Аутор Тема: Порекло српских спортиста  (Прочитано 106836 пута)

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #120 послато: Април 09, 2018, 11:00:38 пре подне »
Синоћ сам гледао Јовицу на Херцег ТВ преко youtube-а. Боље да не качим снимак, нешто ћу погрешити. Јовица, као и увек, јако пријатан за гледање, а ја имам један мали коментар о кошаркашима пореклом из Херцеговине. Кад год се потегне та тема увек се заборави на Ратка Радовановића (Невесиње), најбољег центра у периоду између Ћосе и Дивца. Познаваоцима кошарке је познатији као директор ФМП-а а уопште ме не чуди што се ретко помиње, пошто је ова скорија генерација Бодироге и Даниловића оставила много дубљи траг. Кад мало боље размислим, Радовановић је вероватно био први врхунски кошаркаш Херцеговац (Србин) што пореклом, што са самих простора Херцеговине. Славнић га је недавно лепо похвалио и рекао да је уз Далипагића, Кићановића и Делибашића, из његове генерације, могао да игра у НБА.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #121 послато: Април 13, 2018, 10:01:15 поподне »
Да ли се зна од којих Јакшића је Милован Јакшић, чувени голман југословенске репрезентације на првом Светском првенству у фудбалу у Уругвају 1930? На Википедији пише да је рођен 1909. године у Колашину у Црној Гори. Да ли постоје неки морачански Јакшићи којим случајем?

https://en.wikipedia.org/wiki/Milovan_Jak%C5%A1i%C4%87
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #122 послато: Април 13, 2018, 10:54:30 поподне »
Цитат
U kolašinskom selu Plana još se naziru temelji davno srušene kule Jakšića, u kojoj je 21. septembra 1909. godine rođen proslavljeni golman reprezentacije Kraljevine Jugoslavije Milovan Jakšić.

Jakšić, koji je na prvom Svjetskom prvenstvu u Urugvaju 1930. poslije susreta sa Brazilom dobio i nadimak El Grande Milovan, kako tvrde poznavaoci etnogeneze kolašinskog kraja, potomak je uskočkog junaka Jakše Avdalovića Gačanina.

Kratku biografiju čuvenog golmana nacionalnog tima, čijim uspjesima je posvećena TV serija i film “Montevideo, bog te video”, poznavalac etnogeneze porodica tog kraja Predrag T. Šćepanović, objavio je prije nekoliko godina u knjizi “Znameniti Kolašinci”. On kaže da na području kolašinske opštine više nema Jakšića.

Извор: http://www.vijesti.me/vijesti/od-kolasina-do-montevidea-el-grande-milovan-jaksic-112513
Мало ми је све ово конфузно и непоуздано... просудите сами.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #123 послато: Април 13, 2018, 10:57:12 поподне »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #124 послато: Април 14, 2018, 02:48:44 пре подне »
Према овом извору, славио је Св. Луку.
https://www.kurir.rs/sport/fudbal/1401757/bratanica-golmana-jaksica-ovo-je-prica-o-el-grande-milovanu-i-montevideu
"Jakšić, koji je na prvom Svjetskom prvenstvu u Urugvaju 1930. poslije susreta sa Brazilom dobio i nadimak El Grande Milovan, kako tvrde poznavaoci etnogeneze kolašinskog kraja, potomak je uskočkog junaka Jakše Avdalovića Gačanina."
 Ускоци:
ЈАКШИЋИ су једно вријеме живјели у Шавнику, гдје су се, око 1878. године, доселила три брата: Бошко, Ћиро и Никола, из Прошћења код Мојковца. Учествовали су у Херцеговачком устанку. Сада од њих нико не живи у Шавнику. Славили су Лучиндан.
"Osim toga, u dijelu današnje Crne Gore, posebno u Gornjoj Morači, takođe su se okupljali uskoci iz okupiranih dijelova Osmanskog carstva. Tako je između plemena Drobnjaka i Morače nastalo čitavo jedno pleme, nazvano Uskoci. Posebno su bili poznati uskoci iz Gornje Morače, a među njima serdar Mališa Bućić sa Trebješanima, od kojih je najpoznatiji bio Vuk Lopušina, zatim Mihajlo Popadić, Drago i Joksim Pejović i Matija Jušković iz Gornjeg Polja kod Nikšića, Gavrilo i Jovan Šibalija iz Previša u Drobnjaku, te Draga Mastilović i Jakša Avdalović Gačanin iz Gacka."
https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A3%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%86%D0%B8

« Последња измена: Април 14, 2018, 02:55:37 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #125 послато: Април 14, 2018, 02:59:18 пре подне »
И мени омиљени део интервјуа :)
"Posle rata došlo je do reorganizacije BASK-a i promene imena. Većina je bila za to da novo ime bude Zvezda. Pošto je moj stric ćutao, rekli su mu: 'Hajde, kaži nešto'. A on je odgovorio: 'Ako treba da bude Zvezda, neka bude Crvena zvezda'. Ali, pojavio se novi problem, nije bilo dovoljno sredstava za registraciju kluba. Onda je stric rekao: 'Nećemo, drugovi, sitničariti, knjižara 'Jakšić' plaća celu registraciju kluba'. Tako je i bilo", navodi Gordana Jakšić.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #126 послато: Април 14, 2018, 10:31:59 пре подне »
И мени омиљени део интервјуа :)
"Posle rata došlo je do reorganizacije BASK-a i promene imena. Većina je bila za to da novo ime bude Zvezda. Pošto je moj stric ćutao, rekli su mu: 'Hajde, kaži nešto'. A on je odgovorio: 'Ako treba da bude Zvezda, neka bude Crvena zvezda'. Ali, pojavio se novi problem, nije bilo dovoljno sredstava za registraciju kluba. Onda je stric rekao: 'Nećemo, drugovi, sitničariti, knjižara 'Jakšić' plaća celu registraciju kluba'. Tako je i bilo", navodi Gordana Jakšić.

Кад смо се већ дотакли Монтевидеа - Александар Тирнанић, рођен у Крњеву, Велика Плана. Ердељановић за ово презиме наводи: "Тирнанићи су са Селишта а старином са
Косова, Никољдан."
Како је настало презиме? Патронимик вероватно није.
« Последња измена: Април 14, 2018, 04:09:09 поподне Црна Гуја »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #127 послато: Април 14, 2018, 04:25:46 поподне »
"Jakšić, koji je na prvom Svjetskom prvenstvu u Urugvaju 1930. poslije susreta sa Brazilom dobio i nadimak El Grande Milovan, kako tvrde poznavaoci etnogeneze kolašinskog kraja, potomak je uskočkog junaka Jakše Avdalovića Gačanina."
 Ускоци:
ЈАКШИЋИ су једно вријеме живјели у Шавнику, гдје су се, око 1878. године, доселила три брата: Бошко, Ћиро и Никола, из Прошћења код Мојковца. Учествовали су у Херцеговачком устанку. Сада од њих нико не живи у Шавнику. Славили су Лучиндан.
"Osim toga, u dijelu današnje Crne Gore, posebno u Gornjoj Morači, takođe su se okupljali uskoci iz okupiranih dijelova Osmanskog carstva. Tako je između plemena Drobnjaka i Morače nastalo čitavo jedno pleme, nazvano Uskoci. Posebno su bili poznati uskoci iz Gornje Morače, a među njima serdar Mališa Bućić sa Trebješanima, od kojih je najpoznatiji bio Vuk Lopušina, zatim Mihajlo Popadić, Drago i Joksim Pejović i Matija Jušković iz Gornjeg Polja kod Nikšića, Gavrilo i Jovan Šibalija iz Previša u Drobnjaku, te Draga Mastilović i Jakša Avdalović Gačanin iz Gacka."
https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A3%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%86%D0%B8

Ако сам добро разумео, Јакшићи потичу од овог Јакше Авдаловића, а не од Требјешана (иако су, вероватно под њиховим утицајем, кренули са слављењем Св. Луке). Да ли тај Јакша Авдаловић има везе са тестираним Авдаловићима из невесињског краја?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Jelic

  • Гост
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #128 послато: Април 14, 2018, 04:30:16 поподне »
Ако сам добро разумео, Јакшићи потичу од овог Јакше Авдаловића, а не од Требјешана (иако су, вероватно под њиховим утицајем, кренули са слављењем Св. Луке). Да ли тај Јакша Авдаловић има везе са тестираним Авдаловићима из невесињског краја?

Да, требало би да има тј. требало би да су му тестирани Авдаловићи из Невесиња сродни.

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A0%D0%BE%D0%B2%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%B8

Мада се овде, у Ровцима помињу и неки Јакшићи који су огранак Булатовића, али и Шћепановића. Можда Милован због крсне славе пре има везе са њима.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #129 послато: Април 14, 2018, 04:46:34 поподне »
Ако сам добро разумео, Јакшићи потичу од овог Јакше Авдаловића, а не од Требјешана (иако су, вероватно под њиховим утицајем, кренули са слављењем Св. Луке). Да ли тај Јакша Авдаловић има везе са тестираним Авдаловићима из невесињског краја?
Нејасно је мало све...Изгледа да имају везе са Гацком, старином, са Херцеговином, а да нису изворни Ровчани, већ досељени касније из Ускока (можда и имају везе старином са Ровцима)...А презиме Авдаловић, које би требало да им буде старо, нишам нашао...Можда имају везе са тестираним Авдаловићем?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #130 послато: Април 14, 2018, 04:48:32 поподне »
И мени омиљени део интервјуа :)
"Posle rata došlo je do reorganizacije BASK-a i promene imena. Većina je bila za to da novo ime bude Zvezda. Pošto je moj stric ćutao, rekli su mu: 'Hajde, kaži nešto'. A on je odgovorio: 'Ako treba da bude Zvezda, neka bude Crvena zvezda'. Ali, pojavio se novi problem, nije bilo dovoljno sredstava za registraciju kluba. Onda je stric rekao: 'Nećemo, drugovi, sitničariti, knjižara 'Jakšić' plaća celu registraciju kluba'. Tako je i bilo", navodi Gordana Jakšić.
Пошто ми је претходни коментар обрисан јер су неки моје појашњење овог навода искористили за ситне провокације, на шта нисам могао да не одреагујем, само да појасним овај део где каже да је дошло до реорганизације БАСК-а и да је дат нов назив Звезда. Потпуно је нетачно да је Звезда настала као реорганизовани БАСК, јер су на овој причи један други касније угашени клуб, а исто тако и ОФК Београд баштинили своје постојање. Можда коментар тј. појашњење излази из оквира теме али свакако треба појаснити и исправити било који погрешно наведени податак. Верујем да је у неком интервјуу вероватно то и речено тако како ДушанВучко наводи, али је то свакако нетачно и вероватно грешка новинара који је писао текст. Зато сам и навео податке о називима некадашњег клуба који је у старој Југославији три пута мењао назив, и на чијим темељима је реорганизацијом настала Зрвена звезда.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #131 послато: Април 14, 2018, 04:53:34 поподне »
Да, требало би да има тј. требало би да су му тестирани Авдаловићи из Невесиња сродни.

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A0%D0%BE%D0%B2%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%B8

Мада се овде, у Ровцима помињу и неки Јакшићи који су огранак Булатовића, али и Шћепановића. Можда Милован због крсне славе пре има везе са њима.
Мислим да је о томе било неке писаније након ''пуштања у етар'' филма Монтевидео, где је укратко описан сваки члан тадашње експедиције у Уругвају. Колико се сећам није помињано презиме Авдаловић већ да је пореклом из околине Колашина, е сад да ли је речено да је пореклом од Булатовића или од Шћепановића то не бих могао сад да тврдим јер се не сећам.Вероватно се тај податак може наћи на нету, само треба изгуглати. Покушаћу.....

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #132 послато: Април 14, 2018, 04:57:26 поподне »
Ипак је Булатовић! :)
http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:494168-Bratanica-cuvenog-golmana-Ovo-je-prica-o-mom-stricu-El-Grande-Milovanu
На дну текста је онај део који помиње ДушанВучко, за који тврдим да је новинарска измишљотина. Испод текста има више коментара а један од њих је и тај који сам ја претходно навео да је опште познато да је Црвена звезда наследила стадион, боле клуба, грб и највећи део играчког кадра од СК Југославија а не од БАСК-а.
« Последња измена: Април 14, 2018, 05:06:49 поподне vojinenad »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #133 послато: Април 14, 2018, 05:13:45 поподне »
На дну коментара стоји између осталих и коментар његовог унука (ако није у питању лажно представљање, али делује искрен :-\) где каже да је његов деда Милован Јакшић увек са поносом истицао да је Колашинац и да је Црногорац, мада су (како он каже) они пореклом из Херцеговине, а мајка Милованова је Мируша од највећег ровачког братства Булатовић.
Ипак је могуће да је по оцу пореклом од Авдаловића.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #134 послато: Април 14, 2018, 05:22:04 поподне »
Ипак је Булатовић! :)
http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:494168-Bratanica-cuvenog-golmana-Ovo-je-prica-o-mom-stricu-El-Grande-Milovanu
На дну текста је онај део који помиње ДушанВучко, за који тврдим да је новинарска измишљотина. Испод текста има више коментара а један од њих је и тај који сам ја претходно навео да је опште познато да је Црвена звезда наследила стадион, боле клуба, грб и највећи део играчког кадра од СК Југославија а не од БАСК-а.
Да, то сам и ја чуо да је наследила стадион ФК Југославија ( да може да се посматра и као наследник тог клуба, без обзира на идеолошке разлике између предратног краљевског клуба и послератног режима) ...
« Последња измена: Април 14, 2018, 05:24:42 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #135 послато: Април 14, 2018, 05:29:55 поподне »
На дну коментара стоји између осталих и коментар његовог унука (ако није у питању лажно представљање, али делује искрен :-\) где каже да је његов деда Милован Јакшић увек са поносом истицао да је Колашинац и да је Црногорац, мада су (како он каже) они пореклом из Херцеговине, а мајка Милованова је Мируша од највећег ровачког братства Булатовић.
Ипак је могуће да је по оцу пореклом од Авдаловића.
Изгледа да је та прича тачна, по мајци је Булатовић, а по оцу од херцеговачких Авдаловића, који су у некој вези са Ускоцима ( или ускочких Никшића , или су живели са њима па примили славу)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #136 послато: Април 19, 2018, 03:08:58 пре подне »
Није по оцу, али по мајци јесте...Роберт Просинечки, мајка Емилија Ђоковић из Јежевице код Чачка, али није то село обађено у чачанском крају на сајту...Ако неко зна нешто о Ђоковићима из Јежевице, нек постави да видимо одакле су корени Робертове мајке Емилије, а и његови...:)
Da li imate rodbine tamo?

"Imam, familija moje mame je i dalje tamo, ali nisu mi to baš bliski rođaci, jer moja mama nije imala ni rođenog brata, ni sestru. Posle 20 godina ću biti ponovo tamo i videti neke ljude koji su mi familija, što me raduje", rekao je Prosinečki, koji je kao dečak sa ocem Đurom i majkom Emilijom odrastao u Nemačkoj, u Šveningenu, gde je i rođen.

Robijeva majka Emilija je iz familije Đoković. Da li su to baš "oni" Đokovići, trenutno najpopularniji u Srbiji?

"Mislim da nismo rod s njima", rekao je Prosinečki sa osmehom i dodao:

"Ne znam, ne verujem..."
http://mondo.rs/a207790/Sport/Fudbal/Prosinecki-Ne-znam-da-li-sam-rod-s-Novakom.html
<a href="https://www.youtube.com/v/iV1Mk3Yd4rw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/iV1Mk3Yd4rw</a>
« Последња измена: Април 19, 2018, 03:11:11 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #137 послато: Април 19, 2018, 10:12:42 пре подне »
Није по оцу, али по мајци јесте...Роберт Просинечки, мајка Емилија Ђоковић из Јежевице код Чачка, али није то село обађено у чачанском крају на сајту...Ако неко зна нешто о Ђоковићима из Јежевице, нек постави да видимо одакле су корени Робертове мајке Емилије, а и његови...:)
Da li imate rodbine tamo?

"Imam, familija moje mame je i dalje tamo, ali nisu mi to baš bliski rođaci, jer moja mama nije imala ni rođenog brata, ni sestru. Posle 20 godina ću biti ponovo tamo i videti neke ljude koji su mi familija, što me raduje", rekao je Prosinečki, koji je kao dečak sa ocem Đurom i majkom Emilijom odrastao u Nemačkoj, u Šveningenu, gde je i rođen.

Robijeva majka Emilija je iz familije Đoković. Da li su to baš "oni" Đokovići, trenutno najpopularniji u Srbiji?

"Mislim da nismo rod s njima", rekao je Prosinečki sa osmehom i dodao:

"Ne znam, ne verujem..."
http://mondo.rs/a207790/Sport/Fudbal/Prosinecki-Ne-znam-da-li-sam-rod-s-Novakom.html
<a href="https://www.youtube.com/v/iV1Mk3Yd4rw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/iV1Mk3Yd4rw</a>

По попису из 1863. године, у Јежевици су живела три домаћина Ђоковића, Константин, Јован и Урош (са породицама). Јежевица није обрађена у етнолошкој литератури, па не знамо њихово даље порекло.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #138 послато: Април 19, 2018, 01:11:35 поподне »
Колико знам, ујчевина Просинечког живи у Јежевици код Пожеге.

Jelic

  • Гост
Одг: Порекло српских спортиста
« Одговор #139 послато: Април 19, 2018, 01:16:42 поподне »
Колико знам, ујчевина Просинечког живи у Јежевици код Пожеге.

Ако је тако, можда су од ових:

–Делијићи (Богићевићи, Милетићи, Лазаревићи, Делијићи, Деспотовићи, Радоњићи и Ђоковићи) су при врху села под Душковцима, доселили се из села Делијића у Никшићким Рудинама, има их 42 куће, славе Ђурђевдан

https://www.poreklo.rs/2014/01/10/poreklo-prezimena-sela-mala-velika-jezevica-pozega/