Аутор Тема: Izvod TMRC iz FTDNA, Y matches (TIP)  (Прочитано 2905 пута)

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Izvod TMRC iz FTDNA, Y matches (TIP)
« послато: Мај 08, 2016, 12:36:27 поподне »
Pozdrav,
Zanima je li moguce izvesti TMRC iz FTDNA TIP izracuna, nekom numerickom metodom?

FTDNA TIP ne daje eksplicitne Y-STR rezultate, vec vjerovatnost da se zajednicki predak nalazi u X generacija. Padaju mi na pamet razne opcije, od fiksnog postotka i sigma vrijednosti, do numericke derivacije da dodjem do TMRC. Pomozite vi vicni teorijama raspodjela.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Izvod TMRC iz FTDNA, Y matches (TIP)
« Одговор #1 послато: Мај 08, 2016, 01:07:47 поподне »
Pozdrav,
Zanima je li moguce izvesti TMRC iz FTDNA TIP izracuna, nekom numerickom metodom?

FTDNA TIP ne daje eksplicitne Y-STR rezultate, vec vjerovatnost da se zajednicki predak nalazi u X generacija. Padaju mi na pamet razne opcije, od fiksnog postotka i sigma vrijednosti, do numericke derivacije da dodjem do TMRC. Pomozite vi vicni teorijama raspodjela.

Не знам којом методом се служе ови из FTDNA, али вероватно се своди на исто као и код осталих калкулатора (маркери, степен мутације, итд.).

Мене такође занима каква колико је прецизан и каква су искуства осталих чланова.

Оно што "на прву" могу да приметим, јесте да су добијени резултати логични.

Нпр., према њиховом калкулатору, на 37, 67 и 111 маркера, постоји 92% шансе да са Личанима (Усорци) имам заједничког претка у последњих 720 година (24 ген.). Најбоље је ставити да у последњих 10 генераицја није било заједничког претка.

Са Јелачом из Далмације чак 96% шансе за претка пре 720 год.

Када упоредим резултате са Србином из централне Србије (Батоћанин) ова вероватноћа се смањује (50%).

И на крају, када упоредим свој. рез. са Бугарином из Софије, вероватноћа да смо имали заједничког претка пре 24 генерације пада на 34%.

Занимљиво да се добију исти резлтати и када се ови хаплотипови убаце у "Невски" калкулатор. (Јелача + Усорци - најближи "рођаци").


Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Izvod TMRC iz FTDNA, Y matches (TIP)
« Одговор #2 послато: Мај 08, 2016, 07:20:00 поподне »
Nisam koristio Nevski kalkulator, ali ako ikad izadje web verzija, sigurno hocu. Ako sam dobro shvatio Nevski racuna TMRCA, a ne postotke kao TIP FTDNA. Siguran sam da i jedan i drugi koriste slican princip i da su kvalitetni. Ono sto me zanima je kako izvesti TMRCA iz TIP, odnosno koju vjerovatnost koristiti kao referentnu za TMRCA.

Meni su neki njemacki uzorci oko Gdanska najblizi, pa razvijam svakakve teorije.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Izvod TMRC iz FTDNA, Y matches (TIP)
« Одговор #3 послато: Мај 08, 2016, 08:15:49 поподне »
Nisam koristio Nevski kalkulator, ali ako ikad izadje web verzija, sigurno hocu. Ako sam dobro shvatio Nevski racuna TMRCA, a ne postotke kao TIP FTDNA. Siguran sam da i jedan i drugi koriste slican princip i da su kvalitetni. Ono sto me zanima je kako izvesti TMRCA iz TIP, odnosno koju vjerovatnost koristiti kao referentnu za TMRCA.

Meni su neki njemacki uzorci oko Gdanska najblizi, pa razvijam svakakve teorije.

На овој страници можете скинути Невски калкулатор:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=110.40

Колико сам схватио, FTDNA даје само проценте вероватноће у последњих 720 година, тј. 24 генерације.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Izvod TMRC iz FTDNA, Y matches (TIP)
« Одговор #4 послато: Мај 08, 2016, 08:38:54 поподне »
Nisam koristio Nevski kalkulator, ali ako ikad izadje web verzija, sigurno hocu. Ako sam dobro shvatio Nevski racuna TMRCA, a ne postotke kao TIP FTDNA. Siguran sam da i jedan i drugi koriste slican princip i da su kvalitetni. Ono sto me zanima je kako izvesti TMRCA iz TIP, odnosno koju vjerovatnost koristiti kao referentnu za TMRCA.

Meni su neki njemacki uzorci oko Gdanska najblizi, pa razvijam svakakve teorije.

Колико я знам, никада нѣйе обявљено  како ради ФТДНА ТИП Рачунач, али, по свем судећи, мислим да ради врло слично као рачунач Невскога. Чини ми се да су независно слѣдили исти слѣд мисли и стигли до врло сличнога. Рачунач Невскога користи степене промѣне Марка Хеиниле, док за ФТДНА немам прѣдставу койе стопе користе.

Мрежно издање тешко да ће изићи, исувише података трѣба за њега да би било погодно за мрежу. За койи мѣсец се трѣба додати самостално рачунарско одређивање найвѣроватнийе хапловрсте зайедничкога прѣдка (што не мора на свих ознаках бити йеднако срѣдњим врѣдностим). Никако да стигнем то урадити, прѣоптерећен сам другими стварими. Сада ме уби лоше врѣме, багрем процвѣта у неврѣме, када му врѣме нѣйе.

И рачунач Невскога ради постотке вероватноће по колѣнах а не брой колѣн до найскорийега зайедничкога прѣдка.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"