Аутор Тема: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?  (Прочитано 15533 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« послато: Фебруар 11, 2017, 09:43:08 пре подне »
Ваше мишљење?

Мислим да је један од разлога зато што се за разлику од Загреба, Херцеговци у Београду мање петљају у политику и бизнис а више се баве неким лијепим занимањима.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #1 послато: Фебруар 11, 2017, 09:52:59 пре подне »
Цитат
Ваше мишљење?

Мислим да је један од разлога зато што се за разлику од Загреба, Херцеговци у Београду мање петљају у политику и бизнис а више се баве неким лијепим занимањима.

Не знам Волфе, мој утисак је да се у Београду једноставно мање гледа на нечије порекло (а мање се и зна о томе). По томе је Београд једина метропола овог дела Европе.

Само, није баш да се не баве политиком и бизнисом, чини ми се чак да се итекако тиме баве.

Политичари Шешељ и Драшковић, од млађих Шаровић, Ного...то ми пада на памет за 10 секунди, сигурно их има на стотине.

Бизнисмени Антељ, па други Драшковић, онда чији је "Неретва комерц", ето то ми пада на памет за 10 секунди...

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #2 послато: Фебруар 11, 2017, 10:09:53 пре подне »
Не знам Волфе, мој утисак је да се у Београду једноставно мање гледа на нечије порекло (а мање се и зна о томе). По томе је Београд једина метропола овог дела Европе.

Само, није баш да се не баве политиком и бизнисом, чини ми се чак да се итекако тиме баве.

Политичари Шешељ и Драшковић, од млађих Шаровић, Ного...то ми пада на памет за 10 секунди, сигурно их има на стотине.

Бизнисмени Антељ, па други Драшковић, онда чији је "Неретва комерц", ето то ми пада на памет за 10 секунди...


Неретва комерц је власништво Стевића из Клепаца. Да има их у бизнису, али ипак претежу та нека занимања везана за умјетност.

На филму и телевизији падају ми на памет: Гордан Михић, Здравко Шотра, Драган Бјелогрлић, Бранимир Брстина, Наташа Нинковић, Небојша Глоговац, Бранислав Лечић... у музици су ту Иван Тасовац, Здравко Чолић, покојни Влада Дивљан, Цукић дијелом...ту је од књижевника био Момо Капор, Гојко Ђого, сад овај мали Табашевић. Од кошаркаша ту су Даниловић, Бодирога, Савић, Бјелица, Далипагић, Шилобад....онда познати београдски добротвор и задужбинар Лука Ћеловић...

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #3 послато: Фебруар 11, 2017, 10:20:16 пре подне »
Цитат
На филму и телевизији

стварно импресиван списак, а сигурно није коначан. Од побројаних највише ме задивљује Михић који је у стању да генијалан текст напише на задату тему, то је по мени већи таленат и умеће од Андрића који је писао шта му се ћефне.

Цитат
Бранислав Лечић

Имаш ли неко појашњење за њега? Гледао сам емисију у којој је причао да потиче из околине Шапца, али није објаснио детаље.

Цитат
Цукић

Цукићи из Крчмара су наше "лепеничко племство". Јел по женској линији повезан с Херцеговином?

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #4 послато: Фебруар 11, 2017, 10:24:29 пре подне »
стварно импресиван списак, а сигурно није коначан. Од побројаних највише ме задивљује Михић који је у стању да генијалан текст напише на задату тему, то је по мени већи таленат и умеће од Андрића који је писао шта му се ћефне.

Имаш ли неко појашњење за њега? Гледао сам емисију у којој је причао да потиче из околине Шапца, али није објаснио детаље.

Цукићи из Крчмара су наше "лепеничко племство". Јел по женској линији повезан с Херцеговином?
Мајка му од Стајчића. Деда му је рођен у селу Обзир код Љубиња, био Американац, затим трговац у Фоћи и Сарајеву. А Лечић сам тврди да је из Херцеговине. Лечићи иначе живе у околини Требиња и Љубиња.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #6 послато: Фебруар 11, 2017, 10:35:37 пре подне »
За Лечића узми с резервом његову причу о пореклу. Тестирање 300 Херцеговаца ће нам свакако помоћи да убудуће раздвојимо машту од стварности када је реч о пореклу родова по Западној Србији.

У оквиру акције "тестирања знаменитих родова" покушаћу да тестирам Цукиће, само из искуства знам да преговори око тестирања умеју да се одуже.

Кад смо код тога, отац Радоја Домановића служио је код Цукића, они су га ишколовали и поставили за учитеља. Тако се и Радоје описменио, па смо донекле захваљујући Цукићима добили најбољу сатиру на нашем језику.

Има ли још Домановића у Херцеговини? Домановића има у Драгачеву, а преци Радоја Домановића би требало да су од тих, али све то би ваљало проверити ДНК тестом. Ако се потврди, додати и њега на списак уметника пореклом Херцеговаца.  ;)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #7 послато: Фебруар 11, 2017, 10:37:47 пре подне »
За Лечића узми с резервом његову причу о пореклу. Тестирање 300 Херцеговаца ће нам свакако помоћи да убудуће раздвојимо машту од стварности када је реч о пореклу родова по Западној Србији.

У оквиру акције "тестирања знаменитих родова" покушаћу да тестирам Цукиће, само из искуства знам да преговори око тестирања умеју да се одуже.

Кад смо код тога, отац Радоја Домановића служио је код Цукића, они су га ишколовали и поставили за учитеља. Тако се и Радоје описменио, па смо донекле захваљујући Цукићима добили најбољу сатиру на нашем језику.

Има ли још Домановића у Херцеговини? Домановића има у Драгачеву, а преци Радоја Домановића би требало да су од тих, али све то би ваљало проверити ДНК тестом. Ако се потврди, додати и њега на списак уметника пореклом Херцеговаца.  ;)
Има село Домановићи, између Стоца и Чапљине и ваљда је покојни Радоје говорио да су његови стари одатле одселили у Србију.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #8 послато: Фебруар 11, 2017, 10:42:59 пре подне »
Цитат
Збогом Босно, одо у Сарајево!


И Сарајево је некад било метропола.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #9 послато: Фебруар 11, 2017, 10:52:29 пре подне »


Неретва комерц је власништво Стевића из Клепаца. Да има их у бизнису, али ипак претежу та нека занимања везана за умјетност.

На филму и телевизији падају ми на памет: Гордан Михић, Здравко Шотра, Драган Бјелогрлић, Бранимир Брстина, Наташа Нинковић, Небојша Глоговац, Бранислав Лечић... у музици су ту Иван Тасовац, Здравко Чолић, покојни Влада Дивљан, Цукић дијелом...ту је од књижевника био Момо Капор, Гојко Ђого, сад овај мали Табашевић. Од кошаркаша ту су Даниловић, Бодирога, Савић, Бјелица, Далипагић, Шилобад....онда познати београдски добротвор и задужбинар Лука Ћеловић...
Од кошаркаша су ту још и Гуровић и Авдаловић.Од одбојкаша знам Ђурића и Козића, као и браћу Грбић.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #10 послато: Фебруар 11, 2017, 10:55:29 пре подне »
Од кошаркаша су ту још и Гуровић и Авдаловић.Од одбојкаша знам Ђурића и Козића, као и браћу Грбић.
Козић ми је зет и то прави! :). Мислим да Грбићи вуку поријекло из Лике и да им је дјед или прадјед доселио у Требиње као радник на жељезници. Ту је и од кошаркаша Немања Бјелица.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #11 послато: Фебруар 11, 2017, 10:59:16 пре подне »
Ваше мишљење?

Мислим да је један од разлога зато што се за разлику од Загреба, Херцеговци у Београду мање петљају у политику и бизнис а више се баве неким лијепим занимањима.

Зато што у Загребу нема Црногораца  :D
Херцеговци су, за разлику од Црногораца, некако "мекша" сорта и пријемчивији шумадијском и београдском духу.
Да нема Црногораца, нашао би се неко "другачији".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #12 послато: Фебруар 11, 2017, 11:02:40 пре подне »
Зато што у Загребу нема Црногораца  :D
Херцеговци су, за разлику од Црногораца, некако "мекша" сорта и пријемчивији шумадијском и београдском духу.
Да нема Црногораца, нашао би се неко "другачији".
:) У Загребу су Херцеговцима опасна конкуренција избјегли  Јањевци. Да их је више, и тамо би Херцеговци били омиљени.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #13 послато: Фебруар 11, 2017, 11:04:43 пре подне »
Међу знаменитим пословним Херцеговцима у Београду, треба поменути и Вука Хамовића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #14 послато: Фебруар 11, 2017, 11:06:51 пре подне »
Цитат
Зато што у Загребу нема Црногораца  :D

Његошевска констатација!  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #15 послато: Фебруар 11, 2017, 11:08:35 пре подне »
:) У Загребу су Херцеговцима опасна конкуренција избјегли  Јањевци. Да их је више, и тамо би Херцеговци били омиљени.

Да, просто "обожавају" Јањевце. Само, што кажеш, нема их довољно да би то било опште место.

Искрено, видим нешто слично и у Београду. Много има кивних на избеглице са КиМ, као - лако је њима, продали су тамо Шиптарима имања за велике паре, имућнији су од нас, а овде су као неки избеглице. За један мали део њих, то можда и јесте истина. Али, само за мали део.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #16 послато: Фебруар 11, 2017, 11:08:59 пре подне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #17 послато: Фебруар 11, 2017, 11:14:52 пре подне »
1990-их нека нетрпељивост је владала и према људима избеглим из Српске Крајине и БиХ. Не код већине, моја сећања кажу да је већи део Београђана осећао солидарност с избеглима и помагао колико је могао.
Не могу да то не кажем, али један број избеглих са подручја Хрватске је и сам допринео лошем мишљењу о њима. Наиме, не мали број пута, чуо сам од Срба из Хрватске избеглих овде како је ово овде тешка провинција и некултура (што би рекли Хрвати - "Бизант"), како је у Хрватској све далеко виши ниво, итд, итд... Па су се онда нашли увређеним кад би их неко овдашњи питао - а што се онда, лепо, не вратиш тамо у ту "тисућљетњу културу", а нас циганију оставиш овде на миру у нашем провинцијализму...?
Сећајући се тих наших међусобица из тог времена, горчину велику осећам кад видим како се данас брину и утркују да удоме и удовоље овим азијским "азилантима"...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #18 послато: Фебруар 11, 2017, 11:26:30 пре подне »
За Лечића узми с резервом његову причу о пореклу. Тестирање 300 Херцеговаца ће нам свакако помоћи да убудуће раздвојимо машту од стварности када је реч о пореклу родова по Западној Србији.

Лечића пореклом из Херцеговине има у околини Лознице. Пореклом су из места Зијемља, славе Аранђеловдан, тако да их има у Западној Србији.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #19 послато: Фебруар 11, 2017, 11:30:26 пре подне »
Лечића пореклом из Херцеговине има у околини Лознице. Пореклом су из места Зијемља, славе Аранђеловдан, тако да их има у Западној Србији.
Лечићи у Херцеговини, односно  Зјемљима, Жрвњу и Љубомиру такође славе Аранђеловдан. У околини Лознице има нешто и љубињских Американаца, Бјелице, Радоши, Вулићи, Радићи...