Аутор Тема: Грци  (Прочитано 77474 пута)

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Грци
« Одговор #100 послато: Децембар 04, 2016, 09:18:52 поподне »
Лепо одрађено (графички), само је узорак мали за многе крајеве. Често испод 20.

Колико видим, користили су податке из добро познатих истраживања за Македонију, Крит, Анадолске Грке, а ту су и подаци из студије: "Clinal patterns of human Y chromosomal diversity in continental Italy and Greece are dominated by drift and founder effects"

https://www.familytreedna.com/pdf/italy.pdf

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Грци
« Одговор #101 послато: Децембар 04, 2016, 09:20:01 поподне »
Лепо одрађено (графички), само је узорак мали за многе крајеве. Често испод 20.

Хтедох рећи испод 30.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Грци
« Одговор #102 послато: Фебруар 12, 2017, 03:45:54 поподне »
Јел има тестираних Грка из рејона Chrisso /Fokida/ Delphi?

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Грци
« Одговор #103 послато: Фебруар 12, 2017, 04:04:35 поподне »
Јел има тестираних Грка из рејона Chrisso /Fokida/ Delphi?

На неким истраживањима је обрађена и Централна Грчка. Узорак није велики и хаплотипови нису репрезентативни. Чини се да и ту доминирају све оне хг, које се срећу и у другим крајевима Грчке.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=95.60

Било би занимљиво видети како су Грци генетски изгледали пре уплива словенске генетике. Видимо да данас имају значајан проценат словенске Y-днк. Можда су ови Грци из западне Анадолије добри кандидати, мада и они имају солидан уплив Словена (у генетском смислу).

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Грци
« Одговор #104 послато: Фебруар 12, 2017, 05:51:56 поподне »
Ко зна како су Стари Грци изгледали генетски. Верујем да је морало бити неке Прото-Грчке R1b? Тешко је лоцирати данас те гране код њих. С обзиром на старост и присуство у крајевима који су претрпели грчку колонизацију, E-V13 је могла играти значајну улогу код тих Старих Грка.

Многи E1b, R1b, G2a и J2, су вероватно потомци хеленизованих староседелаца Балкана. Ако још одбијемо ове I2a/R1a (Словени) и R1b BY611 (Авранити?), мало ту простора остаје за Прото-Грке.

На Кипру данас има вероватно мало остатака те микенске "струје". Кипрани генетски више подсећају на Левант  и источну Анадолију, али има нешто мало те R1b која би се можда могла везати за Прото-Грке(?)

Погледати: Y-chromosome phylogeographic analysis of the Greek-Cypriot population reveals elements consistent with Neolithic and Bronze Age settlements

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Грци
« Одговор #105 послато: Фебруар 16, 2017, 11:15:49 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/UYZMrFWnMes" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/UYZMrFWnMes</a>
Tрадиционална музика Крита...Може ли се отворити нова тема везана за традиционалну музику разних народа?

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Грци
« Одговор #106 послато: Фебруар 16, 2017, 11:28:48 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/UYZMrFWnMes" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/UYZMrFWnMes</a>
Tрадиционална музика Крита...Може ли се отворити нова тема везана за традиционалну музику разних народа?

Овде негде се може отворити та тема:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?board=35.0

Не знам да ли има додирних тачака, али одувек су ме грчке игре асоцирале на Црну Гору. Чак и на овом снимку, начин на који овај момак пева, то како су загрљени у колу, па оно поскакивање, лупање ногама, итд.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Грци
« Одговор #107 послато: Фебруар 16, 2017, 11:41:55 поподне »
Кад смо већ код Крићана, треба поменути да код њих постоји значајно присуство хаплогупе J2a, а донкеле и G2a, што их на неки начин "одваја" од остатка Грчке и приближава Анадолији.




На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Грци
« Одговор #108 послато: Фебруар 16, 2017, 11:46:09 поподне »
Кад смо већ код Крићана, треба поменути да код њих постоји значајно присуство хаплогупе J2a, а донкеле и G2a, што их на неки начин "одваја" од остатка Грчке и приближава Анадолији.




Мени ови личе на Ј, а виолиниста брка ми је мало словенски тип :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Грци
« Одговор #109 послато: Фебруар 16, 2017, 11:48:31 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/dw059bmSmXc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/dw059bmSmXc</a>
Овде ми личи симбиоза грчких И2 и Ј (гајдаш и тамбураш :) )

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Грци
« Одговор #110 послато: Фебруар 16, 2017, 11:52:55 поподне »
Овде негде се може отворити та тема:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?board=35.0

Не знам да ли има додирних тачака, али одувек су ме грчке игре асоцирале на Црну Гору. Чак и на овом снимку, начин на који овај момак пева, то како су загрљени у колу, па оно поскакивање, лупање ногама, итд.
Могуће, па и она крајишка мушка кола без музике

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Грци
« Одговор #111 послато: Март 11, 2017, 12:36:11 пре подне »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Грци
« Одговор #112 послато: Март 28, 2017, 09:45:35 поподне »
Прилично мали број узорака за континенталну Грчку, мало за једну релативну велику балканску нацију. Грци са острва су релативно добро обрађени, зачуђује прилично мали број узорака из континенталне Грчке. Међутим, сматрам да је Еупедија заиста у праву, сигурно на острвима доминира Ј2а, на југу се Е, Ј2а и Р1б "боре" за прво мјесто, у централном дијелу доминира Е, док су на сјеверу словенске хаплогрупе уједињене јаче од било које балканске.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Грци
« Одговор #113 послато: Мај 06, 2017, 01:23:54 поподне »
Јуче неко рече са Калање који су испали R1а да је то и очекивао зато зна неке који су плави, што тад ниси интервенисао?
Ово је била полу шала, ја знам једну породицу у којој су сви изразито плави а припадају хаплогрупу Ј2b1.

Има Калања и црних и плавих и смеђих. Не иде то баш тако лако.;)

Плавих Грка има јако малo, а то што има је због словенског уплива.

И ја бих рекао да је блондизам код њих последица словенског уплива. Мада, има оних који верују да то датира још од старих Грка, што је мање вероватно.

Судећи по днк, такав би случај требао бити у Македонији (највише I2a/R1a). Међутим, Кун највише плавих Грка проналази на Криту (Sphakiots). За ову групацију Крићана, коју Кун у једном тренутку пореди са Динарцима у Црној Гори, се веурје да је дошла у инвазији Дорана.

На крају, нешто светлију комплексију код становника тог острва, Кун објашњава управо неком врстом изолације, где је у теорији могуће да одређене наследне особине временом постану доминантне.

Иначе, генетика Крићана је прилично комплексна, имају повешен проценат J2a, али им не мањка ни R1b, тј. R1a (Словени?)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Грци
« Одговор #114 послато: Мај 07, 2017, 11:44:24 пре подне »
Има Калања и црних и плавих и смеђих. Не иде то баш тако лако.;)

И ја бих рекао да је блондизам код њих последица словенског уплива. Мада, има оних који верују да то датира још од старих Грка, што је мање вероватно.

Судећи по днк, такав би случај требао бити у Македонији (највише I2a/R1a). Међутим, Кун највише плавих Грка проналази на Криту (Sphakiots). За ову групацију Крићана, коју Кун у једном тренутку пореди са Динарцима у Црној Гори, се веурје да је дошла у инвазији Дорана.

На крају, нешто светлију комплексију код становника тог острва, Кун објашњава управо неком врстом изолације, где је у теорији могуће да одређене наследне особине временом постану доминантне.

Иначе, генетика Крићана је прилично комплексна, имају повешен проценат J2a, али им не мањка ни R1b, тј. R1a (Словени?)
У северној Грчкој  R1а по неким истраживањима је 18%, а у Егејског Македонији и више.
Много Словена у Егејској Македонији је асимилирано од стране Грка, тај процес је почео 1912 кад је та област припала Грчкој, а нарочито је узело маха после Другог светског рата.
У Егејској Македонији уопште нема утохтоних Грка.   Грци из те области су мешавина анадолских Грка који су се ту населили  у размени становништва између Турске и Грчке 1924 године, асимилираних Словена у задњих 100 година и нешто Влаха (Влаха више има у северозападној Грчкој).

На овој карти је означена појачана концентрација R1а у Егејској Македонији

« Последња измена: Мај 07, 2017, 11:51:43 пре подне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Грци
« Одговор #115 послато: Мај 07, 2017, 11:52:08 пре подне »
У северној Грчкој  R1а је по неким истраживањима 18%, а у Егејског Македонији и више.
Много Словена у Егејској Македонији је асимилирано од стране Грка, тај процес је почео 1912 кад је та област припала Грчкој, а нарочито је узело маха после Другог светског рата.
У Егејској Македонији уопште нема утохтоних Грка.   Грци из те области су мешавина анадолских Грка који су се ту населили  у размени становништва између Турске и Грчке 1924 године, асимилираних Словена у задњих 100 година и нешто Влаха (Влаха више има у северозападној Грчкој).

На овој карти је означена појачана концентрација R1а у Егејској Македонији

Нашао сам податак (не могу сад да нађем извор) да је R1а у Егејској Македонији око 30%.
« Последња измена: Мај 07, 2017, 11:55:26 пре подне Свевлад »

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Грци
« Одговор #116 послато: Мај 07, 2017, 02:01:17 поподне »
Нашао сам податак (не могу сад да нађем извор) да је R1а у Егејској Македонији око 30%.

Ма откуд толико. Стицајем околности доста сам чешљао студије за Грчку (тражећи J2b1 тамо). Чак и на релативно малом узорку, иде "плафон" до 20-ак%.

Проценат R1a у појединим грчким областима:

Грчка Македонија (57) - 21.1%
Грчка Македонија (57) - 10.5%
Грчка (92) - 16.3%
Тесалија, Сескло (57) - 10.5%
Пелопонез, Агролис (57) - 1.8%
Крит (193) - 8.8%
Фокеја, зап. Анадолија (31) - 5.4%
Смирна, зап. Анадолија (58) - 5.2%

Извор:

- Y-chromosomal evidence of the cultural diffusion of agriculture in southeast Europe
- Differential Y-chromosome Anatolian Influences on the Greek and Cretan Neolithic
- The coming of the Greeks to Provence and Corsica: Y-chromosome models of archaic Greek colonization of the western Mediterranean

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Грци
« Одговор #117 послато: Мај 07, 2017, 02:09:53 поподне »
Ма откуд толико. Стицајем околности доста сам чешљао студије за Грчку (тражећи J2b1 тамо). Чак и на релативно малом узорку, иде "плафон" до 20-ак%.

Проценат R1a у појединим грчким областима:

Грчка Македонија (57) - 21.1%
Грчка Македонија (57) - 10.5%
Грчка (92) - 16.3%
Тесалија, Сескло (57) - 10.5%
Пелопонез, Агролис (57) - 1.8%
Крит (193) - 8.8%
Фокеја, зап. Анадолија (31) - 5.4%
Смирна, зап. Анадолија (58) - 5.2%

Извор:

- Y-chromosomal evidence of the cultural diffusion of agriculture in southeast Europe
- Differential Y-chromosome Anatolian Influences on the Greek and Cretan Neolithic
- The coming of the Greeks to Provence and Corsica: Y-chromosome models of archaic Greek colonization of the western Mediterranean
Око 20% R1а у Грчкој Македонији је прилично висок проценат за Балкан, мало која област на Балкану има више R1а.

Што се тиче ових 30%, мислим да се ради о Македонцима (словофоним) који су пореклом из Егејске Македоније, а који живе или у Македонији или расути по свету, као што наши Крајишници који се тестирају не живе нажалост у Крајини него у Србији, а прави се статистика за Крајину.
Ако пронађем ту статистику поставићу линк.
« Последња измена: Мај 07, 2017, 02:11:30 поподне Свевлад »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Грци
« Одговор #118 послато: Мај 07, 2017, 02:21:41 поподне »
Ја не знам колики би проценат словенског живља могао бити данас заступљен у Грчкој јер се тиме нисам бавио, али знам из прича неких људи да је над тим живљем извршен невиђен притисак и могу чак рећи геноцид од стране Грчке државе да би се тај живаљ ''погрчио''. Писао сам већ о томе на некој теми, том народу је забрањивано да јавно користе свој материњи језик који су углавном користили у кући, свештеници који су имали свест о припадности словенском ентитету и представљали велику сметњу спровођењу тог плана убијани су на веома свиреп начин, постоје чак и неке фотографије на којима се виде гомиле одсечених глава тих свештеника. Сви виђенији људи који су представљали опасност по спровођење идеје хеленизације углавном су или ликвидирани или слати на дугогодишњу робију. Протерани Грци из Мале Азије плански су насељавани управо у тој области са намером да и на тај начин изврше додатни вид хеленизације Словена. Међутим, и поред тога и данас се у неким кућама може чути понегде словенски језик. Помињао сам већ да један мој колега има родбину у околини Касторије и да кад тамо оде са родбином се споразумева на српском језику јер их готово све разуме. Али нажалост то сигурно неће још много моћи да потраје, наредне генерације које буду дошле сигурно неће знати ни речи свог изворног материњег језика.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Грци
« Одговор #119 послато: Мај 07, 2017, 02:34:28 поподне »
Око 20% R1а у Грчкој Македонији је прилично висок проценат за Балкан, мало која област на Балкану има више R1а.

Што се тиче ових 30%, мислим да се ради о Македонцима (словофоним) који су пореклом из Егејске Македоније, а који живе или у Македонији или расути по свету, као што наши Крајишници који се тестирају не живе нажалост у Крајини него у Србији, а прави се статистика за Крајину.
Ако пронађем ту статистику поставићу линк.

Важи. Само да буде неко истраживање у питању, не форум. У сваком случају, на основу ових података (а има их још), тешко да неки крај у Грчкој може имати око 30% R1a. Једино ако су радили неку збирну статистику, нешто клепали и сл.