Аутор Тема: Списак стрељаних у Србији, од стране партизана.  (Прочитано 3761 пута)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Списак стрељаних у Србији, од стране партизана.
« послато: Март 06, 2017, 03:04:01 поподне »
Не знам да ли је ово већ постављено. Мислим да није.

http://www.otvorenaknjiga.komisija1944.mpravde.gov.rs/cr/okrug/


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Списак стрељаних у Србији, од стране партизана.
« Одговор #2 послато: Март 06, 2017, 03:40:13 поподне »
Зрно, овде тражи надимак и шифру, о чему се ту ради?



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Списак стрељаних у Србији, од стране партизана.
« Одговор #3 послато: Март 06, 2017, 04:03:18 поподне »
Не знам, то је због линка ваљда. Само откуцај адресу на гуглу и не треба да се логује.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Списак стрељаних у Србији, од стране партизана.
« Одговор #4 послато: Март 06, 2017, 04:10:58 поподне »
Не знам, то је због линка ваљда. Само откуцај адресу на гуглу и не треба да се логује.

Ради! :)

Да, заправо, овај сајт и подухват су ми познати. Не знам да ли се редовно ажурира новим подацима? Али свакако добар и позитиван помак напред, ево после више од 70 година.

Било би корисно да су подаци доступни и у форми листа, а не само као претраживи, мада разумем и политику сајта ако није доступно тако...



Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Списак стрељаних у Србији, од стране партизана.
« Одговор #5 послато: Март 06, 2017, 08:00:52 поподне »
Сајт није лош, међутим, доста извора (макар за мој крај) су само "сведочење", тако да немам никаквог начина да проверим информације.

Мислим да се не ажурира откако је направљен пре неколико година.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Списак стрељаних у Србији, од стране партизана.
« Одговор #6 послато: Март 17, 2017, 11:31:43 пре подне »
ИСТОРИЈА О КОЈОЈ СЕ ЋУТАЛО: Друго лице „народних хероја“

https://www.srbijadanas.net/istorija-o-kojoj-se-cutalo-drugo-lice-narodnih-heroja/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Списак стрељаних у Србији, од стране партизана.
« Одговор #7 послато: Март 17, 2017, 01:43:24 поподне »
На ово сам налетео још раније:

http://www.blic.rs/vesti/hronika/kako-su-komunisti-streljali-72-pilota/zyzwh6l

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Списак стрељаних у Србији, од стране партизана.
« Одговор #8 послато: Мај 13, 2017, 10:38:46 пре подне »
Комунистички злочини над Србима у Другом светском рату, В. Димитријевић, 19. март 2017:

https://www.youtube.com/v/LY_-9xiZ410
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Максимовић Владо

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • Ко не зна одакле долази, не зна ни где иде
Одг: Списак стрељаних у Србији, од стране партизана.
« Одговор #9 послато: Април 20, 2018, 12:25:40 поподне »
Помаж Бог Зрно!
Хвала ти роде на овом линку.
Ево нађох званичну потврду о судбини мог чиче Владимира-Владе. Њега и још пар младића из Рибарице су мобилисали у Српску државну стражу и по причи коју сам чуо у селу сви су нестали негде на Ибру. Нису уписани сви подаци али моја породица су једини Максимовићи у селу а и година рођења се слаже па не може да буде забуне. Покушаћу да сазнам презимена осталих чичиних сапатника из села  па да проверим и за њих.

Поздрав из Германије.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Списак стрељаних у Србији, од стране партизана.
« Одговор #10 послато: Јул 04, 2018, 11:02:50 поподне »
Овоме што ћу написати вероватно није сасвим место на овој теми,макар директно али индиректно јесте.

Нисам видео да је на форуму писано о фракцијама унутар самог комунистичког покрета,ни ја о томе не знам пуно али сам на више еста чуо како се идеологија предратних комуниста разликовала у односу на послератни.период и чуо сам како.је између.осталог долазило често до њихових сукоба током и после рата,па чак.и потказивања.

Управо о томе ћу укратко написати нешто што се одиграло.у мојој породици.Наиме отац ми је говорио да је његова тетка Драга(Драгиња Панчевачки) била удата за Владислава Петрова-Дрнчу(из Сефкерина родом и нема везе са породицом Петров из Босанске Крајине која је такође убијена у Панчеву)који је стрељан као комунист и партизан у Панчеву 21.јуна.1942.године од стране Немаца..али како је њему тетка говорила потказали су га неки.други комунисти јер је или сарађивао са Совјетима или је и пеипадао тој бољшевичкој струји.
Занима ме дал неко зна нешто више п тим фракцијама и сукобима међу тим старијим и оним.новопеченим комунистима и колико често су се овакве ствари дешавале?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Списак стрељаних у Србији, од стране партизана.
« Одговор #11 послато: Октобар 19, 2020, 07:03:30 поподне »
Сутра не чека комунистички празник, такозвани "Дан ослобођења Београда", односно 20 октобар. Такозвани "Београдски подухват", односно подухват "Сяши Курто да узяше Мурта" се не може никако назвати даном ослобођења, то йе само смѣна двайу зала на власти. Комунистичко зло мѣсто нацистичкога. Одмах по "ослобођењу" комунистички зликовци починише на десетине тисушт убистава по Србийи. Комунистичко зло йе, на жалост, одговорно за већи брой злочина над србским народом него што то учинише нѣмачки завойевачи. Комунисти се по злочинах йедино с усташами не могу мѣрити. Иако понекада с њими сарађиваху (сарадња против ЙВО у Источной Босни у пролѣће 1942), или им посрѣдно помагаху при извођењу геноцида над нашим народом (политика неослобађања и неотежавања рада Ясеновца и других логора смрти).

Срамота йе што и данас толике школе, улице, тргови и друга мѣста носе имена по комунистичких зликовцих и убицах попут Слободана Пенезића, Коча Поповића, Сава Ковачевића и других. А чудимо се што толике улице и тргови у Хрватской носе имена по усташах, међу њими чак и по попечитељих у усташкой влади.
Ако мислимо да ћемо ући у тзв. "Европску унийу" (против чега сам и я) с таквим величањем пропалих свѣтоназора и комунистичких злочинаца, грдно се варамо. Коме то у Европи трѣба?

Данас йе примѣтно да се слѣдбеници пропалога комунизма крийу иза рѣчи "антифашисти", како они воле себе називати (што би вѣроватно и исламска држава могла рећи за себе). Не смѣйу рећи ко су и шта су, него говоре шта нѣсу. При том избѣгавайу рећи и да су поред "антифашиста" и "антидемократе". Бесмислено йе тврдити да се комунистички злочинци бораху за било чийу слободу, они се бораху за голу власт.

Срби Брозови слѣдбеници су квислинзи бар колико су неки други, обзиром да служаху туђина и наношаху зло сопственоме народу по туђиновом налогу.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"