Аутор Тема: Светски ДНК дан 2019  (Прочитано 115911 пута)

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #140 послато: Мај 12, 2019, 11:59:10 поподне »
Лукић, Никољдан, Осечина, E-V13>Z5018>S2979

Најближе поклапање (1/23) има са Јовановићем из Дечана који такође слави Никољдан.
Тестирани је у упитнику навео да су Лукићи према предању досељени "од Дрине".

И 17/17 са Лапчевићем из места Рокци код Александровца.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #141 послато: Мај 13, 2019, 12:04:11 пре подне »
Милосављевић, Ђурђиц, Велика Плана, E-V13>Z5017>CTS6377>PH1173

Припада роду А из табеле Српског ДНК пројекта у оквиру кога има више блиских поклапања, док са Јордановим из села Уланци код Градског у Македонији има потпуно поклапање на 23 маркера. Исту славу у оквиру овог рода славе и двојица тестираних из Мачванског округа чији резултати још увек нису јавни.

Тестирани је у упитнику навео да се његов чукундеда доселио у Велику Плану почетком 19. века.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #142 послато: Мај 13, 2019, 12:35:08 пре подне »
Драговић, Аранђеловдан, Брезовац, Аранђеловац, E-V13>Z5018>S2979>FGC11457

Нема ближих поклапања на пројекту. Од специфичних вредности се издвајају DYS570=17 и DYS438=11.

Боривоје Дробњаковић је у књизи о Јасеници забележио следеће:
Драговићи 8 к. Слава: св. Аранђел. „Дотерао“ их Карађорђе из села Бороштице (Пештер). Још отуда су им кумови Вукадиновићи — Радоњићи у Барама (гружански).

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #143 послато: Мај 13, 2019, 12:51:55 пре подне »
Величковић, Стевањдан, Куманово, E-V13>Z5018>S2979>L241

Нема ближих поклапања на пројекту. Од специфичних вредности се издваја DYS458=17 коју у оквиру ове гране има још само Терзић из Вапе код Сјенице.

Тестирани је навео да према предању потичу из Никшића. Стевањдан су почели да славе 90-их година у Београду, а није му познато да су у прошлости славили неку другу славу.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #144 послато: Мај 13, 2019, 01:05:29 пре подне »
Драговић, Аранђеловдан, Брезовац, Аранђеловац, E-V13>Z5018>S2979>FGC11457

Нема ближих поклапања на пројекту. Од специфичних вредности се издвајају DYS570=17 и DYS438=11.

Боривоје Дробњаковић је у књизи о Јасеници забележио следеће:
Драговићи 8 к. Слава: св. Аранђел. „Дотерао“ их Карађорђе из села Бороштице (Пештер). Још отуда су им кумови Вукадиновићи — Радоњићи у Барама (гружански).

 dys389b? dys439? У Невгену још увијек изађе мој хаплотип под FGC11457 (због једног сличног те гране мада има он битних разлика), а те локације су ми занимљиве.. Мада тај DYS570 је врло нетипичан..

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #145 послато: Мај 13, 2019, 08:30:09 пре подне »
Пре неког времена видех Црнчевиће (БиХ), I1-P109 и на 23andMe. Претпоставили смо и тада су у питању они из Босанске Крајине. Узевши у обзир и резултат Гузијана из Бања Луке (старином из Гламоча), такође с 23andMe, можемо рећи да се концентрација ове подгране I1-M253, у том делу Босанске Крајине, значајно повећала.
Поздрав за учеснике у теми.Ја сам добио сертификат у којем пише "Припадате хаплогрупи I1-M253".Која је веза између  I1-P109 и  I1-M253, нисам у овој тематици (апсолутни почетник аматер).Међутим што се тиче Црнчевића то имам неких и чињеница а и сазнања.Црнчевићи у Босанској крајини су из Рељиног села у Гламочу.Одатле су се расељавали у сусједно село Красинац (апсолутно поуздан податак са временском одредницом и именима), затим у околину Мркоњић града и то као Црнчевићи-још увијек су Црнчевићи и имају предање о доласку из Рељина села , као и о старом презимену Милошевић, и као Гаџићи (надимак Црнчевића из Рељиног села), данас носе презиме Гачић, како је дошло до промјене, немам идеју (можда грешка у аустријском попису или слично, намјеравам посјетити те људе , можда имају неке корисне информације).Иначе и за њих сам случајно сазнао од трећих лица и то у причи која нема везе са мојим поријеклом, причали о сточарству, и човјек ми исприча причу за сточаре у мркоњић граду који су дошли изу Гаџића у Рељином селу , на Тријебово код Мркоњић града, притом немајући појма о мом презимену и мом поријеклу.Што се тиче цитата из књиге Пере Црнчевића (књигу посједујем, са посветом аутора), могу да кажем да је "мало" бајковито и ушминкано написано о поријеклу Црнчевића.Неке ствари не стоје као нпр. село у Далмацији (у вријеме кад су људи из Далмације прелазили у Босну и Крајину , због немаштине и глади-недостатка обрадиве површине и пашњака, немогуће да се пребјези тако добро  "снађу" и размноже и буде цијело село Црнчевића.Мој велики пријатељ и рођо Миленко Црнчевић (Биочић, Дрниш), поуздано зна да је у Биочићу у то вријеме (половина  18 вијека) у Биочићу било више десетина мушких глава , а јучерашњи мој  резултат можете да упоредите са његовим.Волио бих видјети резултате са 23andMe, који се односе на тестиране Црнчевиће , можда знам тестиране.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #146 послато: Мај 13, 2019, 09:02:17 пре подне »
Поздрав за учеснике у теми.Ја сам добио сертификат у којем пише "Припадате хаплогрупи I1-M253".Која је веза између  I1-P109 и  I1-M253, нисам у овој тематици (апсолутни почетник аматер).Међутим што се тиче Црнчевића то имам неких и чињеница а и сазнања.Црнчевићи у Босанској крајини су из Рељиног села у Гламочу.Одатле су се расељавали у сусједно село Красинац (апсолутно поуздан податак са временском одредницом и именима), затим у околину Мркоњић града и то као Црнчевићи-још увијек су Црнчевићи и имају предање о доласку из Рељина села , као и о старом презимену Милошевић, и као Гаџићи (надимак Црнчевића из Рељиног села), данас носе презиме Гачић, како је дошло до промјене, немам идеју (можда грешка у аустријском попису или слично, намјеравам посјетити те људе , можда имају неке корисне информације).Иначе и за њих сам случајно сазнао од трећих лица и то у причи која нема везе са мојим поријеклом, причали о сточарству, и човјек ми исприча причу за сточаре у мркоњић граду који су дошли изу Гаџића у Рељином селу , на Тријебово код Мркоњић града, притом немајући појма о мом презимену и мом поријеклу.Што се тиче цитата из књиге Пере Црнчевића (књигу посједујем, са посветом аутора), могу да кажем да је "мало" бајковито и ушминкано написано о поријеклу Црнчевића.Неке ствари не стоје као нпр. село у Далмацији (у вријеме кад су људи из Далмације прелазили у Босну и Крајину , због немаштине и глади-недостатка обрадиве површине и пашњака, немогуће да се пребјези тако добро  "снађу" и размноже и буде цијело село Црнчевића.Мој велики пријатељ и рођо Миленко Црнчевић (Биочић, Дрниш), поуздано зна да је у Биочићу у то вријеме (половина  18 вијека) у Биочићу било више десетина мушких глава , а јучерашњи мој  резултат можете да упоредите са његовим.Волио бих видјети резултате са 23andMe, који се односе на тестиране Црнчевиће , можда знам тестиране.

Поздрав, Жељко

I1-P109 се налази низводно од I1-M253. Дакле Ви сте свакако I1-M253 и то је као сигурна информација уписано и у сертификат. На основу Y-STR (маркера) постоји велика вероватноћа да припадате подграни P109. Погледајте Yfull стабло: https://www.yfull.com/tree/I-P109/

Иначе је подграна P109 код нас карактеристична за племе Дробњака у Старој Херцеговини. Осим тога, високе проценте бележи у југозападној Србији, на Романији и у Северној Далмацији.

Преко 23andMe је тестиран Ратко Црнчћевић. Тамо дају само СНП, не и маркере, па не можемо упоредити хаплотипове.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #147 послато: Мај 13, 2019, 09:55:24 пре подне »
Мој велики пријатељ и рођо Миленко Црнчевић (Биочић, Дрниш), поуздано зна да је у Биочићу у то вријеме (половина  18 вијека) у Биочићу било више десетина мушких глава , а јучерашњи мој  резултат можете да упоредите са његовим.Волио бих видјети резултате са 23andMe, који се односе на тестиране Црнчевиће , можда знам тестиране.

Ваш пријатељ припада другој хаплогрупи, N2-P189.2, па изгледа да Црнчевићи из северне Далмације и из западне Босне нису једнородни.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Маре

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #148 послато: Мај 13, 2019, 11:15:23 пре подне »
Ковачевић, Јовањдан, Ивањска, Босанска Крупа, J2a-M92>S8230

Значајан резултат за крајишке Богуновиће. Када је објављен списак пријављених, осврнуо сам се на могући резултат ових Ковачевића:

Дакле Ковачевићи су ипак Богуновићи! Иако међу породицама које је Карановић у Крајини уврстио у Богуновиће, има више хаплогрупа, делује да је ипак постојао костур овог рода негде у прошлости. Наиме, имамо сада већ више потврђених крајишких Богуновића J2a-M92, као и њихове огранке (према литератури) попут Цвјетићана и Ковачевића, који припадају истој хаплогрупи.

Ковачевићи су у Ивањску дошли из Великог Радића. Почетком 20. века било их је тамо 6 кућа. У Великом Радићу су били најстарија породица. Досељени су из Дољана, а миграицони пут пре тога, према предању, ишао је: Змијање - Далмација - Поуње.

Више пута смо причали о пореклу крајишких Богуновића, али није лоше споменути још једном. Они су дакле старином негде "с југа", из Рашке, тако је бар запамтило предање. Дакле пре неких 500 година су "пали" на Змијање, а онда се ширили по Крајини. Данас, уз помоћ ДНК резултата, знамо да је њима матица заправо на простору Старе Црне Горе (Катунска нахија).

Генетски Ковачевић одудара од модалног хаплотипа на маркеру 389I/II (14/30), мада се и код неких хаплотипова у матици јавља ова мутација. Интересантно да Ковачевић поседује вредност 12 на маркеру YGATAH4, која се јавља и код Живковића са Баније (слава Јовањдан).

Хвала на информацијама. Да ли сада постоји неки други део форума на којем могу да сазнама више информација о братству Богуновића и о самој хаплогрупи којој припадам, која колико видим није претерано честа на нашим просторима?

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #149 послато: Мај 13, 2019, 11:34:27 пре подне »
Хвала на информацијама. Да ли сада постоји неки други део форума на којем могу да сазнама више информација о братству Богуновића и о самој хаплогрупи којој припадам, која колико видим није претерано честа на нашим просторима?

Нема на чему, Маре

Све те информације имате на овом форуму. Погледајте следеће теме:

https://www.poreklo.rs/2018/10/22/haplogrupa-j2-sa-osvrtom-na-srpske-zemlje/
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1305.0
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1713.msg65457#msg65457
https://www.poreklo.rs/2017/11/19/rodovi-starobalkanskog-porekla-u-crnoj-gori/



Ван мреже Маре

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #150 послато: Мај 13, 2019, 11:47:52 пре подне »
Извињавам се што можда мало смарам, али нов сам у целој овој причи па бих волео боље да се упутим. Дакле, да ли постоји тема на овом форуму или негде другде на нету на којој могу да сазнам како се тумачи овај други део шифре J2a-M92>S8230 и како се сналазити на оним табелама у које људи уносе своје податке?

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #151 послато: Мај 13, 2019, 11:56:58 пре подне »
Ваш пријатељ припада другој хаплогрупи, N2-P189.2, па изгледа да Црнчевићи из северне Далмације и из западне Босне нису једнородни.
Поздрав Вуче,
и сам имам Вука (10година), па си ми одмах при срцу.Ово за Миленка сам и навео да би указао на "благи превид" у цитату из књиге пере Црнчевића , који сматра да смо ми из Брајића (тад Милошевићи- ) населили Далмацију и вратили се назад, као Црнчевићи.Да пластично будем јасан, швабо сад због неког преступа у Њемачкој , бјежи у землје из којих иду економски мигранти и тамо се обогати и размножи , да их има више од старосједилаца.Моја премисао је да смо због неког преступа према отоманском царству( убиство, крађа,и сл) због непримјерене одмазде побјегли у Далмацију и тамо "зиме презимили" код Црнчевића-старосједилаца на петровом пољу (разлог њиховог опсстанка-плодна земља) и послије неког времена се вратили у Рељино село са другим презименом(чест случај сакривања трага од турака), преузетим од Црнчевића из Биочића.У селу постоји још једна кућа Црнчевића али нисмо род( у задњих 300 година не знамо да јесмо) и они имају своје посебно гробље.Од њих би требало неког тестирати, па онда би неке ствари биле јасније.такође има и презимена у гламочу која за себе кажу да су од Црнчевића( нпр Симиџија..).
поздрав
Жељко

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #152 послато: Мај 13, 2019, 12:13:25 поподне »
Извињавам се што можда мало смарам, али нов сам у целој овој причи па бих волео боље да се упутим. Дакле, да ли постоји тема на овом форуму или негде другде на нету на којој могу да сазнам како се тумачи овај други део шифре J2a-M92>S8230 и како се сналазити на оним табелама у које људи уносе своје податке?

S8230 је подграна J2a-M92. Погледајте тренутно стабло на Yfull
https://www.yfull.com/tree/J-S8230/

Као што можете видети, на основу анализе доступних узорака, процењена старост подгране износи 4200 година. Дакле прилично је стара. Од недавно знамо и један СНП низводно од S8230 на који су позитивни наши, а то је SK1357. Има га у понуди Yseq: http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=106378

Ако мислите на табелу с маркерима, ту се на основу разлика/сличности види ко је коме близак и сл.

Ван мреже Маре

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #153 послато: Мај 13, 2019, 12:22:37 поподне »
Хвала, покушаћу да скапирам :)

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #154 послато: Мај 13, 2019, 12:25:38 поподне »
Пошто су пристигли први резултати, почећемо са њиховим објављивањем.

Црнчевић, Јовањдан, Рељино Село, Гламоч

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Нема потпуних поклапања, а најближи би му могао бити Туфегџић из Мркоњић Града који такође слави Јовањдан. Разликују се на 2 од упоредива 23 маркера.

Перо М. Црнчевић за Црнчевиће у Красинцу и Рељином Селу бележи следеће:
Добро јутро Миленко,
Предање о нашем презимену ,  и поријеклу, сам већ трећи пут чуо(прочитао ) из различитих извора, и сви су скоро идентични. Родоначелници су били Милошевићи , који су живјели у данашњим Брајићима-Гламоч, па су због убиства турског великаша напустили станиште (дијелом у Далмацију, дијелом у Рељино село-Подградину).
Што се тиче даљег расељавања из Рељиног села или Далмације, немам неких потврђених предања (пошто нема писаних трагова , све је засновано на предању).
У Мркоњић граду Црнчевићи за себе кажу да су дошли негдје из Гламоча (игром судбине упознао сам монаха Доситеја из манастира Осовица-Србац, који о свом поријеклу испричао ову причу горе, и то прије него сам се нјему представио и потврдио исту, наравно славе Јовањдан), такође Симиџије из Грахова су у разговору са мојим братом , сазнавши његово презиме, тврдили да су они поријеклом Црнчевићи из Гламоча.

Будући да у Рељином селу (гдје сам рођен), на почетку ХХ вијека је била само једна кућа Црнчевића, те у сусједном Красинцу двије (за њих се сигурно зна да су из Рељина села прешли у Красинац), поставља се логично питање : Како је могуће да за неких 150-200 година , Црнчевићи остану на једној кући, док Ајдери који су доселили у Рељино село знатно касније , у истом периоду имају разгранату родбинску везу (Кљајићи, Глишчевићи, Петровићи, Аџићи, Ћипуновићи, Гаврановићи). Недоумица је и у погледу површине земље који је припадао Црнчевићима, јер појединачно много већи земљишни посјед , на почетку ХХ вијека , у односу на било ког Ајдера, опет говори да су "у неко доба" морали бити бројнији од "једне куће", јер бегови нису били склони том да велике земљишне посједе обрађује неко ко нема радну снагу, јер ако се не обради нема ни њему прихода. Следеће је положај куће Црнчевића у дносу на Ајдере, Радичиће, и Вучене. По мом неком истраживању (аматер -лаик-дипл.инг.машинства), у село су први доселили Вучени, како због најбољег положаја за куће, тако и због пашњака и њива које су одмах уз куће, такође и близина извора воде то потврђује. Њихово гробље је садашње гробље села Красинац (нису се "копали " у Рељинском (данашњем) гробљу. Следећи су дошли Радичићи-положај насупрот Вучена, са такође повољним положајем за кућишта, следећи би требали бити наши Црнчевићи, који су доселили у комшилук Вучена. Гробље у Рељином селу су основали Радичићи (централно мјесто у гробљу), па онда Црнчевићи, доласком Ајдера гробље је проширено. Други Црнчевићи у селу су Кебићи, и нису род нама које зову Гаџићи. Једноставно нико од нас нема ни представу , а камоли неку причу о заједничком поријеклу, иако славе Јовањдан, они имају своје гробље које је недалеко од њихових кућа. На старим споменицима из 1886 пише само презиме Кебић, тако да их ни ја не сматрам "рођацима". Следеће је да земљишни посједи мојих Црнчевића готово увијек "међе" са Радичићима-разлог тога је што су они по доласку у Рељино село имали све то за посјед, уступањем или неко врстом продаје, првим досељеницима посли себе Радичићи су за међаше добили нас Црнчевиће. Са Црнчевићима који су Кебићи немамо ни једну заједничку међу, нити њиве или ливаде на сличном предјелу. Е сад случај са Црнчевићима који су отишли у Красинац, они из првобитног мјеста (Рељино село) имају само презиме, никакве земљишне посједе или слично. Могућа је виш варијанти:прва- да нису хтјели "узети" свој дио, или им нису хтјели дати оно који остају у Рељином селу, друга- можда су у Красинац отишли непосредно након доласка у Рељино село, па у том тренутку нису ни имали земљишни посјед или право на посјед. Овдје би било много тога јасније да отац и стриц (Јован и Стојан Црнчевић) од мог дједа Симе, нису погинули у првом свјетском рату, а бака мог дједа кад су јавили и за Стојана да је погинуо, "остала на мјесту мртва". Пошто је остао сам сироче од 4 године (мајка му се преудала након погибије мужа), дједу није имао ко да пренесе шта се дешавало у породици у 19 вијеку.

Нешто ми је пало на памет у вези са вашим тестирањем, односно са топонимом "Брајићи". Брајићи постоје у околини Будве, као и у Гламочу гдје су живјели горе поменути Милошевићи, па сад можда је могућа веза Милошевића са неким од племена из околине ЦГ Брајића?

извињавам се ако сам "претрпао", и ако сам напоран, али некако ми просто драго кад чујем да је неко Црнчевић, јер има баш мало.
срдачан поздрав
Жељко Црнчевић

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #155 послато: Мај 13, 2019, 01:00:33 поподне »
Само да пренесем да су сви до сада објаваљени резултати прослеђени тестиранима.

Amicus



Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #156 послато: Мај 13, 2019, 02:20:15 поподне »
Хвала, покушаћу да скапирам :)

Поздрав Маре,

Ваш/наш филогенетски родослов је:

J2a PF4610>L26>PF5087>PF5116>Z2227>L558>M67>Z500>M92>Z8096(CTS2906)>S8230>Z38463>SK1357

Хаплогрупа J2a-M92 настала је прије 10.800 година, а предак свих данашњих М92 живио је прије 8.000 година. Мјесто настанка хаплогрупе J2a-M92 је сјеверозападна Турска. Грана се на двије велике гране, PF7412 и Z8096(CTS2906). Ми смо потомци од Z8096(CTS2906), те од његовог потомка, човјека који је носилац мутације S8230 итд(S8230>Z38463>SK1357). Сам S8230 формиран је прије 6.100 година, а сви његови данашњи потомци имали су заједничког претка прије 4.200 година. Према јавним базама података J2a-S8230 има своје потомство махом у европи. Даље, Z38463 (ф.4.200г/з. 4.100), грана се на двије гране PH2651 и SK1357. Ми припадамо SK1357.
 
Цивилизације са значајним удјелом Ј2а-М92 биле су: Троја, Кикладска цивилизација, Минојска цивилизација, Хетити, Грци, Ромеји.
 
Што се тиче наших J2a-Z38463>SK1357, пратимо зону грчког утицаја.
« Последња измена: Мај 13, 2019, 02:45:06 поподне НиколаВук »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже ilic.m

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #157 послато: Мај 13, 2019, 02:40:11 поподне »
Илић, Алимпијевдан, Толисавац, Крупањ

Припада хаплогрупи R1b, највероватније рано одвојеној грани PF7562-BY16680, роду А

Илић једини има вредност 16 на дис 385б, а за по неколико маркера се разликује и од осталих у поменутом роду А

Pozdrav svima,
Prvi put sam na forumu i dobio sam rezultate testiranja koji kazu da sam R1b-L51, kao i tumacenje gore navedeno. Guglajuci nisam uspeo bas da stvorim neku sliku, pa bih zamolio da mi neko malo sire pojasni ako je moguce. Unapred hvala svima! Pozdrav

Ван мреже Јованов

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #158 послато: Мај 13, 2019, 03:03:26 поподне »
Јованов, Никољдан, Радојево (Кларија), Нова Црња, Банат

Припада хаплогрупи R1b L51 највероватније грани U106, што би морало бити потврђено СНП тестирањем.

Нема ближих поклапања са до сада тестиранима на српском ДНК пројекту.

Предање рода Јованових, који су најбројнији у старом српском селу Кларији, каже да су досељени из Јармате (са румунске стране границе), као и већина родова у Кларији.

Српско становништво Јармате је по предању потицало од Крушевца, а за Јованове се још помиње да су даљим пореклом из Грчке, те да су дошли с ковчегом злата.

Редак хаплотип оставља отвореним све наведене могућности...а од користи би било урадити дубље СНП тестирање.

Поштовани Лепеничанин,

Хвала Вам на детаљној анализи.
Да ли бисте били љубазни да ме упутите у даље кораке везано за СНП тестирање?

Хвала.

Ван мреже Тодоровић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #159 послато: Мај 13, 2019, 04:41:42 поподне »
Тодоровић, Јовањдан, Друговац, Смедерево

Припада хаплогрупи I1-Z58. Најближи му је Панић из Репе код Подујева који слави Јовањдан, од кога се разликује на једном од 23 упоредива маркера. Такође, блиски су му и тестирани из околине Урошевца који такође слави Јовањдан (3/23) и тестирани из околине Смедеревске Паланке (2/17).

Боривоје М. Дробњаковић је за друговачке Тодоровиће забележио следеће:Имајући у виду поклапања тестираног, може се закључити да Тодоровићи заиста јесу пореклом са Косова.

Сви претходно наведени тестирани би требало да припадају грани Y3560 (https://www.yfull.com/tree/I-Y3560/), а вероватно и грани испод (Y14516). Било би добро када би се тестирани Тодоровић тестирао на ове СНП-ове.

Поздрав свима на форуму.
Хвала вам на овом коментару. Мене такође занима каква је процедура око СНП тестирања, па ако можете нешто о томе.