Аутор Тема: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору  (Прочитано 15799 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #20 послато: Новембар 09, 2018, 05:06:36 поподне »
Далматински Срби су своје комшије католичке вере раније звали Буњевцима, а не Хрватима.  Спомињао већ ово на некој другој теми.

Од старијих људи из мог краја сам чуо да је назив за католике/Хрвате из приморја некад био Шкољари. 


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #21 послато: Новембар 09, 2018, 05:39:33 поподне »
Направих мали упоредни преглед назива насеља са конфесионалним одредницама Босне и Херцеговине, према попису из 1910. године.



Извор: Sparc.Core.hu

Дакле, на почетку 20. века и после више од две деценије аустроугарске владавине у Босни и Херцеговини, већина насеља која спадају у ову проблематику карактеришу се као српска, турска и католичка. У ретким изузецима, задржана је класификација из турског времена, где је подела вршена према придевима муслимански и хришћански, где је ово друго обухватало и православно и римокатоличко, а који су до 1910. године сачувани само у неколико примера српских и муслиманских села.

На попису је забележено и једно село са придевом цигански, смештено поред истоименог муслиманског села.

Код дела села која која се деле по овом принципу, до 1910. године та одредница је остала само у једном селу, док је у другом више није било, тј. била је замењена тада или још раније неким другим придевом, или је уместо тога остало само основно име села.

Два села, једно српско и једно турско, на овом попису нису имали свог пара, ни у коме блиском облику.

Оно што ми изгледа занимљиво, јесте употреба придева српски у контексту конфесионалног, а у време када је Босна и Херцеговина под јурисдикцијом Цариградске патријаршије (1766-1920).



Ван мреже АГГ

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
  • I2-PH908
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #22 послато: Јануар 11, 2019, 08:56:19 поподне »
U mom kraju ima značenje kao pod a), mada samo 60+ ljude sam čula da koriste tu reč.
Znači Simonići su se doselili ili iz Srema ili iz Banata.
Ne zvuči podrugljivo nadimak, neutralna geografska oznaka.
Ako je žarkovačkom rodu porodični nadimak bio "Prečani", još su prošli odlično.  :)

Da li postoji primer u izvorima od pre 21. veka da su u Srbiji Bosanci, Slavonci, Hercegovci ili Dalamatinci nazivani Prečanima? Kada i gde su prvi put zabeleženi pod tim nazivom?
Članak, roman, dokument, objašnjenje u rečniku, bilo šta?

Bila bih veoma iznenađena da se pojavi dokaz toga.

Kao pravo, "bosanci" ne postoje niti će ikada postojati. Mi Srbi, iz tzv."bosne" smo oduvijek bili Srbi pravoslavci a nikad "bosanci". Kao drugo, izraz "bosanac" se svakako može samo koristiti u teritorijalnom smislu a nikako u etničkom, mada je to velika uvreda za mene, nema veze da li je mišljeno u etničkom ili teritorijalnom smislu.
« Последња измена: Јануар 11, 2019, 10:10:46 поподне Amicus »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #23 послато: Јануар 11, 2019, 09:18:27 поподне »
Kao pravo, "bosanci" ne postoje niti će ikada postojati. Mi Srbi, iz tzv."bosne" smo oduvijek bili Srbi pravoslavci a nikad "bosanci". Kao drugo, izraz "bosanac" se svakako može samo koristiti u teritorijalnom smislu a nikako u etničkom, mada je to velika uvreda za mene, nema veze da li je mišljeno u etničkom ili teritorijalnom smislu.

Ја то не разумем. Зар би неки Србин Херцеговац, Шумадинац или Сремац требао да се увреди ако га неко тако назове? Ја "порастем" кад ми неко каже да сам Херцеговац.
« Последња измена: Јануар 11, 2019, 09:23:58 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #24 послато: Јануар 11, 2019, 09:38:57 поподне »
Става сам да је срамотно модерно српско квази-родољубиво одрицање од термина који имају везе са Босном. Они који су ''патентирали'' ту будалаштину вероватно ни сами свесни нису колико тиме штете чине српству и историји српског народа у Босни, тиме директно дајући за право другима да се диче босанским именом и кривотворе историјске чињенице. Почевши од мењања имена насељених места до тога да назив ''босански Срби'', ''Босанац'' и сл. сматрају увредом. Морам признати да сам и сам у прошлости имао сличан став, међутим он је у потпуности неутемељен и наноси огромну штету између осталог и управо онима који су га измислили. Нисам приметио да се Срби из Херцеговине увреде када их неко назове Херцеговцима, напротив, док је назив ''Босанац'' веома непожељан без икаквог разлога.

Баш ме занима каква је аргументација оних који се јеже тог термина када се нпр. спомене часопис Босанска вила, или када пак велике ''патриоте'' чују да се један од корпуса ЈВуО звао босанско-крајишки корпус.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #25 послато: Јануар 11, 2019, 09:55:37 поподне »
Става сам да је срамотно модерно српско квази-родољубиво одрицање од термина који имају везе са Босном. Они који су ''патентирали'' ту будалаштину вероватно ни сами свесни нису колико тиме штете чине српству и историји српског народа у Босни, тиме директно дајући за право другима да се диче босанским именом и кривотворе историјске чињенице. Почевши од мењања имена насељених места до тога да назив ''босански Срби'', ''Босанац'' и сл. сматрају увредом. Морам признати да сам и сам у прошлости имао сличан став, међутим он је у потпуности неутемељен и наноси огромну штету између осталог и управо онима који су га измислили. Нисам приметио да се Срби из Херцеговине увреде када их неко назове Херцеговцима, напротив, док је назив ''Босанац'' веома непожељан без икаквог разлога.

Баш ме занима каква је аргументација оних који се јеже тог термина када се нпр. спомене часопис Босанска вила, или када пак велике ''патриоте'' чују да се један од корпуса ЈВуО звао босанско-крајишки корпус.

Управо тако. Олако се одричемо онога што је исто толико наше колико и суседних народа (ако не и више), чим неко за тим посегне. Тако се већина Срба сад гнуша и симбола љиљана а немају појма да нам стоје на државном грбу. До пре 30 година било је сасвим нормално за Србина из Босне рећи да је Босанац и нико око тога није правио питање. Сада одједном постаде табу. Тако смо исто радили и са Македонијом па сад више ником не пада на памет да Србина из Македоније назове Македонцем, а сазнање да је и то некада била српска земља је скоро заборављено. То се сада дешава са Црном Гором, Косовом... И тако полако истискујемо прво из језика оно што је било наше, па онда из срца, а на крају и из сећања...
« Последња измена: Јануар 11, 2019, 09:58:21 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже АГГ

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
  • I2-PH908
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #26 послато: Јануар 11, 2019, 09:59:54 поподне »
Велика је увреда за мене, пошто је он рекао да су Срби из "Босне" босанци у етничком смислу и мислио с тиме ставити Србе под исти кош као муслимане.
А Срби из бањалучке Крајине и други простора данашње "Босне" свакако не могу бити ни у територијалном смислу босанци, пошто се права некадашња област "Босна" налазила између Сарајева и Травника. Ми Срби, из бањалучке Крајине, се можемо у територијалном смислу само називати "Доњокрајцима" или "Змијањцима" а другачије никако.

Ван мреже АГГ

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
  • I2-PH908
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #27 послато: Јануар 11, 2019, 10:13:51 поподне »
Pardon, ne on već ona.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #28 послато: Јануар 11, 2019, 10:17:15 поподне »
До пре 30 година било је сасвим нормално за Србина из Босне рећи да је Босанац и нико око тога није правио питање. Сада одједном постаде табу.

Није тако. Надам се да ћете ви, који уопште нисте упознати са стањем на терену, прекинути да солите другима памет.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #29 послато: Јануар 11, 2019, 10:32:44 поподне »
Питање је сложено, не дајте се одмах у ватру, нико није сасвим у праву, али ни сасвим у криву.



Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #30 послато: Јануар 11, 2019, 10:33:50 поподне »
Није тако. Надам се да ћете ви, који уопште нисте упознати са стањем на терену, прекинути да солите другима памет.

Мој деда са мајчине стране, који је рођен и одрастао у тадашњој СР Босни и Херцеговини, иако је Србин и по оцу и по мајци, никада се за свога живота увредио није када га неко назове Босанцем. Исто је и са остатком његове родбине одатле. Е сад, зашто то некима смета, а некима не, мени није сасвим јасно, само наводим пример некога ко је са тог поднебља односно некога ко је провео одређени део свог живота на том поднебљу.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #31 послато: Јануар 11, 2019, 10:39:28 поподне »
Није тако. Надам се да ћете ви, који уопште нисте упознати са стањем на терену, прекинути да солите другима памет.

Само кад си ти у све упознат. Једино изгледа ниси упознат са пристојним разговором.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #32 послато: Јануар 11, 2019, 11:06:04 поподне »
Dobro ipak ima svako svoje mišljenje o tome.Nekome smeta, nekome ne smeta.Naprimjer meni smeta a drugi kako ko.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #33 послато: Јануар 11, 2019, 11:20:07 поподне »
У потпуности разумем Србе из Републике Српске данас, који се одричу тог имена. Имена, које у протеклих неколико деценија за њих значи искључиво нешто негативно. У том смислу за њих постоји једна једина идентификација, она са Србима, Србијом (колико год немало логике некад ово друго).. Али то не мења чињеницу да се много пре појаве муслимана у Босни тај назив користио за Србе пореклом из тих крајева. Пада ми нпр. на памет 14. век и одреди Босанаца под Влатком Вуковићем у Косовском боју. Да ли их треба идентификовати са муслиманима, како рече неко горе?

Што се тиче идентификације Крајишких Срба (западна Босна), не треба ићи тако далеко са терминима Доњокрајци, ипак је то мало даља историја. Термин Крајишник је сасвим на месту, а ни Босанац за многе не би било далеко од логичног решења, будући да су ти крајеви последњих неколико стотина година саставни део Босне (невезано за то ко је био на власти).

Нажалост, ово питање остаје болна тачка, и тај термин ће се свакако угасити временом код Срба. Генерације које буду долазиле, неће имати никаког осећаја по том питању. Посебно ако узмемо у обзир да локалкни политирачи у РС бурно реагују на помен истог и дају му префикс нечег нечистог, нечасног..

Углавном, једна од многих несрећа која је задесила овај наш народ. Није ни прва, а ни последња вероватно.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #34 послато: Јануар 11, 2019, 11:28:58 поподне »
Из мог искуства, највише се вређају људи који су били припадници ВРС и који су ратовали против Армије БиХ. У тој чињеници лежи и разлог вређања, јер су придев "босански" повезали искључиво са муслиманима. Међутим, ово сам приметио само код неких Срба из Републике Српске. Срби родом из села која припадају Федерацији (нпр. возућки крај) и даље користе израз "идем у Босну" када обилазе стари крај и уопште немају никакав негативан предзнак према појмовима "Босна" и "босански". Мислим да је "озлоглашеност" тог термина код Срба из РС почела за време рата али се нарочито појачала након рата, када се РС борила да не буде асимилована у унитарну БиХ. Свеједно, мислим да је врло кратковидо препуштати тај наш стари назив муслиманима јер они то и желе како би у потпуности заокружили обележја своје новонастале нације. Слична, али мало другачија ствар је са појмом "Црна Гора" и "црногорски".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #35 послато: Јануар 11, 2019, 11:38:10 поподне »
Оно је попримило негативан контекст од тренутка кад се јавила претња да се Срби у Босни и Херцеговини подведу под босанско име као националну одредницу. Они у том смислу нису били заинтересовани за Босну и свако гурање у ту причу појачавало је отпор. Нажалост, то је отишло до те мере, да је данас све што има предзнак босанског, у старту прецртано - три пута. А да којим случајем није тако, ситуација би била вероватно као и са Црном Гором, и њима прети исто то, да Црногорац постане негативна одредница.



Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #36 послато: Јануар 11, 2019, 11:51:40 поподне »
Bilo su sastavni dio Bosne, ali zapadna Bosna nikad nije bila dio prave oblast Bosna koja se prostire od Sarajeva do Travnika.Trebali bi se zvati Donjokrajci i Zmijanjci i Krajišnici kako ko.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #37 послато: Јануар 11, 2019, 11:54:46 поподне »
Пре успостављања термина Бошњак као националне одреднице, не верујем да су се људи бунили. Изједначавање територијалне одреднице са националном је произвео негацију код људи који нису муслимани. И Црногорац није била национална одредница раније ( није значио националну, него територијалну одредницу)
« Последња измена: Јануар 11, 2019, 11:57:33 поподне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #38 послато: Јануар 11, 2019, 11:58:41 поподне »
Bilo su sastavni dio Bosne, ali zapadna Bosna nikad nije bila dio prave oblast Bosna koja se prostire od Sarajeva do Travnika.Trebali bi se zvati Donjokrajci i Zmijanjci i Krajišnici kako ko.

То уситњавање обласног имена је исто последица недавних догађаја и политике, слично као што се данас поједини Срби из Црне Горе идентификују са мањим локалним целинама (нпр. Стара Херцеговина, Брда, итд.) уместо са "озлоглашеном" Црном Гором коју су "преотели" монтенегрини-милогорци; принцип је - све је боље осим Босне/ЦГ. Мислим да то доводи до својеврсног бесмисла али је због политике или боље речено - геополитике дошло до лажног одабирања "или си наш или си њихов", нажалост поново на штету Срба и њихове историје.
« Последња измена: Јануар 12, 2019, 12:00:50 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Међуконфесионални називи и надимци на западнобалканском простору
« Одговор #39 послато: Јануар 11, 2019, 11:59:46 поподне »
To je samo teritorijalni naziv i nije na štetu nikoga (nisam primjetio dosad).
« Последња измена: Јануар 12, 2019, 12:02:28 пре подне Филип Андрић »