Аутор Тема: Икавица међу Србима  (Прочитано 6382 пута)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Икавица међу Србима
« послато: Август 02, 2015, 08:23:27 пре подне »



Извор: Ирена Шпадијер, Владан Тријић, Зоран Ракић, Зоран Ранковић - ''Српске рукописне књиге у Чешкој''
Икавац

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Икавица међу Србима
« Одговор #1 послато: Август 02, 2015, 08:58:40 поподне »
Веома су интригантана презимена Јуришић, Колонић и Лобковиц у напомени ове дивне књиге,издате 1546г, дарована као поклон од барона  Kőszeg-а ,(тј. -Güns-а, одн. Kiseg-а, граду пар километара од садашње аустријске границе) Сајфриду Колонићу од Колограда (Seyfried/Siegfried Kollonitsch von Kollograd). 

Пре свега помињање презимена Јуришић, а и година издавања јасно указује на Николу Јуришића, (рођ. 1490 у Сењу, +1549 у Güns-у, одн. Kiseg-у, барон од 1533г.и власник истоимене тврђаве). Он је зајадно са Јозефом бароном од Ламберга и већ познатим Бенедиктом Курипешићем, како се наводи у нем. репринт издању ITINERARIUMA тј. "Путописа кроз Босну, 1530г."из 1997 био други иза Ламберга по рангу овог аустријског посланства на путу ка Цариграду. Курипешић је био само тумач.

Интереснтно је напоменути да приређивач овог реиздања Герхард Невекловски наводи, да се Никола Јуришић целог свог живота потписивао ћирилично.

Потомак горе поменутог Сигфрида Колонића, је чувени Кардинал Леополд Карл Гроф Колонић који је остао запамћен да је до краја 17.века успео поунијатити 100.000 православних Срба.

Пoследњи НДХ амбасадор при Св. Стол. је био принц Ервин Лобковиц

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Икавица међу Србима
« Одговор #2 послато: Фебруар 24, 2016, 05:43:57 пре подне »
U jednom tekstu Vladimira Skarića "Popis bosanskih spahija iz 1123. (1711.) godine. " govori se o ikavici koja je tad, izgleda, bila mnogo raširenija i sezala do Drine. Dok sam čitao tekst pali su mi na pamet Avramijevštaci i njihovo pominjanje ikavice:

Цитат
Glavna dialektska osobina, koja se može opaziti, jeste ikavizam. Naravno, prije Turaka ikavizam je bio govor bosanskog vladarskog dvora, vlastele i naroda. Ikavizam se vidi u kraljevskim i vlasteoskim listinama i u grobnim natpisima. Jagić na jednom mjestu veli o bosanskim grobnim natpisima, da su u njima „velikom većinom pisane riječi ... ikavski“. Od Dabra i Foče u Hercegovini, pa sve dalje k sjeveru, govorilo se tada ikavski. Poslije je došao s juga nov etnički elemenat, koji je glas (Tekst nije čitljiv, vidjeti u izvorniku) izgovarao kao je i ije. No to su bili ljudi nižega reda, težaci i pastiri, čiji govor plemstvo, hrišćansko, a poslije i muslimansko, nije primilo, nego je i dalje kroz stotine godina govorilo ikavski. Od njih je i turska administracija primila ikavski govor svuda, gdje su naša imena i druge riječi unošene u službene spise.

http://www.infobiro.ba/article/909673