Аутор Тема: Род Соколовића  (Прочитано 19704 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Соколовића
« Одговор #40 послато: Април 15, 2018, 04:30:50 поподне »
http://www.opanak.net/poslednji-potomak-mehmed-pase-sokolovica-deklarisao-se-kao-srbin/

Чланак из "Политике " из 1929.године о последњем потомку Мехмед-паше Соколовића.

Ту је и коментар извесног господина Цицварића о пореклу Мехмед-паше Соколовића из породице Гаговић(име му је било Радован Гаговић а не Бајица Ненадић).

Господин Цицварић није приложио никакав извор за своју тврдњу, па све остаје на рекла-казала. Иначе постоји код многих људи јака тенденција да вежу порекло свог рода или племена за неку значајну историјску личност, мислим да је то случај и код овог господина.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Род Соколовића
« Одговор #41 послато: Април 15, 2018, 08:03:02 поподне »
Господин Цицварић није приложио никакав извор за своју тврдњу, па све остаје на рекла-казала. Иначе постоји код многих људи јака тенденција да вежу порекло свог рода или племена за неку значајну историјску личност, мислим да је то случај и код овог господина.

Слажем се са тобом  да може бити али не мора ништа да значи. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Род Соколовића
« Одговор #42 послато: Април 15, 2018, 09:35:23 поподне »
Није у вези са темом, али најдуховитији одговор икада поводом породичног предања, даде принц Массимо радозналом Наполеону на његово питање - дал порододица Массимо стварно од Квинт Фабија Максима потиче? На које му принц Массимо одговори - То немогу доказати, то је гласина која у нашој породици већ 1200 година кола :)

When asked by Napoleon (with whom he was negotiating the Treaty of Tolentino) whether the family descended from Fabius Maximus, the then Prince Massimo famously replied: «Je ne saurais en effet le prouver, c’est un bruit qui ne court que depuis douze cents ans dans notre famille» ("I can not actually prove it, it's a rumour that only runs for twelve hundred years in our family")

https://ipfs.io/ipfs/QmXoypizjW3WknFiJnKLwHCnL72vedxjQkDDP1mXWo6uco/wiki/Massimo_family.html
https://sr.wikipedia.org/wiki/Квинт_Фабије_Максим_Кунктатор


СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Род Соколовића
« Одговор #43 послато: Јул 07, 2018, 11:22:01 пре подне »
На почетку ове теме поменут је податак, који износи Срђан Рудић, да су Соколовићи припадали ситном средњовековном племству. Међутим, ни он, а ни остали који ми излазе у претрази, не наводе на основу ког извора су то утврдили. Да ли неко зна када се Соколовићи први пут помињу и према чему је утврђено да су припадали ситном средњовековном племству?



Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Род Соколовића
« Одговор #44 послато: Јул 07, 2018, 11:25:52 пре подне »
На почетку ове теме поменут је податак, који износи Срђан Рудић, да су Соколовићи припадали ситном средњовековном племству. Међутим, ни он, а ни остали који ми излазе у претрази, не наводе на основу ког извора су то утврдили. Да ли неко зна када се Соколовићи први пут помињу и према чему је утврђено да су припадали ситном средњовековном племству?

Вјероватно се закључци извлаче из грбовника, а то да су ситно племство закључује се из тога што их нема у повељама.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Род Соколовића
« Одговор #45 послато: Јул 07, 2018, 11:38:16 пре подне »
Вјероватно се закључци извлаче из грбовника, а то да су ситно племство закључује се из тога што их нема у повељама.

Не верујем да је тако, морало би негде још нешто да пише, макар посредно. У грбовнику има и неких других породица, које се касније јављају, а за које се не каже да су били ситно средњовековно племство. Док се овде, не претпоставља, већ тврди да су припадали том племићком слоју.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Род Соколовића
« Одговор #46 послато: Јул 07, 2018, 12:47:25 поподне »
Колико је мени познато, Соколовићи долазе на историјску сцену тек са османлијама. Не знам за неки извор где се помињу пре тога.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Род Соколовића
« Одговор #47 послато: Август 27, 2018, 08:17:53 пре подне »
Као студент историје имао сам прилику да слушам предавања о историји српског анрода под турском влашћу код професора Живојина С. Дабића. Професор је предавања организовао тако да смо на вежбама обрађивали неке "општепознате" теме, док су предавања била посвећена његовим истраживањима на неке мало "контроверзније теме": Стојан Јанковић, Василије Острошки, краљевина Србија, Мехмед паша Соколовић. Према његовим истраживањима, нисам сигуран да ли су игде објављивана јер како је он то духовито рекао "плашио се да би га неки радикал испребијао на улици када би ишта од горе наведеног објавио", Мехмед паша није имао везе са обновом Патријаршије. Патријаршија је обновљена под Рустем пашом, око ког се споре Албанци и Хрвати (чији ли је). Патријаршија је обновљена искључиво као пореска територија, тј. за лакше скупљање пореза. Мехмед паша Соколовић и Макарије нису браћа јер према његовим тврдњама то је помињао само један извор, док сви остали о томе ћуте. Мехмед паша није био скривени хришћанин, већ је за време његовог везировања ударен појачани порез на српске цркве и манастире. Наиме, када је царству зафалил новца, Мехмед паша се сетио да би се дозволе за фукционисање црквава које је давао султан могле прогласити неважећим. Када су проглашене неважећим, проглашена је и могућност њихове поновне куповине, услед чега су многе цркве и манастири порушени јер нису могли да се "откупе". Чак су и две цркве у Београду срушене услед ове мере и од њиховог камена направљена пашина кућа у Београду. Овим темама, и у поприлично истом духу, је наставио да се бави Небојша Шулетић, асистент професора Дабића, тако да треба пратити да ли ће он развити неку од Дабићевих идеја.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Род Соколовића
« Одговор #48 послато: Јануар 15, 2022, 08:27:40 поподне »
Odlična tema! Svaka čast!

Mnogi od vas su dosta toga dobro rekli...
Imam i ja nešto reći, možda ne toliko opširno i značajno, ali smatram da i ovaj segment ima itekako svoje mesto u ovoj temi i svoj nimalo nebitan značaj...

Reč je o tome - Šta su veliki vezir Turske imperije, Mehmed paša Nenadić Sokolovićanin (1506-1579) i patrijarh srpski, Makarije (1500-1574)? Bili su braća, ali da li su bili rođena braća, po ocu ili materi, od stričeva, tetaka, tetke i ujaka?

Izučavajući svoje poreklo i čitajući o porodicama od Pive, poreklom iz plemena Pivljana, potomcima dva brata, Branila i Ruđera - Ruđa i izučavajući iste, došao sam do toga, da je patrijarh srpski Savatije, bio sin Vukašina Ruđića (Po svoj prilici Ruđov sin.) i brat Gavrila Gage Ruđića, rodonačelnika Gagovića od Pive, od kojih je bio i arhimandrit Arsenije J. Gagović, iguman pivskog manastira. Uz to, došao sam do toga da su braća Branilo i Ruđer bili sinovi Ivan - bega Crnojevića sa Marijom Marom herceg Stefanovom Vukčić Kosačom i da su se njih dvojica po propasti Crne Gore naselili u Pivu, na tada već pusta imanja svoga dede po majci...
Ukratko evo stranica sa kojih sam čitao o pivskim porodicama i na osnovu njih donosio zaključke...

https://www.poreklo.rs/2015/10/19/bratstva-i-porodice-koje-su-nekad-zivele-u-pivi/
https://www.poreklo.rs/2015/10/18/poreklo-sadasnjih-pivskih-porodica/
https://old.dan.co.me/?nivo=3&rubrika=Feljton&clanak=539783&datum=2016-03-31

Da se vratim na temu.
Uz znanja o Mehmed paši i patrijarhu Makariju, koja se nalaze i u ovoj temi, moji zaključci idu u prilog tome da je, patrijarh srpski Makarije bio stric patrijarha srpskog Savatija i da je bio brat od ujaka Baji Dimitrijevom Nenadiću, odnosno Mehmed paši Sokolovićaninu. Ukratko, Mehmed pašina majka Anđelija je po svoj prilici bila sestra Branilova i Ruđerova, koju oni nisu hteli dati Turčinu, kog je, prema priči Pivljana, Branilo ubio, pošto mu je bacio punu torbu luga u oči...

Tu se sada postavlja pitanje - Zašto se patrijarsi Makarije, Savatije i ostali njihovi srodnici i naslednici na funkciji patrijarha zovu Sokolovićima? Turci su ih tako zvali jer su bili rođaci Mehmed paše, a Mehmed paša je najverovatnije nosio ime Sokolović, zato što su Turci druge nazivali toponimskim i nacionalnim nadimcima. Stefan herceg Stefanov Vukčić Kosača je primivši islam postao Ahmed paša Hersek (Herceg), on je jedan od boljih primera toga. Rustem pašu Opukovića su Turci zvali Hrvatom itd.

Ima još nešto po meni, što samo može potvrditi to da je pleme Pivljana poteklo delom od Ivan - bega Crnojevića, a delom od Alekse Lješa Crnojevića i da je patrijarh Makarije bio brat od ujaka Mehmed - paši Sokolovićaninu. Pećki patrijarh Arsenije III (1633-1706) se bez sumnje izdavao za Crnojevića, izdanka poslednje srpske vladarske loze pre pada srpskih zemalja pod Tursku imperiju, u 15. veku, iz političkih razloga! On Crnojević nije bio, ali je mogao mnogo bolje od nas znati da li su od Crnojevića bili patrijarh Makarije i njegovi naslednici, koji su živeli u veku prethodnom njegovim. Patrijarh Makarije i njegovi naslednici su činili pravu dinastiju u crkvenom životu Srba svog doba i bili su vladari Srba pod Turcima, jer su verski i nacionalno prosvećujući svoj porobljen narod, isti čuvali od asimilacije i izumiranja. Zadarski nadbiskup Matija Karaman je crnogorskog vladiku Savu Petrovića Njegoškog (1702-1781) opisao kao nekog ko sebe smatra potomkom Crnojevića. Matija je o Savi pisao dosta pristrasno i ovo se mora tumačiti sa rezervom, ali neka bude da je bilo tako, ne znamo da li su Crnojevići ili Ruđići bili u srodstvu sa Njegošima, ali i da jesu i da nisu, Njegoši bi se mogli smatrati duhovnim potomcima patrijarha Makarija i naslednika, jer su Njegoši po ugledu na njih takođe bili i duhovni i svetovni srpski vladari...

Bilo kako bilo, smatram da treba ovo znati, da sam izneo koristan materijal i nadam se da sam nešto doprineo ovoj temi.
« Последња измена: Јануар 15, 2022, 08:31:05 поподне Ješa »
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.