Аутор Тема: Древна ДНК  (Прочитано 192136 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Древна ДНК
« Одговор #160 послато: Јул 22, 2016, 12:42:41 поподне »
Нови рад који доноси неколико древних узорака са подручја западног Ирана: http://science.sciencemag.org/content/early/2016/07/13/science.aaf7943. Сам рад се не може видети у целини, али је доступан обиман додатни материјал:

Гујо, ево послао сам ти рад на мејл. Жао ми је што сам тек сад видео ову поруку.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Древна ДНК
« Одговор #161 послато: Јул 22, 2016, 07:43:11 поподне »
Early Neolithic genomes from the eastern Fertile Crescent

http://www.ebi.ac.uk/ena/data/view/PRJEB14180

Колико видим, убачени су и BAM фајлови, што може бити од користи за детаљнију анализу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Древна ДНК
« Одговор #162 послато: Август 01, 2016, 09:30:40 пре подне »
Ancient DNA study probes origin of first farmers

http://www.pasthorizonspr.com/index.php/archives/07/2016/ancient-dna-study-probes-origin-of-first-farmers

"The team’s analyses alter what is known about the genetic heritage of present-day people in western Eurasia. They now appear to have descended from four major groups: hunter-gatherers in what is now western Europe, hunter-gatherers in eastern Europe and the Russian steppe, the Iran farming group and the Levant farming group."

By comparing the genomes to one another as well as to those of nearly 240 previously studied ancient people from nearby regions and about 2,600 present-day people, the researchers learned that the first farming cultures in the Levant, Iran and Anatolia were all genetically distinct. Farmers in the Levant and Iran were genetically similar, however, to earlier hunter-gatherers who had lived in the same areas.

“Maybe one group domesticated goats and another began growing wheat, and the practices were shared in some way,” said Lazaridis. “These different populations all invented or adopted some facets of the farming revolution, and they all flourished.”

“The findings tell a different story from what researchers believe happened later in Europe, when the first farmers moved in from Anatolia and largely replaced the hunter-gatherer populations who’d been living there.”

"The researchers also learned how descendants of each early farming group, even as they began to intermingle, contributed to the genetic ancestry of people in different parts of the world: Farmers related to the Anatolian group spread west into Europe, people related to the Levant group moved south into East Africa, people related to those in Iran or the Caucasus went north into the Russian steppe, and people related to both the farmers in Iran and hunter-gatherers from the steppe spread into South Asia/"

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Древна ДНК
« Одговор #163 послато: Септембар 05, 2016, 07:27:09 поподне »
Докторска теза, у којој је обрађен велики број древних узорака са подручја Бајкала, са два налазишта из периода раног неолита и два налазишта из периода касног неолита-раног бронзаног доба. Већина узорака којима је тестирана Y-DNK припадају хаплогрупи Q, што и није неко изненађење. Присутне су још и хаплогрупе C, K, а вероватно најинтересантнија су два узорка из ранонеолитске Китои културе (6000-4800 п.н.е.) која припадају хаплогрупи R1a1-M17.

https://era.library.ualberta.ca/files/wm117r51m/Moussa_Nour_M_201509_PhD.pdf

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Древна ДНК
« Одговор #164 послато: Септембар 05, 2016, 08:03:11 поподне »
Када смо код древне ДНК, вреди поменути и један узорак из Србије, који је обрађен у раду из прошле године:

http://journals.plos.org/plosone/article/asset?id=10.1371%2Fjournal.pone.0129102.PDF

Узорак је из периода средњег неолита (4600 п.н.е.), и потиче са налазишта Гомоглава код Руме. Иако је узорак био доста доброг квалитета, и пронађено је преко 600000 аутозомалних SNP-ова, резултати Y-DNK анализе су јако слаби, потврђено је само да је позитиван на BT, CT i F, па о низводној хаплогрупи можемо само нагађати. Аутозомална анализа на DNA.land-у показује да се ради о класичном неолитском фармеру:


На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Древна ДНК
« Одговор #165 послато: Септембар 05, 2016, 09:50:55 поподне »
Узорак је из периода средњег неолита (4600 п.н.е.), и потиче са налазишта Гомоглава код Руме.

Мала исправка, налазиште се зове Гомолава; вишеслојно је, има стратуме од средњег неолита (старчевачка култура) до доласка Рима на те просторе. 4600 п.н.е би по хронологији централнобалканског неолита пре припадала касном неолиту, тј. периоду винчанске културе (5300/5200-4300/4200 п.н.е.).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Древна ДНК
« Одговор #166 послато: Септембар 05, 2016, 10:20:26 поподне »
Потпуно невероватно, прешао сам преко овог чланка више пута, и тек сада на твоју интервенцију сам уочио да је Гомолава, а не Гомоглава. :D Што се тиче неолитске хронологије, ту нисам експерт, само сам пренео како је наведено у чланку.
« Последња измена: Септембар 05, 2016, 10:24:58 поподне Црна Гуја »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Древна ДНК
« Одговор #167 послато: Септембар 06, 2016, 11:09:35 пре подне »
Потпуно невероватно, прешао сам преко овог чланка више пута, и тек сада на твоју интервенцију сам уочио да је Гомолава, а не Гомоглава. :D Што се тиче неолитске хронологије, ту нисам експерт, само сам пренео како је наведено у чланку.

Сами научници са тим својим хронологијама изазивају приличну конфузију.  :) Најраније се неолит јавља на подручју Блиског Истока (још око 8000. п.н.е. прекерамички неолит А), док у Скандинавији нпр. неолита малтене није ни било, тј. врло касно се појавио и кратко је трајао. Отуд за различите области Европе важе различите хронологије, нпр. када је у Енглеској био пуни неолит, на Балкану је већ бронзано доба, итд.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Древна ДНК
« Одговор #168 послато: Септембар 09, 2016, 08:56:11 пре подне »
Ово би требало да буде презентовано на некој конференцији у другој половини октобра: Genome-wide ancient DNA from Europe’s first encounter of farmers and hunter-gatherers

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Древна ДНК
« Одговор #169 послато: Септембар 09, 2016, 09:03:13 пре подне »
Ово би требало да буде презентовано на некој конференцији у другој половини октобра: Genome-wide ancient DNA from Europe’s first encounter of farmers and hunter-gatherers

Бане, ово дјелује интересантно. Надам се да ће бити и Y-днк резултата. Пошто видим да учествују углавном бугарске институције, претпостављам да је главнина узорака са подручја Бугарске.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Древна ДНК
« Одговор #170 послато: Септембар 09, 2016, 09:48:05 пре подне »
Prošle godine je objavljen rad mađarske genetičarke Ane S. Nađ "Molecular genetic investigation of the Neolithic population history in the western Carpathian Basin", sa nekim genetičkim rezultatima. Uglavnom je u pitanju mt DNK, dok ima samo 30-ak Y-DNA u periodu oko 6000-4000 godina pr ne ere. Mislim da su neki rezultati pominjani ali se ne sećam da sam video i sam rad da je postavljen na forumu

http://ubm.opus.hbz-nrw.de/volltexte/2015/4075/pdf/doc.pdf

Ovo je biografija gospođe(ice) Nađ. Pošto je mlada mislim da ćemo još slušati o njoj pošto joj je jedan od istraživačkih interesa DNK distribucija na prostoru karpatskog bazena (ili panonske nizije kako je uobičajeno kod nas)

http://ri.btk.mta.hu/archaeogenetika/szecsenyi_en.html

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Древна ДНК
« Одговор #171 послато: Септембар 09, 2016, 09:04:46 поподне »
Бане, ово дјелује интересантно. Надам се да ће бити и Y-днк резултата. Пошто видим да учествују углавном бугарске институције, претпостављам да је главнина узорака са подручја Бугарске.

Да, ако буде Y-ДНК биће врло занимљиво. Можда сам пристрасан али мислим да ће студија бити посебно важна за E-V13, наравно у зависности од тога да ли ће тај SNP бити међу резултатима или не.
А можда можемо да добијемо и одговор када је R-M269(xL51) стигао на наше просторе. Ја и даље мислим да је то било мало пре E-V13.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Древна ДНК
« Одговор #172 послато: Септембар 09, 2016, 10:54:15 поподне »
Наравно да ће бити Y-ДНК, Рајх, Матиесон и екипа су се управо за њу и специјализовали, ја се само надам да ће бити и неки узорак из Србије, пошто по именима сарадника изгледа да ће највећи део бити са територије Бугарске уз понеки узорак из Македоније. Свакако би требало очекивати доста G2a2 и E-V13, и уз њих понеки примерак C1a2, I2c, J2a који су пронађени и међу до сада тестираним неолитским фармерима, мада сигурно ће бити и неких изненађења.

Бане, мало је вероватно, да не кажем немогуће, да је источна R1b стигла на Балкан пре E-V13, на основу чега си извео такав закључак?
« Последња измена: Септембар 09, 2016, 10:56:42 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Древна ДНК
« Одговор #173 послато: Септембар 10, 2016, 04:40:30 поподне »
Бане, мало је вероватно, да не кажем немогуће, да је источна R1b стигла на Балкан пре E-V13, на основу чега си извео такав закључак?

О томе сам писао ОВДЕ.
Тада сам направио грешку за G2a и J-M410 јер сам чак и за њих претпоставио да нису дошли из Анатолије. Међутим, мало касније сам увидео да се те две хаплогрупе јесу шириле из правца Анатолије.

А што се тиче временског редоследа доласка на Балкан и даље мислим да моја претпоставка стоји. Уз неке ситне допуне. Нпр сада мислим да је мали део R-Z283 дошао заједно са I1 a неко време пре I-CTS10028 , мада већим делом R-Z283 и I-CTS10028 могу да се посматрају заједно. Поред тога време доласка E-M123 можда може да се веже за J-M410.

Дакле по мени у зависности од времена из ког потичу узорци са Балкана, вероватноћа да припадају овим хаплогрупама је респективно највећа: G2a, J-M410, E-M123, R1b-M269(xL51). Ово се односи на хаплогрупе које и данас постоје. А могуће је наравно да буде и неких изумрлих грана пре свега хаплогрупе I, али заиста не могу да претпоставим тачно која подграна.

То је наравно само моје мишљење, а кад студија буде изашла то ће бити добра прилика да будем оповргнут.  :)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Древна ДНК
« Одговор #174 послато: Септембар 10, 2016, 08:15:40 поподне »
Бане, мало је вероватно, да не кажем немогуће, да је источна R1b стигла на Балкан пре E-V13, на основу чега си извео такав закључак?

Зашто ти мислиш да је то мало вероватно, тј немогуће.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Древна ДНК
« Одговор #175 послато: Септембар 10, 2016, 08:26:56 поподне »
Зашто ти мислиш да је то мало вероватно, тј немогуће.
E-V13 je нeoлитcкa, штo cу пoкaзaлa и нeкa apxeoгeнeтcкa иcтpaживaњa, дoк je R1b вeзaнa зa ceoбу Индoeвpoпљaнa, у нajбoљeм cлучajу у бpoнзaнo дoбa.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Древна ДНК
« Одговор #176 послато: Септембар 10, 2016, 08:42:09 поподне »
E-V13 je нeoлитcкa, штo cу пoкaзaлa и нeкa apxeoгeнeтcкa иcтpaживaњa, дoк je R1b вeзaнa зa ceoбу Индoeвpoпљaнa, у нajбoљeм cлучajу у бpoнзaнo дoбa.

То је тачно ако се односи на подручје Европе, али тренуна дискусија се бави Балканом (тј само делом Европе).

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Древна ДНК
« Одговор #177 послато: Септембар 10, 2016, 09:03:44 поподне »
То је тачно ако се односи на подручје Европе, али тренуна дискусија се бави Балканом (тј само делом Европе).
И штo ce тичe Бaлкaнa, иcтo je. R1b и њeнa иcтoчнa гpaнa je нajвepoвaтниje дoнeшeнa ca Tpaчaнимa, дoк je E-V13 paшиpeнa пo читaвoм Бaлкaну и мoжe ce вeзaти зa paзнe нeoлитcкe култуpe нa Бaлкaну. Нa Eupedia пишe дa cу нa Бaлкaн дoшли пpeкo Aпeнинcкoг пoлуocтpвa, кao лoвци-caкупљaчи. Кacниje cу oд cтapoceдeлaчкoг cтaнoвништвa (J2b) кoje je дoнeлo зeмљopaдњу, пpeшao нa ceдeлaчки нaчин живoтa.
Teк дoлacкoм Индoeвpoпљaнa и Tpaчaнa (R1b) пpeлaзe и нa тpaнcxумaнтнo cтoчapeњe, чимe ce шиpe пo читaвoм Бaлкaну.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Древна ДНК
« Одговор #178 послато: Септембар 11, 2016, 03:27:00 пре подне »
Зашто ти мислиш да је то мало вероватно, тј немогуће.

Источна R1b-Z2103 је према yfull-у настала око 4300. године п.н.е, а вероватно нешто мало раније, по досадашњим налазима негде у црноморским или каспијским степама, па свакако пре тог периода није могла бити на Балкану. Најраније је могла доћи на Балкан за време културе Средњи Стог II (4400-3300 п.н.е.), тачније са делом племена те културе која су продрла на запад до делте Дунава, и у једном тренутку преко њега на Балкан. Овај продор се десио око 4200. п.н.е. и назива се Суворово-Новоданиловка. Неки аутори сматрају да то уопште нису била посебна племена, већ елитни ратнички слој културе Средњи Стог II, али у сваком случају ово се сматра првим таласом (Прото)Индоевропљана. Велики број аутора због тога ова племена повезује са народима који су говорили анатолијским језицима (Хетитима, Лувијцима, Палајцима итд.), за које је одавно доказано да су се први одвојили од остатка индоевропских језика. Мапа учесталости R1b-Z2103 показује појачано присуство ове гране управо на територији на којој је настала првобитна хетитска држава, па се може рећи да и то даје додатну тежину теорији да је управо та група "анатолијских" племена прва донела источну R1b.

Што се тиче Е-V13, моје је мишљење да је настала или на Балкану или нешто пре доласка на Балкан. Са Балкана до сада нажалост нема древних узорака, али има један узорак из Мађарске из периода Сопот културе, BICS4 (5000-4800 п.н.е.) који је тестиран као Е-М78, али мислим да се можемо сложити да је прилично сигурно да је такође и Z1919 и L618, а врло могуће и V13, пошто су друге подгране М78 скоро непостојеће у овим крајевима. Нека логика говори да ако је Е-М78 (V13?) пронађена у Мађарској да ће је сигурно бити и на Балкану, јер одакле је могла стићи у Мађарску ако не са Балкана? У сваком случају очекујем да ће у овом новом истраживању бити пронађена и V13, па би то могло разрешити нека питања.

Наравно ово се односи само на источну R1b-Z2103, неке старије гране R1b би се могле наћи на Балкану и пре Е-L618 и Е-V13, што је потврдио и палеолитски узорак Вилабруна из Италије. И R1b и R1а су вероватно биле присутне, можда чак и доминантне међу источним Граветијанцима, па не би требало да зачуди ако би се пронашле у палеолитским узорцима из источне и средње Европе.

И штo ce тичe Бaлкaнa, иcтo je. R1b и њeнa иcтoчнa гpaнa je нajвepoвaтниje дoнeшeнa ca Tpaчaнимa, дoк je E-V13 paшиpeнa пo читaвoм Бaлкaну и мoжe ce вeзaти зa paзнe нeoлитcкe култуpe нa Бaлкaну. Нa Eupedia пишe дa cу нa Бaлкaн дoшли пpeкo Aпeнинcкoг пoлуocтpвa, кao лoвци-caкупљaчи. Кacниje cу oд cтapoceдeлaчкoг cтaнoвништвa (J2b) кoje je дoнeлo зeмљopaдњу, пpeшao нa ceдeлaчки нaчин живoтa.
Teк дoлacкoм Индoeвpoпљaнa и Tpaчaнa (R1b) пpeлaзe и нa тpaнcxумaнтнo cтoчapeњe, чимe ce шиpe пo читaвoм Бaлкaну.

Милоше, слажем се да је источна R1b једним делом донешена и са Трачанима (и Грцима, Фригијцима), али мислим да нема сумње да је на Балкану присутна и дуго пре тога, јер пре Трачана, Грка и сличних народа који су потекли из позне Катакомбне (Multi-cordoned Ware) културе (2200-1800 п.н.е.), било је већ неколико таласа Индоевропљана који су сигурно донели део источне R1b на Балкан. Било би изузетно значајно сазнати које су хаплогрупе биле заступљене у Костолачкој (3300-3000 п.н.е.) и Вучедолској (3000-2200 п.н.е.) култури, чији су бар један део становништва чинила индоевропска племена.

Теорија да је E-V13 дошла на Балкан са Апенинског полуострва се мени одавно чини могућом, јер колико се сећам на Сицилији (или Сардинији) су пронађене неке подгране Е-М78 којих нема нигде другде, што указује на могућност да је било преласка њених носилаца из Северне Африке директно преко Медитерана у Европу, можда чак још у мезолиту. Сицилија и Апенинско полуострво се чине као најближа варијанта, а одатле је Балкан на дохват руке. Оно што, бар за сада, чини ову теорију привлачном је и одсуство E-V13 (и Е-L618) међу свим досадашњим узорцима из Анадолије и са Блиског Истока, мада у питању је ипак мали број узорака, пре свега са подручја Леванта, па не треба доносити још увек никакве дефинитивне закључке.

« Последња измена: Септембар 11, 2016, 04:50:28 пре подне Црна Гуја »

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Древна ДНК
« Одговор #179 послато: Септембар 11, 2016, 02:13:59 поподне »


Ovo je tabela sa strane 138 rada koji sam postavio par poruka iznad (br 170). U par strana posle njega razrađuje svoje nalaze drevne Y DNK na prostoru karpatskog bazena. Na str 22 nalazi se karta kultura koje su bile predmet ispitivanja, od Starčeva do bronzanog doba. R1b rezltati su povezani sa vučedolskom kulturom