Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2480329 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6120 послато: Октобар 11, 2018, 10:13:35 поподне »
Која је нормална вриједност  DYS481?

Углaвном се креће од 29 до 31, код неких иде на 28 или 32. Онако одокативно бих рекао да је модална вредност 30. Причам наравно о I-PH908.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6121 послато: Октобар 11, 2018, 10:51:36 поподне »
Углaвном се креће од 29 до 31, код неких иде на 28 или 32. Онако одокативно бих рекао да је модална вредност 30. Причам наравно о I-PH908.

Хвала  Ojler.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6122 послато: Октобар 12, 2018, 07:53:10 поподне »
Станковић, Томиндан, Белотић, Богатић, J2b-M205>Y22066


За Станковиће се у литератури каже да су досељени из Горње Сипуље у Јадру
https://www.poreklo.rs/2012/10/05/poreklo-prezimena-selo-beloti%C4%87-bogati%C4%87-ma%C4%8Dva/

У породици постоји и предање о пореклу из Дробњака, што је доста занимљиво имајући у виду да Станковићи имају поклапање -1 са Годијељима (Дробњак), који такође славе Томиндан. Блиски су им и Сајићи из колубарског округа (такође слава Св. Тома). Још је занимљивије што на ово маркера имају потпуно поклапање са Лакићима из Босанске Крајине, који су Y22063-, па лако може бити да је читава група Томинштака J-M205 негативна на овај СНП.

У Белотићу има још Станковића M205, али они славе Ђурђевдан и досељени су однекуд из Срема.

Од ових Станковића из Белотића (Св. Тома) је и познати српски сликар, Милић Станковић, познатији као Милић од Мачве.

Милић од Мачве у Србу, 1990.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%9B_%D0%BE%D0%B4_%D0%9C%D0%B0%D1%87%D0%B2%D0%B5
« Последња измена: Октобар 12, 2018, 08:00:04 поподне Небојша »

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6123 послато: Октобар 13, 2018, 07:56:32 пре подне »
Станковић, Томиндан, Белотић, Богатић, J2b-M205>Y22066


За Станковиће се у литератури каже да су досељени из Горње Сипуље у Јадру
https://www.poreklo.rs/2012/10/05/poreklo-prezimena-selo-beloti%C4%87-bogati%C4%87-ma%C4%8Dva/

У породици постоји и предање о пореклу из Дробњака, што је доста занимљиво имајући у виду да Станковићи имају поклапање -1 са Годијељима (Дробњак), који такође славе Томиндан. Блиски су им и Сајићи из колубарског округа (такође слава Св. Тома). Још је занимљивије што на ово маркера имају потпуно поклапање са Лакићима из Босанске Крајине, који су Y22063-, па лако може бити да је читава група Томинштака J-M205 негативна на овај СНП.

У Белотићу има још Станковића M205, али они славе Ђурђевдан и досељени су однекуд из Срема.

Од ових Станковића из Белотића (Св. Тома) је и познати српски сликар, Милић Станковић, познатији као Милић од Мачве.

Милић од Мачве у Србу, 1990.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%9B_%D0%BE%D0%B4_%D0%9C%D0%B0%D1%87%D0%B2%D0%B5

Моја ћерка је удата за братића од Милића Станковића. Њезин свекар ми је причао да су они из Паштровића дошли. Дао ми је писани рукопис Милићев, гдје он пише да су поријеклом из Паштровића из околине манастира Режевића, те да је Симо Матавуљ за Паштровиће написао да су "словенско племе из предхришћанског времена", па даље каже Милић: " а што сам и ја сам носио у себи као нагонску сорабску генезу урањања у дубоку прошлост, па преко 17 века када су моји кренули према северу. Тада су се презивали Белотић и славе СВ. Тому, а касније ми је наша научница Милица Грковић из Новог Сада, која се бави пореклом српских имена, пронашла неке списе где се спомиње родоначелник Белота у околини Петровца на мору, више самог манастира Режевићи у горњен делу Перазића Дола" - Ето тако је Милић Станковић, сликар, својом руком написао о своме поријеклу. Овај запис имам и ја.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6124 послато: Октобар 13, 2018, 08:14:55 пре подне »
Моја ћерка је удата за братића од Милића Станковића. Њезин свекар ми је причао да су они из Паштровића дошли. Дао ми је писани рукопис Милићев, гдје он пише да су поријеклом из Паштровића из околине манастира Режевића, те да је Симо Матавуљ за Паштровиће написао да су "словенско племе из предхришћанског времена", па даље каже Милић: " а што сам и ја сам носио у себи као нагонску сорабску генезу урањања у дубоку прошлост, па преко 17 века када су моји кренули према северу. Тада су се презивали Белотић и славе СВ. Тому, а касније ми је наша научница Милица Грковић из Новог Сада, која се бави пореклом српских имена, пронашла неке списе где се спомиње родоначелник Белота у околини Петровца на мору, више самог манастира Режевићи у горњен делу Перазића Дола" - Ето тако је Милић Станковић, сликар, својом руком написао о своме поријеклу. Овај запис имам и ја.

Да, чух и ту причу о њиховом пореклу. Упитно је колико може бити тачна. По томе би Белотић добио име по њима, Белотићима, у шта нисам сигуран. Култ Св. Томе је наводно јак у том делу приморја, па се дошло до везе са Паштровићима.

Уз дужно поштовање, нема опипљивих трагова који би причу о пореклу окренули у том смеру. Паштровићи, за сада, показују другачију генетску слику, а ови Станковићи имају ДНК поклапања на простору Дробњака и међу осталима Томинштацима J-M205 (углавном динарски крајеви).

Да не би потпуно искључили причу о приморју, и Годијељи су према Лубурићу "од Годиња", а то није далеко од Паштровића. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6125 послато: Октобар 13, 2018, 12:47:32 поподне »
Величковић, Алимпијевдан, Сепци, Рача, J2b-M205>Y22066


Величковићи су део шире групе Лопарица. У питању је најстарији, а изгледа и најбројнији род у селу:

Лопарице (Радојевићи, Радивојевићи, Милашиновићи), 17 к. Слава: св. Алимпије. Доселила се браћа Милоје, Милован, Марко и Милашин Јерковићи из Кусатка, а старином су од Сјенице. Они су први „ударили колац“ у Сепцима. Куће су им биле код данашње школе. У Кусатку су им род Лопарице. Четврто су колено од досељавања.
https://www.poreklo.rs/2013/08/16/poreklo-prezimena-selo-sepci-ra%C4%8Da/

Генетски гледано, Величковић има неких одсутапања у односу на модални хаплотип. У питању су вредности 19=16, 439=11 и 392=13 (доста ретка, али смо видели да се јавља код Y22066).

Због ових мутација, делује да му нико није потпуно близак, иако многи могу проћи као релативно блиски. Посебно ако изузмемо мутације на брзомутирјаућим маркерима.


Хаплогрупа J2b-M205 у Шумадији тренутно износи 6,8%. Сви тестирани M205 из Шумадије су део динарске досељеничке струје. То је доста висок проценат с обзиром да у Шумадији има и других досељеничких струја. Гледајући само ону динарску, тај проценат вероватно иде +10%. У Шумадији има и прилично I1-P109, што ће рећи да је та струја из Дробњака, Потарја и Полимља била доста јака међу Шумадинцима.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6126 послато: Октобар 20, 2018, 09:16:00 поподне »
Станар, Ђурђевдан, Пале

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности има GATAH4=11 и DYS456=14. Овакву комбинацију маркера има Пиљагић из Поткозарја. Са њим има 4 разлике на упоредива 23 маркера. Питање је да ли овде веза постоји, јер имају и различите славе, а и Пиљагић се добро уклапа са родовима које као он имају DYS437=16 и GATAH4=11.

Тестирани је навео да су пореклом са Пала, а да су даљим пореклом од Божића из Поповог Поља. Његов предак је дошао из Поповог Поља на просторе Романије у другој половини 19. века. Рођаци су им Божићи из Грмљана и Дерикучке у Величанима.

Милићевић наводи да су се Дерикучке у Величане доселиле из Грмљана од породице Божића, а да су даљом старином из Куча.

За саме Божиће се наводи да су пореклом из Риђана.

Ово предање о Дерикучкама је упитно.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6127 послато: Октобар 20, 2018, 10:24:08 поподне »
Чалакић, Тривуњдан, Радманићи, Бања Лука

Припада хаплгрупи I2-PH908>Y56203, роду Б на табели Српског ДНК пројекта. Има карактеристичну вредност DYS385=15-15, коју дели са Шкарићем, о коме не знамо ништа осим да је са територије Хрватске. Најближи му је Краљевић, који је модалан Y56203, па су му увек сви са овом хаплогпупом блиски.  Са Полићем има 3/23.

Предање Чалакића каже да су око 1820. досели са простора данашње тромеђе између БиХ, Црне Горе и Србије.

На мрежи Белић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 87
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6128 послато: Октобар 20, 2018, 11:06:31 поподне »
У дигиталној библиотеци нађох  ''Матичне књиге жупе Ивањска 1729-1779'' - Бања Лука
2250. 334. Istog dana i godine. Ја fra Ambroža Vučković, kapelan, krstio sam Luciju, kćer Matia
Vukića (Vukich) i njegove zakonite žene Ružice. Kuma je bila Agata Šalakić (Csalakich). Svi
iz Novakovića.

Ради се о крштењу 1770 године.
Може бити да су од раније тамо.  Мислим да им је село Вилуси / Баља Лука било матица.

Књига КАРЛОВАЧКО ВЛАДИЧАНСТВО-1891 год. аутор Манојло Грбић, на страни 17 пише:
„Бањалуку и околину њену, крајем 15 и почтком 16 вијека (а Турци су је заузели 1528 м.оп.)насељавају Срби из Старе Рашке, Херцеговине, Зете и ист. Босне… затим Лику и Крбаву после 1526 године“.

Тако у њеној околини налазе се и сада два села са истим именом,Вилуси, западно и сјеверно од Бањалуке, као и у Жумберку,гдје су се и тамо Срби насељавали у периоду 1463-1528, али и касније.
Од презимена у Вилусима и њеној близини, западно од Бањалуке, јужна страна Змијања, спомињу се 1882, као и данас, ова презимена:
Антонићи, Дринићи, Лубурићи, Рађен, Станић, Дроњић,Росић,Чалакић, Чавић, Бајић, Репић, Пантелић, Батар, Јелисавац, Мајсторовић, Стојановић,Марјановић, Зарић, Стојаковћ, Милаковић, Милошевић, Нколић, Ољаче, Вулетић, Јовићи, Грујичићи,, Ђурићи, Вукићи, Бунићи, Лакћи, Јовићи, Кочићи, Ритани, Шкрбић.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6129 послато: Октобар 21, 2018, 07:29:36 пре подне »
Гардиновачки, Стевањдан, Зрењанин, E-V13>Z1057

Тестирани нема ближих поклапања на пројекту, а од специфичних вредности се издваја DYS549=14 која је врло ретка за ову грану. Међутим, није близак ниједном од свега пар тестираних који имају повишену вредност на овом маркеру.

Презиме Гардиновачки је изведено од имена села Гардиновци код Титела.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6130 послато: Октобар 21, 2018, 09:39:17 пре подне »
Гардиновачки, Стевањдан, Зрењанин, E-V13>Z1057

Тестирани нема ближих поклапања на пројекту, а од специфичних вредности се издваја DYS549=14 која је врло ретка за ову грану. Међутим, није близак ниједном од свега пар тестираних који имају повишену вредност на овом маркеру.

Презиме Гардиновачки је изведено од имена села Гардиновци код Титела.

1828. ih je bilo 8 kuća u samom gradu.  1772. i 1773. je u selu zabilježen Stanko Gardinovački koji je stanovao u Opavačkoj mahali.  Imao je ukupno 15 duša u domaćinstvu što možda objašnjava kako su se do 1828. namnožili i stigli do 8 domaćinstava.  1765. nema prezimena Gardinovački u Zrenjaninu, a jedina osoba s imenom Stanko se preziva Sarajlija.   Kao da su doselili između 1765. i 1772.  U Farkaždinu 1740. imamo zabilježeno prezime Gardinovčanin, no ne znam može li se dovesti u vezu s ovim rodom iz Zrenjanina.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6131 послато: Октобар 21, 2018, 06:48:27 поподне »
У дигиталној библиотеци нађох  ''Матичне књиге жупе Ивањска 1729-1779'' - Бања Лука
2250. 334. Istog dana i godine. Ја fra Ambroža Vučković, kapelan, krstio sam Luciju, kćer Matia
Vukića (Vukich) i njegove zakonite žene Ružice. Kuma je bila Agata Šalakić (Csalakich). Svi
iz Novakovića.

Ради се о крштењу 1770 године.
Може бити да су од раније тамо.  Мислим да им је село Вилуси / Баља Лука било матица.

Књига КАРЛОВАЧКО ВЛАДИЧАНСТВО-1891 год. аутор Манојло Грбић, на страни 17 пише:
„Бањалуку и околину њену, крајем 15 и почтком 16 вијека (а Турци су је заузели 1528 м.оп.)насељавају Срби из Старе Рашке, Херцеговине, Зете и ист. Босне… затим Лику и Крбаву после 1526 године“.

Тако у њеној околини налазе се и сада два села са истим именом,Вилуси, западно и сјеверно од Бањалуке, као и у Жумберку,гдје су се и тамо Срби насељавали у периоду 1463-1528, али и касније.
Од презимена у Вилусима и њеној близини, западно од Бањалуке, јужна страна Змијања, спомињу се 1882, као и данас, ова презимена:
Антонићи, Дринићи, Лубурићи, Рађен, Станић, Дроњић,Росић,Чалакић, Чавић, Бајић, Репић, Пантелић, Батар, Јелисавац, Мајсторовић, Стојановић,Марјановић, Зарић, Стојаковћ, Милаковић, Милошевић, Нколић, Ољаче, Вулетић, Јовићи, Грујичићи,, Ђурићи, Вукићи, Бунићи, Лакћи, Јовићи, Кочићи, Ритани, Шкрбић.
Занимљиво је да је и мени деда причао неку верзију нашег порекла везану за Вилусе, да смо наводно одатле дошли у Лилић тј. у околину Српца. То је вероватно и тачно јер смо поуздано род са Полићима из Борковића, а то је близу Вилуса. И сад се појавио овај Чалакић, са различитом славом, али близак по маркерима. Мислим да смо врло вероватно повезани тј. један род и мислим да је код њих вероватно дошло до промене славе, јер већина нас Y56203 од Херцеговине до Босанске Крајине слави Никољдан.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6132 послато: Октобар 21, 2018, 07:05:03 поподне »
Може бити да су од раније тамо.  Мислим да им је село Вилуси / Баља Лука било матица.

Књига КАРЛОВАЧКО ВЛАДИЧАНСТВО-1891 год. аутор Манојло Грбић, на страни 17 пише:
„Бањалуку и околину њену, крајем 15 и почтком 16 вијека (а Турци су је заузели 1528 м.оп.)насељавају Срби из Старе Рашке, Херцеговине, Зете и ист. Босне… затим Лику и Крбаву после 1526 године“.

Тако у њеној околини налазе се и сада два села са истим именом,Вилуси, западно и сјеверно од Бањалуке, као и у Жумберку,гдје су се и тамо Срби насељавали у периоду 1463-1528, али и касније.
Од презимена у Вилусима и њеној близини, западно од Бањалуке, јужна страна Змијања, спомињу се 1882, као и данас, ова презимена:
Антонићи, Дринићи, Лубурићи, Рађен, Станић, Дроњић,Росић,Чалакић, Чавић, Бајић, Репић, Пантелић, Батар, Јелисавац, Мајсторовић, Стојановић,Марјановић, Зарић, Стојаковћ, Милаковић, Милошевић, Нколић, Ољаче, Вулетић, Јовићи, Грујичићи,, Ђурићи, Вукићи, Бунићи, Лакћи, Јовићи, Кочићи, Ритани, Шкрбић.
Бићу слободан да да кажем да је са овим Чалакићем из Вилуса почело да се одмотава и моје порекло :) Претпоставимо да су крајем 15 и почетком 16 века Вилусе код Бањалуке основали Срби који су се ту населили са Вилуса, данас на граници Црне Горе и Херцеговине, дакле из Херцеговине. Није тешко претпоставити да су онда Полићи из Подриња, чија је матица Кратово код Прибоја, такође један огранак који се уместо у Босанску Крајину, одселио нешто северније. Остаје само тест да потврди ову моју претпоставку.

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6133 послато: Октобар 21, 2018, 08:32:50 поподне »
Занимљиво је да је и мени деда причао неку верзију нашег порекла везану за Вилусе, да смо наводно одатле дошли у Лилић тј. у околину Српца. То је вероватно и тачно јер смо поуздано род са Полићима из Борковића, а то је близу Вилуса. И сад се појавио овај Чалакић, са различитом славом, али близак по маркерима. Мислим да смо врло вероватно повезани тј. један род и мислим да је код њих вероватно дошло до промене славе, јер већина нас Y56203 од Херцеговине до Босанске Крајине слави Никољдан.

Шта је са Полићима из Грахова који такође славе Никољдан? Логично ми би било, с обзиром на смјер миграција, да би могло бити неке везе са вама.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6134 послато: Октобар 21, 2018, 08:39:08 поподне »
Шта је са Полићима из Грахова који такође славе Никољдан? Логично ми би било, с обзиром на смјер миграција, да би могло бити неке везе са вама.
Мислим да смо са њима такође повезани. Полићи из Дрвара, тј. из Мокронога нам сигурно нису род, јер су они исти род са Пузигаћама, они су Р1а.
Само је питање да ли је смер миграције ишао од Херцеговине према Грахову, а потом ка Бањалуци, или је код Бањалуке матица из које су онда отишли у Грахово.

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6135 послато: Октобар 21, 2018, 08:59:12 поподне »
Мислим да смо са њима такође повезани. Полићи из Дрвара, тј. из Мокронога нам сигурно нису род, јер су они исти род са Пузигаћама, они су Р1а.
Само је питање да ли је смер миграције ишао од Херцеговине према Грахову, а потом ка Бањалуци, или је код Бањалуке матица из које су онда отишли у Грахово.

Да, видио сам да једни Полићи у уначком крају припадају роду Кукиловића и да славе Јовањдан. Ови други граховски (Никољштаци) живе и у Преодцу.Нажалост, само Грахово није етнографски обрађивано па нема података о њима. У сваком случају било би корисно да се имају резултати граховских и Полића из Борковића.

Слажем се да је резултат Чалакића из Радманића значајан за Y56203 род у Крајини. Западно од Врбаса, чини ми се да смо имали само Џаиће на Банији и Дошене у Лици.

На мрежи Белић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 87
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6136 послато: Октобар 21, 2018, 09:29:12 поподне »
Пронађох и да су од истог Чалакића рода са истом славом и Чолаковић, Чолакић и Марић. Након 1945 им мењаше презимена.
По речима тестираног Чалакића,  скоро сав род је расељен из тог краја после 1945. године, а били су у немилости код нових власти због ''веза'' са четницима.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6137 послато: Октобар 21, 2018, 09:34:35 поподне »
Бићу слободан да да кажем да је са овим Чалакићем из Вилуса почело да се одмотава и моје порекло :) Претпоставимо да су крајем 15 и почетком 16 века Вилусе код Бањалуке основали Срби који су се ту населили са Вилуса, данас на граници Црне Горе и Херцеговине, дакле из Херцеговине. Није тешко претпоставити да су онда Полићи из Подриња, чија је матица Кратово код Прибоја, такође један огранак који се уместо у Босанску Крајину, одселио нешто северније. Остаје само тест да потврди ову моју претпоставку.

U Foči postoji prezime Šalaka (muslimani) a ima muslimana i sa prezimenom Polić.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6138 послато: Октобар 21, 2018, 09:38:33 поподне »
U Foči postoji prezime Šalaka (muslimani) a ima muslimana i sa prezimenom Polić.
Da, ima dosta Polića Muslimana.Jedna anegdota, još pre ovog rata devedesetih, moji su radili sa stokom i sa paprikama, prešpartali ex-Yu uzduž i popreko.I jednom im dođe neki nakupac kamionom, i deda nije video ime ali je video na vratima kamiona da piše Polić.Upita deda čoveka koju slavu slave, a čovek se zvao Muharem :)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #6139 послато: Октобар 21, 2018, 09:53:19 поподне »
Da, ima dosta Polića Muslimana.Jedna anegdota, još pre ovog rata devedesetih, moji su radili sa stokom i sa paprikama, prešpartali ex-Yu uzduž i popreko.I jednom im dođe neki nakupac kamionom, i deda nije video ime ali je video na vratima kamiona da piše Polić.Upita deda čoveka koju slavu slave, a čovek se zvao Muharem :)

Треба тестират и ове Чалаковиће код Тутина, мого би Ти бит поријеклом санџаклија :)
Шалу настрану, вло Ти је занимљив СНП !
Evropa je jedna velika porodica.