Аутор Тема: Презиме ДОБРИЋ (Северна Далмација, Буковица)  (Прочитано 619 пута)

Ван мреже PetarD95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Презиме ДОБРИЋ (Северна Далмација, Буковица)
« послато: Јун 30, 2021, 09:07:10 поподне »
Добар дан.

Отварам тему о мојим Добрићима, било нас много по Далмацији, а и шире.
Имам податке о свом пореклу до мог претка Јована који је учествовао у бици код Рибника 1638. године, али поуздано знам порекло до 1750. године.
Славимо крсну славу Ђурђевдан. Корени Добрића у Далмацији су из села Добропољци. Мој се чукундеда из Добропољаца преселио у село Кожловац код Бенковца уочи првог светског рата. Погинуо је 1915 у Италији, а његова жена 1917. тада мојих двоје предодова остају сирочићи, један прадеда гине 1944.
Желео бих сазнати нешто подробније, доћи до било каквих информација. Не могу да довршим стабло, јер не могу мог претка из 1750, да повежем са млетачким пописом из 1709. године у којем постоје три куће Добрића. Нешто сам сазнао о чукундединој погибији, али не могу ништа да пронађем о мојих двојици прадеда и њиховом службовању у војсци (један беше 1914. годиште, а други 1911. годиште). Такође, у архиву у Задру има сигурно судски поступак за убиство моје чунбабе која је убијена 1917. године, то ће остати заувек мистерија за моју породицу... Тако не знам миграције Добрића и одакле ми у Далмацији? Знам да смо за време Кандијског рата из Добропољца отишли за Шибеник, те смо се после рата опет вратили у матично село - Добропољце. Такође ме интересује да ли су Добрићи широм Хрватске, Србије и Црне Горе део истог огранка наше лозе?

Хаплогрупа Добрића: I2А - PH908

Интересује ме ако неко било шта у литератури, пописима, разгледницама, фотографијама наиђе на моје Добриће објави у ову тему. Такође ако неко нешто зна или је прочитао о њима може слободно да подели овде да дискутујемо..