Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154435 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #460 послато: Јануар 09, 2018, 04:21:23 поподне »

Ово већ постаје занимљиво...мислим да би требало још мало порадити на централној фигури, чисто јасноће ради.

Мени се јуче нешто није свиђало ово решење, али што га више гледам, све ми је лепше :)

Млађо, имаш ли неки предлог? Ти увек имаш добру идеју у вези дизајна грба ;)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #461 послато: Јануар 09, 2018, 04:34:06 поподне »
Можда да палице "уђу" на бубањ?

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #462 послато: Јануар 09, 2018, 05:07:59 поподне »
Ово већ постаје занимљиво...мислим да би требало још мало порадити на централној фигури, чисто јасноће ради.

Мхм... овако фимбиране палице су добро легле, сада грб има више смисла. ;)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #463 послато: Јануар 09, 2018, 06:35:29 поподне »
Ево и чисте двобојне, сребрно-црвене варијанте:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #464 послато: Јануар 09, 2018, 07:19:15 поподне »
Ево и чисте двобојне, сребрно-црвене варијанте:


Некако ми је лепши са златним бубњем.
А иначе, одлично је овако с палицама унутар бубња.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #465 послато: Јануар 09, 2018, 08:33:09 поподне »
Некако ми је лепши са златним бубњем.
А иначе, одлично је овако с палицама унутар бубња.

Мени је овај црвено-сребрни хералдички најчистији и најизражајнији.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #466 послато: Јануар 10, 2018, 03:25:00 поподне »
По Ранковим захтевима и саветима из СХД, урађене су још неке мање измене, чиме завршавамо рад на грбу (барем ја  ;D):

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #467 послато: Јануар 10, 2018, 03:33:17 поподне »
По Ранковим захтевима и саветима из СХД, урађене су још неке мање измене, чиме завршавамо рад на грбу (барем ја  ;D):


Хвала Велиборе. Ти си у мојим очима и велики човјек и умјетник. За овај рад си добио само похвале. Мислим да сам и ја завршио рад на овом грбу, који испаде није био ни мало једноставан. 

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #468 послато: Јануар 10, 2018, 03:35:44 поподне »
Хвала Велиборе. Ти си у мојим очима и велики човјек и умјетник. За овај рад си добио само похвале. Мислим да сам и ја завршио рад на овом грбу, који испаде није био ни мало једноставан.

Ранко, претера га у хвали  ;D...
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #469 послато: Јануар 10, 2018, 04:25:45 поподне »
Рекао бих да централна фигура сада већ почиње долазити до изражаја...но да не будем вјечити контраш а и не бих да вам кварим расположење...ипак бих порадио још мало да "детаљисању" бубња јер ми се и даље чини да је "упијен" у крст.
Такође можда би се могла мало увећати и сама шаржа бубња на штиту.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #470 послато: Јануар 10, 2018, 06:47:23 поподне »
Ранко, претера га у хвали  ;D...

Послао сам ово коначно рјешење Небојши Дикићу и ево шта рече: Поштовање, овај дизајн ми се највише допада. Немам замерки.

Дакле, изгледа да ништа нијесам претјерао.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #471 послато: Јануар 10, 2018, 07:39:47 поподне »
Рекао бих да централна фигура сада већ почиње долазити до изражаја...но да не будем вјечити контраш а и не бих да вам кварим расположење...ипак бих порадио још мало да "детаљисању" бубња јер ми се и даље чини да је "упијен" у крст.
Такође можда би се могла мало увећати и сама шаржа бубња на штиту.

Млађо, увек ми је драго да чујем твоје мишљење.

Ствар је у томе што смо кренули од идеје да на штиту буде cross nowy. Централни круг на крсту је само симболички требао да подсећа на кожу бубња. Никада и није било намере да постоји засебна шаржа која ће представљати бубањ. Међутим, мало по мало, стигосмо до овога што имамо. Додај бели круг у средини да буде јасније наглашена асоција на бубањ, па додај копче за затезање коже са стране да се још више бубањ нагласи, онда додај и унутрашњу кружницу да буде као у челенци, и ево нас сад већ код нове шарже где твоја примедба заиста може да стоји. Шарже cross nowy практично више ни нема, већ имамо црвени крст преко свега на коме је друга шаржа, бубањ гледан одозго. А како ће сад ово да се изблазонира, бог свети зна...
« Последња измена: Јануар 10, 2018, 07:42:28 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #472 послато: Јануар 10, 2018, 08:45:58 поподне »
Иако рекох да сам завршио, да видимо како би изгледала и ова измена, у складу са млађиним сугестијама:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #473 послато: Јануар 10, 2018, 08:59:46 поподне »
Нема шта, Велибор сјајно црта, а тренутно решење (пре ових дорада), испало је ретко одлично! ;)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #474 послато: Јануар 10, 2018, 09:05:40 поподне »
Направих пропуст малочас па ми штит побеже преко кациге. Ево исправке, да је Ранко има:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #475 послато: Јануар 10, 2018, 09:14:40 поподне »
Нема шта, Велибор сјајно црта, а тренутно решење (пре ових дорада), испало је ретко одлично! ;)

Слажем се са Амикусом, некако ми је овдје бубањ пренаглашен.

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #476 послато: Јануар 11, 2018, 05:47:46 поподне »
Свиђа ми се како сте осмислили грб. А пре свега штит, јер ми делује енглески. Лепо, одмерено, једноставно и сведено- и по питању садржаја, и по питању тинктура. Увек треба имати на уму да у симболици важи начело- мање је више. Јер што је више симбола у једном склопу, то им се почетна снага умањује. Па се постиже супротно од очекиваног.

Речити грбови су савршено решење за гробоносце који имају неко необично или ретко презиме. Зато људе треба увек охрабрити да размишљају у том правцу.

Ипак, креста већ храмље. Прво, јер елементи нису објашњени. Зашто вук? И чему мач? Допада ми се замисао да је у крести животиња која носи бубањ (који је преузет са штита). Иако се елемент понавља, изгледа ми сасвим како треба. И што се тиче кресте, то је већ довољно. Међутим, која животиња је најприкладнија? Па.. грбоносац треба мало да промисли, и зарони у неке дубље слојеве свог идентитета. Тамо се крију одговори.

И не видим смисао крилатице која је ништа друго до дословно презиме грбоносца. То је немаштовито.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #477 послато: Јануар 11, 2018, 06:50:03 поподне »
Свиђа ми се како сте осмислили грб. А пре свега штит, јер ми делује енглески. Лепо, одмерено, једноставно и сведено- и по питању садржаја, и по питању тинктура. Увек треба имати на уму да у симболици важи начело- мање је више. Јер што је више симбола у једном склопу, то им се почетна снага умањује. Па се постиже супротно од очекиваног.

Речити грбови су савршено решење за гробоносце који имају неко необично или ретко презиме. Зато људе треба увек охрабрити да размишљају у том правцу.

Ипак, креста већ храмље. Прво, јер елементи нису објашњени. Зашто вук? И чему мач? Допада ми се замисао да је у крести животиња која носи бубањ (који је преузет са штита). Иако се елемент понавља, изгледа ми сасвим како треба. И што се тиче кресте, то је већ довољно. Међутим, која животиња је најприкладнија? Па.. грбоносац треба мало да промисли, и зарони у неке дубље слојеве свог идентитета. Тамо се крију одговори.

И не видим смисао крилатице која је ништа друго до дословно презиме грбоносца. То је немаштовито.

Хвала Pauluse, твој суд изузетно ценим. И ја поштујем изнад свега једноставност и сведену симболику у Хералдици.

Не знам јеси ли испратио преписку о овом грбу од почетка. Да укратко поновим, Ранко је хтео да ово буде грб његових Бубања. Иако је јасно да је хералдички неприхватљиво усвајање грба у име целог једног рода, он размишља о оснивању удружења Бубања чији би ово грб био. Заједничка искуства и особине својих Бубањ је хтео да искаже на грбу, што би били прогони и страдања којима су били изложени али и борбени и слободарски дух који су у прошлости искивзали. То је симболички представљено вуком у челенци. Могло је и без мача, са тим се слажем, али је Ранко желео да мач остане. Друга чињеница, да су бројне Бубање биле а и данас јесу свештеници, представљена је крстом на штиту.
Саветовао сам Ранка да не узима за мото своје презиме. Првобитан избор је био "Правда", по узору на мото средњовековних Бубања како каже, што мислим да је требао и задржати.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #478 послато: Јануар 11, 2018, 07:14:58 поподне »
Свиђа ми се како сте осмислили грб. А пре свега штит, јер ми делује енглески. Лепо, одмерено, једноставно и сведено- и по питању садржаја, и по питању тинктура. Увек треба имати на уму да у симболици важи начело- мање је више. Јер што је више симбола у једном склопу, то им се почетна снага умањује. Па се постиже супротно од очекиваног.

Речити грбови су савршено решење за гробоносце који имају неко необично или ретко презиме. Зато људе треба увек охрабрити да размишљају у том правцу.

Ипак, креста већ храмље. Прво, јер елементи нису објашњени. Зашто вук? И чему мач? Допада ми се замисао да је у крести животиња која носи бубањ (који је преузет са штита). Иако се елемент понавља, изгледа ми сасвим како треба. И што се тиче кресте, то је већ довољно. Међутим, која животиња је најприкладнија? Па.. грбоносац треба мало да промисли, и зарони у неке дубље слојеве свог идентитета. Тамо се крију одговори.

И не видим смисао крилатице која је ништа друго до дословно презиме грбоносца. То је немаштовито.

Хвала за лијепе ријечи које превасходно иду на Велиборову адресу. Велибор је укратко објаснио како се развијала сама идеја око настанка грба. Ја ћу само додати што се тиче гесла. Презиме Бубања је јако старо и у Дубровачким архивама се помиње већ крајем 12. и почетком 13. вијека. Бубање у Дубровнику су били грбоносци, чланови Великог и Малог вијећа и углавном судије. У првој замисли сам узео за гесло ПРАВДА (нијесам хтио Јустиција), али сам увидио да то није довољно јасно. Бубања је у средњем вијеку било и властито име, Бубања Петров, Бубања Војихнић и сл. Зато смо се опредијелили да не тражимо неко маштовитије гесло већ да старом ћирилицом напишемо тај први помен имена Бубања а и презимена. Мислим да је само гесло може лако замијенити ако су сви остали елементи грба у складу са хералдичким и естетским захтјевима испуњени.

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #479 послато: Јануар 11, 2018, 07:24:58 поподне »
Хвала Pauluse, твој суд изузетно ценим. И ја поштујем изнад свега једноставност и сведену симболику у Хералдици.

Не знам јеси ли испратио преписку о овом грбу од почетка. Да укратко поновим, Ранко је хтео да ово буде грб његових Бубања. Иако је јасно да је хералдички неприхватљиво усвајање грба у име целог једног рода, он размишља о оснивању удружења Бубања чији би ово грб био. Заједничка искуства и особине својих Бубањ је хтео да искаже на грбу, што би били прогони и страдања којима су били изложени али и борбени и слободарски дух који су у прошлости искивзали. То је симболички представљено вуком у челенци. Могло је и без мача, са тим се слажем, али је Ранко желео да мач остане. Друга чињеница, да су бројне Бубање биле а и данас јесу свештеници, представљена је крстом на штиту.
Саветовао сам Ранка да не узима за мото своје презиме. Првобитан избор је био "Правда", по узору на мото средњовековних Бубања како каже, што мислим да је требао и задржати.

Прочитао сам вашу преписку. И морам признати да ми се твоје прво решење (Argent a cross nowy Gules overall two drumsticks in saltire Or.) највише допада, јер је стилизација изведена до краја. Не смета ми то што се круг бубња стопио са крацима у једну сасвим другачију и ретку фигуру крста; преко кога врло лепо долазе укрштени златни штапови. Мени се то свиђа. Али сасвим је у реду и да се бубањ издвоји и нагласи као посебна фигура.

И даље не разумем чему вук. Рис је много ратоборнија и храбрија животиња од вука. Али Срби прво потрче за вуком, чак и без неког јасног разлога. Допада им се вук, и ето га у сваком другом грбу. Мач је сувишан, кад сам избор звери говори о њеној неустрашивој нарави.

Треба да врати претходну крилатицу. Правда звучи далеко прикладније.