Аутор Тема: Физичка антропологија Рашке области  (Прочитано 25964 пута)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #20 послато: Јул 28, 2017, 11:13:15 пре подне »
Кад их поразиш генетским аргументима, онда се ухвате за историјске, па ти кажу како је Санџак 4 вијека био интегрални дио Босанског пашалука. Па прије свега, Турци су пашалуке именовали углавном према централној или највећој регији унутар тог пашалука. Унутар тог пашалука били су и далматинско залеђе, Лика, стара Херцеговина итд... И то што су Османлије нацртале границе и рекле да је унутар тих граница "Босна", то ништа не значи, јер границе током историје варирају.
Самим тим, термин "Бошњак" (што је заправо дуго времена значило исто што и "Босанац) односио се је на све људе који живе унутар Босанског пашалука. Па Албанци су сопствене сународнике, и то оне који су били монолингвални говорници албанског, називали "Бошњацима" ако су живјели унутар тих граница. Тако да и тај аргумент пада у воду.

Мени не смета да се било ко изјасни како жели, то је њихова ствар. Штовише, не треба ми да подгријавамо супу и да Санџаклије национално освјешћујемо генетским аргументима, јер се можемо увалити у бројне проблеме. Реалбанизација тих људи је нешто што нам најмање треба и најмање одговара, нама много више одговара да се они држе бошњаштва.
Али кад ти лик којем је ђед био двојезичан, а прађед знао само албански, почне свирати о Босни, богумилима, стећцима, Котроманићима, љиљанима, једноставно не можеш прећутати и мораш им доказати да је то о чему говоре апсурдно.
Замислите сад да се Тина Тарнер, Еди Марфи и Мајкл Џордан почну хвалити Џефријем Чосером, Шекспиром, Викторијанском ером, освајањем Америке, Њутном итд. И то само зато што говоре енглеским језиком. Да, знам да је разлика између Словена и Албанаца много мања него између црнаца и Англосаксонаца, али је суштина те аналогије иста. Јер Срби, Хрвати и босански муслимани прилично одударају генеалошки од Албанаца, Санџаклија и Грка.
« Последња измена: Јул 28, 2017, 11:18:07 пре подне Одисеј »

Ван мреже Adnan_Bijedic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #21 послато: Април 04, 2019, 08:11:04 поподне »
Koliko vidim raja se ovdje raspisala o Bosnjacima sa nekih genetskih stajalista. Sto je naravno besmislica. Pitam se da li ubjedjujete Srbe sa tim "Albanskim" genima da nisu Srbi a znamo da ih ima dosta takvih... A sta cemo tek sa Crnogorcima..

1. Bosnjaci nisu od juce. Tako da ni Bosnjaci u Sandzaku se ne osjecaju kao Bosnjaci na osnovu nekakvog dekreta ili sta li vec. Oni su Bosnjaci od vajkada i tako ce i ostati. To sto medju njima ima ljudi iz Klimenta ili iz Afrike je normalno pa i Karadjordje je od Klimenta pa niko ne pravi frku.
2. Narod ne cine geni. Narod cini kultura, jezik, teritorij, obicaji itd.. Ja kao Trebinjac kada odem kod rodbine u NP, osjecam da sam medju svojima tu je jezik, vjera, obicaji sve isto...

Nadam se da sam malo razjasnio neke stvari.

На мрежи Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #22 послато: Април 04, 2019, 08:47:48 поподне »
Mislim da ovo nema baš puno veze sa temom. A kada smo već kod toga činjenica je da su Bošnjaci/Muslimani iz Raške oblasti bliži Albancima i brđanskim plemenima (nešto manje) nego Bošnjacima/Muslimanima iz Bosne i Hercegovine.Niko tebi ni ne spori da se izjašnjavaš kako hoćeš, ali zna se da je istina vazda gorka bila. Bjelopavlići i Kuči su dosta bliži Albancima nego Vasojevići, što nemora odma da znači da oni nose "albanski gen". Ne vidim razlog zašto bi se naprimjer Kuči ili Bjelopavlići vezali za Albance, samo zato što su bliži Albancima ili što neki imaju predanje. Ali to je već druga tema.
« Последња измена: Април 04, 2019, 08:55:02 поподне Филип Андрић »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #23 послато: Април 04, 2019, 08:53:35 поподне »

1. Bosnjaci nisu od juce. Tako da ni Bosnjaci u Sandzaku se ne osjecaju kao Bosnjaci na osnovu nekakvog dekreta ili sta li vec. Oni su Bosnjaci od vajkada i tako ce i ostati. To sto medju njima ima ljudi iz Klimenta ili iz Afrike je normalno pa i Karadjordje je od Klimenta pa niko ne pravi frku.


Малисори с Пештера били одвајкада Бошњаци? Људи који су у 18. вијеку још увијек говорили албански и били римокатолици, који су у неким случајевима и у 20. језик ушли двојезични? Знаш ли ти да по санџачким селима и дан данас има старијих људи који говоре албански?
У Санџаку влада свеопшта доминација албанских хаплогрупа у односу на оне типичне за Србе и друге јужнословенске народе.

Ја не спорим бошњачку нацију, али не може неко ко је до јуче био Албанац и носио ћулаф да се позива на Катарину и Твртка, на љиљане, стећке и богумиле.

Ван мреже Balder

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 173
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #24 послато: Април 04, 2019, 09:07:17 поподне »
1. Bosnjaci nisu od juce. Tako da ni Bosnjaci u Sandzaku se ne osjecaju kao Bosnjaci na osnovu nekakvog dekreta ili sta li vec. Oni su Bosnjaci od vajkada
« Последња измена: Април 04, 2019, 09:12:34 поподне Balder »

Ван мреже Adnan_Bijedic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #25 послато: Април 04, 2019, 09:25:50 поподне »
Mislim da ovo nema baš puno veze sa temom. A kada smo već kod toga činjenica je da su Bošnjaci/Muslimani iz Raške oblasti bliži Albancima i brđanskim plemenima (nešto manje) nego Bošnjacima/Muslimanima iz Bosne i Hercegovine.Niko tebi ni ne spori da se izjašnjavaš kako hoćeš, ali zna se da je istina vazda gorka bila. Bjelopavlići i Kuči su dosta bliži Albancima nego Vasojevići, što nemora odma da znači da oni nose "albanski gen". Ne vidim razlog zašto bi se naprimjer Kuči ili Bjelopavlići vezali za Albance, samo zato što su bliži Albancima ili što neki imaju predanje. Ali to je već druga tema.
Pa ti si sve lijepo rekao... Zasto bi se Bosnjaci Sandzaka vezali za Albance samo zbog nekih gena.. Slazem se potpuno..

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #26 послато: Април 04, 2019, 09:37:30 поподне »
Pa ti si sve lijepo rekao... Zasto bi se Bosnjaci Sandzaka vezali za Albance samo zbog nekih gena.. Slazem se potpuno..
А Албански ген беше...онај...ухх, морам признати да не знам!!!

Ван мреже Adnan_Bijedic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #27 послато: Април 04, 2019, 09:41:00 поподне »
Малисори с Пештера били одвајкада Бошњаци? Људи који су у 18. вијеку још увијек говорили албански и били римокатолици, који су у неким случајевима и у 20. језик ушли двојезични? Знаш ли ти да по санџачким селима и дан данас има старијих људи који говоре албански?
У Санџаку влада свеопшта доминација албанских хаплогрупа у односу на оне типичне за Србе и друге јужнословенске народе.

Ја не спорим бошњачку нацију, али не може неко ко је до јуче био Албанац и носио ћулаф да се позива на Катарину и Твртка, на љиљане, стећке и богумиле.

Nema albanskih haplogrupa niti srpskih... Da dosli su neki Malisori, da postali su Bosnjaci, pa sta? isto tako imas Srba, Hrvata oko Zadra koliko hoces... A da ne pricamo o Crnogorcima.. Sto bi ti njima solio pamet nakon 200 godina i tjerao ih u Arnaute? Oni pricaju Bosanski jezik osjecaju se kao Bosnjaci na kraju krajeve desetine hiljada njih zive po Sarajevu maksimalno su izmjesani sa svim mogucim Bosnjacima i sad bi ti to dijelio i raspredao.. Nece to ic nikako to je jalova rabota.. Pozz

Ван мреже Adnan_Bijedic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #28 послато: Април 04, 2019, 09:42:26 поподне »
А Албански ген беше...онај...ухх, морам признати да не знам!!!
Haha pa to je upravo moja poenta, nisam ja potencirao albanske gene, to je nonsens to ne postoji...

На мрежи Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #29 послато: Април 04, 2019, 09:52:43 поподне »
Mislim da nisi razumio šta sam htio reći. Ali ipak ne stoji da su odvajkada Bošnjaci to uopšte ne stoji. A da su Albancima i brđanskim plemenima bliži to stoji. To je činjenica. Od toga se nemože pobjeći.
« Последња измена: Април 04, 2019, 09:54:55 поподне Филип Андрић »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #30 послато: Април 04, 2019, 10:09:12 поподне »
Koliko vidim raja se ovdje raspisala o Bosnjacima sa nekih genetskih stajalista. Sto je naravno besmislica. Pitam se da li ubjedjujete Srbe sa tim "Albanskim" genima da nisu Srbi a znamo da ih ima dosta takvih... A sta cemo tek sa Crnogorcima..

2. Narod ne cine geni. Narod cini kultura, jezik, teritorij, obicaji itd.. Ja kao Trebinjac kada odem kod rodbine u NP, osjecam da sam medju svojima tu je jezik, vjera, obicaji sve isto...

Nadam se da sam malo razjasnio neke stvari.

Јел си род са овим Биједићима?
Биједић, Требиње/БиХ, I2-PH908
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1783.580
« Последња измена: Април 04, 2019, 10:11:15 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #31 послато: Април 04, 2019, 10:26:58 поподне »
Da dosli su neki Malisori, da postali su Bosnjaci, pa sta?

Проблем је у томе што су Срби и Хрвати етничке и националне категорије, док је Бошњак некада била територијална одредница, а у модерно време политички исконструисана нација.

Дакле, не може Малисор бити нити постати Бошњак, јер је Бошњак онај који је из Босне или пореклом из Босне.

Србин може бити родом и пореклом из Србије, али и из Хрватске, Бугарске, Босне... Хрват може бити из Хрватске, али и из Бачке, Словеније, Мађарске... Бошњак је само онај који има везе са Босном, који је тамо рођен, живи или је пореклом одатле. А муслимани из Рашке области (Санџака, како кажу) са Босном највећим делом немају никакве везе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #32 послато: Април 04, 2019, 10:28:46 поподне »
О "босанском језику" не треба много ни коментарисати.
Ако неко овде заиста верује да постоји "босански језик", онда је свака даља прича бесмислена.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #33 послато: Април 04, 2019, 11:20:23 поподне »
 На Шар планини са Косовско-Метохијске стране тренутно живи око 11.000 Срба, 11.000 Муслимана и око 8.000 Горанаца. Први генетски резултати показују да смо мање-више исти народ. До 1999 године смо се звали Срби, Муслимани и Горанци. Сада је нестало 11.000 Муслимана и однекуда се појавише 11.000 Бошњака. Горанци се тешком муком одржавају али полако и они нестају а појављују се Бошњаци. Све ово дешава се на Шар Планини, далеко од Босне поносне... Ето вам пример како настају народи!

Ван мреже Adnan_Bijedic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #34 послато: Април 05, 2019, 12:27:12 пре подне »
Јел си род са овим Биједићима?
Биједић, Требиње/БиХ, I2-PH908
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1783.580
Jesam naravno, svi su Bijedici rod.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #35 послато: Април 05, 2019, 12:45:49 пре подне »
Jesam naravno, svi su Bijedici rod.
Јел то проверено да су сви Биједићи род? Код нас не значи кад неко има исто презиме да је род...Питали смо се пре неки дан управо за Џемала Биједића, али његови су из Гацка...ако си са овим из Требиња род, онда смо и ми род "по карпатске линије" :)

Ван мреже Adnan_Bijedic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #36 послато: Април 05, 2019, 08:36:06 пре подне »
Јел то проверено да су сви Биједићи род? Код нас не значи кад неко има исто презиме да је род...Питали смо се пре неки дан управо за Џемала Биједића, али његови су из Гацка...ако си са овим из Требиња род, онда смо и ми род "по карпатске линије" :)

Dzemalovi imaju isto porijeklo kao i Bijedici iz Trebinja to je sve jedna porodica. Da porodica je stara ali mi nemamo nikakvog razloga da mislimo da imamo razlicito porijeklo. Po mojim saznanjima na sirem podrucju Istocne Hercegovine a to je Korjenic i podrucje Risna zivjelo je 9 Bijedica ca 1680ih od njih smo svi mi danas. Nazalost ne znam dalje al pretpostavljam da je porodica barem 400 godina stara a mozda i vise..
Pozdrav rodjak :)

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #37 послато: Април 05, 2019, 12:26:23 поподне »
Koliko vidim raja se ovdje raspisala o Bosnjacima sa nekih genetskih stajalista. Sto je naravno besmislica. Pitam se da li ubjedjujete Srbe sa tim "Albanskim" genima da nisu Srbi a znamo da ih ima dosta takvih... A sta cemo tek sa Crnogorcima..

1. Bosnjaci nisu od juce. Tako da ni Bosnjaci u Sandzaku se ne osjecaju kao Bosnjaci na osnovu nekakvog dekreta ili sta li vec. Oni su Bosnjaci od vajkada i tako ce i ostati. To sto medju njima ima ljudi iz Klimenta ili iz Afrike je normalno pa i Karadjordje je od Klimenta pa niko ne pravi frku.
2. Narod ne cine geni. Narod cini kultura, jezik, teritorij, obicaji itd.. Ja kao Trebinjac kada odem kod rodbine u NP, osjecam da sam medju svojima tu je jezik, vjera, obicaji sve isto...

Nadam se da sam malo razjasnio neke stvari.

Ja se u NP nisam osjecao kao da sam medju svojima. Ne gledajuci genetiku i kulturu, mentalitet tamo, i u Federaciji BiH su totalno dva svijeta.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #38 послато: Април 05, 2019, 02:04:50 поподне »
Haha pa to je upravo moja poenta, nisam ja potencirao albanske gene, to je nonsens to ne postoji...

Човјек који носи хаплогрупу типичну за албанску етногенезу, а породица му 400 и више година живи у Босни и аутосомално ни по чему не одудара од остатка бошњачке популације, он јесте Бошњак.
Ником ја не приговарам да није Бошњак зато што има хаплогрупу која је типична за етногенезу Албанаца, био бих лицемјеран кад бих тврдио тако нешто, приговарам људима који су у периоду кад се је у Босни и Херцеговини већ формирала засебна муслиманска заједница за различитим обичајима и културом у односу на хришћанске комшије (популација која је основа данашњих Бошњака) били Албанци, римокатолици и људи са јасном свијешћу о томе да су Албанци. У 18. вијеку ти људи примају ислам и полагано се језички асимилују у локалну муслиманску популацију која је говорила српским језиком (зетско-рашким дијалектом, прецизније). Али ни тад не напуштају албански језик одмах, нити предање о албанском поријеклу, па ни албанске обичаје и ношњу. Сви су ти елементи, заједно или дјелимично, опстали и до дан данас, у мањој или већој мјери. Још увијек има неасимилованих Албанаца по Санџаку. Тај је процес, дакле, текао постепено и још увијек није довршен.

Ако хоћеш паралелу са Србима, можеш поменути Влахе или Роме који су ушли у српски национални корпус прије генерацију-двије, нпр. Луну Ђогани или Илду Шаулић, које су православне вјере и осјећају се Српкињама, иако су им очеви поријеклом Роми/Ашкалије исламског вјерско-културолошког круга.
Не можеш ту рачунати Србе са старобалканским хаплогрупама који су у  600-1000 година дио српског националног корпуса и који ни не памте да су им преци припадали неком другом етносу прије интеграције у српско-словенски.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Физичка антропологија Рашке области
« Одговор #39 послато: Април 05, 2019, 02:15:52 поподне »
Кад сам боравио једном давно у Новом Пазару, а тад нисам знао ништа о генетици и хаплогрупама, нити сам знао да су ти крајеви били насељавани Албанцима, велико изненађење за мене је био физички изглед тих људи, посебно што су доста нижи. Очекивао сам нешто слично Црногорцима и овима око Златибора. То ми је био највећи утисак из Новог Пазара и благи шок.