Аутор Тема: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки  (Прочитано 21105 пута)

Ван мреже Александар Невски

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1086
  • Борац за педерско-некрофилско-људождерска права.
Одг: Србски или српски, Гибсон или Гипсон, хрватски или хрвацки
« Одговор #120 послато: Новембар 29, 2020, 08:24:26 пре подне »
Не знам, можда нешто не сагледавам како треба, али заиста не видим зашто би некој страној обавештајној служби било у интересу увођење граматичког правила једначења сугласника по звучности међ' Србе. И зар нису могли неког угледнијег и утицајнијег да потплате у ту сврху, него неуког Вука?

Не ради се овдѣ о правилу йедначења сугласников по звучности (то йе Вукова лична безсмислица), него о роварењу по србском йезику уопште и о његовом прѣправљању. За шта Беч имаше политичке разлоге одваяња Срба од Руса, што йе већ добро познато.
Зна се да су они и прѣ Вука безуспѣшно трагали за човѣком койи би радио то за њих, по књигах се спомињу неколика имена Срба из Войводине койи бѣху одбили Копитара, не могу сада тражити како се зову. Мислим да йе Саво Мркаљ йедан од њих. Вук бѣше погодан йер побѣгав у Беч и потрошив сав украден новац србске устаничке државе немаше даљих срѣдстава за живот, па му новац од тайних служби бѣше прѣко потрѣбан. Ово у његовом случайу прѣдстављаше запослење и ухлѣбљење, као и свако друго. Йер он бияше због ноге неспособан за ма койи озбиљан тѣлесни рад. Они му чак и жену набавише.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже ivanc79

• Члан Друштва
  • Почетник
  • Поруке: 48
« Одговор #121 послато: Новембар 29, 2020, 09:52:31 пре подне »
Из ког века је језик којим говорите?

Ван мреже Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1226
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #122 послато: Новембар 29, 2020, 10:34:35 пре подне »
Пошто се овде очигледно не ради о граматици, ја предлажем да ми променимо име пројекта у Малоруски ДНК Пројекат и у сладу са тим да реформишемо језик. Да нам бар језик буде ближи браћи кад већ генетика није...

Ван мреже Бакс

• Памтиша
  • Поруке: 1609
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
« Одговор #123 послато: Новембар 29, 2020, 05:54:54 поподне »
Заиста би тешко било замислити какав би свет данас био да није било Вука, и стога ћу се сложити са свим учесницима овог форума и још једном се захвалити Вуку, ђе чуо и ђе нечуо
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже NenadI

• Гост
  • *
  • Поруке: 11
« Одговор #124 послато: Новембар 29, 2020, 11:38:36 поподне »
правопис се значајно промијенио не само код нас него  и код Њемаца нпр. Имају доста промјена у задњих 200 г. Да и не узимамо практично избацивање готице у разматрање. И нека глаголска времена сее значајно мање користе данас него рецимо прије 70г. Сумњам да је то  нека комунистичка завјера у Њемачкој била. Па Негдје 2000.те, заборавио сам тачно је била велика промјена правописа, на који се и дан данас много старијих није научило, али слабо ко то приписује јудеомасонском утицају. Живот иде, панта реи, не може се зауставити тренутак  ни времена ни језика вјечно. Бесмислено је расправљати  о овоме. Потпуно бесмислено.