Аутор Тема: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)  (Прочитано 5420 пута)

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)
« Одговор #40 послато: Октобар 28, 2020, 08:00:23 поподне »
Мени би баш била занимљива тема посвећена конретно Цинцарима, Арумунима, Куцовласима, и свим осталим етикетама за ту групу.

Власи су изгледа шири појам.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)
« Одговор #41 послато: Октобар 28, 2020, 08:19:27 поподне »
Мени би баш била занимљива тема посвећена конретно Цинцарима, Арумунима, Куцовласима, и свим осталим етикетама за ту групу.

Власи су изгледа шири појам.

И мени !
Ето, можете је ви покренути (нека то буде и неко ваше одавање почасти вашем прадеди). Ја ћу се радо прикључити.

Нисам још ни рашчивијала њихово учешће или удео у мом пореклу  (?).


Иначе, ових дана (али не стижем) планирам покретање теме о једним другим Власима ...

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)
« Одговор #42 послато: Октобар 28, 2020, 08:24:33 поподне »
Па могу да покренем, иако нисам још 100% сигурна у цинцарско порекло, и иако је мој прадеда био решен да га порекне  ;D

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)
« Одговор #43 послато: Октобар 28, 2020, 08:31:30 поподне »
Па могу да покренем, иако нисам још 100% сигурна у цинцарско порекло, и иако је мој прадеда био решен да га порекне  ;D
Могуће је да сам нешто пропустио,па вас питам да ли је неко од ваших мушких сродника тестиран и ако јесте који је резултат?

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)
« Одговор #44 послато: Октобар 28, 2020, 08:40:29 поподне »
Па могу да покренем, иако нисам још 100% сигурна у цинцарско порекло, и иако је мој прадеда био решен да га порекне  ;D

Заборавих да вам кажем - прочитала сам оно што вам је написао.

Верујем да је заиста сматрао да је српског порекла.

Што је сасвим могуће и било тако.

Ту на Балкану је било пуно преливања и прожимања народа.

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)
« Одговор #45 послато: Октобар 28, 2020, 09:17:02 поподне »
Могуће је да сам нешто пропустио,па вас питам да ли је неко од ваших мушких сродника тестиран и ако јесте који је резултат?

Мислите на хаплогрупе? Не, али да ли сте сигурни да би се ишта доказало и да јесте?

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)
« Одговор #46 послато: Октобар 28, 2020, 09:25:04 поподне »
Цитат
Заиста, када сам својевремено претраживао ко све на Фејсбуку има презиме Дарданов, "искочило" ми је више Бугара са тим презименом

Извршио сам гугл и фејсбук претрагу за презиме Дарданов и излази само пар Бугара, међу којима се истиче извесни Драгомир, познати хирург. Излази и нешто више Киргиза, што упућује на то да је корен тог имена турски. На киргиском значи бол...

Као цинцарско презиме, пре ће бити да Дардан долази од албанске речи за крушку (dardha).

Цитат
резултат породице која је део ширег рода Дандаровца

Због изговора кратког у као а у македонском језику, Дандар ме подсећа на турско Дундар - заштитница (у војсци), резерва. У сваком случају није повезано са речи Дардан...

Не треба бркати значења речи само зато што садрже иста слова (ванила и лавина на пример). 

Цитат
Цинцар-Марковића,Цинцар-Јанковића

и једни и други су изумрли, а зна се само да су имали различите славе, тако да је веома упитно да ли су стварно имали неке сродничке везе.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)
« Одговор #47 послато: Октобар 28, 2020, 09:36:33 поподне »
Мени би баш била занимљива тема посвећена конретно Цинцарима, Арумунима, Куцовласима, и свим осталим етикетама за ту групу.

Власи су изгледа шири појам.

Постоји већ посебна тема о Цинцарима:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=638.0
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)
« Одговор #48 послато: Октобар 28, 2020, 09:47:31 поподне »
Небојша , сећам се да сте код једног рода помињали једног дародавца цркви у Бугарској, који је из једног места у Грчкој.  Синастија ...тако некако....данас читајући пуно тога о Цинцарима ...наиђох баш на помињање тог места. А изгледа да је и мајка М.Јованивића Батута  била од Цинцара. Не могу сад да нађем. Али наћи ћу....

Можда да се отвори посебна тема о Цинцарима (знам да има тема Власи али и сами Цинцари инсистирају на својој поосебности).

Хм
Привукло је и мени пажњу. А пошто знам лично једног, и пошто је "глават", а знадох му и оца, леп човек, али и он крупније грађе и глават, помислих да има везе са тиме .

У питању је место Сјатиста, то је грчки облик, док се на локалном словенском дијалекту изговара Сачишча. Налази се близу Козанија (Кожани на словенском).

https://en.wikipedia.org/wiki/Siatista
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D1%87%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B0
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)
« Одговор #49 послато: Октобар 28, 2020, 09:54:23 поподне »
Мислите на хаплогрупе? Не, али да ли сте сигурни да би се ишта доказало и да јесте?
Ово друштванце овде присутно се бави превасходно генетичким резултатима и тумачењима истих а све у циљу одгонетања порекла.Тако да мислим да резултат није ни битан,битно је да се дружимо🙂

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)
« Одговор #50 послато: Октобар 28, 2020, 09:54:32 поподне »
Извршио сам гугл и фејсбук претрагу за презиме Дарданов и излази само пар Бугара, међу којима се истиче извесни Драгомир, познати хирург. Излази и нешто више Киргиза, што упућује на то да је корен тог имена турски. На киргиском значи бол...

Није баш пар Бугара, изашло их је више од 10 сигурно, а било их је још али ме је мрзело да листам. Видео сам и Киргизе са тим презименом али мислим да су у питању само хомоними, тј. имена која имају исти облик али различито порекло и значење. Томе у прилог иду и друга имена која сам поменуо а која је Катичић забележио код Бугара и повезао са албанским језиком, па чак и са неким облицима који су нам остали сачувани из трачког језика.

Као цинцарско презиме, пре ће бити да Дардан долази од албанске речи за крушку (dardha).

Могуће, мада је ипак сумњиво што се јавља и код удаљенијих Бугара, док код самих Албанаца то лично име не постоји све док га у именски фонд није увео Енвер Хоџа у другој половини 20. века.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)
« Одговор #51 послато: Април 23, 2021, 03:41:16 поподне »
Ово друштванце овде присутно се бави превасходно генетичким резултатима и тумачењима истих а све у циљу одгонетања порекла.Тако да мислим да резултат није ни битан,битно је да се дружимо🙂
Otac mi se nedavno testirao, javiću ovde rezultate za radoznale  :)

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Misterija (XVIII-XIX vek, sv. Atanasije, Ohrid/Preobraženje/Vranje... Cincari?)
« Одговор #52 послато: Мај 14, 2021, 02:25:43 поподне »
Evo rezultata:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=6000.msg157860#msg157860

S obzirom na to da je pomenuti Banzić takođe po predanju nađenom kod Branislava Nušića poreklom iz okoline Ohrida, može se pretpostaviti bliskost, a i zajedničko cincarsko poreklo.

Ova grana R1a je, koliko shvatam, u ovim krajevima češća u Bugarskoj i Makedoniji, dok u Srbiji preovladava L1280.