Аутор Тема: Светски ДНК дан 2017  (Прочитано 187513 пута)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #520 послато: Мај 07, 2017, 10:19:21 поподне »
Нови декан Економског факултета (Универзитет Нови Сад) је проф. др Александар Грубор. Вероватно је он од овог рода.
Да ли су Груборовићи са Баније сродни са Груборима?

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #521 послато: Мај 07, 2017, 10:23:43 поподне »
Напокон, R1a офанзива  :)
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #522 послато: Мај 07, 2017, 10:24:59 поподне »
To је мој колега из Руме, радио је кратко у румској Гимназији, па сам га мало упутио на Порекло и ДНК пројекат, јер сам видео да га занима порекло. Знам да познаје доста мушких предака уназад, јер му је прадеда ваљда донедавно био жив. Потичу од неког Вилотија који му је био предак 6-7 колено, ако сам добро упамтио. Могу да га контактирам да се распитам ако зна нешто више.

Ја јуче не оставих податке о Вилотићу, изгледа да сам грешком претраживао документ на латиници, па због тога не пронађох ништа. А Вилотић је оставио ове податке:

"Према причама од деде и прадеде, Вилотићи воде порекло од Вилотија, који је пребегао из Црне Горе највероватније у 19. веку, нако што је имао проблема са Турцима (не знам конкретан разлог). Имао је брата Милована, од којег су Миловановићи. Обе породице и дан данас живе у Шљивови код Крупња. Уназад од мене, Небојше, иде отац Слободан (рођ. 1967.), деда Милисав (рођ. 1948. умро 2016.), прадеда Видоје (рођ. 1928.), чукундеда Вилотије (његов брат Јеремија рођ. 1903. умро 1996.), наврдеда Милисав (погинуо негде у Албанији), курђел Ранко."



nikolic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #523 послато: Мај 07, 2017, 10:27:50 поподне »
Напокон, R1a офанзива  :)

Било је за очекивати. Не заостаје много ни Ј2б.

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #524 послато: Мај 07, 2017, 10:32:01 поподне »
Стевановић, Стевањдан, Виљуша/Чачак/СРБ

Припада хаплогрупи J2b-M205 кричком роду. Има неке карактеристичне вриједности, као што су 391=11, по тој вриједности је близак Павкову, 385аб=15-17 по којима је близак Каралићу, Карајовићу (Новаковић му је већ даљи по маркерима) и 635=22 (Станковић му је далеко по маркерима).

Тестирани је оставио сљедеће податке:

Село Виљуша код Чачка
Село Дубрава (засеок Церова) код Ивањице
Предак Стеван Јевтовић појављује се у попису мислим из 1830-те који сам пронашао негде у књигама о Ивањичком крају. После се нижу Стевановићи (или понегде Стефановићи) Вукић, Обрад (има га у попису из 1863 који прилажем), Љубомир, Радојко,

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #525 послато: Мај 07, 2017, 10:37:03 поподне »
Било је за очекивати. Не заостаје много ни Ј2б.

Боме, и њима свака част.  :)
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #526 послато: Мај 07, 2017, 10:38:30 поподне »
Булатовић, Лучиндан, Требаљево/Колашин/Ровца/ЦГ

Припада хаплогрупи I2-PH908. Упада сасвим у род Никшића. Са овим резултатом прилично се заокружило генетско одређење Никшића.

О Булатовићима, Ровцима и Никшићима смо већ писали.

Ван мреже Eror

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #527 послато: Мај 07, 2017, 10:40:50 поподне »
У Баштри (Босанска Крупа) помињу се неки Борићи са славом Пантелијевдан, досељени из Лике.
Борићи су били јако бројни и у Бабином Потоку код Плитвица, али не знам коју славу славе.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #528 послато: Мај 07, 2017, 10:43:31 поподне »
Булатовић, Лучиндан, Требаљево/Колашин/Ровца/ЦГ

Припада хаплогрупи I2-PH908. Упада сасвим у род Никшића. Са овим резултатом прилично се заокружило генетско одређење Никшића.

О Булатовићима, Ровцима и Никшићима смо већ писали.

Овим је и званично доказано да су Булатовићи спој више родова који су због рођачких веза прихватали заједничко презиме, је ли? Јер је један Булатовић испао Р1а, а овај сад И2а.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #529 послато: Мај 07, 2017, 10:47:47 поподне »
Овим је и званично доказано да су Булатовићи спој више родова који су због рођачких веза прихватали заједничко презиме, је ли? Јер је један Булатовић испао Р1а, а овај сад И2а.

Овај сада тестирани Булатовић је од "правих" Никшића, Гојаковића, док је тај R1a као и још неки потомак прибраћених старинаца из Роваца.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #530 послато: Мај 07, 2017, 10:49:22 поподне »
Мислим да је овим резултатом потврђено да аутентични Булатовићи припадају братству Гојаковића, како и предање каже, а шире - племену Никшића.
Другачији ДНК резултати у истом братству говоре како су се неки мањи родови (стариначки, али и касније досељени) прибраћивали уз ово велико и значајно ровачко братство.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #531 послато: Мај 07, 2017, 10:53:37 поподне »
Булатовић, Лучиндан, Требаљево/Колашин/Ровца/ЦГ

Припада хаплогрупи I2-PH908. Упада сасвим у род Никшића. Са овим резултатом прилично се заокружило генетско одређење Никшића.

О Булатовићима, Ровцима и Никшићима смо већ писали.
Постоји верзија о њиховом пореклу због које ми је овај резултат ипак донекле изненађујућ. Ради се о томе да ово братство које ''по трбушчићу'' зову Милошевићи, по претку Милошу који је према овој верзији доводак кога је мајка довела са собом приликом удаје за једног Булатовића. Име овог Булатовића било је Тодор из села Церовица у Ровцима, и од њега би требало да је огранак Тодоровићи. Тодоров син Радоје одселио је у Дробњак и од њега су Радојевићи у Дробњаку, а Тодор је у то време већ био стар и није желео да се сели. Мајку овог Милоша памте по надимку Шевершула. Долазак Милоша у Церовицу је према овој причи био око 1850. год., а негде око 1880. год. његови синови су се преселили у Ровачко Требаљево. Неки су их задиркивали да су од Мацура, док неки чак помињу да је њихово порекло могуће и Јеврејско и да их паре просто хоће, каже се ''да их бациш из авиона ухватили би се за динар''.
Изгледа да је то можда главни разлог тих прича и сумњивих варијанти о пореклу, а да су они заправо прави Никшићи тј. Булатовићи-Ђурашиновићи-Тодоровићи-Милошевићи.
Ко разумео разумео. :)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #532 послато: Мај 07, 2017, 10:57:45 поподне »
Овим је и званично доказано да су Булатовићи спој више родова који су због рођачких веза прихватали заједничко презиме, је ли? Јер је један Булатовић испао Р1а, а овај сад И2а.
Не један него пет. Има их двојица различитих Р1а, И1-П109, И2-ЦТС10228. Овај је ''прави'' Булатовић, уз наравно Никетића који је од Минића који су велики огранак Булатовића.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #533 послато: Мај 07, 2017, 11:01:42 поподне »
Стевановић, Стевањдан, Виљуша/Чачак/СРБ

Припада хаплогрупи J2b-M205 кричком роду. Има неке карактеристичне вриједности, као што су 391=11, по тој вриједности је близак Павкову, 385аб=15-17 по којима је близак Каралићу, Карајовићу (Новаковић му је већ даљи по маркерима) и 635=22 (Станковић му је далеко по маркерима).

Тестирани је оставио сљедеће податке:

Село Виљуша код Чачка
Село Дубрава (засеок Церова) код Ивањице
Предак Стеван Јевтовић појављује се у попису мислим из 1830-те који сам пронашао негде у књигама о Ивањичком крају. После се нижу Стевановићи (или понегде Стефановићи) Вукић, Обрад (има га у попису из 1863 који прилажем), Љубомир, Радојко,

И онај Белић и Костић су из тих крајева и имају 456=13 као и ја. Може то наравно бити и случајност. Стевановић на маркеру 456 има "стандардних" 14, али због те вредности 17 на 385b прилази Карајовићима/Каралићима и мени. Свакако је њима ближи, ако ништа онда због 458=15.

Иначе се за Карајовиће и Каралиће каже да су досељени из Мораче. Славе Аранђеловдан, а ако се не варам, родовско име је гласило Андрејић.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #534 послато: Мај 07, 2017, 11:04:42 поподне »
Тодоров син Радоје одселио је у Дробњак и од њега су Радојевићи у Дробњаку, а Тодор је у то време већ био стар и није желео да се сели. Мајку овог Милоша памте по надимку Шевершула. Долазак Милоша у Церовицу је према овој причи био око
Је л' Радојевићи из Тимара?
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Eror

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #535 послато: Мај 07, 2017, 11:06:40 поподне »
Сакан, Никољдан, Стројице, Шипово

Припада хаплогрупи N2-P189.2. Има потпуно поклапање на 23 маркера са Шаљићем, Јовановићем, Радовићем и Шкундрићем из општег рода. Није оставио детаљније податке о пореклу, па ако неко има више информација нека напише.

Знам једног Сакана из С. Митровице, пореклом из Лике, ако се добро сећам негде близу Тромеђе са Босном и Далмацијом. Звучи ми да могу бити од Шкундрића, пошто су Шкундрићи доста бројнији, а још и ако се слава поклапа, доста је вероватна та веза.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #536 послато: Мај 07, 2017, 11:06:57 поподне »
Је л' Радојевићи из Тимара?
Ух, не знам ти рећи сад овако напамет у ком месту су. Има по Дробњаку и Радојевића из Јасенове који нису мењали презиме, као и неких Љешњана из Мораче. Проверићу па ти јављам.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #537 послато: Мај 07, 2017, 11:15:04 поподне »
Ух, не знам ти рећи сад овако напамет у ком месту су. Има по Дробњаку и Радојевића из Јасенове који нису мењали презиме, као и неких Љешњана из Мораче. Проверићу па ти јављам.
Једини Радојевићи који имају везе са Булатовићима су тимарски Радојевићи. Нису сви променили презиме. Има их који су остали Булатовић и они су у већини. Један огранка је променио презиме у Никић, а један у Шћепановић.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #538 послато: Мај 07, 2017, 11:17:23 поподне »
Је л' Радојевићи из Тимара?
У селу Градини у Шаранцима и селу Мотички Гај у Дробњацима су Радојевићи Љешњани.
На Барама Сировачким су Радојевићи из Јасенове (славе Срђевдан).
У Тимару су насељени Булатовићи, могуће да њих зову ''на мање'' Радојевићи, мада неке од њих зову и Никићи. Треба још проверити.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #539 послато: Мај 07, 2017, 11:18:31 поподне »
Једини Радојевићи који имају везе са Булатовићима су тимарски Радојевићи. Нису сви променили презиме. Има их који су остали Булатовић и они су у већини. Један огранка је променио презиме у Никић, а један у Шћепановић.
Онда су то ти.