Аутор Тема: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ  (Прочитано 2186 пута)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« послато: Новембар 20, 2019, 06:47:20 поподне »
Поштовање, има једно питање. Знам да постоје пописи путника за САД из целог света па тако и са ових простора за период до 1957.године. Мене занима да ли постоји онлајн попис тј.имиграциони листови за период после 1957.године ...ако не постоји коме се обратити за овакву врсту података? Хвала унапред.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #1 послато: Новембар 20, 2019, 07:21:33 поподне »
Поштовање, има једно питање. Знам да постоје пописи путника за САД из целог света па тако и са ових простора за период до 1957.године. Мене занима да ли постоји онлајн попис тј.имиграциони листови за период после 1957.године ...ако не постоји коме се обратити за овакву врсту података? Хвала унапред.

Већина тих људи је жива, тако да сумњам да ће ти то неко дати.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #2 послато: Новембар 20, 2019, 07:37:11 поподне »
Већина тих људи је жива, тако да сумњам да ће ти то неко дати.

У мом случају у питању је особа која је за САД прешла између 1957 и 1965.године, а рођена је пре 1935.године. Може да се деси као што кажеш , да је жив и даље али не знам на који начин да дођем до тих података.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #3 послато: Новембар 20, 2019, 08:31:57 поподне »
Претпостављам да би требало да их има Архив Југославије. Грађа не суштински доступна 30 година од настанка. Значи ако је особа прешла 1957. подаци о томе су постали доступни 1987. Они имају поседбу службу за обраду захтева, најчешће реституција, рехабилитација, радни стаж, земља досељеника и добровољаца у Војводини, али било је и најразличитијих захтева (радио сам тамо, па знам), тако да ако располажеш подацима попут имена, презимена, године, можеш да им се обратиш са захтевом на мејл. Уколико ти не пронађу тражену особу, услуга се не наплаћује.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #4 послато: Новембар 20, 2019, 08:40:17 поподне »
Претпостављам да би требало да их има Архив Југославије. Грађа не суштински доступна 30 година од настанка. Значи ако је особа прешла 1957. подаци о томе су постали доступни 1987. Они имају поседбу службу за обраду захтева, најчешће реституција, рехабилитација, радни стаж, земља досељеника и добровољаца у Војводини, али било је и најразличитијих захтева (радио сам тамо, па знам), тако да ако располажеш подацима попут имена, презимена, године, можеш да им се обратиш са захтевом на мејл. Уколико ти не пронађу тражену особу, услуга се не наплаћује.

Мени баш није јасно како је то могуће. Ко има право да даје податке о некој живој особи трећим лицима без њеног одобрења? У овом случају се не ради о неком јавном податку од општег интереса у који било ко може имати увида.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #5 послато: Новембар 20, 2019, 08:42:50 поподне »
Претпостављам да би требало да их има Архив Југославије. Грађа не суштински доступна 30 година од настанка. Значи ако је особа прешла 1957. подаци о томе су постали доступни 1987. Они имају поседбу службу за обраду захтева, најчешће реституција, рехабилитација, радни стаж, земља досељеника и добровољаца у Војводини, али било је и најразличитијих захтева (радио сам тамо, па знам), тако да ако располажеш подацима попут имена, презимена, године, можеш да им се обратиш са захтевом на мејл. Уколико ти не пронађу тражену особу, услуга се не наплаћује.

Ово је добра вест. Наиме ради се о мом презимењаку, знам целу причу око његовог преласка у Америку, знам име и датум рођења оца, а не знам његово име, тачну годину рођења и тачну годину преласка. Знм да је сигурно било после 1954.године, а вероватно не пре 1957.године.
Суштински треба да напишем ово што знам и да дефинишем шта ме занима-конкретно његов прелазак преко југословенско-италијанске границе након лега је прешао за Америку?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #6 послато: Новембар 20, 2019, 08:48:00 поподне »
Мени баш није јасно како је то могуће. Ко има право да даје податке о некој живој особи трећим лицима без њеног одобрења? У овом случају се не ради о неком јавном податку од општег интереса у који било ко може имати увида.

Питање је дал је жив. Наиме знаш и сам да живимо у систему где доста ствари зависи од нечијих симпатија, слободног времена и воље, а податке.је лакше наћи о аскурђелу и периоду пре 250 година него ли око 1941. Контактирао сам матичара у месној заједници у којој је мој презимењак рођен али пошто нису унели све податке у компјутер простом претрагом и уписом презимена нису добијени никакви подаци. Наравно за неку тзв.ручну претрагу по државним књигама и регистрима времена се нема-јер ово је тип.људи „ако си нема у компјутер" нема си нигде. Не знају и неће да раде свој посао а о неким другим стварима.да не причам. Због тога не располажем основним подацима типа година рођења  и име..само на основу других ствари.знам да је рођен пре 1935.године.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #7 послато: Новембар 20, 2019, 08:55:37 поподне »
Питање је дал је жив. Наиме знаш и сам да живимо у систему где доста ствари зависи од нечијих симпатија, слободног времена и воље, а податке је лакше наћи о аскурђелу и периоду пре 250 година него ли око 1941. Контактирао сам матичара у месној заједници у којој је мој презимењак рођен али пошто нису унели све податке у компјутер простом претрагом и уписом презимена нису добијени никакви подаци. Наравно за неку тзв.ручну претрагу по државним књигама и регистрима времена се нема-јер ово је тип.људи „ако си нема у компјутер" нема си нигде. Не знају и неће да раде свој посао а о неким другим стварима.да не причам. Због тога не располажем основним подацима типа година рођења  и име..само на основу других ствари.знам да је рођен пре 1935.године.

Разумем ја твоје разлоге и јасна ми је добра намера али ми је незамисливо да Матичар или Архив некоме могу давати податке о живим лицима. То у вези контакта са матичаром што си описао ми личи на неку "буразерску" варијанту распитивања а не на званичну. Било би ОК да тражиш да видиш ко је власник неке земљишне парцеле у катастру или фирме у АПР-у, јер су то јавни подаци. Али да се дају подаци о томе када је неко негде путовао а да је тај неко још у животу, то ми није јасно како је могуће. Нема везе што ти кажеш да можда и није у животу. Можда и јесте и можда не жели да га нико нађе и не жели да архив и матичар некоме деле податке о његовом животу. Није то јавни профил на Фејсбуку па да га је сам учинио свима доступним.
« Последња измена: Новембар 20, 2019, 08:57:12 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #8 послато: Новембар 20, 2019, 09:22:44 поподне »
Разумем ја твоје разлоге и јасна ми је добра намера али ми је незамисливо да Матичар или Архив некоме могу давати податке о живим лицима. То у вези контакта са матичаром што си описао ми личи на неку "буразерску" варијанту распитивања а не на званичну. Било би ОК да тражиш да видиш ко је власник неке земљишне парцеле у катастру или фирме у АПР-у, јер су то јавни подаци. Али да се дају подаци о томе када је неко негде путовао а да је тај неко још у животу, то ми није јасно како је могуће. Нема везе што ти кажеш да можда и није у животу. Можда и јесте и можда не жели да га нико нађе и не жели да архив и матичар некоме деле податке о његовом животу. Није то јавни профил на Фејсбуку па да га је сам учинио свима доступним.
Од 2018. имамо Закон о заштити података о личности тако да нико не може да добије податке о некој особи била она жива или мртва ако то не тражи сама особа за себе или своје малолетно дете. У неким случајевима могу да добију податке родитељи за пунолетно дете, или дете за родитеља или брачни друг ако није дошло до развода брака. Чак неке институције не могу да дају податке о личности ни свим јавним институцијама.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #9 послато: Новембар 20, 2019, 09:55:42 поподне »
Разумем ја твоје разлоге и јасна ми је добра намера али ми је незамисливо да Матичар или Архив некоме могу давати податке о живим лицима. То у вези контакта са матичаром што си описао ми личи на неку "буразерску" варијанту распитивања а не на званичну. Било би ОК да тражиш да видиш ко је власник неке земљишне парцеле у катастру или фирме у АПР-у, јер су то јавни подаци. Али да се дају подаци о томе када је неко негде путовао а да је тај неко још у животу, то ми није јасно како је могуће. Нема везе што ти кажеш да можда и није у животу. Можда и јесте и можда не жели да га нико нађе и не жели да архив и матичар некоме деле податке о његовом животу. Није то јавни профил на Фејсбуку па да га је сам учинио свима доступним.

Не може се преко матичара проверити јел негде неко ишао ван земље (макар за тај историјски период) али може да се провери да ли је особа постојала нпр. Рецимо да ја из неког разлога (ратна одштета,реституција нпр) желим да поднесем званичан захтев одређеној инатитицији , морам да имам крштеницу или умрлицу те особе ( која је у крвном сродству наравно). Подношење било каквиг захтева без такве врсте података није могућ...онда имаш варијанту нпр Црвеног Крста где такође уколико си у крвном својству имаш право на увид односно податке о заробљеништву. Притом у овом случају са званичним захтевом и без њега циљ није остварен- а циљ је било само име и годимна рођења како бих мпгап да повучем.дање потезе то ти је та варијанта о којој говорим у овођ случају, без икаквог братимљења или података преко везе..
« Последња измена: Новембар 20, 2019, 10:01:14 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #10 послато: Новембар 20, 2019, 10:10:35 поподне »
Од 2018. имамо Закон о заштити података о личности тако да нико не може да добије податке о некој особи била она жива или мртва ако то не тражи сама особа за себе или своје малолетно дете. У неким случајевима могу да добију податке родитељи за пунолетно дете, или дете за родитеља или брачни друг ако није дошло до развода брака. Чак неке институције не могу да дају податке о личности ни свим јавним институцијама.

Разумем ја шта ти и Ојлер пишете, ништа ви нисте рекли што је лаж..али нпр како је ово форум Порекло сви се негде бавимо породичним стаблима. Верујем да нисам једини који је користио.овакву врсту услуге и изласка у сусрет..са једне стране то је законски забрањено а са друге стране чак и да прескочимо овај корак колико нас је вртело матичне књиге од оних прастарих од оре 250 година па све до послератних 1945+. На тај начин оет можемо доћи до података као што су датум рођења, име родитеља и име и презиме.наравно.

Са деуге стране имаш гомилу страних сајтова као што су Елис Ајленд нпр где су подаци о путницима све до 1957.године..или Фемилисрч где упитом добијаш податке малте не до дана данашњег, мада колико ми се чини само.о особама.лоје данас нису у.животу.
« Последња измена: Новембар 20, 2019, 10:12:16 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #11 послато: Новембар 20, 2019, 11:37:59 поподне »
Цитат
Ово је добра вест. Наиме ради се о мом презимењаку, знам целу причу око његовог преласка у Америку, знам име и датум рођења оца, а не знам његово име, тачну годину рођења и тачну годину преласка. Знм да је сигурно било после 1954.године, а вероватно не пре 1957.године.
Суштински треба да напишем ово што знам и да дефинишем шта ме занима-конкретно његов прелазак преко југословенско-италијанске границе након лега је прешао за Америку?

У суштини, да. Напишеш све што знаш. Основно ти је презиме, очево име, име, мессто, година. Мада су прихватани захтеви и са много мање података, на тему "мој деда је имао њиву негде на Косову, нађите ми" (пример није измишљен мада тако звучи). Тако да су шансе да ће ти прихватити зајтев велике. Обично када се прихвати захтев прође око седам до десет дана, истражи се грађа и или добијеш одговор да података нема, или добијеш одговор да је податак пронађен и да ти га могу послати када уплатиш 2000 (пре две године је било толико) на рачун архива.

Што се тиче ових других коментара везаних за неповредивост личности и података, искрено ни мени није најјасније, а ја радим као архивиста. Онолико колико могу себи да разлучим у глави то је да се заштита података и свега односи на оперативну грађу, а не на архивску. Архивска је сва грађа старија од тридесет (у неким случајевима педесет) година, која се сматра битном за чување. Оператвина је сва она грађа коју институције још увек користе у свом раду, и због тога не могу да је предају архиву. У супротном, зар на не би забранили да прегледамо пописне књиге?

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #12 послато: Новембар 21, 2019, 12:10:17 пре подне »
У суштини, да. Напишеш све што знаш. Основно ти је презиме, очево име, име, мессто, година. Мада су прихватани захтеви и са много мање података, на тему "мој деда је имао њиву негде на Косову, нађите ми" (пример није измишљен мада тако звучи). Тако да су шансе да ће ти прихватити зајтев велике. Обично када се прихвати захтев прође око седам до десет дана, истражи се грађа и или добијеш одговор да података нема, или добијеш одговор да је податак пронађен и да ти га могу послати када уплатиш 2000 (пре две године је било толико) на рачун архива.

Што се тиче ових других коментара везаних за неповредивост личности и података, искрено ни мени није најјасније, а ја радим као архивиста. Онолико колико могу себи да разлучим у глави то је да се заштита података и свега односи на оперативну грађу, а не на архивску. Архивска је сва грађа старија од тридесет (у неким случајевима педесет) година, која се сматра битном за чување. Оператвина је сва она грађа коју институције још увек користе у свом раду, и због тога не могу да је предају архиву. У супротном, зар на не би забранили да прегледамо пописне књиге?



Управо сам послао имејл, баш према вашим инструкцијама. Нажалост располажем презименом, именом оца и местом одакле је кренуо-а вероватно и одакле је рођен, уз додуше неколико ствари које би могле помоћи-нор.знам да је рођен пре 1936.године уз још неколико специфичних ствари.

Рецимо, 1954.године је тај мој презимењак са још једним момком из села покушао да илегално пређе границу и код словеначког дела Јесенице је ухваћен а његов друг је погинуо. На крају је мој рођак отишао за Америку , преко италијанске границе тог другог пута. Мислим да би то могло сузити претрагу, а ако не постоји могућност да се оваква врста ствари сазна преко Архива Југославије можда ћу добити неки конкретан предлог где бих-и да ли бих могао да нађем ове информације.

Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #13 послато: Новембар 21, 2019, 12:11:15 пре подне »
Да смо ми у уређеној земљи, као што нисмо... Може код матичара да се добије много, да ишчитају из компјутера. Ако не тражимо неке званичне документе (крштенице итд.) може фино да се сарађује. Да баш не рекламирам општину где сам био у матичарској служби, али добио сам баш пуно. Увек сам тамо отишао потпуно спреман, понекад са породичним стаблом на неколико листова, па сам питао редом...
Ако виде да неко зна шта хоће, тај лакше добије одговор.
Квалитет, односно тачност, података је... Шта да кажем... Нисам бројао колико сам имао питања, можда 100 свеукупно. У том броју питања сам наишао на две очигледне грешке - које је матичарка на лицу места исправила у бази! Један Гаја је био уписан као Гоја (какав год да је рукопис, ниједан Гоја сигурно не постоји на овом говорном подручју), а један Драган је био уписан као... ћерка.

Ако се узме да је 100 година заиста велика и коначна граница, онда не остаје сасвим јасно зашто су неке ствари још увек по општинама када треба да буду по архивима - архиви чувају документа стара 100 и више година, по закону.
Виђао сам и правила са различитим границама: 100 година за рођене, 75 за венчане, 50 за умрле.

Врло сам задовољан да на интернету постоје разни подаци, нпр. те листе путника и слично. Добра је то допуна ако се не зна прецизно.
« Последња измена: Новембар 21, 2019, 12:18:20 пре подне Platin »

Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Листе путника за САД из краљевине Југославије и СФРЈ
« Одговор #14 послато: Новембар 25, 2019, 09:47:49 поподне »
Прадеда је ишао двапут: 1909. и онда се вратио 1912. да се бори у Првом балканском, и касније, disillusioned, 1921. кад је остао слични неки период, можда годину дуже.

За оба уласка су на Ellis Island листама online подаци који се поклапају са њим: година рођења, висина, место у које је ишао, најближи сродник (први пут његова мати, отац му је био умро дететом, зато је и ишао са 17 и по година 1909. -- рођен крајем године, ишао у априлу, тврдио да је напунио 18, то је и тад био неки услов не знам ни ја за шта, мислио сам да је 21 било пунолетство у већини земаља, други пут жена му, прабаба, која је подизала два мала детета сасвим сама -- то је било пре Western Uniona, наравно, донеои би паре кад се врати).

За први улазак, пошто је пловио из Глазгова, има и листа оних који напуштају Британију. За други пут је пловио из Шербура, и такве листе се нису водиле, само збирно -- колико људи се укрцало на који брод или искрцало с њега.

Једино може да се провери да ли је имао проблема с полицијом, у ком случају би име било у архивама. Врло љубазни архивар из великог Архива у Шербуру је то проверио за мене (за џабе, на основу оног што је до сад дигитализовано, а то је преко 60% по њему).

Такође ми је део упутсатво где да проверавам за потпуно другог прадеду који је са сином, деда-стрицем, живео у Паризу 3 године 1930-их, где је деда-стриц и умро, и онда се он вратио (мој деда је био најстарији, 11 година старији од свог најмлађег брата, тако да је он већ тад увелико имао свој живот радећи за Војску Краљевине СХС). То још нисам урадио јер је ова размена била прошле недеље, сад неки дан ћу да се организујем да пишем (овима морам на фанцуском, с Архиваром из Шербура сам на енглеском).