45516 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #20 послато: Јануар 01, 2018, 05:34:01 поподне »
Сад видех да се овде води дискусија о серији, па да пребацим поруку (онa са друге теме се може обрисати).

И мени је то био први утисак за Комнина. Димче Зафракановски не иде некако, иако је у питању сјајан глумац, као што рече Небо.

Уз дужно поштовање, Нелевић ми делује помало сирово и непродуховљено за Стефана Немању, али вероватно лик одговара, пошто је он уједно био и доста суров владар (Нелевић свакако одаје такав утисак).

На прву нисам одушевљен Бог зна како (ваљда зато што сам очекивао више), али надам се да ће наставак бити бољи.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #21 послато: Јануар 01, 2018, 05:54:03 поподне »
Нисам очекивао ништа посебно, јер се већ у трејлерима видело да ће бити овако како је синоћ приказано, ипак оно што је довољно да се и хладан запањиш, јесте колико је заправо танак сценарио. Док слушам већину дијалога, запитам се шта уопште гледам, колико су ти разговори банализовани.

О језику који није нимало прилагођен ма каквом архаичном облику, већ се користе свакодневни изрази и фраземе, тек би се могло говорити. Чуду се нисам могао начудити кад сам чуо оно "ухапшен си"(?!), а ту су и неки други турцизми ("код бешике", "елем"...), које не знам да ли би требало толерисати у филму који се односи на време 12. века?

Глумци су добри, али не дају све од себе, и све сам уверенији да је разлог томе лош сценарио, а не лоша плаћеност. Али добро, да сачекамо и остале епизоде, можда су ово први мачићи, који се у воду бацају.



симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #22 послато: Јануар 01, 2018, 06:02:41 поподне »
Кад се већ прича о историјским филмским реконструкцијама, Румуни су 2015. године снимили прилично квалитетан филм под називом Аферим!  Радња је смјештена у Румунију, прва половина 19. вијека, даје пресјек румунског друштва оног доба уз изузетно слојевиту причу, о плаћенику који хвата одбјеглог циганског роба. Плаћеник на тај пут води свог сина и учи га занату и животу. Истовремено не може му одговорити на питања правде на овом свијету и смисла живота.

Мени је иначе интересантно румунско друштво тог периода, јер за разлику од осталих балканских и подунавских народа и држава, имало је неке специфичности: очувану домаћу аристократију, озакоњен робовласнички систем, развијен систем манастирског живота.

Филм препоручујем да се одгледа. Камера је одлична ( у црнобијелој је техници), дијалози су смислени, прича је заокружена, музика такође одлична.

Могуће да филм за неке Румуне и није прихватљив. Румунска црква је приказана као дио робовласничког система, са веома израженим расизмом и антисемитизмом. Ја са друге стране га гледам само као успјешну историјску филмску реконструкцију.

Сцена са свештеником антисемитом ( части и све околне народа, Срби варалице како каже).

<a href="https://www.youtube.com/v/KQ9N3ABLdbY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/KQ9N3ABLdbY</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/JQjqbvT98Ng" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/JQjqbvT98Ng</a>

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #23 послато: Јануар 01, 2018, 08:08:43 поподне »
Одлучих да узмем и погледам ту прву епизоду сад на нету. Синоћ нисам био крај ТВ-а, па рекох, хајде сад ћу.

Нисам мислио да је баш овако лоше. Издржао сам до тренутка кад су она два детета гледала битку иза неког дебла. Нисам могао да наставим.
Визуелни ефекти - нула, глума - нула (поготово глума ових клинаца), режија - нула, сценарио, исто.
Дословно је сваки (али баш сваки) посао на овој серији добијен преко везе.

Значи, нисмо се одмакли од "Боја на Косову", као што неки овде рекоше, али не само кад је реч о налепљеним брадама и броквима, него уопште.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #24 послато: Јануар 01, 2018, 08:16:49 поподне »
Добро, сад... Није баш толико лоше.
Дајте да погледамо наредне епизоде.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #25 послато: Јануар 01, 2018, 08:20:22 поподне »
Одлучих да узмем и погледам ту прву епизоду сад на нету. Синоћ нисам био крај ТВ-а, па рекох, хајде сад ћу.

Нисам мислио да је баш овако лоше. Издржао сам до тренутка кад су она два детета гледала битку иза неког дебла. Нисам могао да наставим.
Визуелни ефекти - нула, глума - нула (поготово глума ових клинаца), режија - нула, сценарио, исто.
Дословно је сваки (али баш сваки) посао на овој серији добијен преко везе.

Значи, нисмо се одмакли од "Боја на Косову", као што неки овде рекоше, али не само кад је реч о налепљеним брадама и броквима, него уопште.
Управо и ја кренух са гледањем. На самом почетку, буквално у првих пар минута, ово делује прилично лоше.

Само ћу навести део разговора Манојла Комнина и Стефана Немање, када Манојло приликом уручивања друге повеље (коју као и претходну уручује тотално незаинтересовано и ноншалантно) говори ''поред тога, дворску титулу, пише ти овде коју''. Дакле на самом старту се уочава велики непрофесионализам и очајан нагласак глумаца тотално неприлагођен тематици серије.

Са оваквом глумом и нагласком би евентуално прошли у ''Женама са Дедиња'' и ''Синђелићима'''.
Добро, сад... Није баш толико лоше.
Дајте да погледамо наредне епизоде.
Апсолутно се слажем. Ово су свакако само прве негативне ''импресије'', надам се да ће их што мање бити у наредним епизодама које ћу свакако гледати, иако сам одавно дигао руке од домаће кинематографије.
« Последња измена: Јануар 01, 2018, 08:24:29 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #26 послато: Јануар 01, 2018, 08:33:16 поподне »
Добро, сад... Није баш толико лоше.
Дајте да погледамо наредне епизоде.
Апсолутно се слажем. Ово су свакако само прве негативне ''импресије'', надам се да ће их што мање бити у наредним епизодама које ћу свакако гледати, иако сам одавно дигао руке од домаће кинематографије.

Дај Боже да, након ових негативних коментара које су добили, руководиоци на РТС-у схвате где су грешили и поново испочетка измонтирају читаву епизоду. Ионако је ово само прва епизода; има места за усавршавање. Могло би се то исправити врло лако - требаће мало времена, али врло радо ћемо сачекати.
Међутим, лакше им је само да објаве на Дневнику да је серија примљена фантастично и да се ништа не треба ту мењати.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #27 послато: Јануар 01, 2018, 08:44:43 поподне »
По мени је најбоља она сцена кад је Немања у оној рупи/бунару. Ту ништа нису могли да погреше јер нема текста и ништа не ради осим што се моли.  :)
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #28 послато: Јануар 01, 2018, 08:59:44 поподне »
По мени је најбоља она сцена кад је Немања у оној рупи/бунару. Ту ништа нису могли да погреше јер нема текста и ништа не ради осим што се моли.  :)

Мени је то место такође оставило утисак, не знам да ли је реално, или осмиљено само за филм? :)

Да ли су и иначе тако изгледале тамнице, или је ова нека посебна?

Таквом облику се свакако нисам надао.



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #29 послато: Јануар 01, 2018, 09:20:45 поподне »
Мени је то место такође оставило утисак, не знам да ли је реално, или осмиљено само за филм? :)

Да ли су и иначе тако изгледале тамнице, или је ова нека посебна?

Таквом облику се свакако нисам надао.
Па по легенди Немања је био утамничен у некој јами из које га је избавио Св. Ђорђе. После је на том месту подигао Ђурђеве ступове. Што се тиче тога да ли је тако могла да изгледа тамница, стварно не знам. Све је могуће.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #30 послато: Јануар 01, 2018, 09:41:48 поподне »
Почех синоћ гледати остварење РТС-а о Стефану Немањи. Издржах четврт часа и више не могах. Свѣ бѣше потпуно онако како мишљах да ће бити. Сачинитељи остварења не само да осталим Србом намећу обогаљени и унакажени комунистички новоговор, него га сада покушавайу прѣдставити и као говор наших прѣдака из дванадесетога вѣка. Йезик одисаше духом Титовства. Чух само йедан аорист ("погибоше"), изговорен глумцем тумачећим лик Стефана Немање.
Трѣбаху Немањи и осталим ставити петокраке на чела, а Титове слике на зидове мѣсто икон. И приятно сам изненађен што прѣд Немањом нѣйе изведена педерска парада. А нарочито што му за двороуправитеља или савѣтника нѣйе стављена лезбейка. То йе данас пожељно.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #31 послато: Јануар 01, 2018, 09:46:20 поподне »
Ово са тамницом јесте реално.
Немања је, и по житију, био заточен у пећини са решеткама, из које се пружао поглед на брдо где је касније саградио Ђурђеве Ступове, по завету Светом Георгију.
Та пећина и данас постоји.
"Наша мука ваља за причешћа"

Schützer

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #32 послато: Јануар 02, 2018, 09:35:52 пре подне »
Што се тиче тога да ли је тако могла да изгледа тамница, стварно не знам. Све је могуће.
A meni od svega u prvoj epizodi bas ova tamnica izgleda najrealnije.
Nema drvenih vrata okovanih gvozdjem, kljuca i tamnicara nego po srpski spuste kanapom u rupu.

Ван мреже Klaus Fuks

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #33 послато: Јануар 02, 2018, 10:43:52 пре подне »
 Da li je jezik u seriji ispravan u pogledu ekavice i ijekavice, šta kažu lingvisti ovde? Fizička spoljašnost bi trebalo da je prilično promašena, ipak su tada Srbi još uvek bili mnogo više slovensko-nordijski tipovi nego mediteranski. Da je reditelj bio malo hrabriji, on je trebao da likove za uloge traži među Muslimanima u BiH, oni su najčistiji potomci prvih Srba na Balkanu i najbolje reprezentuju najstariju srpsku spoljašnost...

Schützer

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #34 послато: Јануар 02, 2018, 11:00:06 пре подне »
Siguran sam da je srpska elita, plemstvo, izgledalo drugacije nego recimo Nelevic, i da su bili blizi nekom severnjackom tipu nego robusnim dinaro kromanjoncima. Izgleda da su i ovde morali da budu politicki korektni. Falio je samo neki melez ili crnac.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #35 послато: Јануар 02, 2018, 11:17:38 пре подне »
Fizička spoljašnost bi trebalo da je prilično promašena, ipak su tada Srbi još uvek bili mnogo više slovensko-nordijski tipovi nego mediteranski. Da je reditelj bio malo hrabriji, on je trebao da likove za uloge traži među Muslimanima u BiH, oni su najčistiji potomci prvih Srba na Balkanu i najbolje reprezentuju najstariju srpsku spoljašnost...

А ти знаш да су Срби у 12. веку били "словенско-нордијски тип". И шта је, уопште - "словенско-нордијски тип"?

И шта значи да су БиХ муслимани "најчистији потомци правих Срба"? Јесу ли православни Срби од нечег упрљани?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #36 послато: Јануар 02, 2018, 11:25:57 пре подне »
Можда Нелевић није добар избор за Стефана Немању, по својој спољашњости. По свим средњевековним приказима (фреске) Стефана Немање, види се да је био изразито светле комплексије (плава коса, брада, очи), дугачког лица и танког носа. Ту су могли барем да пораде на фарби и да Нелевићу среде ону пећинску браду.



Ни Ћетковић по комплексији баш не одговара Стефану Првовенчаном, који је на оновременим приказима свуда риђкаст.





Што се комплексије тиче, пре би Мићановић одговарао Стефану Првовенчаном.

Но, добро, не бирају се глумци по боји косе и очију, него по својим глумачким способностима. Остало је требало да одраде шминкери.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #37 послато: Јануар 02, 2018, 11:27:40 пре подне »
Siguran sam da je srpska elita, plemstvo, izgledalo drugacije nego recimo Nelevic, i da su bili blizi nekom severnjackom tipu nego robusnim dinaro kromanjoncima. Izgleda da su i ovde morali da budu politicki korektni. Falio je samo neki melez ili crnac.
Da li je jezik u seriji ispravan u pogledu ekavice i ijekavice, šta kažu lingvisti ovde? Fizička spoljašnost bi trebalo da je prilično promašena, ipak su tada Srbi još uvek bili mnogo više slovensko-nordijski tipovi nego mediteranski. Da je reditelj bio malo hrabriji, on je trebao da likove za uloge traži među Muslimanima u BiH, oni su najčistiji potomci prvih Srba na Balkanu i najbolje reprezentuju najstariju srpsku spoljašnost...
Их, поред толико мана у серији вама је једна од главних замерки проценат блондизма у глумаца. Волео бих да је све остало идеално па да се о томе води брига, додуше не знам зашто је то толико битно, свакако су у питању домаћи глумци а не Ескими или Бедуини.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Klaus Fuks

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #38 послато: Јануар 02, 2018, 01:25:05 поподне »
 Slovensko-nordijski tip su prvenstveno nosioci recesivnih gena koji su odgovorni za svetliju boju kose i očiju, drugi detalji iz fizičke antropologije su u tom smislu potpuno suvišni. Šta je čisto a šta prljavo iz perspektive srednjeg veka je jako relativno, pošto su tada plavi ljudi po pravilu bili pagani, divljaci i varvari koji su bili potlačeni od mediteranskog romansko-helenskog tipa čoveka, a kasnije i od tursko-mongolskih plemena. Znači da taj izraz slovensko-nordijska čistoća sigurno ne označava nikakav oblik superiornosti, to bi jedino moglo značiti kad bi se govorilo o mediteranskoj ili mongolskoj čistoći. Pravoslavni Srbi treba da budu ponosni što su integralistički narod koji je prihvatio starobalkanski element u svoj korpus, a ne ekskluzivistički narod poput Srba katolika i muslimana koji svoj identitet grade na krvi i tlu, jer to znači da ljude dele prema njihovim vrednostima a ne prema spoljašnosti. Kojo, Laušević. Nikola Pejaković, Radoš Bajić, to je bila prava podela uloga za Nemanjiće...

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #39 послато: Јануар 02, 2018, 01:51:36 поподне »
Slovensko-nordijski tip su prvenstveno nosioci recesivnih gena koji su odgovorni za svetliju boju kose i očiju, drugi detalji iz fizičke antropologije su u tom smislu potpuno suvišni. Šta je čisto a šta prljavo iz perspektive srednjeg veka je jako relativno, pošto su tada plavi ljudi po pravilu bili pagani, divljaci i varvari koji su bili potlačeni od mediteranskog romansko-helenskog tipa čoveka, a kasnije i od tursko-mongolskih plemena. Znači da taj izraz slovensko-nordijska čistoća sigurno ne označava nikakav oblik superiornosti, to bi jedino moglo značiti kad bi se govorilo o mediteranskoj ili mongolskoj čistoći. Pravoslavni Srbi treba da budu ponosni što su integralistički narod koji je prihvatio starobalkanski element u svoj korpus, a ne ekskluzivistički narod poput Srba katolika i muslimana koji svoj identitet grade na krvi i tlu, jer to znači da ljude dele prema njihovim vrednostima a ne prema spoljašnosti. Kojo, Laušević. Nikola Pejaković, Radoš Bajić, to je bila prava podela uloga za Nemanjiće...

Шта причаш? Каква медитеранска чистоћа? Каква монголска чистоћа? "Прихватио старобалкански елемент"? Срби католици и Срби муслимани граде идентитет на крви и тлу? Радош Бајић у серији о Немањићима?

Невероватно...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"