Аутор Тема: Порекло српских спортиста  (Прочитано 106789 пута)

Ван мреже brolek

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 9
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #180 послато: Јун 22, 2018, 08:45:25 пре подне »
И отац голмана Хрватске Данијела Субашића Јово је очигледно Србин, мада ми се чини да се Субашић приклонио тзв. хрватским православцима, а крштен је у католичкој цркви.

https://sport.blic.rs/euro-2016/zvezda-hrvatske-subasicevu-zenu-prebio-otac-jer-je-posla-za-srbina/wvlg86r

http://www.hrvatskipravoslavci.com/index.php?option=com_content&view=article&id=230:subai-ja-sam-hrvat-i-katolik-pravi-zadranin&catid=1:vijesti&Itemid=7


Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #181 послато: Јун 22, 2018, 08:55:13 пре подне »
Bijeljina mi se čini kao pravi rasadnik nogometnog talenta. Darko Todorović je nedavno upisao prvi nastup za reprezentaciju BiH, a još ranije su igrali Bajić i Admir Smajić. 

A zaboravio sam u kojoj sarajevskoj ćevabdžinci sam vidio na zidu sliku Vahidina Musemića. :D

Да чини ми се тако, али поред Радника ту је још и Подриње Јања. У Подрињу су фудбалску каријереру започели Мусемићи, Саво Милошевић и мање познат (златна генерација Динамо Винковци на челу са Сулејманом Халиловићем) Миле Урошевић.

Бајић је из Велике Обарске, а родитељи Адмира Смајића, чини ми се, су из Теочака.

Сви Мусемићи су из Јање и то је заиста спортска породица; фудбалски ген  им је у крви.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #182 послато: Јун 22, 2018, 09:01:33 пре подне »
Je li Krstajićeva mati onda iz Bijeljine?  On je jako puno uložio u tamošnji FK Radnik, a čini mi se da se ne radi o novčanim nego čisto emotivnim pobudama.
A čini se da Krstajić ne priča samo o multikulturi već je i provodi. :D


Не бих рекао. Рођен је у Зеници али му породица живи у Бијељини (избјегли).

Младен Крстајић има снажне пријатељске односе са Иваном Ракитићем, који је у поклонио Бијељини заиста нешто вриједно.



http://mondo.rs/a897972/Sport/Fudbal/Ivan-Rakitic-poklonio-semafor-Radniku-iz-Bijeljine.html

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #183 послато: Јун 22, 2018, 10:57:53 пре подне »
Hmm...u Orlovatu na popisima vojnika s početka XIX stoljeća nisam našao Tošiće, ali sam našao Pavu Tošića u susjednom Botošu.  I Orlovat i Botoš su pripadali satniji Tomaševac.

Mati mu je izgleda iz sela kraj Leskovca.

http://jugmedia.rs/sok-jelena-karleusa-leskovacka-snajka-blam-je-zbog-toga/

Тошићеви су колонизовани након Другог светског рата из Босне, нисам сигуран из ког дела.

Ван мреже Гргур

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • R1a-Z280>L366
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #184 послато: Јун 22, 2018, 11:40:39 пре подне »
Са Луком делим исто презиме и исту крсну славу.Ако делимо и исти днк,онда ће он вечерас играти у земљи наших предака Балтичких Срба - прастарих Пруса или Прутена,последњих пагана у Европи.Нек њихови духови заиграју вечерас коло над стадионом у Каљинграду ! 8) ;)

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #185 послато: Јун 22, 2018, 12:45:07 поподне »
За Аустралију играју Срби; голман Даниел "Дени" Вуковић, играч одбране Милош Дегенек и везни Томас "Том" Петар Рогић у конкуренцији за мундиал био је и Александар Шушњар.
 За Хрватску голман Данијел Субашић из Равних Котара, у хрватској је било ријечи и о Српском поријеклу Милана Бадеља, а према неким наводима мајка Луке Модрића је Српкиња, раније су за њих играли Милан Рапајић (од Рапајића из села Вујинове главе код Коренице), Бошко Балабан и Драгутин "Дадо" Пршо Субашићев земљак .

Код мене у Срему овде где сам избегао има Дегенека и ја сам мислио да су Словаци или Русини. Кад ето сад кад је почело светско видим тог момка, испаде Далматинци, вероватно су и ови. Мислим, какво је то презиме, шта је основа настанка?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #186 послато: Јун 22, 2018, 12:52:52 поподне »
Код мене у Срему овде где сам избегао има Дегенека и ја сам мислио да су Словаци или Русини. Кад ето сад кад је почело светско видим тог момка, испаде Далматинци, вероватно су и ови. Мислим, какво је то презиме, шта је основа настанка?

http://hjp.znanje.hr/index.php?show=search_by_id&id=f1lgUBc%3D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #187 послато: Јун 22, 2018, 12:57:49 поподне »
Занимљиво, хвала.

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #188 послато: Јун 22, 2018, 01:21:16 поподне »
Химну је певао из срца малопре  ;)

Певао је и ''Бојну Чавоглаве'' након меча, из срца такође  ;)

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #189 послато: Јун 22, 2018, 01:24:45 поподне »
Код мене у Срему овде где сам избегао има Дегенека и ја сам мислио да су Словаци или Русини. Кад ето сад кад је почело светско видим тог момка, испаде Далматинци, вероватно су и ови. Мислим, какво је то презиме, шта је основа настанка?

Из Орлића у Далматинском Косову су Дегенеци ваљда

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #190 послато: Јун 22, 2018, 03:10:34 поподне »
Код мене у Срему овде где сам избегао има Дегенека и ја сам мислио да су Словаци или Русини. Кад ето сад кад је почело светско видим тог момка, испаде Далматинци, вероватно су и ови. Мислим, какво је то презиме, шта је основа настанка?



Pravo prezime za čvrstog obrambenog igrača.  :D

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #191 послато: Јун 22, 2018, 03:40:50 поподне »
Код мене у Срему овде где сам избегао има Дегенека и ја сам мислио да су Словаци или Русини. Кад ето сад кад је почело светско видим тог момка, испаде Далматинци, вероватно су и ови. Мислим, какво је то презиме, шта је основа настанка?

Дегенеци су Срби из Орлића (Далматинско Косово), славе Ђурђевдан https://sr.wikisource.org/sr-el/Книнска_крајина#8._ОРЛИЋ

Према хрватским изворима Дегенеци су већином Срби, а знатно мање Хрвати https://actacroatica.com/hr/surname/Degenek/
С обзиром да су Хрвати Дегенеци из Книна очигледно се ради о новијим српским конвертитима. Нико из моје породице, од родбине и земљака никад није спомињао да постоје Хрвати Дегенеци у Книну.
И мене је то презиме увек асоцирало на средњу Европу, на Чехе или Словаке. По звучности би могло проћи и као загорско или словеначко.

У Румину код Сиња је било Срба са презименом Крањац, то презиме је не само да није типично за Србе него и за Хрвате јужно од Истре и Горског Котара https://sr.wikipedia.org/wiki/Румин#Презимена

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #192 послато: Јун 22, 2018, 11:52:51 поподне »
Човек који нам је "запржио чорбу". Шаћири је из Жегре. Шта каже литература?


Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #193 послато: Јун 23, 2018, 12:03:23 пре подне »
Човек који нам је "запржио чорбу". Шаћири је из Жегре. Шта каже литература?

Hmm, ništa bez rodovskog imena jer Urošević ne bilježi prezime Šaćiri 1930-ih.  U Žegri su po Uroševiću pola-pola rodovi kojim je predak Srbin i ljaramani.  Majčino rodno mjesto jako upućuje da je Šaćiri ljaraman.  Stubla je potpuno katolička, iako su neki od njih i prije pedesetak godina nosili muslimanska ili dvojna imena. 

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #194 послато: Јун 23, 2018, 12:08:30 пре подне »
Човек који нам је "запржио чорбу". Шаћири је из Жегре. Шта каже литература?



Под тим презименом није забележен ниједан род, арбанашки или арнауташки, у Жегри, према Урошевићевој "Горњој Морави и Изморнику". Вероватно то презиме у Урошевићево време није било актуелно, већ су његови преци забележени под неким другим, родовским именом. Можда би било лакше кад бисмо знали фис, овако мрка капа.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #195 послато: Јул 04, 2018, 04:43:43 поподне »
Нису спортисти али имају везе са спортом (фудбалом) - Милош Вазура и Славиша Кокеза - које је њихово порекло, зна ли неко?  :) Кокезе сам нашао у Дабробосанском Шематизму из 1882. у герзовачком протопрезвитерату (епархије Бараћи, Герзово и Строице), као и Кокезиће (епархија Пецка Долња); и једни и други славе Стевањдан. Не знам да ли постоје и неке Кокезе на територији данашње Хрватске? С друге стране, о Вазурама нисам ништа пронашао, па ми је њихово порекло још увек мистерија. Што се тиче Кокеза, одмах сам посумњао на албанско порекло њиховог презимена, због карактеристичног наставка -ез (у албанском -ëz) који у том језику има функцију деминутива и именице kokë (значење - "глава") и заиста, као што примећује Велимир Михајловић у "Српском презименику":

"– Кокез: презиме забележено у селу Доглоди код Сарајева (пореклом "са Раилова“). Идентично је са албанским апелативом kokezë y значењу главица (kokë - глава + деминутивни суфикс -zë). Ову етимологију доста давно је уочио Петар Скок, те зато неће бити у праву И. Остојић који шибенско презиме Кокеза изводи од албанског апелатива koqe - зрно, семе + деминутивни суфикс -zë.
— Кокеза: православна породица у следећим местима у Босни 1882. године: у Бораћима, Герзову и Строицима; у Хрватској 1948. године у Сињу, Ријеци, Шибенику и код Крижеваца. В. Кокез.
— Кокезић: српска породица у Пецки у Босни 1882. године." (стр. 557-558)

"...Све су то надимци. Кулиза судећи по дочеку за одговара презимену Кокеза (у Мркоњићграду), именици дртеза-јагода (у Црној Гори). Обје ове ријечи су арбанашки деминутиви образовани деминутивним суфиксом -за, ко–
ји одговара нашему –ица; кокеза значи, према томе, мала глава, главица." (стр. 640)

P.S. Можда презиме Вазура вуче порекло од румунске речи viezure са значењем "јазавац"?

https://dexonline.ro/definitie/viezure
« Последња измена: Јул 04, 2018, 04:58:20 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #196 послато: Јул 04, 2018, 05:43:25 поподне »
Кокеза има Хрвата из Огорја у Далмацији.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #197 послато: Јул 04, 2018, 05:50:47 поподне »
Од тих је био фудбалер Љубомир Кокеза који је играо 1940-их и 1950-их за Хајдук из Сплита и два пута за репрезентацију.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #198 послато: Јул 04, 2018, 06:21:36 поподне »
Познајем једног блиског рођака Славише Кокезе и они јесу из краја који је припадао герзовачком протопрезвирату, из ког су тачно села не бих знао рећи.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Jelic

  • Гост
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #199 послато: Јул 04, 2018, 06:40:12 поподне »
Познајем једног блиског рођака Славише Кокезе и они јесу из краја који је припадао герзовачком протопрезвирату, из ког су тачно села не бих знао рећи.

С обзиром на крсну славу, ове Кокезе су могуће I2-PH908.