Аутор Тема: Срби у Дески (код Сегедина)  (Прочитано 8060 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #20 послато: Август 03, 2017, 05:07:40 поподне »
Биће да организација лако сарађује са католицима и протестантима, а наши су... мало спорији.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #21 послато: Август 03, 2017, 05:11:45 поподне »
После нађох да су књиге, које су иначе микрофилмоване, оне за период од 1830/50. до 1895. године. Ту су књиге рођених и умрлих. Венчаних микрофилмованих нема. Ако у скорије време и буду скенирани микрофилмови, обухватиће речени део, док за остало не преостаје друго, до посетити Деску, или још даље Архив Будимске епархије у Сентандреји, где се чувају матице угашених парохија у Мађарској.

https://familysearch.org/search/catalog/20330?availability=Family%20History%20Library

Digitalizacija onog što Mormoni imaju bi trebala biti gotova do kraja 2020.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #22 послато: Август 03, 2017, 05:28:07 поподне »
Digitalizacija onog što Mormoni imaju bi trebala biti gotova do kraja 2020.

Не знам шта би са послом који је одрађивао Мађарски национални архив? Они су 2015. године радили на дигитализацији ове грађе за целу Мађарску, и тада сам се имао прилике чути са Адамом Тороком, који је био навестио да ће дигитализација бити окончана до краја те године, и да ће од краја 2015. године иста јавности бити доступна преко интернета, не знајући још да ми каже да ли с плаћањем или бесплатно?



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #23 послато: Август 03, 2017, 05:36:58 поподне »
Биће да организација лако сарађује са католицима и протестантима, а наши су... мало спорији.

Књиге, тј. микрофилмови, су већ код њих. Само могуће да ови имају предност. Можда због читљивости, јер су латинским словима писани, а ћириличко писмо тамо мало ко има да транскрибује, па с тим онда и не журе. ;)



Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #24 послато: Август 03, 2017, 11:22:11 поподне »
Не знам шта би са послом који је одрађивао Мађарски национални архив? Они су 2015. године радили на дигитализацији ове грађе за целу Мађарску, и тада сам се имао прилике чути са Адамом Тороком, који је био навестио да ће дигитализација бити окончана до краја те године, и да ће од краја 2015. године иста јавности бити доступна преко интернета, не знајући још да ми каже да ли с плаћањем или бесплатно?

Nije prvi put da takav projekt ne bude završen na vrijeme.  Ili uopće.  Prije 5-6 je arhiv u Splitu najavio plan digitalizacije građe s katastra Dalmacije iz vremena cara Franje.  Čak je nešto malo i stavljeno na stranicu, pa je onda odjednom sve nestalo i sad ni riječi o nekom projektu.  Nadbiskupija u Pečuhu je isto tako nešto najavila pa do sad ništa.