Аутор Тема: Требава - насеља и порекло становништва  (Прочитано 14317 пута)

Ван мреже Врањак

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #40 послато: Април 30, 2020, 07:26:30 поподне »
Имам то негдје па ћу Вам послати прве прилике. Што се тиче Симе, сина из првог брака, доиста сам га испустио иако сам га евидентирао(!?). Морам тај дио поправити у другом издању ако се некада буде радило. Он је сахрањен у Врањаку, чак се сјећам његовог изгледа са споменика, а и Ваш стриц (?) Ратко ми је причао како се последњи пут вратио у Врањак.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #41 послато: Април 30, 2020, 07:32:33 поподне »
Имам то негдје па ћу Вам послати прве прилике. Што се тиче Симе, сина из првог брака, доиста сам га испустио иако сам га евидентирао(!?). Морам тај дио поправити у другом издању ако се некада буде радило. Он је сахрањен у Врањаку, чак се сјећам његовог изгледа са споменика, а и Ваш стриц (?) Ратко ми је причао како се последњи пут вратио у Врањак.

Тако је:

Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #42 послато: Април 30, 2020, 07:35:26 поподне »
Опет према сећању, мислим да помињете у делу о првом светском рату неког Симу Панића који је рањен на источном фронту - можда би то могао бити он?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Врањак

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #43 послато: Април 30, 2020, 07:44:02 поподне »
Тај Симо кога помињем да је био рањен у Великом рату је из рода Панића из Бабешнице. Малоприје сам провјерио у својој евиденцији у вези овог Симе - десио се превид када сам то припремао за штампу. Имате ли контакт са његовим потомцима (мислим да је он живио негдје у Срему(?)

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #44 послато: Април 30, 2020, 07:58:45 поподне »
Тај Симо кога помињем да је био рањен у Великом рату је из рода Панића из Бабешнице. Малоприје сам провјерио у својој евиденцији у вези овог Симе - десио се превид када сам то припремао за штампу. Имате ли контакт са његовим потомцима (мислим да је он живио негдје у Срему(?)

Написао сам у личној поруци шта знам о његовим потомцима.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Врањак

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #45 послато: Април 30, 2020, 08:19:17 поподне »
Одговорио сам у личној поруци

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #46 послато: Април 30, 2020, 08:21:08 поподне »

Зворничко-тузланска епархија, детаљ карте епархијске поделе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца : према подацима Министарства Вера

Имаш ли можда целу карту којим случајем?

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #47 послато: Април 30, 2020, 10:58:48 поподне »
Случајно сам налетио на овај форум гдје се између осталог помиње и моја књига"Врањак и Врањачани" Уколико је још нисте набавили, слободно се јавите па ћемо се договорити око преузимања. Истражујући ову област прикупио сам "готово све" текстове о Требави и требавским родовима (попис литературе). Ту су свакако најзначајнија дјела Миленка Филиповића, али и Ристе Јеремића и Владислава Скарића. Постоје веома занимљиви текстови других аутора о Кожухама и Скиповцу који могу послужити свима који истражују историју родова требавског краја
Драган Симић

Поштовани г. Симићу,

Драго ми је да сте нас овде нашли. Ми смо почетком године били у контакту с вама и преко вашег посредника смо дошли до ваше књиге. Сјајно је што имате сву оснвону литературу о овом крају. Ми се такође трудимо да испратимо све ново што се појави, као и да набавимо све оно што је раније објављено, а поготово оно мање познато што је излазило по разним часописима.

Помињао сам баш данас @milpanu заниљмиву причу коју сам нашао у Путписима Гридносооје су касније штампане у виду његових путписа. У једној таквој причи он се дотиче и села на Требави, кроз које су га провеле две познате личности тога краја, учитељ Богдан Бањанин из Српске Граспке и поп Саво Божић из Толисе.

Овде је исечак из његових Путописа (Београд, 2016, стр. 1034-1036), у коме описује занимљив сусрет с учитељом Бањанинон и попом Савом. :)


https://i.postimg.cc/zqMpFCY3/Screen-Shot-04-29-20-at-06-11-PM.jpg

Имаш ли можда целу карту којим случајем?

Ту карту сам својевремено поставио негде на одељку Карте, али сад више не знам где је та порука. Углавном, овде се може наћи карта епархијске поделе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Овде је и цитат роквића, где су наведене и остале карте (#66 Одг: Етничке карте Балкана).



Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #48 послато: Април 30, 2020, 11:16:32 поподне »
Ту карту сам својевремено поставио негде на одељку Карте, али сад више не знам где је та порука. Углавном, овде се може наћи карта епархијске поделе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Овде је и цитат роквића, где су наведене и остале карте (#66 Одг: Етничке карте Балкана).

Хвала ти, те карте су заиста одличне.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #49 послато: Април 30, 2020, 11:19:04 поподне »
Хвала ти, те карте су заиста одличне.

То је очигледно неки атлас. Нисам само успео утвридити који. Очигледно неко ретко издање.



Ван мреже Врањак

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #50 послато: Мај 01, 2020, 08:10:21 пре подне »
Имао сам прилике да овај текст прочитам у неком старом броју Политике (мислим да сам га негдје архивирао). Својевремено је о попу Сави  проф. Саво Јеремић објавио двије књиге "Приче и легенде о попу Сави Божићу"  гдје је прикупио народна предања о овој изузетно значајној личности за цијели требавски крај. Прву књигу, која обухвата период до почетка Другог свјетског рата промовисали смо на данашњи дан (1 маја 1998?) у његовој Толиси. Према предању, он је пострадао на тај дан па смо и на тај начин хтјели да му одамо дужно поштовање. Био сам један од рецезената те књиге, а  Српски радио Модрича чији сам био директор у то вријеме био је издавач. Проф. Јеремић  је у то вријеме бројао последње године свог живота, а писањем тог дјела извршавао је мајчину молбу да се бар некако одужи попу Сави за сва доброчинства која је учинио у његовом крају.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #51 послато: Мај 01, 2020, 09:54:08 пре подне »
Имао сам прилике да овај текст прочитам у неком старом броју Политике (мислим да сам га негдје архивирао). Својевремено је о попу Сави  проф. Саво Јеремић објавио двије књиге "Приче и легенде о попу Сави Божићу"  гдје је прикупио народна предања о овој изузетно значајној личности за цијели требавски крај. Прву књигу, која обухвата период до почетка Другог свјетског рата промовисали смо на данашњи дан (1 маја 1998?) у његовој Толиси. Према предању, он је пострадао на тај дан па смо и на тај начин хтјели да му одамо дужно поштовање. Био сам један од рецезената те књиге, а  Српски радио Модрича чији сам био директор у то вријеме био је издавач. Проф. Јеремић  је у то вријеме бројао последње године свог живота, а писањем тог дјела извршавао је мајчину молбу да се бар некако одужи попу Сави за сва доброчинства која је учинио у његовом крају.

Занимљиво. Било би корисно доћи до тих књига. Сад гледам у Кобисовом каталогу, само Библиотека Српске патријаршије има овај наслов (Шамац-Кула, 2002, 332 стр. : илустр. ; 21 cm), и то су три књиге у једној.



Ван мреже Врањак

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #52 послато: Мај 01, 2020, 10:19:27 пре подне »
Та књига је вјероватно евидентирана као Српска Светосавска трилогија, а ради се о једној књизи чији је издавач Кула Шамац (2002) Прву књигу је издао Српски радио Модрича 1998 - фотографисао сам корице али се не сналазим са ситемом како да то закачим

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #53 послато: Мај 01, 2020, 11:29:12 пре подне »
Та књига је вјероватно евидентирана као Српска Светосавска трилогија, а ради се о једној књизи чији је издавач Кула Шамац (2002) Прву књигу је издао Српски радио Модрича 1998 - фотографисао сам корице али се не сналазим са ситемом како да то закачим

У каталогу стоји баш овај раније поменути наслов: https://i.postimg.cc/sfBgc7fy/Screen-Shot-05-01-20-at-11-29-AM.png

Можете слику подићи овде: https://postimages.org; па само у поруку убаците линк за форуме (слика испод).




Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #54 послато: Мај 01, 2020, 11:52:01 пре подне »
Ову слику ми је господин Драган послао, пошто је имао проблема са објављивањем слике:


@Amicus, надам се да ће бити од помоћи :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #55 послато: Мај 01, 2020, 12:24:24 поподне »
Ову слику ми је господин Драган послао, пошто је имао проблема са објављивањем слике:


@Amicus, надам се да ће бити од помоћи :)

Да, то је онда та коју има Библиотека Српске патријаршије. Свеједно, ми ћемо је морати другачије набавити, јер се из њихове библиотеке не могу позајмљивати књиге.



Ван мреже Djukic8

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #56 послато: Мај 17, 2020, 12:50:38 поподне »
Малопре баш гледам колико је људи са овог простора тестирано, па у јавно доступним базама ја налазим ових петорицу тестираних:

1. Кузмановић, Петковдан, Осјечани (I2-PH908) - даље порекло од Милићевића из Толисе
2. Тодоровић, Ђурђевдан, Добој (I1-P109) - даље порекло од Дугића из Толисе
3. Лазић, Никољдан, Зелиња Горња (E1b-V13)
4. Василић, Стефањдан, Врањак (Q1b) - пореклом из Херцеговине
5. Ђукић, Игњатијевдан, Кожухе (I2-PH908) - даље порекло од Пањаша из Херцеговине


Zdravo narode, ja sam Djukic pod brojem 5, iz Doboja (preko oca rodom iz Koprivne/Kozuha), upravo cekam na rezultate upgradea iz Y-37 do Y-111. Pozdrav svima!

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #57 послато: Мај 17, 2020, 01:21:51 поподне »

Zdravo narode, ja sam Djukic pod brojem 5, iz Doboja (preko oca rodom iz Koprivne/Kozuha), upravo cekam na rezultate upgradea iz Y-37 do Y-111. Pozdrav svima!

Добродошао, Ђукићу! :)

Провери да ти можда већ нису стигли резултати. Мени (Тодоровић, Ђурђевдан) је јуче стигла надоградња са 37 на 111 маркера. У току акције Светски ДНК месец требали бисмо добити резултате још једнога Требавца.



Ван мреже Djukic8

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #58 послато: Мај 17, 2020, 01:26:52 поподне »
Добродошао, Ђукићу! :)

Провери да ти можда већ нису стигли резултати. Мени (Тодоровић, Ђурђевдан) је јуче стигла надоградња са 37 на 111 маркера. У току акције Светски ДНК месец требали бисмо добити резултате још једнога Требавца.

Hvala komso, nisu jos, narucio sam ih 12-og ovog mjeseca i navodno se ocekuju od 24 Juna do prve sedmice Jula. I ja mislim da ce to ipak malo brze jer sam originalni test radio jos 2012 i mogu valjda izvuci dovoljno materijala za upgrade.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Требава - насеља и порекло становништва
« Одговор #59 послато: Јун 11, 2020, 08:15:27 поподне »
На снимку моји баба, деда, стриц, рођаци...  :)

<a href="https://www.youtube.com/v/KaxP0RNRjUY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/KaxP0RNRjUY</a>
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао