Аутор Тема: Порекло српских спортиста  (Прочитано 106860 пута)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #160 послато: Јун 21, 2018, 02:35:16 поподне »
Ако мислиш на Ратка Дмитровића, он је из Комоговине са Баније.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #161 послато: Јун 21, 2018, 02:42:59 поподне »
Ако мислиш на Ратка Дмитровића, он је из Комоговине са Баније.

Марко Дмитровић, рођен је у Суботици.

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #162 послато: Јун 21, 2018, 03:06:21 поподне »
Дејан Ловрен је сигурно српског порекла. Рођени стриц му живи у Земуну и ожењен је мојом сестром од стрица,тако да је то 100 посто тачно. Е сад како се Дејан изјашњава,друго је питање.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #163 послато: Јун 21, 2018, 03:32:13 поподне »
ЗАСТИЊЕ
ЛОВРЕНИ – Дошли су од Гламоча. Славе Светог Великомученика Георгија Победоносца – Ђурђевдан.

Питам се да ли су презимена Ловрен и Ловре у вези. Вероватно јесу, с обзиром да их на том потезу има прилично и да и једни и други славе Ђурђевдан. Од њих у том крају води порекло више породица (више изведених презимена).

Ловре из Гламоча су по свему судећи нека I2 зато што воде порекло од Бачкоња (Бачкоње са 23andMe су I-L460).

Jelic

  • Гост
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #164 послато: Јун 21, 2018, 05:32:14 поподне »
По попису БиХ из 1991. године код Хрвата постоји само презиме Ловреновић (осим у Чатићима код Какња, ту су једино забележени Ловрени Хрвати са тим презименом), тако да би заиста могао бити српског порекла.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #165 послато: Јун 21, 2018, 06:21:20 поподне »
Од презимена која су у репрезентацији Хрватске, а да су заступљена и код Срба, су и Перишић, Манџукић, Ракитић, Митровић...Питање је да ли се на основу презимена може претпоставити за њих да су српског порекла, али није немогуће (а Ракитић и Манџукић су специфична презимена, па ми је сувише велика случајност да се појаве независно и код њих и код нас)
« Последња измена: Јун 21, 2018, 06:28:29 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #166 послато: Јун 21, 2018, 07:37:25 поподне »
Од презимена која су у репрезентацији Хрватске, а да су заступљена и код Срба, су и Перишић, Манџукић, Ракитић, Митровић...Питање је да ли се на основу презимена може претпоставити за њих да су српског порекла, али није немогуће (а Ракитић и Манџукић су специфична презимена, па ми је сувише велика случајност да се појаве независно и код њих и код нас)

Срба Ракетића је било у Миочићу код Дрниша, и у Мокром Пољу у Буковици.  Они из Миочића славе Лазареву Суботу, а они из Мокрог Поља Никољдан.

За Луку Модрића се прича ја Новохрват, тј. да има скорије српско порекло као Миладин Дадо Пршо.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #167 послато: Јун 21, 2018, 08:39:40 поподне »
Дејан Ловрен је сигурно српског порекла. Рођени стриц му живи у Земуну и ожењен је мојом сестром од стрица,тако да је то 100 посто тачно. Е сад како се Дејан изјашњава,друго је питање.
Химну је певао из срца малопре  ;)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #168 послато: Јун 21, 2018, 10:23:02 поподне »
Шта је са Антом Ребићем, стрелцем првог поготка против Аргентине? Чини ми се да постоје Срби Ребићи, за хрватске нисам чуо. Додуше, видим да су му први клубови били Вињани и Имотски, па је могуће да потиче из Имотске крајине или западне Херцеговине.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #169 послато: Јун 21, 2018, 10:43:32 поподне »
<a href="http://RAKITA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">http://RAKITA</a>
RAKITA
Postoje dve različite verzije o nastanku prezimena Rakitić/Raketić, za koje smatramo da je proizvoljno
preinačena verzija docnije skraćenog prezimena Rakita, dobijenog prema ženskom imenu tog oblika.
Prva kaže da su Raketići doseljenici u Drobnjak iz Banjana, od šire srodničke grupe porodica - Dobrilović.
Oni su se ranije prezivali Vladojević i potiču iz plemena Banjani. Prezime je nastalo u 18. veku i to
poslednjih decenija, kada je ova porodica spala na samo jednu kuću, nekog Trifka Vladojevića. U sukobima
sa uskocima (1795) Trifko je ubijen.
Ostanu mu dva sina: Živko i Jovan sa majkom Rakitom i po njoj se prozovu Raketići. (Ispitivač ne
objašnjava kako se pojavilo ovo "e" umesto "i"!) Slave Jovanjdan (zimski), a ranije su prisluživali i
Spasovdan. I danas žive u Dobrim Selima, a krajem 19. veka dve kuće se odsele u Nikšić, gde bi trebalo da
ih i još ima.
Prema drugoj verziji, Raketići/Rakitići su poreklom iz Pive, odakle su se naselili u Drobnjak u Dobra Sela.
Prvobitna slava im je bila Jovanjdan, a onda i drobnjačka - Đurđevdan koja je, kao plemenska, samo
pridodata. Postoji još jedna mogućnost, a to je da su ime dobili po Rakitnom Polju u nekadašnjem
ljubuškom kotaru, opisanom u "Hercegovini" J. Dedijera.
U njemu, naime, postoje četiri sela, ali ni u jednom, među porodicama, nema Rakita. Sama reč rakita
označava biljku, vrstu vrbe. Zatim, ona je, kako smo naveli, i žensko ime, a u narodnoj epskoj poeziji javljaju
se "ravno Rakitno" (polje) i "voda Rakita". Nemamo tačnih podataka, ali je moguće da se seoba Rakita iz
Drobnjaka u Bosansku Krajinu - i eventualno u okolinu Raške, s druge strane, ako se radi o istoj familiji
(porodici pesnika Slobodana Rakitića) - dogodila nakon ubistva spomenutog Trifka.
Kada su se Rakite naselile u Bosnu, ne znamo bez detaljnijih istraživanja. Indikativno je da kod Rogatice
postoji selo, ali i reka Rakitno i Rakitnica, pa bi Glasinac kao visoravan pogodna za život stočara mogao biti
jedna od njihovih stanica ka oblasti Janj kao i u dolinu Ibra - ali ovo samo potvrđuje pretpostavku da se radi
o jednoj od polunomadskih stočarskih porodica na ovim balkanskim prostorima
http://www.vesti-online.com/print/122597/Riznica/Vesti/122597/RAKITA

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #170 послато: Јун 21, 2018, 10:52:58 поподне »
Овде се спомињу Ракитићи и међу Ровчанима:
Bratstvo Šćepanovića
Bratstvo Šćepanovića je dobilo prezime po Šćepanu Gojakovom. Šćepan se naselio u selo Liplje, na desnoj obali Morače u blizini samostana Morača. Pošto u Lipljima nije bilo dovoljno obradive zemlje, Šćepanovi potomci se sele u Velje Duboko, u Višnje i u Međurečje. Šćepan Gojakov je imao pet sinova: Vukca (Vuka), Vlatka, Božidara, Stanišu i Radoja.

Potomstvo Staniše Radonjina deli se na ogranke: Boškovići (u Barice, Polja i Rovačko Trebaljevo), Mucovići, Radojičići. Od Boškovića su Vučetići i Dimbovići. Od Radoičića su Draškovići, Krstovići, Mišovići, Đekići i Vujinovići. Od Draškovića su Bećkovići, Vujovići, Krstići, Markićevići, Radojevići i Delimarkovići. Od Mišovića su Rovčani (n). Od Đekića su Grezići. Od Vujinovića su Milići.
Potomstvo Marka Petrova: Lazarevići i Lešperovići. Od Lazarevića su Jovanovići, Milunovići i Jokovići. Od Lešperovića su Vidići i Vaganari. Od Vidića su Milovanovići. Potomstvo Šćepana Petrova su: Kovačevići i Gogići. Od Gogića su Gugići i Vukojičići. Od Kovačevića su: Mandići, Simonovići, Penjajići, Bojovići, Veljovići i Rupovići. Od Mandića su Puletići i Božovići. Grabljani su Šćepanovići iz Strateške Gore koji se dele na sedam ogranaka. Potomci Stanka Stamatova su: Vukovi, Ninoševići i Rakitići. Od Rakitića su Jokovići. Potomci Jezdimira Jegorijeva su tzv. Davidovići.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Rovca_(pleme)
Изгледа да има више Ракитића

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #171 послато: Јун 21, 2018, 11:00:52 поподне »
<a href="http://RAKITA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">http://RAKITA</a>
RAKITA
Postoje dve različite verzije o nastanku prezimena Rakitić/Raketić, za koje smatramo da je proizvoljno
preinačena verzija docnije skraćenog prezimena Rakita, dobijenog prema ženskom imenu tog oblika.
Prva kaže da su Raketići doseljenici u Drobnjak iz Banjana, od šire srodničke grupe porodica - Dobrilović.
Oni su se ranije prezivali Vladojević i potiču iz plemena Banjani. Prezime je nastalo u 18. veku i to
poslednjih decenija, kada je ova porodica spala na samo jednu kuću, nekog Trifka Vladojevića. U sukobima
sa uskocima (1795) Trifko je ubijen.
Ostanu mu dva sina: Živko i Jovan sa majkom Rakitom i po njoj se prozovu Raketići. (Ispitivač ne
objašnjava kako se pojavilo ovo "e" umesto "i"!) Slave Jovanjdan (zimski), a ranije su prisluživali i
Spasovdan. I danas žive u Dobrim Selima, a krajem 19. veka dve kuće se odsele u Nikšić, gde bi trebalo da
ih i još ima.
Prema drugoj verziji, Raketići/Rakitići su poreklom iz Pive, odakle su se naselili u Drobnjak u Dobra Sela.
Prvobitna slava im je bila Jovanjdan, a onda i drobnjačka - Đurđevdan koja je, kao plemenska, samo
pridodata. Postoji još jedna mogućnost, a to je da su ime dobili po Rakitnom Polju u nekadašnjem
ljubuškom kotaru, opisanom u "Hercegovini" J. Dedijera.
U njemu, naime, postoje četiri sela, ali ni u jednom, među porodicama, nema Rakita. Sama reč rakita
označava biljku, vrstu vrbe. Zatim, ona je, kako smo naveli, i žensko ime, a u narodnoj epskoj poeziji javljaju
se "ravno Rakitno" (polje) i "voda Rakita". Nemamo tačnih podataka, ali je moguće da se seoba Rakita iz
Drobnjaka u Bosansku Krajinu - i eventualno u okolinu Raške, s druge strane, ako se radi o istoj familiji
(porodici pesnika Slobodana Rakitića) - dogodila nakon ubistva spomenutog Trifka.
Kada su se Rakite naselile u Bosnu, ne znamo bez detaljnijih istraživanja. Indikativno je da kod Rogatice
postoji selo, ali i reka Rakitno i Rakitnica, pa bi Glasinac kao visoravan pogodna za život stočara mogao biti
jedna od njihovih stanica ka oblasti Janj kao i u dolinu Ibra - ali ovo samo potvrđuje pretpostavku da se radi
o jednoj od polunomadskih stočarskih porodica na ovim balkanskim prostorima
http://www.vesti-online.com/print/122597/Riznica/Vesti/122597/RAKITA
Дробњачке Ракетиће је Лубурић навео под Новљане, а Томић каже да су Пивљани. Они сами имају предање да су старинци у Дробњаку. И да су са Милутиновићима, Вуковићима, Милашиновићима и Курепима већ били ту када су Новљани дошли. Славе Св. Јована, а Лубурић пише да су некада преслављали Спасовдан.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #172 послато: Јун 21, 2018, 11:01:01 поподне »
Modriću je otac iz Zatona Obrovačkog a mati iz Kruševa.  Mati mu se djevojački prezivala Dopuđ, pa je po svemu sudeći Srpkinja.  Modrići iz Kruševa su Hrvati.

Mario Mandžukić je iz Pruda kod Odžaka.  Rakitićev otac je iz sela Sikirevci u Slavoniji, koje je igrom slučaja preko puta Save od sela Prud.  Mati mu je iz Žepča.  Ovo znam kao navijač BiH reprezentacije jer su obojica mogli igrati za BiH. 

Ante Rebić je iz Vinjana, kao što je spomenuto.  Tamošnji Rebići su 1717. došli iz Buhova kod Širokog Brijega. 

Vedran Ćorluka je Modrana kod Dervente.  Išao je sa mnom u osnovnu(2-3 razreda ispod) i moja mati se pazila s njegovom.  U matičnim knjigama se vidi da su Ćorluke na Modran došli iz Tihaljine kod Gruda gdje su zabilježeni još 1718. u obliku Ćerluka. 

Ivan Perišić je iz Čišle u Poljici kod Omiša. 

Lovre i Nikola Kalinić su dalji rođaci, obojica iz Broćanca kod Solina.   

Subašićev otac Jovo je iz Nadina.  Mati mu je iz Raštevića.  I Šime Vrsaljko je rodom iz Nadina. 

Dejan Lovren je upravo iz Ćatića kod Kaknja.  U maticama krštenih tamo ovog prezimena nema.  Otac mu se zove Saša a njegov otac je Milan.  Osim ako ovi Lovreni nisu došli u zadnjih 50 godina s otoka Raba, gdje jedino ima Lovrena u Hrvatskoj, vjerojatno se radi o Srbima. 


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #173 послато: Јун 21, 2018, 11:04:22 поподне »
Krstajić: Otac mi je Crnogorac, majka Srpkinja, a ja sam iz multikulturalne zemlje Bosne i Hercegovine

Ja sam iz multikulturalne zemlje, Bosne i Hercegovine. Moj otac je Crnogorac, a mama Srpkinja. Ja sam internacionalan čovek. Nacionalnost mi nije bitna. Ono što je meni bitno je to da Švajcarska ima dobru ekipu. I dobro je za njih što imaju više nacija u timu, a što se mene tiče, poštujem svakog fudbalera, bez obzira na to odakle dolazi.

Не знам да ли селектор под термином Црногорац сматра географски или национални појам, али ово би требали бити новљански Крстајићи, макар према ономе што пише код Миљанића.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #174 послато: Јун 21, 2018, 11:10:47 поподне »
Лука Јовић је из Батра код Бијељине. Село се налази на магистралном путу Бијељина Зворник и то на Дрини. Интересантан је тај пјевачко-фудбалерски троугао села која се нижу једна за другим; Милош Бојанић Рухотина, Саво Милошевић Јоховац и Лука Јовић Батар.

Bijeljina mi se čini kao pravi rasadnik nogometnog talenta.  Znam da se od Dejana Joveljića očekuje puno, a mislim da i Partizan ima nekog malog u obrani koji je iz Bijeljine.  Ne znam je li bivši Zvezdaš Mihailo Ristić ikad igrao za seniorsku reprezentaciju Srbije, ali sjećam se da je bio standardan u mladoj.  Darko Todorović je nedavno upisao prvi nastup za reprezentaciju BiH, a još ranije su igrali Bajić i Admir Smajić. 

A zaboravio sam u kojoj sarajevskoj ćevabdžinci sam vidio na zidu sliku Vahidina Musemića. :D

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #175 послато: Јун 21, 2018, 11:13:39 поподне »
Krstajić: Otac mi je Crnogorac, majka Srpkinja, a ja sam iz multikulturalne zemlje Bosne i Hercegovine

Ja sam iz multikulturalne zemlje, Bosne i Hercegovine. Moj otac je Crnogorac, a mama Srpkinja. Ja sam internacionalan čovek. Nacionalnost mi nije bitna. Ono što je meni bitno je to da Švajcarska ima dobru ekipu. I dobro je za njih što imaju više nacija u timu, a što se mene tiče, poštujem svakog fudbalera, bez obzira na to odakle dolazi.

Не знам да ли селектор под термином Црногорац сматра географски или национални појам, али ово би требали бити новљански Крстајићи, макар према ономе што пише код Миљанића.
Крстајић је Дробњак. Они живе у селима Вирак и Пашина Вода (практично су једно село) на Језерима. Славе Никољдан. Заједно са Јањићима из Грабовице припадају ширем братству Поповића. До 19. века су живели у Комарници. Катуни су им у Добром Долу испод Седла.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #176 послато: Јун 21, 2018, 11:20:48 поподне »
Je li Krstajićeva mati onda iz Bijeljine?  On je jako puno uložio u tamošnji FK Radnik, a čini mi se da se ne radi o novčanim nego čisto emotivnim pobudama.  A Radnik je ove sezone vrlo lijepo iznenadio.  Solidni peti u Premijer Ligi, jedno mjesto ispod plasmana u Europa Ligu.  Iznad njih su samo glavna BiH četvorka Sarajevo, Željo, Široki i Zrinjski. 

A čini se da Krstajić ne priča samo o multikulturi već je i provodi. :D 

Domagoj Franić, Zvonimir Blaić i Alem Merajić u obrani, a najbolji igrač i možda najbolji veznjak ove godine u PL Dino Beširović.  A i trener Žižović je Srbin a legenda Zrinjskog. 

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #177 послато: Јун 21, 2018, 11:26:03 поподне »
Зна ли се нешто више о Тошићима из Орловата код Зрењанина?

Са Вики странице о Душку Тошићу.

Though born in Zrenjanin, Tošić grew up in a small village called Orlovat which is located nearby. He shares the same grandparents as Zoran Tošić, also a professional footballer.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #178 послато: Јун 21, 2018, 11:35:59 поподне »
Зна ли се нешто више о Тошићима из Орловата код Зрењанина?

Са Вики странице о Душку Тошићу.

Though born in Zrenjanin, Tošić grew up in a small village called Orlovat which is located nearby. He shares the same grandparents as Zoran Tošić, also a professional footballer.

Hmm...u Orlovatu na popisima vojnika s početka XIX stoljeća nisam našao Tošiće, ali sam našao Pavu Tošića u susjednom Botošu.  I Orlovat i Botoš su pripadali satniji Tomaševac.

Mati mu je izgleda iz sela kraj Leskovca.

http://jugmedia.rs/sok-jelena-karleusa-leskovacka-snajka-blam-je-zbog-toga/

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #179 послато: Јун 22, 2018, 02:58:54 пре подне »
Nadam se da moderacija neće zamjeriti malo skretanje s teme, ali dva igrača spomenuta u zadnjih par dana su dala i dva najljepša gola svjetskog prvenstva do sad.