Аутор Тема: Племе Његуши  (Прочитано 19231 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Племе Његуши
« послато: Децембар 24, 2015, 11:42:01 пре подне »
Поставих текст о Његушима на порталу:

http://www.poreklo.rs/2015/12/24/pleme-njegusi/

Коментари су добродошли  ;) Свакако и питања, допуне, примедбе,...

За почетак, имам ја једно питање: зна ли неко порекло фамилије Кушевија? Видех код Радусиновића да живе у Мирцу, али их нигде друго нисам нашао. Рекао бих да нису Његуши, веч су досељени из неког другог краја...

Имамо ли кога тестираног од свих у тексту наведених родова?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #1 послато: Децембар 28, 2015, 12:25:53 пре подне »
Кушевије, јавите се!  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #2 послато: Децембар 26, 2016, 02:45:40 поподне »
Пре неки дан на малом сајму књига у Дому синдиката купих за невероватних 100 динара (четврт киле бурека) књигу „Гачевићи из Затона“.
Аутор (Радојко Ђорђијев Гачевић) своје, као и Гачевиће из Матаруга везује за Гачевиће са Његуша. Занимљива претпоставка, по којој би се онда могао донети закључак о пореклу овог круга стариначких његушких родова, а имајући у виду резултат Гачевића из Матаруга (динарик јужни, или како год већ сада био називан).

http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DS

„Залажани су група братстава заједничког порекла. Није сасвим поуздано да су и они Стари Његуши. Залази су изнад Доброте, па је могуће да је родоначелник Залажана дошао у планину из Боке. Постоје три братства Залажана који потичу од три рођена брата Хрса, Друга и Гача, који су из рода Дупончевића. Време кад су они живели смешта се у 14. столеће. И, заиста, у которским документима 1420. године налазимо једног Гачевића[15], 1435. Другшића (Друговића[16]), а 1437. двојицу браће Хрсовића, сви из Његуша.
О Хрса су „Хрсовићи“ од који су до данас у Његушима остали родови Вукчевићи и Братићевићи (чује се и Братичевић). Изумрли и исељени Хрсовићи за које се зна су: Миљевићи, Милетићи, Дабовићи, Ивановићи.
Од Друга су „Друговићи“ од којих су у Вељем Залазу Николићи и Ђуровићи.
Од Гача су „Гачовићи“ који су се разродили на више родова са презименима: Данчуловић[17], Лукреција, Капетановић, Пророковић и Падалица.
У Пјешивцима постоји род Милетића, који су ту доселили из Залаза, и то од Гачовића – Лукреција. Занимљиво је да у Пјешивцима ове Милетиће зову Матаругама.“

Мислим да је већ на форуму помињано да је DS могућа хаплогрупа Матаруга.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #3 послато: Децембар 26, 2016, 03:49:19 поподне »
Пре неки дан на малом сајму књига у Дому синдиката купих за невероватних 100 динара (четврт киле бурека) књигу „Гачевићи из Затона“.
Аутор (Радојко Ђорђијев Гачевић) своје, као и Гачевиће из Матаруга везује за Гачевиће са Његуша. Занимљива претпоставка, по којој би се онда могао донети закључак о пореклу овог круга стариначких његушких родова, а имајући у виду резултат Гачевића из Матаруга (динарик јужни, или како год већ сада био називан).

http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DS

„Залажани су група братстава заједничког порекла. Није сасвим поуздано да су и они Стари Његуши. Залази су изнад Доброте, па је могуће да је родоначелник Залажана дошао у планину из Боке. Постоје три братства Залажана који потичу од три рођена брата Хрса, Друга и Гача, који су из рода Дупончевића. Време кад су они живели смешта се у 14. столеће. И, заиста, у которским документима 1420. године налазимо једног Гачевића[15], 1435. Другшића (Друговића[16]), а 1437. двојицу браће Хрсовића, сви из Његуша.
О Хрса су „Хрсовићи“ од који су до данас у Његушима остали родови Вукчевићи и Братићевићи (чује се и Братичевић). Изумрли и исељени Хрсовићи за које се зна су: Миљевићи, Милетићи, Дабовићи, Ивановићи.
Од Друга су „Друговићи“ од којих су у Вељем Залазу Николићи и Ђуровићи.
Од Гача су „Гачовићи“ који су се разродили на више родова са презименима: Данчуловић[17], Лукреција, Капетановић, Пророковић и Падалица.
У Пјешивцима постоји род Милетића, који су ту доселили из Залаза, и то од Гачовића – Лукреција. Занимљиво је да у Пјешивцима ове Милетиће зову Матаругама.“

Мислим да је већ на форуму помињано да је DS могућа хаплогрупа Матаруга.

Не иде некако да су Матаруге I2a. За њих се, слично као и за Криче и Мацуре, верује да су "старо становништво Црне Горе". Рекао бих да могу бити E1b, због Братића из Херцеговине, мада ни то није неки доказ. Иначе, ако се испостави да су I2a, онда су Словени/Срби I2a, по доласку на Балкан, наишли на староседеоце I2a. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #4 послато: Децембар 26, 2016, 07:50:27 поподне »
Не иде некако да су Матаруге I2a. За њих се, слично као и за Криче и Мацуре, верује да су "старо становништво Црне Горе". Рекао бих да могу бити E1b, због Братића из Херцеговине, мада ни то није неки доказ. Иначе, ако се испостави да су I2a, онда су Словени/Срби I2a, по доласку на Балкан, наишли на староседеоце I2a. :)

Не, брате, него су дошљаци Е1b, можда у том крају и N1a, наишли на (за њих, у то време и околностима) староседеоце I2а.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #5 послато: Децембар 26, 2016, 07:54:35 поподне »
Не, брате, него су дошљаци Е1b, можда у том крају и N1a, наишли на (за њих, у то време и околностима) староседеоце I2а.

E1b је релативно слабо заступљена у тим крајевима, то је један од разлога зашто не верујем да су Матаруге носиоци ове хг. Предања која помињу Матаруге се не разликују много од осталих тога типа. Не знам где се сад појави ово да E1b затиче I2a у том крају.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #6 послато: Децембар 26, 2016, 08:03:04 поподне »
Пре неки дан на малом сајму књига у Дому синдиката купих за невероватних 100 динара (четврт киле бурека) књигу „Гачевићи из Затона“.
Аутор (Радојко Ђорђијев Гачевић) своје, као и Гачевиће из Матаруга везује за Гачевиће са Његуша. Занимљива претпоставка, по којој би се онда могао донети закључак о пореклу овог круга стариначких његушких родова, а имајући у виду резултат Гачевића из Матаруга (динарик јужни, или како год већ сада био називан).

http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DS

„Залажани су група братстава заједничког порекла. Није сасвим поуздано да су и они Стари Његуши. Залази су изнад Доброте, па је могуће да је родоначелник Залажана дошао у планину из Боке. Постоје три братства Залажана који потичу од три рођена брата Хрса, Друга и Гача, који су из рода Дупончевића. Време кад су они живели смешта се у 14. столеће. И, заиста, у которским документима 1420. године налазимо једног Гачевића[15], 1435. Другшића (Друговића[16]), а 1437. двојицу браће Хрсовића, сви из Његуша.
О Хрса су „Хрсовићи“ од који су до данас у Његушима остали родови Вукчевићи и Братићевићи (чује се и Братичевић). Изумрли и исељени Хрсовићи за које се зна су: Миљевићи, Милетићи, Дабовићи, Ивановићи.
Од Друга су „Друговићи“ од којих су у Вељем Залазу Николићи и Ђуровићи.
Од Гача су „Гачовићи“ који су се разродили на више родова са презименима: Данчуловић[17], Лукреција, Капетановић, Пророковић и Падалица.
У Пјешивцима постоји род Милетића, који су ту доселили из Залаза, и то од Гачовића – Лукреција. Занимљиво је да у Пјешивцима ове Милетиће зову Матаругама.“

Мислим да је већ на форуму помињано да је DS могућа хаплогрупа Матаруга.

Иначе, ово је већ трећа верзија о пореклу Гачевића. Према једној, старином су из Гацка, а према М. Војиновићу, они су староседеоци у том делу ЦГ (Матаруге, Пљевља).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #7 послато: Децембар 26, 2016, 08:12:17 поподне »
E1b је релативно слабо заступљена у тим крајевима, то је један од разлога зашто не верујем да су Матаруге носиоци ове хг. Предања која помињу Матаруге се не разликују много од осталих тога типа. Не знам где се сад појави ово да E1b затиче I2a у том крају.

Како то мислиш да је Е1б слабо заступљена у тим крајевима?
Сад, пошто је ово отворени део форума, не могу много да детаљишем, али, хајде да поменем само Орловиће...
Е1б долазе у ове крајеве (Катунска нахија и област нешто северније) крајем средњег века. Неко је тамо пре њих сигурно живео. Зашто мислиш да динарика тамо није било раније, кад мје то област врло близу Херцеговине, за коју смо се сви сложили да је тада, а и данас, била жариште динарика? А о Озринићима, Никшићима, можда и Риђанима, Трепчанима, да не говорим...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #8 послато: Децембар 26, 2016, 08:14:00 поподне »
Иначе, ово је већ трећа верзија о пореклу Гачевића. Према једној, старином су из Гацка, а према М. Војиновићу, они су староседеоци у том делу ЦГ (Матаруге, Пљевља).

Ово што кажеш је тачно. Има барем три верзије о пореклу Гачевића на С/И ЦГ. Мени је привукао пажњу овај детаљ о Матаругама - веза: село код Пљеваља / надимак Милетића у Пјешивцима / староњегушки Гачевићи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #9 послато: Децембар 26, 2016, 08:17:20 поподне »
Како то мислиш да је Е1б слабо заступљена у тим крајевима?
Сад, пошто је ово отворени део форума, не могу много да детаљишем, али, хајде да поменем само Орловиће...
Е1б долазе у ове крајеве (Катунска нахија и област нешто северније) крајем средњег века. Неко је тамо пре њих сигурно живео. Зашто мислиш да динарика тамо није било раније, кад мје то област врло близу Херцеговине, за коју смо се сви сложили да је тада, а и данас, била жариште динарика? А о Озринићима, Никшићима, можда и Риђанима, Трепчанима, да не говорим...

Нисам ни рекао да Динарика тамо нема. Нема Е групе нешто пуно. Орловићима је матица јужније. Имамо резултате из пројекта где се јасно види да је E1b прилично слаба на потезу Дробњаци-Пива-Пљевља, а ту би остатака Матаруга требало бити доста и даље ка Полимљу. Ту су битни и они резултати из Пријепоља, где је E1b заступљена са свега 5.06%, што је далеко испод српског просека.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #10 послато: Децембар 26, 2016, 08:26:42 поподне »
Можда сам се лоше "одразио", али хтедох да кажем да је премало E1b у том крају да би они били ти који су потисли староседеоце I2a. Пре је у том крају ситуација дијаметрално супротна у односу на Брда, где E1b потискује Словене. Овде су управо Словени потисли то староседелачко становништво (Криче, Матаруге, итд.)

Видећемо шта ће рећи генетски резултати.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #11 послато: Децембар 26, 2016, 08:30:38 поподне »
Нисам ни рекао да Динарика тамо нема. Нема Е групе нешто пуно. Орловићима је матица јужније. Имамо резултате из пројекта где се јасно види да је E1b прилично слаба на потезу Дробњаци-Пива-Пљевља, а ту би остатака Матаруга требало бити доста и даље ка Полимљу. Ту су битни и они резултати из Пријепоља, где је E1b заступљена са свега 5.06%, што је далеко испод српског просека.

Небојша, кад сам помињао Матаруге, мислио сам на њихову изворну област, а то је Висока Херцеговина (Рудине), северни део Катунске нахије, област северно од Боке. Ту је могло дођи до сусрета Матаруга динарик и дошљака Е1b и N1a у 15. веку. Дробњак, Пљевља, Пријепоље - то су касније сеобе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #12 послато: Децембар 26, 2016, 08:34:21 поподне »
Небојша, кад сам помињао Матаруге, мислио сам на њихову изворну област, а то је Висока Херцеговина (Рудине), северни део Катунске нахије, област северно од Боке. Ту је могло дођи до сусрета Матаруга динарик и дошљака Е1b и N1a у 15. веку. Дробњак, Пљевља, Пријепоље - то су касније сеобе.

Разумео сам, ал као што рекох, мислим да је ту I2a генерално прејака, да би је тек тако потисла нека групација из источнијих крајева. Колико год била организована. Видимо да је и I2a у тим крајевима била прилично добро организована, а често и племенски устројена.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #13 послато: Децембар 26, 2016, 08:38:02 поподне »
Можда сам се лоше "одразио", али хтедох да кажем да је премало E1b у том крају да би они били ти који су потисли староседеоце I2a. Пре је у том крају ситуација дијаметрално супротна у односу на Брда, где E1b потискује Словене. Овде су управо Словени потисли то староседелачко становништво (Криче, Матаруге, итд.)

Ствар је у томе што је данас тамо премало E1b. У ствари, данас је тамо премало било кога и било које хаплогрупе.
Мислим да је управо област Рудина крајем 15. века била врло прометно место где су се сусретали бегунци са разних страна и ту, наравно, затекли неко старије становништво. Политичке околности су их све натерале да се даље расељавају.
Међу дошљацима је било носилаца хаплогрупа, поглавито, E1b, N1a, I-P109, а, убеђен сам да је староседелачко становништво било великим делом динарик, уз њих вероватно и J2a, J2b. Кад кажем "староседелачко
2 за динарик, не мислим да су они неки староседеоци Балкана из старогршког доба, већ су били у том тренутку староседеоци за оне који су се однекуд доселили.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #14 послато: Децембар 26, 2016, 08:39:47 поподне »
Кад кажем "староседелачко" за динарик, не мислим да су они неки староседеоци Балкана из старогрчког доба, већ су били у том тренутку староседеоци за оне који су се однекуд доселили.
(бржи прсти на тастатури од памети)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #15 послато: Децембар 26, 2016, 08:41:19 поподне »
Ствар је у томе што је данас тамо премало E1b. У ствари, данас је тамо премало било кога и било које хаплогрупе.
Мислим да је управо област Рудина крајем 15. века била врло прометно место где су се сусретали бегунци са разних страна и ту, наравно, затекли неко старије становништво. Политичке околности су их све натерале да се даље расељавају.
Међу дошљацима је било носилаца хаплогрупа, поглавито, E1b, N1a, I-P109, а, убеђен сам да је староседелачко становништво било великим делом динарик, уз њих вероватно и J2a, J2b. Кад кажем "староседелачко
2 за динарик, не мислим да су они неки староседеоци Балкана из старогршког доба, већ су били у том тренутку староседеоци за оне који су се однекуд доселили.

Разумемо се. Ни ја не мислим на Старогрке I2a. ;) Него, не бих да прогнозирам више тек тако за неке ХГ за које немамо чак ни представу са које стране долазе (типа N1a).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #16 послато: Децембар 26, 2016, 08:43:39 поподне »
Разумемо се. Ни ја не мислим на Старогрке I2a. ;) Него, не бих да прогнозирам више тек тако за неке ХГ за које немамо чак ни представу са које стране долазе (типа N1a).

Слажем се за N1a. Можда су баш они Матаруге. Ко зна...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Племе Његуши
« Одговор #17 послато: Децембар 26, 2016, 09:58:20 поподне »
Пре неки дан на малом сајму књига у Дому синдиката купих за невероватних 100 динара (четврт киле бурека) књигу „Гачевићи из Затона“.
Аутор (Радојко Ђорђијев Гачевић) своје, као и Гачевиће из Матаруга везује за Гачевиће са Његуша. Занимљива претпоставка, по којој би се онда могао донети закључак о пореклу овог круга стариначких његушких родова, а имајући у виду резултат Гачевића из Матаруга (динарик јужни, или како год већ сада био називан).

http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DS

„Залажани су група братстава заједничког порекла. Није сасвим поуздано да су и они Стари Његуши. Залази су изнад Доброте, па је могуће да је родоначелник Залажана дошао у планину из Боке. Постоје три братства Залажана који потичу од три рођена брата Хрса, Друга и Гача, који су из рода Дупончевића. Време кад су они живели смешта се у 14. столеће. И, заиста, у которским документима 1420. године налазимо једног Гачевића[15], 1435. Другшића (Друговића[16]), а 1437. двојицу браће Хрсовића, сви из Његуша.
О Хрса су „Хрсовићи“ од који су до данас у Његушима остали родови Вукчевићи и Братићевићи (чује се и Братичевић). Изумрли и исељени Хрсовићи за које се зна су: Миљевићи, Милетићи, Дабовићи, Ивановићи.
Од Друга су „Друговићи“ од којих су у Вељем Залазу Николићи и Ђуровићи.
Од Гача су „Гачовићи“ који су се разродили на више родова са презименима: Данчуловић[17], Лукреција, Капетановић, Пророковић и Падалица.
У Пјешивцима постоји род Милетића, који су ту доселили из Залаза, и то од Гачовића – Лукреција. Занимљиво је да у Пјешивцима ове Милетиће зову Матаругама.“

Мислим да је већ на форуму помињано да је DS могућа хаплогрупа Матаруга.
  М. Лутовац у књизи Бихор и Корита пише: "Сем муслимана било је и неколико православних чипчија: Гачевићи (12.кућа, сл.Св.Тома) доселили из Требаљева пре 150 година, раније се звали Бошковићи, а данашње им име дали муслимани." Ријеч је о селу Затон - Доњи Бихор, одакле је аутор   наведене књиге.
Небо је ли то прво издање или друго допуњено, измијењено?  Ако си у прилици, купи и за мене једну књигу, иако ми је аутор то раније обећао ( прво издање исцрпњено, а друго је у луксузнијој опреми), али мислим да је отишао у пензију. Имам неке друге његове књиге, али ову о родослову Гачевића из Затона- општина Бијело Поље немам. Има Гачевића и муслимана или ти Бошњака по Црној Гори.  Колико ми је познато имају и неко саборовање. Речено ми је да Бошњаци нијесу обухваћени  у књизи.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #18 послато: Децембар 26, 2016, 11:07:02 поподне »
Књига је из 2002. године.
Ево, сјутра идем у Дом синдиката и ако има још која - купујем ти!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Племе Његуши
« Одговор #19 послато: Децембар 26, 2016, 11:55:06 поподне »
Ствар је у томе што је данас тамо премало E1b. У ствари, данас је тамо премало било кога и било које хаплогрупе.
Мислим да је управо област Рудина крајем 15. века била врло прометно место где су се сусретали бегунци са разних страна и ту, наравно, затекли неко старије становништво. Политичке околности су их све натерале да се даље расељавају.
Међу дошљацима је било носилаца хаплогрупа, поглавито, E1b, N1a, I-P109, а, убеђен сам да је староседелачко становништво било великим делом динарик, уз њих вероватно и J2a, J2b.....

Након свих резултата и података, усуђујем се да кажем да E1b, N1a и I-P109 не постоје у четвороуглу Бањани-Дробњак-Гацко-Билећа (дакле укључује Пиву и Рудине) пре, рецимо, 1400. - 1420. године. Мислим да је велико померање становништва крајем 14. и почетком 15. века у ове крајеве донело N1a и I-P109 у овај крај. Е1b, који је старобалкански и могао постојати и пре у овој области, ако је и постојао некад, жестоким ударом Словена, махом динарика, у Херцеговину и Далмацију, нестао је са овог простора, и тек после 1400. почео да се помаља из Зете и Малесије.

Копривице, Аџићи, Гаговићи, Браниловићи и Руђићи, Дробњаци-Новљани, мислим да сви стигоше у овај крај "тек" крајем 14. и почетком 15. века, неки и доста касније (Аџићи нпр) са простора Старе Србије, Малесије, Зете... 

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Племе Његуши
« Одговор #20 послато: Децембар 27, 2016, 12:08:13 пре подне »
Цитат
Копривице, Аџићи, мислим да сви стигоше у овај крај "тек" крајем 14. и почетком 15. века, неки и доста касније (Аџићи нпр) са простора Старе Србије, Малесије, Зете... 

Можда, али оно што нам је досад познато, уколико је тачно, говори другачије. За Његуше се тврди да су у "Горњу Зету", потоњу Црну Гору, дошли из "Травника" (ваљда из босанског санџака), преко планине Његош изнад фамозног Чарођа, значи са западне стране а не из Зете.

Исто се то тврди и за остале многобројне досељенике из Чарођа, да нису из Зете, већ са запада. Моји кумови Ђуричковићи из Загарча имају причу, истина без неких доказа, да су преко поменутог Чарођа стигли из Имотског.

Засад је мој утисак да је хаплотип Копривица-Аџић-Његош најстарији хаплотип у области Бањи (Пиви), још конкретније у катунима Бањана где су се одржали по доласку Словена.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Племе Његуши
« Одговор #21 послато: Децембар 27, 2016, 12:19:27 пре подне »
Можда, али оно што нам је досад познато, уколико је тачно, говори другачије. За Његуше се тврди да су у "Горњу Зету", потоњу Црну Гору, дошли из "Травника" (ваљда из босанског санџака), преко планине Његош изнад фамозног Чарођа, значи са западне стране а не из Зете.

Исто се то тврди и за остале многобројне досељенике из Чарођа, да нису из Зете, већ са запада. Моји кумови Ђуричковићи из Загарча имају причу, истина без неких доказа, да су преко поменутог Чарођа стигли из Имотског.

Засад је мој утисак да је хаплотип Копривица-Аџић-Његош најстарији хаплотип у области Бањи (Пиви), још конкретније у катунима Бањана где су се одржали по доласку Словена.

Слажем се, ово је сасвим могуће... Ако се већ G2a одржала у овим крајевима, што не би и E1b. Аргументи су доста на тој страни.
Него су ми овако, по унутрашњем чулу, чудна та предања од Травника, Имотског.. Не знам што.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Племе Његуши
« Одговор #22 послато: Децембар 27, 2016, 12:24:58 пре подне »
Цитат
Него су ми овако, по унутрашњем чулу, чудна та предања од Травника, Имотског.. Не знам што.

И мени су исто чудна.

Тестирање Херцеговаца ће барем да мапира тај крај, можда нешто буде јасније после тога. Очекујем удео Е и G на нивоу 20%, овај копривички хаплотип и још пар неких нових, и бар један непознати G2a хаплотип.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Племе Његуши
« Одговор #23 послато: Децембар 27, 2016, 12:31:55 пре подне »
И мени су исто чудна.

Тестирање Херцеговаца ће барем да мапира тај крај, можда нешто буде јасније после тога. Очекујем удео Е и G на нивоу 20%, овај копривички хаплотип и још пар неких нових, и бар један непознати G2a хаплотип.

Ако буде толико Е1б и Г2А новајлијских хаплотипова, то је већ нешто. Било би много занимљиво видети хаплотип Парежана из Бањана.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Племе Његуши
« Одговор #24 послато: Децембар 27, 2016, 06:21:54 пре подне »
Књига је из 2002. године.
Ево, сјутра идем у Дом синдиката и ако има још која - купујем ти!
Хвала!

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Племе Његуши
« Одговор #25 послато: Децембар 27, 2016, 12:09:44 поподне »
Засад је мој утисак да је хаплотип Копривица-Аџић-Његош најстарији хаплотип у области Бањи (Пиви), још конкретније у катунима Бањана где су се одржали по доласку Словена.
По свим предањима N1а Бањани су дошли из Бањске пре Е1b Копривица, тако да теорија о некој старини Е1b братстава у Бањанима и Пиви не делује као вероватна. Мислим да је много логичније да су Копривице и Богутовићи (Хераковићи и Раичевићи) од Аџића који су се селили из Косијера ка Пиви.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Племе Његуши
« Одговор #26 послато: Децембар 27, 2016, 03:43:45 поподне »
Ако буде толико Е1б и Г2А новајлијских хаплотипова, то је већ нешто. Било би много занимљиво видети хаплотип Парежана из Бањана.
Могли би бити и Р1а.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Племе Његуши
« Одговор #27 послато: Фебруар 15, 2017, 05:26:11 поподне »
Пре неки дан на малом сајму књига у Дому синдиката купих за невероватних 100 динара (четврт киле бурека) књигу „Гачевићи из Затона“.
Аутор (Радојко Ђорђијев Гачевић) своје, као и Гачевиће из Матаруга везује за Гачевиће са Његуша. Занимљива претпоставка, по којој би се онда могао донети закључак о пореклу овог круга стариначких његушких родова, а имајући у виду резултат Гачевића из Матаруга (динарик јужни, или како год већ сада био називан).

http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DS

„Залажани су група братстава заједничког порекла. Није сасвим поуздано да су и они Стари Његуши. Залази су изнад Доброте, па је могуће да је родоначелник Залажана дошао у планину из Боке. Постоје три братства Залажана који потичу од три рођена брата Хрса, Друга и Гача, који су из рода Дупончевића. Време кад су они живели смешта се у 14. столеће. И, заиста, у которским документима 1420. године налазимо једног Гачевића[15], 1435. Другшића (Друговића[16]), а 1437. двојицу браће Хрсовића, сви из Његуша.
О Хрса су „Хрсовићи“ од који су до данас у Његушима остали родови Вукчевићи и Братићевићи (чује се и Братичевић). Изумрли и исељени Хрсовићи за које се зна су: Миљевићи, Милетићи, Дабовићи, Ивановићи.
Од Друга су „Друговићи“ од којих су у Вељем Залазу Николићи и Ђуровићи.
Од Гача су „Гачовићи“ који су се разродили на више родова са презименима: Данчуловић[17], Лукреција, Капетановић, Пророковић и Падалица.
У Пјешивцима постоји род Милетића, који су ту доселили из Залаза, и то од Гачовића – Лукреција. Занимљиво је да у Пјешивцима ове Милетиће зову Матаругама.“

Мислим да је већ на форуму помињано да је DS могућа хаплогрупа Матаруга.

Интересантно је да презиме Гачевић није једино у селу Матаруге које се може повезати са Његушима, Гацком и Матаругама. Вујковићи из Матаруга имају предање да су се "доселили преко Таре", а у Врби у Његушима су Вујковићи који су пореклом од Дејана из Врбице код Гацка. Од Вујковића из Врбе су Матковићи у Пјешивцима за које је Шобајић такође забележио да су од Матаруга (исто као и Милетићи). Можда је случајност, али чисто сумљам. Исувише тога упућује на то да су се Матаруге из Гацка доселиле у Његуше, Пјешивце и околину Пљевље.

С обзиром на то да су Матаруге доста спомињане у Херцеговини и Црној Гори (уз Лужане и највише од свих стариначких племена), немогуће је да нису оставили битнији генетски траг. Ако би праве Матаруге били Парежани од који је тестиран Братић као Е1b, онда би то значило да су Матаруге готово ишчезле јер Братић нема никога на пројекту ко му је сродан (највероватније није ни V13). Са друге стране, Гачевић је сродан Ковачевићу са Грахова (које је познато као простор где су Матаруге живеле) као и неколицини других тестираних широм српског етничког простора.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Племе Његуши
« Одговор #28 послато: Фебруар 15, 2017, 05:34:52 поподне »
Интересантно је да презиме Гачевић није једино у селу Матаруге које се може повезати са Његушима, Гацком и Матаругама. Вујковићи из Матаруга имају предање да су се "доселили преко Таре", а у Врби у Његушима су Вујковићи који су пореклом од Дејана из Врбице код Гацка. Од Вујковића из Врбе су Матковићи у Пјешивцима за које је Шобајић такође забележио да су од Матаруга (исто као и Милетићи). Можда је случајност, али чисто сумљам. Исувише тога упућује на то да су се Матаруге из Гацка доселиле у Његуше, Пјешивце и околину Пљевље.

С обзиром на то да су Матаруге доста спомињане у Херцеговини и Црној Гори (уз Лужане и највише од свих стариначких племена), немогуће је да нису оставили битнији генетски траг. Ако би праве Матаруге били Парежани од који је тестиран Братић као Е1b, онда би то значило да су Матаруге готово ишчезле јер Братић нема никога на пројекту ко му је сродан (највероватније није ни V13). Са друге стране, Гачевић је сродан Ковачевићу са Грахова (које је познато као простор где су Матаруге живеле) као и неколицини других тестираних широм српског етничког простора.
Гачевића 1699. има и у Ранковцима код Љубиња.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Племе Његуши
« Одговор #29 послато: Фебруар 15, 2017, 07:04:27 поподне »
Интересантно је да презиме Гачевић није једино у селу Матаруге које се може повезати са Његушима, Гацком и Матаругама. Вујковићи из Матаруга имају предање да су се "доселили преко Таре", а у Врби у Његушима су Вујковићи који су пореклом од Дејана из Врбице код Гацка. Од Вујковића из Врбе су Матковићи у Пјешивцима за које је Шобајић такође забележио да су од Матаруга (исто као и Милетићи). Можда је случајност, али чисто сумљам. Исувише тога упућује на то да су се Матаруге из Гацка доселиле у Његуше, Пјешивце и околину Пљевље.

С обзиром на то да су Матаруге доста спомињане у Херцеговини и Црној Гори (уз Лужане и највише од свих стариначких племена), немогуће је да нису оставили битнији генетски траг. Ако би праве Матаруге били Парежани од који је тестиран Братић као Е1b, онда би то значило да су Матаруге готово ишчезле јер Братић нема никога на пројекту ко му је сродан (највероватније није ни V13). Са друге стране, Гачевић је сродан Ковачевићу са Грахова (које је познато као простор где су Матаруге живеле) као и неколицини других тестираних широм српског етничког простора.

Зар Парежани не припадају роду Шаренаца од Бабића и Авдића.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Племе Његуши
« Одговор #30 послато: Фебруар 15, 2017, 07:10:20 поподне »

Зар Парежани не припадају роду Шаренаца од Бабића и Авдића.

Парежани не припадају роду Шаренаца ни по предању ни по резултатима тестирања. Парежани су судећи по Братићевом резултату Е1b, док су Шаренци R1a. Синиша је већ писао о Парежанима, тако да ћу га цитирати:
Мишковићи и Кокотовићи у Парежу, на самој граници Бањана према Корјенићима. Славе св. Тому прислављају Петровдан. Њихова је црква св. Томе у Парежу. За њих се тврди да су од Матаруга и да су другачијег физичког изгледа од осталих Бањана. Пареж је за разлику од остатка Бањана жупнији, има винограда и обрадиве земље. Иако Томић у свом раду Мишковиће и Кокотовиће повезује са Парежанима у Херцеговини који славе Лазареву Суботу, апреко њих и са Авдићима, Бабићима и Зимоњићима, Бачко у свом раду о родовима који славе св. Тому, закључује да те двије групе родова нису повезане и да их повезује само поријекло из истог мјеста. Братићи у Херцеговини који славе св. Тому потичу од ових Мишковића и Кокотовића, а тестирани су као: Е1б. Занимљиво је да тестирани Братић нема ближих поклапања, а изгледа ближи хаплогрупи Е1б-М123 него код нас уобичајеној грани Е1б-В13. У сваком случају било би добро да се тестирају Мишковићи и Кокотовићи да се потврди ова веза.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Племе Његуши
« Одговор #31 послато: Фебруар 15, 2017, 07:19:23 поподне »
Парежани не припадају роду Шаренаца ни по предању ни по резултатима тестирања. Парежани су судећи по Братићевом резултату Е1b, док су Шаренци R1a. Синиша је већ писао о Парежанима, тако да ћу га цитирати:

Можда им је ДНК удео умањен у популацији ЦГ због стандардног исељавања и "гледања с висине", мислим да Петровићи- Бањани нису шћели да жене и удају се за Парежане дуго времена.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #32 послато: Фебруар 15, 2017, 07:19:49 поподне »
Зар Парежани не припадају роду Шаренаца од Бабића и Авдића.

Према бањанској верзији, Парежани су старинци у области Бањана, а Зимоњићи, Бабићи и Авдићи потичу од њих.

Предање братства Зимоњића, међутим, каже да су они старином из Гацка, те да је у Цуце почетком 16. столећа побегао од Турака гатачки кнез Трифко Кнежевић са синовима. Један син Трифков оде у Дробњак и од њега су Кнежевићи у Шаранцима. Преостала двојица Трифкових синова населе се у Пиви. Један од те двојице имао је сина ђедовог имена - Трифка, који се врати у Гацко. Од његових синова су Зимоњићи, Бабићи и Шаренци. Резултат Зимоњића ишчекујемо...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #33 послато: Фебруар 15, 2017, 07:22:24 поподне »
Парежани не припадају роду Шаренаца ни по предању ни по резултатима тестирања. Парежани су судећи по Братићевом резултату Е1b, док су Шаренци R1a. Синиша је већ писао о Парежанима, тако да ћу га цитирати:

Није баш да Парежани и Шаренци немају везе по предањима. Једно такво предање имаш у Ердељановићевој "Старој Црној Гори".

А можда Братићев резултат није репрезентативан?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Племе Његуши
« Одговор #34 послато: Фебруар 15, 2017, 07:42:07 поподне »
Није баш да Парежани и Шаренци немају везе по предањима. Једно такво предање имаш у Ердељановићевој "Старој Црној Гори".

А можда Братићев резултат није репрезентативан?
Да, постоји и то мање прихваћено предање да су сви они из Цуца. Али, нити Парежани у Бањанима имају такво предање, нити већина Шаренаца сматра да су пореклом из Цуца.
Резултат Братића није тако необичан с обзиром да се Парежани у сваком погледу јасно издвајају у односу на остала братства у Бањанима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #35 послато: Фебруар 15, 2017, 07:53:15 поподне »
Резултат Братића није тако необичан с обзиром да се Парежани у сваком погледу јасно издвајају у односу на остала братства у Бањанима.

То није спорно, него би резултат неког Парежанина или Бабића био занимљив, а и Зимоњића, за које се резултат већ претпоставља, али, хајде да сачекамо.
Мислио сам, да не узимамо олако резултат Братића као готову ствар што се Парежана тиче.
А ни узимати резултат Парежана као поуздано хаплогрупу Матаруга.
Још увек је све отворено. Матаруге би могле бити Е, динарик, мацурска група, пјешивачки Ј2а.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Племе Његуши
« Одговор #36 послато: Фебруар 15, 2017, 10:25:02 поподне »
Познајем једног Парежанина којег би можда натјерао да се тестира, али није при парама.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #37 послато: Фебруар 15, 2017, 10:36:35 поподне »
Познајем једног Парежанина којег би можда натјерао да се тестира, али није при парама.

Нико од нас није при неким великим парама. Али, на пролеће би требало, на "светски днк дан" да буде нека акција, па ће ваљда и цена тестирања бити повољнија.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Племе Његуши
« Одговор #38 послато: Фебруар 15, 2017, 10:39:31 поподне »
Према бањанској верзији, Парежани су старинци у области Бањана, а Зимоњићи, Бабићи и Авдићи потичу од њих.

Предање братства Зимоњића, међутим, каже да су они старином из Гацка, те да је у Цуце почетком 16. столећа побегао од Турака гатачки кнез Трифко Кнежевић са синовима. Један син Трифков оде у Дробњак и од њега су Кнежевићи у Шаранцима. Преостала двојица Трифкових синова населе се у Пиви. Један од те двојице имао је сина ђедовог имена - Трифка, који се врати у Гацко. Од његових синова су Зимоњићи, Бабићи и Шаренци. Резултат Зимоњића ишчекујемо...

Поред резултата Зимоњића, који би ускоро требало да пристигну, у оквиру Херцеговачког подухвата је тестиран и један Бабић из Полица код Требиња.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #39 послато: Фебруар 15, 2017, 10:41:04 поподне »
Поред резултата Зимоњића, који би ускоро требало да пристигну, у оквиру Херцеговачког подухвата је тестиран и један Бабић из Полица код Требиња.

Одличо. Ако доживимо те резултате, биће много тога јасније.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Племе Његуши
« Одговор #40 послато: Фебруар 15, 2017, 10:45:18 поподне »
Одличо. Ако доживимо те резултате, биће много тога јасније.

До краја ове године, надам се.  :)


Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Племе Његуши
« Одговор #41 послато: Октобар 04, 2019, 09:35:07 поподне »
Радоњић, Ђурђевдан, Његуши, Цетиње

Припада хаплогрупи I2-PH908, највероватније грани BY97555, роду које називамо "Предојевићи". Карактерише их пре свих маркер 393=14, али и 576=19, 635=21/22. У оквиру овог рода, постоје они који имају неке карактеристичне маркере попут Радоњића. То су маркери 389I=14, 389II=32/33. Ове маракерне вредности дели са Врбицом из Врбе код Цетиња, као и са једним Херцеговцем из околине Гацка, даљим пореклом из Пријевора, матице Предојевића. И предање његушких Врбица/Вучковића и Вујковића/Дејана говори о досељавању из Врбице у Херцеговини, а она је у непосредној близини Пријевора. Са обојицом има две разлике на упоредива 23 маркера. Најближи Радоњићу је један тестирани из САНУ истраживања из околине Лајковца. Славе и исту славу и деле све карактеристичне вредности. Тестирани са САНУ истраживања је као даље порекло навео Пиву. Због свега овога, нема сумње да Радоњић припада роду Предојевића, односно грани I2-PH908>BY97555.

Радоњићи у Његушима су од Раичевића, који су један род са Хераковићима. Према њиховом предању, потичу од два рођена брата: Херака и Раича, који су у Његуше дошли из Босне у време Ивана Црнојевића. Сродни су им: Жутковићи, Станишићи, Чавори, Паламиде и Мароши.

Ово је вероватно највеће изненађење када су у питању резултати објављени током ове године.

Од Хераковића су до сада тестирани једино Поповићи, конкретно један њихов исељеник из Петровог Села код Кладова који припада грани Е-L241. Уколико узмемо ова два резултата као релевантне за братства од којих потичу тестирани, то би значило да је оборено предање о сродству Хераковића и Раичевића, иако уопште није било индиција да би тако нешто могло да се испостави.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #42 послато: Октобар 04, 2019, 09:48:05 поподне »
Ово је дефинитивно изненађујући резултат.

Поповића - Хераковића имамо двојицу тестираних и обојица су хаплогрупа Е. Премда, јесу прилично блиски сродници. Има назнака да су и Петровићи исте хаплогрупе.

Сад, размишљајући о овом неочекиваном резултату Радоњића, помишљам да Херак и Раич можда и јесу били сродници, али не по мушкој линији.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #43 послато: Октобар 04, 2019, 10:20:24 поподне »
нема сумње да Радоњић припада роду Предојевића, односно грани I2-PH908>BY97555.

Не бих се баш сложио са оваквим закључком. Можда би се пре могло рећи да тестирани потиче од рода који је блиског порекла са родом Предојевића.

У том смислу, морам навести цитат из чланка који сам о Његушима поставио на порталу:

"У турским дефтерима за Црну Гору из 1521. и 1523. године, постоји село Радичевићи, које се обично повезује са Раичевићима. 1521. године оно има 31, а две године касније 39 кућа. Уколико је Раич ту дошао само 40-ак година раније, немогуће је да Раичевића буде толико. Чак и ако време његовог досељења померимо пола столећа у прошлост, опет је број кућа превелик. Намеће се закључак да је село Радичевићи заправо село староседелачког братства ..."

Дакле, једна од могућности је и да су Раичевићи, од којих су Радоњићи, староседеоци у Његушима, који су касније ушли у неку врсту кохабитације с Хераковићима, те је осмишљено предање о два брата.

У том смислу, упечатљиво је да се међу потомцима Ђурђа Богутовића "из Дробњака", који се помиње 1399. године, наводе синови Вукац, Радин, Херак, Прибил и Остоја. Син Херака Богутовог је такође Херак, и он се одселио из Дробњака на Његуше. Помиње се у которском документу из 1441. године. Једини Раич о којем из истог периода постоје документовани подаци (1445.) је Раич син Прибилов, који је Хераку Хераковићу наводно брат од стрица.

Овај резултат Радоњића можда нам говори да његушки Раичевићи нису од тог Раича, него је у питању нека каснија конструкција.
« Последња измена: Октобар 04, 2019, 10:24:37 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Племе Његуши
« Одговор #44 послато: Октобар 04, 2019, 11:20:30 поподне »
Не бих се баш сложио са оваквим закључком. Можда би се пре могло рећи да тестирани потиче од рода који је блиског порекла са родом Предојевића.

Покушао сам да нађем неку повезницу између слава, предања и маркера 391, која код половине из овог рода износи 12/13. Међутим нисам нашао неко свето правило, па бих рекао да без бар два BigY-а, нећемо знати шта је шта у оквиру овог рода.

Могу једино да кажем да више од пола славе Никољдан, половина њих има 391=12/13 и скоро половина су Херцеговци, док већина има предање о Херцеговини.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Племе Његуши
« Одговор #45 послато: Октобар 05, 2019, 08:35:36 пре подне »
Не бих се баш сложио са оваквим закључком. Можда би се пре могло рећи да тестирани потиче од рода који је блиског порекла са родом Предојевића.

У том смислу, морам навести цитат из чланка који сам о Његушима поставио на порталу:

"У турским дефтерима за Црну Гору из 1521. и 1523. године, постоји село Радичевићи, које се обично повезује са Раичевићима. 1521. године оно има 31, а две године касније 39 кућа. Уколико је Раич ту дошао само 40-ак година раније, немогуће је да Раичевића буде толико. Чак и ако време његовог досељења померимо пола столећа у прошлост, опет је број кућа превелик. Намеће се закључак да је село Радичевићи заправо село староседелачког братства ..."

Дакле, једна од могућности је и да су Раичевићи, од којих су Радоњићи, староседеоци у Његушима, који су касније ушли у неку врсту кохабитације с Хераковићима, те је осмишљено предање о два брата.

У том смислу, упечатљиво је да се међу потомцима Ђурђа Богутовића "из Дробњака", који се помиње 1399. године, наводе синови Вукац, Радин, Херак, Прибил и Остоја. Син Херака Богутовог је такође Херак, и он се одселио из Дробњака на Његуше. Помиње се у которском документу из 1441. године. Једини Раич о којем из истог периода постоје документовани подаци (1445.) је Раич син Прибилов, који је Хераку Хераковићу наводно брат од стрица.

Овај резултат Радоњића можда нам говори да његушки Раичевићи нису од тог Раича, него је у питању нека каснија конструкција.

Рекао бих да овај резултат Радоњића заправо показује да су Хераковићи и Раичевићи, односно род Његуши истог поријекла  и да припадају хаплогрупи I2-PH908 као и да треба преиспитати резултат тестираног Његуша који је E-V13.

Подсјећам на резултат Петровић Његоша из Дубровника, који има исте карактеристичне вриједности као и тестирани Радоњић.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2143.msg85253#msg85253

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Племе Његуши
« Одговор #46 послато: Октобар 05, 2019, 08:41:59 пре подне »
Такође, мислим да није пука случајност што сви тестриани родови са подручја Његуша: Врбице, Залажани, Његоши посједују вриједност 393=14.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #47 послато: Октобар 05, 2019, 10:07:21 пре подне »
На жалост, не могу да ширим причу, али постоје озбиљни показатељи да су Петровићи-Његоши носиоци хаплогрупе Е и веома блиски тестираним Поповићима. У резултате тестираних Поповића не треба сумњати, у смислу да се ради баш о том његушком братству, јер су у питању потомци колониста у Петрово Село у источној Србији, што није из тако далеке прошлости (око последње четврти 19. века), а нарочито имајући у види да се њихов резултат сасвим добро уклапа у неке резултате старих родова са подручја источне Херцеговине, данас у ЦГ, између Никшића и границе ЦГ и БиХ, баш тамо одакле, по предању, долазе преци Хераковића (Петровића и Поповића).

Што се наводних Петровића-Његоша из Дубровника тиче, не бих узимао овај резултат као меродаван, барем док не сазнамо ко је тестирани и каква је његова веза са црногорском династијом. Јер, није редак случај (имам то и у својој фамилији) да неко ко има везе са ЦГ, а нарочито тим катунским крајевима, а притом се презива Петровић, па још ако слави Ђурђевдан, - своје порекло везује за владарску кућу. Кад бисмо уважили све такве претензије, имали бисмо, према мојим досадашњим сазнањима, барем четири хаплогрупе код Петровића-Његоша.

Одлично је запажање о могућој вези Залажана, Раичевића и Врбица. У том смислу, а узевши у обзир и Радичевиће са почетка 16. века, о којима писах, није немогуће да су Хераковићи усељеници у Његуше (што потврђује и предање и историјска грађа), а да су Ра(д)ичевићи, од којих потичу и Радоњићи стари род у Катунској нахији, те је временом дошло до њиховог прибраћења и осмишљавања предања о заједничком пореклу.

Но, хајде да размишљамо на другу страну. Ако бисмо узели за релевантне резултате Радоњића и дубровачких Петровића, намеће се закључак да су Поповићи „уљези“, можда братство настало од неког свештеника доведеног са стране, које се прибратило домаћем братству Петровића-Хераковића (и, преко њих, и братству Радоњића-Раичевића).

Време ће показати.

Оно што се може извући као неки закључак, а у вези са оним што је Милош написао – о генетској вези Радоњића са родовима насталим од средњевековних Предојевића, може се закључити да је на, географски невеликом, подручју источне Херцеговине и Катунске нахије, као и Боке Которске, у средњем веку живело пореклом прилично блиско становништво, које се кретало и селило по том подручју и одржавало живе трговачке и остале везе, о чему говоре и оновремена документа. Довољно је прочитати Ковијанићев рад о помену ЦГ племена у которској архиви, па кад томе додамо и дубровачка документа и све то сравнимо са раним османским дефтерима, све се лепо види. Још кад добијемо овакве генетске резултате, може се саставити одлична прича о повести ових крајева.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Племе Његуши
« Одговор #48 послато: Октобар 05, 2019, 03:07:51 поподне »
Као што рече Небо, постоје озбиљне индиције да сви "Ераковићи" у Његушима припадају хаплогрупи E-V13>L241. Можда није на одмет проверити припадност Кашћелана из Мирца код Котора Ераковићима (Кашћелани би требало да су огранак Поповића), као и припадност "Раичевићима" још неког рода који је од њих по предању.
« Последња измена: Октобар 05, 2019, 03:11:57 поподне Лука »

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Племе Његуши
« Одговор #49 послато: Октобар 05, 2019, 03:34:13 поподне »
Као што рече Небо, постоје озбиљне индиције да сви "Ераковићи" у Његушима припадају хаплогрупи E-V13>L241. Можда није на одмет проверити припадност Кашћелана из Мирца код Котора Ераковићима (Кашћелани би требало да су огранак Поповића), као и припадност "Раичевићима" још неког рода који је од њих по предању.

E1b1 – praunuk vojvode Šaka Petrovića s Njeguša.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Племе Његуши
« Одговор #50 послато: Октобар 05, 2019, 04:14:40 поподне »
Што се наводних Петровића-Његоша из Дубровника тиче, не бих узимао овај резултат као меродаван, барем док не сазнамо ко је тестирани и каква је његова веза са црногорском династијом. Јер, није редак случај (имам то и у својој фамилији) да неко ко има везе са ЦГ, а нарочито тим катунским крајевима, а притом се презива Петровић, па још ако слави Ђурђевдан, - своје порекло везује за владарску кућу. Кад бисмо уважили све такве претензије, имали бисмо, према мојим досадашњим сазнањима, барем четири хаплогрупе код Петровића-Његоша.

Предак тестираног Петровић-Његоша је рођен 1913. године у Дубровнику. Као поморац је уселио у САД крајем Другог свјетског рата. У његовом картону је записано да је Montenegrin-Dalmatian. Породица Петровић-Његош је у Дубровнику (самом граду) забиљежена у раду Илије Синдика из 1926. године, гдје је написано: "Петровић-Његош из Котора,а тамо из Црне Горе, славе Ђурђевдан". Ове исте Петровић-Његоше је Накићеновић почетком 1913. године пописао у Котору: "Петровић-Његуш из Његуша, слави св. Ђорђа". И Ердељановић помиње ове которске Петровић-Његуше као исељенике од Петровића из Његуша.

Чак и да нема ове приче о поријеклу тестираног Петровић-Његоша, због комбинације карактеристичних маркера: 393=14(15), 389-1=14 и 389-2=32(33) би га требало груписати заједно са Радоњићем, Врбицом, Милатовићем и сасвим извјесно са родом Предојевића у Херцеговини и Залажанима у Његушима.

Уколико су Хераковићи(самим тим и Петровић Његоши) заиста E-V13, а узимајући у обзир заступљеност и разноврсност I2-PH908 393=14 хаплотипова међу осталим његушким братствима, можемо само закључити да је оригинални род Његуша ипак био I2-PH908,а да су Хераковићи досељени или прибраћени у племе Његуша.

Наравно, мени је познат само резултат Поповића који је E-V13, па само на основу њега и закључујем.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Племе Његуши
« Одговор #51 послато: Октобар 05, 2019, 04:38:19 поподне »
Имао сам прилике да срећем неке Петровиће из Котора. Ови Петровићи су из Шкаљара. Има више породица. Католици су, али имају славу - Ђурђевдан. Већина  каже да су поријеклом са Његуша. Ријетки
 поричу. Стиче се утисак разнородности  шкаљарских  ( шире которских) Петровића. Изгледа  да има прибраћених - што се дешавало преласком у католичанство. Исељеника у Дубровник  и Далмацију има.
 

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Племе Његуши
« Одговор #52 послато: Октобар 05, 2019, 04:54:07 поподне »
Петровићи из Шкаљара славе Лучиндан и Свете Враче, макар према Небовом тексту о Шкаљарима:

https://www.poreklo.rs/2013/05/26/poreklo-prezimena-selo-%C5%A1kaljari-kotor/

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Племе Његуши
« Одговор #53 послато: Октобар 05, 2019, 07:11:17 поподне »
Прегледао сам маркере детаљније, па ћу се осврнути на пар ствари.

Не бих се баш сложио са оваквим закључком. Можда би се пре могло рећи да тестирани потиче од рода који је блиског порекла са родом Предојевића.

Сложио бих се са овиме. Радоњић се од модалног хаплотипа Предојевића разликује на три маркера, при чему је разлика на DYS389ii двострука: Предојевићи имају 31, а Радоњић 33. Ни предања ни резултати не указују на то да се ради о истом роду.

Подсјећам на резултат Петровић Његоша из Дубровника, који има исте карактеристичне вриједности као и тестирани Радоњић.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2143.msg85253#msg85253

Петровић из Дубровника има вредности DYS393=15 и DYS389ii=32 на основу којих готово извесно припада грани PH908>A5913, међутим он се од Радоњића на свега 13 упоредивих маркера разликује на чак 4. На 23 маркера је та разлика вероватно још већа, тако да је шанса да су Петровић и Радоњић исти род минимална.

Чак и да нема ове приче о поријеклу тестираног Петровић-Његоша, због комбинације карактеристичних маркера: 393=14(15), 389-1=14 и 389-2=32(33) би га требало груписати заједно са Радоњићем, Врбицом, Милатовићем и сасвим извјесно са родом Предојевића у Херцеговини и Залажанима у Његушима.

Није спорно да сва ова братства припадају грани PH908>A5913, али их не би све трпао у исти род. Врло је могуће да се о потомцима заједничког претка који се доселио у 8. или 9. веку што је поприлична временска удаљеност.
 
Ја овде видим најмање пет различитих родова:
1. Предојевићи
2. Раичевићи
3. Врбице
4. Капетановићи
5. Вишњевци

нарочито имајући у види да се њихов резултат сасвим добро уклапа у неке резултате старих родова са подручја источне Херцеговине, данас у ЦГ, између Никшића и границе ЦГ и БиХ, баш тамо одакле, по предању, долазе преци Хераковића (Петровића и Поповића)

Не баш. Поповићи из Петровог Села су иста грана (E-L241) као и Копривице и њима сродна братства из Бањана, али готово извесно нису исти род јер се јасно разликују на четири маркера од чега је једна разлика двострука. Дакле, то што је у Бањанима присутна грана E-L241 не значи скоро ништа у овом случају.

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Племе Његуши
« Одговор #54 послато: Октобар 05, 2019, 07:13:58 поподне »
Петровић из Дубровника има вредности DYS393=15 и DYS389ii=32 на основу којих готово извесно припада грани PH908>A5913, међутим он се од Радоњића на свега 13 упоредивих маркера разликује на чак 4. На 23 маркера је та разлика вероватно још већа, тако да је шанса да су Петровић и Радоњић исти род минимална.

Са вредношћу 15 на 393 (овде се очито ради о мутацији са 14 на 15) може само да припада грани PH908>BY97555, баш као и Радоњић. Нико од тестираних односно потврђених PH908>A5913 на пројекту не поседује вредност 15 на 393, нити је то карактеристична вредност за ту грану.

Ја овде видим најмање пет различитих родова:
1. Предојевићи
2. Раичевићи
3. Врбице
4. Капетановићи
5. Вишњевци

Код свих поменутих је практично извесно да припадају грани BY97555, изузев Капетановића. Припадници ове гране, поред вредности 14 на 393, деле још неке специфичне вредности односно прилично непроменљиве вредности, попут 19-18 на 576/570 и вредности 22 на 635.
« Последња измена: Октобар 05, 2019, 11:35:55 поподне Црна Гуја »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Племе Његуши
« Одговор #55 послато: Октобар 05, 2019, 08:08:48 поподне »

Петровић из Дубровника има вредности DYS393=15 и DYS389ii=32 на основу којих готово извесно припада грани PH908>A5913, међутим он се од Радоњића на свега 13 упоредивих маркера разликује на чак 4. На 23 маркера је та разлика вероватно још већа, тако да је шанса да су Петровић и Радоњић исти род минимална.

Није спорно да сва ова братства припадају грани PH908>A5913, али их не би све трпао у исти род. Врло је могуће да се о потомцима заједничког претка који се доселио у 8. или 9. веку што је поприлична временска удаљеност.
 
Ја овде видим најмање пет различитих родова:
1. Предојевићи
2. Раичевићи
3. Врбице
4. Капетановићи
5. Вишњевци

Претпостављам да си мислио на BY97555, а да си грешком написао А5913.

Не слажем се да Радоњић и Петровић нису повезани, по мени је веза прилично очигледна. Може се само расправљати колико је стара. Пребрајање броја поклапајућих маркера на 23 маркера и извлачење закључака о повезаности само на основу тога, методолошки је погрешно. То је само један од елемената и то не толико значајан. Довољно је погледати само род Озринића и варијације унутар њега на 23 маркера, па да све буде јасно. Да нема славе, предања и пар карактеристичних маркера (448=18, 3891-2=14-32) тешко да бисмо икад Озриниће само на основу блискости маркера сматрали једним родом. Има још много примјера и код осталих SNP тестираних појединаца.

Не баш. Поповићи из Петровог Села су иста грана (E-L241) као и Копривице и њима сродна братства из Бањана, али готово извесно нису исти род јер се јасно разликују на четири маркера од чега је једна разлика двострука. Дакле, то што је у Бањанима присутна грана E-L241 не значи скоро ништа у овом случају.

Поповић свакако није повезан са Копривицама и њима сродним породицама, јер не посједује њихову кључну карактеристику 643=14.

Што се тиче његове припадности L241 и ту бих ставио упитник.
« Последња измена: Октобар 05, 2019, 08:11:46 поподне drajver »

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Племе Његуши
« Одговор #56 послато: Октобар 05, 2019, 08:22:27 поподне »
Претпостављам да си мислио на BY97555, а да си грешком написао А5913.

Не слажем се да Радоњић и Петровић нису повезани, по мени је веза прилично очигледна. Може се само расправљати колико је стара. Пребрајање броја поклапајућих маркера на 23 маркера и извлачење закључака о повезаности само на основу тога, методолошки је погрешно. То је само један од елемената и то не толико значајан. Довољно је погледати само род Озринића и варијације унутар њега на 23 маркера, па да све буде јасно. Да нема славе, предања и пар карактеристичних маркера (448=18, 3891-2=14-32) тешко да бисмо икад Озриниће само на основу блискости маркера сматрали једним родом. Има још много примјера и код осталих SNP тестираних појединаца.

Тако је, не треба заборавити и то да двојица припадника рода "Мириловића" имају чак 7 разлика на упоредивих 23 маркера, али и поред тога нема никакве сумње да припадају истом роду.

Што се тиче повезаности између Врбице, Радоњића и Петровића из Дубровника, треба напоменути то да за разлику од осталих тестираних који такође највероватније припадају грани BY97555 на пројекту, њих тројица деле повишене вредности на маркеру 389, тако да и то додатно иде у прилог њиховој могућој ближој повезаности.
« Последња измена: Октобар 05, 2019, 08:24:50 поподне Лука »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Племе Његуши
« Одговор #57 послато: Октобар 05, 2019, 09:22:15 поподне »
Претпостављам да си мислио на BY97555, а да си грешком написао А5913.

Да, очигледно сам случајно прекопирао погрешан СНП. Радио сам стабло за Црну Гору, али не знам називе свих грана на памет.
https://www.poreklo.rs/wp-content/uploads/2017/11/I2-CTS10228.png

Не слажем се да Радоњић и Петровић нису повезани, по мени је веза прилично очигледна. Може се само расправљати колико је стара.

Није спорно да веза постоји, али управо због тога што може бити поприлично стара, мислим да треба бити опрезан приликом груписања тестираних у родове.
« Последња измена: Октобар 05, 2019, 11:28:28 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #58 послато: Октобар 05, 2019, 11:21:12 поподне »
Уколико су Хераковићи(самим тим и Петровић Његоши) заиста E-V13, а узимајући у обзир заступљеност и разноврсност I2-PH908 393=14 хаплотипова међу осталим његушким братствима, можемо само закључити да је оригинални род Његуша ипак био I2-PH908,а да су Хераковићи досељени или прибраћени у племе Његуша.

Неспорно је да Хераковићи нису прави Његуши, с обзиром да се племе (катун) Његуша помиње 1420. године (оно колико је до сада познато, вероватно су и знатно старији), у време када је Херак био младић и, вероватно, још није ни живео на Његушима. Сасвим је основано закључити да су изворни Његуши РН908.

Но, овде није то битно, већ како објаснити различите резултате у оквиру братства Богутовића (Хераковићи и Раичевићи) и самих Хераковића (Петровићи и Поповићи).

Што се самих Петровића тиче, уопште није немогуће да је и ово братство хетерогено. Нпр. прави Хераковићи су Е V13, а главном роду се прибратио део старијег становништва (Његуша) РН908. Сада кад знамо колико су хетерогена нека велика ЦГ братства (Булатовићи, Церовићи, итд), уопште не би изненадило да је исти случај и са Петровићима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #59 послато: Октобар 05, 2019, 11:22:34 поподне »
Као што рече Небо, постоје озбиљне индиције да сви "Ераковићи" у Његушима припадају хаплогрупи E-V13>L241. Можда није на одмет проверити припадност Кашћелана из Мирца код Котора Ераковићима (Кашћелани би требало да су огранак Поповића), као и припадност "Раичевићима" још неког рода који је од њих по предању.

Тачно, ваљало би тестирати што више родова из оба братства (Хераковића и Раичевића).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #60 послато: Октобар 05, 2019, 11:23:14 поподне »
Петровићи из Шкаљара славе Лучиндан и Свете Враче, макар према Небовом тексту о Шкаљарима:

https://www.poreklo.rs/2013/05/26/poreklo-prezimena-selo-%C5%A1kaljari-kotor/

Није мој, него Небојшин  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Племе Његуши
« Одговор #61 послато: Октобар 05, 2019, 11:42:13 поподне »
Није мој, него Небојшин  ;)

Направих и ја грешку. ;)

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Племе Његуши
« Одговор #62 послато: Октобар 09, 2020, 11:56:57 пре подне »
Тачно, ваљало би тестирати што више родова из оба братства (Хераковића и Раичевића).
Управо сам разговарао телефоном са једним  Ераковићем који је пореклом  из Штикова код Книна.  Имају предање да су са Његуша и славе Ђурђевдан.
Изразио је жељу да се тестира, па ћемо се видети да то спроведемо. Каже да има много ових Ераковића у Батајници, Пазови и Бановцима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #63 послато: Октобар 12, 2020, 12:34:52 поподне »
Управо сам разговарао телефоном са једним  Ераковићем који је пореклом  из Штикова код Книна.  Имају предање да су са Његуша и славе Ђурђевдан.
Изразио је жељу да се тестира, па ћемо се видети да то спроведемо. Каже да има много ових Ераковића у Батајници, Пазови и Бановцима.

Има разнородних Ераковића на више страна.
Овде се, додуше, подудара и слава, али ми мирише да је то предање са Његуша нека новија творевина, по основу сличног презимена.
Но, свакако ће бити занимљиво тестирати крајишке Ераковиће. Можда се, ипак, испостави да име је предање тачно.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Племе Његуши
« Одговор #64 послато: Октобар 12, 2020, 12:51:27 поподне »
Има разнородних Ераковића на више страна.
Овде се, додуше, подудара и слава, али ми мирише да је то предање са Његуша нека новија творевина, по основу сличног презимена.
Но, свакако ће бити занимљиво тестирати крајишке Ераковиће. Можда се, ипак, испостави да име је предање тачно.
Да, има их диљем Западног Балкана...)  Имали смо оног једног Ераковића  у бази (Никољдан -  Братишковци/Скрадин -  Далмација) па сам помислио да су они рођаци, али ми је он рекао да нису, а имају и различите славе. 

Иначе, наш кандитат је одустао од тестирања. Но, рекао ми је да у Батајници, Пазови, Бановцима и околини има доста припадника овог рода тако да се надам да ћемо од њих  у скорој  будућности ипак наћи погодног кандитата за тестирање.
« Последња измена: Октобар 12, 2020, 12:53:04 поподне Небо_Сав »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #65 послато: Октобар 12, 2020, 12:53:45 поподне »
Ако су средства за тестирање обезбеђена, могуће је поставити неку врсту јавног позива на порталу, нпр. као коментар у чланку о презимену Ераковић.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Племе Његуши
« Одговор #66 послато: Октобар 12, 2020, 12:58:31 поподне »
Ако су средства за тестирање обезбеђена, могуће је поставити неку врсту јавног позива на порталу, нпр. као коментар у чланку о презимену Ераковић.
Средства за тестирање су обезбеђена, само да нађемо одговарајућег кандидата.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #67 послато: Октобар 12, 2020, 01:40:23 поподне »
Па, ето, за почетак можеш да поставиш коментар на порталу.
Ако не буде одзива, можемо поставити и посебан јавни позив за тестирање.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Племе Његуши
« Одговор #68 послато: Октобар 12, 2020, 07:12:05 поподне »
Управо сам разговарао телефоном са једним  Ераковићем који је пореклом  из Штикова код Книна.  Имају предање да су са Његуша и славе Ђурђевдан.
Изразио је жељу да се тестира, па ћемо се видети да то спроведемо. Каже да има много ових Ераковића у Батајници, Пазови и Бановцима.

Небосаве, само да скренем пажњу на једну чињеницу, а то је уједно и порука свима који имају обичај да једно исто презиме у различитим крајевима, повезују са истим претком. У турским дефтерима из 16. века. за околину Дрниша, евидентирано је више особа са именом Херак, у различитим селима. Надам се да схваташ поенту.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Племе Његуши
« Одговор #69 послато: Октобар 12, 2020, 07:48:39 поподне »
Небосаве, само да скренем пажњу на једну чињеницу, а то је уједно и порука свима који имају обичај да једно исто презиме у различитим крајевима, повезују са истим претком. У турским дефтерима из 16. века. за околину Дрниша, евидентирано је више особа са именом Херак, у различитим селима. Надам се да схваташ поенту.
Selbstverständlich, danke, aber  :)... видећемо, зависиће од кандидата...
« Последња измена: Октобар 12, 2020, 07:51:16 поподне Небо_Сав »

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Племе Његуши
« Одговор #70 послато: Јануар 30, 2021, 07:21:13 поподне »
Видјех да се расправљало о могућности да су Гачевићи са Матаруга из Залаза. Зар не би онда требало да има сличан хаплотип нпр са Капетановићима или с неким другим из Залаза за изношење такве тезе?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Племе Његуши
« Одговор #71 послато: Фебруар 01, 2021, 12:09:08 пре подне »
Видјех да се расправљало о могућности да су Гачевићи са Матаруга из Залаза. Зар не би онда требало да има сличан хаплотип нпр са Капетановићима или с неким другим из Залаза за изношење такве тезе?

О томе је вероватно било речи пре него што смо добили резултате Капетановића и Гачевића из Матаруга. Сада је очигледно да нису исти род.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Племе Његуши
« Одговор #72 послато: Фебруар 01, 2021, 01:43:02 пре подне »
О томе је вероватно било речи пре него што смо добили резултате Капетановића и Гачевића из Матаруга. Сада је очигледно да нису исти род.

Значи ли то да се потпуно искључује могућност да Гачевићи имају везе са Његушима, или постоји опција да су постојала  евентуално два рода у оквиру Залажана?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Племе Његуши
« Одговор #73 послато: Фебруар 01, 2021, 08:15:24 пре подне »
Значи ли то да се потпуно искључује могућност да Гачевићи имају везе са Његушима, или постоји опција да су постојала  евентуално два рода у оквиру Залажана?

Докле год се не тестира неки Гачевић из Великих Залаза, теоретски је све могуће.

Али по мени је могућност да Гачевићи из Матаруга потичу од презимењака из Великих Залаза заиста минимална имајући у виду да су Гачевићи и Капетановићи из Великих Залаза према предању исти род, као и да славе различиту славу у односу на Гачевиће из Матаруга. Притом се ту ради о најобичнијем нагађању и повезивању братстава на основу истог презимена. Сами Гачевићи из Матаруга имају различита предања о свом пореклу. Ево шта је Милета Војиновић забележио:
Гачевићи су, према њиховом казивању, доселили из Гацка. Према другој верзији, коју је забележио Танасије Пејатовић, Гачевићи су, као и Обренићи, Картали и Шарци, староседеоци (“Средње Полимље и Потарје”, стр. 316).

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Племе Његуши
« Одговор #74 послато: Децембар 12, 2023, 06:39:46 поподне »
Тајна „преписка“ између Луке Радоњића и конзула Стремоухова је Представка од 24/12. децембра 1856. године (писана цијела Радоњићевом руком и на италијанском је језику) а која у преводу на српски језик гласи: “... И ја најпокорнији дољепотписати, који сам имао срећу да будем представљен Вашем најпоштованијем господству, Лука Радоњић, свештенички кандидат, синовац витеза и гувернадура Вуколаја II (посљедњи црногорски гувернадур Вуколај Радоњић), завршио сам, уз највеће жртве својих сиромашних родитеља, још у августу 1854. године са одличних успјехом, уз друге студије и теолошки курс у Православној богословији у Задру...“ (Лука Сава Перова Вуколаја I, је синовац гувернадура Вуколаја II, односно праунук гувернадура Вукајла – старијег брата гувернадура Јована Радоњића).

Радоњић је предао Стремоухову и три прилога уз своју Представку. Први прилог је овјерени препис италијанског текста Дипломе гувернадура Јована Радоњића од 20. августа 1770. године. У том италијанском овјереном препису стоји: да Радоњићи потичу до Раича – жупана гатачког и да је Раич (око 1450. године) од краљевске фамилије Немањића '(“dalla celebre Nobilita il Raicz Conte di Casata dalla Reale famiglia Nemanich”)' и да је Раич због турског насиља напустио гатачки крај око 1479. године (“circa l'anno 1479.”) и пришао зетском и црногорском господару Ивану Црнојевићу.

У италијанском тексту пишу сљедећи генеалошки подаци: „...и изроди Раич 3 сина: Радоњу (oko 1480), Радоја и Вучету. Именовани Радоња био је подигнут у чин капетана и био је човјек врло храбар, по њему се именована племићка фамилија прозвала Радоњић. Овај Радоња изроди 4 сина, названи кнезови (“detti Conti”), то јест, кнез Никола (око 1500), кнез Ђорђе, кнез Милутин и кнез Андрија. Именовани кнез Никола био је капетан и изродио је 2 сина, по имену кнез и капетан Јован (око 1516./1520/) и кнез Ђуро (Ђорђије). У то вријеме свршила је и нестала владалачка породица Црнојевић. Затим, племство и цио црногорски народ изабраше именованог кнеза Јована за првог старјешину Црне Горе и он изроди 3 сина: кнеза Николу (око 1570), кнеза Алексу и кнеза Петра. Алекса је пошао у Напуљско краљевство, гдје се и данас његови потомци зову кнежеви од Црне Горе (“conti Montenegro”), а његовом старијем брату званом кнез Никола родише се три сина, звани кнез Станислав (око 1620), кнез Ђуро и кнез Рафаило. Речени кнез Станислав био је уздигнут на степен првог сердара и имао је 4 сина зване : кнез Вукосав, кнез Вуколај, кнез Јово и кнез Марко. Кнез Вукосав је био сердар, а послије његове смрти наслиједио је сердарство његов брат кнез Вуколај (oko 1670) и овоме се роди један син по имену кнез Станислав (око 1700.-1758). Овај је послије смрти свога оца био постављен првим сердарем и ради своје изванредно обдарене памети и нарочите вредности и храбрости показане приликом уништења турске војске 1756. године био је једногласно проглашен и изабран од цијелога народа за гувернадура и команданта Црне Горе. Послије његове смрти постављен је за гувернадура син му Вуколај (oko 1720. до 1764), а иза смрти овога, на то звање био је изабран његов брат, сада владајући Јован (“ora il Regniante Giovanni”) 1747−1802"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Племе Његуши
« Одговор #75 послато: Децембар 13, 2023, 01:05:38 пре подне »
Пар новијих порука о генетици Поповића је пребачено на тему Хераковићи из Његуша E-V13:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=568.msg194058#msg194058

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Племе Његуши
« Одговор #76 послато: Децембар 13, 2023, 07:10:14 пре подне »
Преносим овдје и резултат Чавора, из гране Радоњића Рајичевића

Чавор, Ђурђевдан, Чавори/Котор

Припада хаплогрупи I2-PH908, највјероватније грани I2-PH908>Y51673, роду Његуша Рајичевића. Посједује маркер DYS393=14 који је карактеристичан за хаплогрупу I2-PH908>Y51673, али и читав низ маркера који га приближава раније тестираном Радоњићу из Његуша, попут DYS389-I/II=14/32. Сам Чавор има и неке своје изразитије маркере (DYS456=16 и DYS391=12, који еј иначе висок код појединих припадника I2-Y51673) .С обзиром да су и по предању Чавори огранак Радоњића Рајичевића, може се рећи да је предање потврђено. Овом роду је по укупном хаплотипу и карактеристичним маркерима веома близак род Предојевића из Херцеговине, као и неке породице које славе Ђурђевдан на подручју Херцеговине, у првом реду Скоке из Југовића код Гацка. Несумњива генетичка веза постоји и са његушким родом Врбица који славе Петковдан, али и са његушким старинцима из Залаза који славе св. Враче (Капетановићи). Све ове породице имају DYS393=14 и веома разноврсне хаплотипове, што упућује на већу старину на поменутом подручју. Основано је претпоставити да су све набројане породице из Његуша (Рајичевићи, Врбице, Залажани) иако не дијеле иста предања о поријеклу и исте славе, огранци неког средњевјековног рода на подручју Његуша, могуће управо племена Његуша. Засад само Његуши Ераковићи одударају од овог профила и чини се да носе хаплогрупу E-V13.

Препорука је неки од дубинских тестова, како би се додатно генетички профилисали Његуши Рајичевићи, а и боље сагледала свеукупна генетичка слика племена Његуша.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Племе Његуши
« Одговор #77 послато: Децембар 13, 2023, 07:31:57 пре подне »
Везано за племе Његуши, мислим да би веома корисно било да се тестира неко од припаданика рода Пуношевића као и од рода Вељокрајана. То су најстарији његушки родови из централне племенске области.

Што се Пуношевића тиче помињао се резултат Одаловића из Ђеновића, који су I2-PH908. Одаловићи из Кривошија су по предању од Пуношевића Водалија и славе као и Пуношевићи Никољдан. Међутим, тестирани Одаловић из Ђеновића слави Ђурђевдан, па ми се овај резултат не чини претјерано поузданим за Пуношевиће. Најбоље би било да се тестира неко са матичне његушке територије.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #78 послато: Децембар 13, 2023, 05:15:24 поподне »
Међутим, тестирани Одаловић из Ђеновића слави Ђурђевдан, па ми се овај резултат не чини претјерано поузданим за Пуношевиће.

Према Накићеновићу ("Бока") Одаловићи у Ђеновићима потичу од једног досељеника из Кривошија, крајем 18. века, који је, као домазет, узео славити женину славу Ђурђевдан, а иначе је његов род славио Светог Николу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Племе Његуши
« Одговор #79 послато: Децембар 21, 2023, 11:05:51 пре подне »
Кнез (племић) Његуша 1497. био је неки Алекса.

Његуши, на врху ливаде Лофтини, годишњи закуп ливаде под називом Билатиште,  Алекси кнезу поменутог села, примио је за двадесет акчи.
« Последња измена: Децембар 21, 2023, 11:09:24 пре подне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Племе Његуши
« Одговор #80 послато: Децембар 21, 2023, 01:00:22 поподне »
Средства за тестирање су обезбеђена, само да нађемо одговарајућег кандидата.

Нису ли она тројица већ објављених одговарајући кандидати за WGS?
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Племе Његуши
« Одговор #81 послато: Децембар 21, 2023, 01:29:01 поподне »
Нису ли она тројица већ објављених одговарајући кандидати за WGS?

Кад сам већ поменут, да искористим своје право на "реплику" :):
Ја сам био покушао да анимирам неколико кандидата од ових самозваних "Његушана" из Крајине  - има их у Батајници (а богами и неколико врло вероватних припадника генетског рода Озринића)- али се разговор углавном завршавао контрапитањем: "...лепо је све то, али шта ако резултати покажу  нешто друго, па испадне да ја нисам син свога оца..., не могу сада, имам неке обавезе,  али једног дана,   ко зна...  (или тако некако)".

 И онда се слободно, и маштовито,   наставља са спекулацијама неспутаних  чињеницама...
 

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Племе Његуши
« Одговор #82 послато: Децембар 21, 2023, 01:57:22 поподне »
Исправка за
Кнез (племић) Његуша 1497. био је неки Алекса.

Његуши, на врху ливаде Лофтини, годишњи закуп ливаде под називом Билатиште,  Алекси кнезу поменутог села, примио је за двадесет акчи.
Исправка из фусноте
Lovçen- Ловћен.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #83 послато: Децембар 21, 2023, 05:01:32 поподне »
Кнез (племић) Његуша 1497. био је неки Алекса.

"Бркачићи Вељокрајани су били кнежеви његушки. На основу расположивих докумената, не може се са сигурношћу рећи да ли су Бркачићи кнежевски огранак Радичевића, или је Бркачић старије презиме у оквиру којег се развило бројно братство Радичевића. Од овог рода је и његушки кнез Алекса Божидарев(ић) који се помиње у повељи Ивана Црнојевића из 1489. године, а 1503. године у млетачком документу је назван „кнез Алекса војвода његушки“. Он је и старешина Радичевића по турском дефтеру из 1521. године, док га две године касније нема, а његова баштина је у поседу његовог брата од стрица Вукосава Радославовог. Овај род је изумро крајем 16. столећа, а кнештво су од њих наследили дошљаци Богдановићи, и то по тазбинској линији. Бркачићи се помињу и касније у 17. столећу у Боки".

https://www.poreklo.rs/2015/12/24/pleme-njegusi/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Kokot1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Племе Његуши
« Одговор #84 послато: Јануар 15, 2024, 03:04:29 поподне »
Pozdrav, moji su u familiji govorili da smo po babi od kraljevske dinastije Petrovića Njeguša, neki njihovi rođaci. Pričalo se da su se prvo prezivali Petrović, ali da je knjaz Nikola I. u nekom trenu naredio da se to prezime kod svih rođaka koji nisu u užoj kraljevskoj familiji promijeni (ili tako nešto) pa su dobili prezime Popović s dodatkom Serdarević (koji se nije navodio u službenim dokumentima)... Moze li netko to da potvrdi ili da mi da neku informaciju? Niđe na internetu nisam mogao da pronađem ništa o tom, ali moji govore da to mora da bude tačno jer se prađed od babe prezivao Petrović (rođen oko 1860. Njegušima), a da je za života postao Popović Serdarević. Kasnije su navodno on i njegova žena izbjegli u Italiju zbog političkih dogadjanja i povezanosti s Petrovićima.
Možete mi pisati na mejl [email protected]

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Племе Његуши
« Одговор #85 послато: Јануар 16, 2024, 10:38:08 пре подне »
Ако потичете са женске (мајчинске) линије од њих, онда нисте наследили хаплогрупу. С обзиром да се овај догађај десио пре не тако давно у прошлости, требало би да се фокусирате на потврду те породичне традиције путем истраживања литературе и извештаја. Покушајте прво да потврдите ту родбинску везу на начин да будете потпуно сигурни у њу. Тренутно траје Новогодишња ДНК Недеља 2024, тестирајте се, може помоћи. Иако, како сам већ поменуо, нисте повезани с њима путем Y хромозома, ваш тест може помоћи у утврђивању одакле потичу ваши мушки преци (укључујући и мужа поменуте баке).
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Kokot1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Племе Његуши
« Одговор #86 послато: Јануар 19, 2024, 01:09:39 пре подне »
Vec sam uradio autosomalni i yhoromosomski test na haplogrupu, al se to s ovim ne moze povezati. :/ Sad radim na tom da nadjem nekakve informacije o tom predanju, ali mi ne ide pa sam odlucio da pitam na ovakvom mjestu. Citam sad da je knjaz Nikola I. cesto davao naslov serdara razlicitim ljudima.. mozda su ovi bili Popovici od Herakovica pa su dobili to Serdarević naknadno i da je to to??

Ван мреже Kokot1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Племе Његуши
« Одговор #87 послато: Јануар 19, 2024, 01:11:25 пре подне »
Ima li netko da posalje link na knjigu "Popovići iz Njeguša : (Erakovića bratstvo) : skica za rodoslov" P. Rudića? Koristilo bi.