Аутор Тема: Цар Јован Ненад и његово порекло?  (Прочитано 16326 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Цар Јован Ненад и његово порекло?
« Одговор #40 послато: Април 30, 2018, 08:19:13 поподне »
http://www.gradsubotica.co.rs/car-simbol-ili-umetnicko-delo/



Најупечатљивија фотографија.

Субота Врлић и цар Јован Ненад, леже обезглављени у запуштеном дворишту, иза Рајхлове палате.



Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Цар Јован Ненад и његово порекло?
« Одговор #41 послато: Март 08, 2019, 08:51:37 поподне »
Јована Ненада је и мени фасцинантна личност.  Ја сам тек недавно откријо овај форум. Његова Autosomal DNA и Y-DNA би биле благо да се зна. Ненад презиме се највише појављује у Украјини.  Баш би било интересантно ако би их нашли у долини реке Дњепар где још увек има Српских села села са углавном Бачким и Бантским сеским именима.

Ја сам по концентрацији презимена видо и Ненад презиме у Црној Гори.  Значи коментари овде раније за Црну Гору су на свом добром месту.

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Цар Јован Ненад и његово порекло?
« Одговор #42 послато: Март 08, 2019, 08:54:07 поподне »
Nenad kao prezime postoji u Ohrahovljanima nedaleko od Gornji Graca i Mrkonjić Grada u Republici Srpskoj.

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Цар Јован Ненад и његово порекло?
« Одговор #43 послато: Март 08, 2019, 09:11:31 поподне »
Интересантно, па Мркоњић Град можда пасује у неке од ранијих миграција.

По свему сто сам прочитао, а то је углавном већ ту, мени је највише логично да је конотација-надимак Црни под утицајем његовог кожног обележја. То је мени и логично како већина људи површно гледају ако немају директан контак или је завист у питању. Ако те неко врло успешно удара топузом по глави ти ћеш га описати као Мађари својим језиком Јована Ненада на Википедиа.

Сад ћу ја мало да идем на тангенту. Тамна кожна обележја су више присутна код азиске генетике, нарочито Монгола и северо-источних Кинеза који су и крупнији грађом. Азијска ДНК уопште и има више промена са хајпер концетрацијама меланом пигмента, које некад довод до тамнијих области коже. Када дете има области затамњење коже, често око гузе и леђа, то се у Енглеском језику зове Могол Спотс. Ја не тврдим велику стручност на ову тему али то и није нека велика наука.  Ако за моменат узмемо то као могућу чињеницу, онда је неко у Јовановом скоријем Аутосомал ДНА био оригинални Азијат ... можда Hun или Монгол по ДНК пореклу.

Gingis Khan, вођа Монгола је био у тој истој области око 1270 године. Неких 200 година пре Јована Ненада. Џингис Кхан се свуда води као необично интелегентан и невероватно окрутан вођа. Врло успешан војсковођа чак и по стандардима Александра Валикога.  Оцењује се да је смањио популацију земаљске кугле за 11% у време своје владавине. Како се утврђује успешан војсковођа, брзо постане јасно. Џингис Кан је волео да даје свим младим девојкама Еуро-Азије своје семе, а он је био тамне пути. Гентичари су израчунали да је могуће да данс чак 16 милиона људи има његове гене. Можда и ви чак и ако сте данас светле коже. О томе другом приликом. Било је неколико генеолошких чланака како изузетно велики број људи има исте мутације, специфичне њему.

Доста раније Атила Бич Божији је у Панонији растеривао Римљане и узео 442 године, сада наш град који је дао рекордних 10 Римских императора. Нико није распростирао ДНК толико пуно као освајачи, мада је врло мало Хуна у Хунгарима остало.  Било је много више у Ненадово време. Па ако би испало тако некако, то би и објаснило срамежљивост Јована Ненада. Прича о божијем обележавању цара много привлачније звучи када ти се грло осуши, срце лупа из грудију и ти у бој против потомака Хуна крећеш иза неког тамнопутог врага. 

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Цар Јован Ненад и његово порекло?
« Одговор #44 послато: Март 08, 2019, 09:12:49 поподне »
Ја разумем да је ова моја Јован Ненад Лађар (Ђорђе Балашевић) ето, само нека спекулација.  Али у животу тако некако често испадне. Баш смо скоро причали у мајци Војислави познатог Албанског јунака Скендербега.  Било би баш слатко да је оваква нека истина испадне и о последњем Српском цару и борби пртоив тадашњих Угара-потомака Хуна.  Живот је пун сатире.

Јован Ненад је свакао био изузетно утицајна личност.  Пуно је он људи окренуо ка себи. Не сме се то подценити некаквим причама сељацима и необразованим масама. То је успео без да их манипулише некаквим племством и другим средњовековним триковима. То се само могло постићи ако је он успео да се повеже са народом на духовном, тј. емотивно-ќултурном нивоу.  Срби и Словени уопште су одувек били мачке у џаку. Ујединити толики тврдоглав народ да прати Јована Ненада и гине у бици, захтевало је да народ пуно себе види у њему.
« Последња измена: Март 08, 2019, 09:15:20 поподне dejan9 »

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Цар Јован Ненад и његово порекло?
« Одговор #45 послато: Март 09, 2019, 04:38:17 поподне »
Ја још мало истржујем о Јовану Ненаду -Црнојевићу.  Покушавам да оживим ову стару дискусију ако има заинтересованих Војвођана или ко год други жели.  Ако не, ја ћу наставити да брбљам маштовите спекулације  ::)

Amicus нам је дао неколико одличних референца и ја сам тек сада мало боље прочитао једно од њих.  Нашао сам и Академски рад из 2013 са конференције у Скопљу о Јовану Ненаду. Можете и ви то скинути али нажалост само на Енглеском језику (Ацадемиа.еду).  Обухвата пуно рефернце матријала чак и неке Турске записе из тог времена, које потврђују померње остатка војске и Радослава Челника (ака. Рајко Војвода) после Јованове смрти.

Опште веровање је да Јован Ненад није успео да докаже племићко порекло које је тврдио. Међутим, сви смо ми неки племићи ако само мало дубље погледамо. Има нека сјајн јабука на свком од наших дрвета само код неких треба пуно да се тражи.  Ево, моји далеки рођаци су Адам и Ева. Тако мене мало копа та информација коју је Amicus нашао о Грча Ненадин фамилији у 1416 Кучама.
 
По предању, родоначелник Куча био је Грча Ненадин, од чијих пет синова, Петра, Ђурђа, Тиха, Леша и Мара потичу њихова братства. Праотац Кастрата је Крсто, а Шаљана Шако; обојица, су, тобоже, били браћа Грчина, док би Берише били потомци баш самога Грче. Данашња северно-арбанска планинска племена Ш к и р е л и (сада Шкрели, данас на броју 600 породица), К а с т р а т и, П р е к а ли у три села итд. јављају се, у скадарском катастру 1416, као сеоске општине.

Ако је он од Куча, ондаје био повезан са Крсто (Ненадин) тј Кастрато фамилијом из које је Скендербег. А то би га баш повезало са племством које је Јован Ненад и тврдио.  И тако смо ми назад код Бранковића ... запршка у сваком паприкашу па чак и овом љутом Банатском.  :o Ко још није био повезан са Бранковићима? Они достиж ранк Адама и Еве.  ::) Направити једно детаљно стабло Бранковића би заиста било од велике маркетинг и популаризације Порекло.рс сајте вредности.   

Каква су мишљења?

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Цар Јован Ненад и његово порекло?
« Одговор #46 послато: Март 09, 2019, 05:50:39 поподне »
Ако је Јован Ненад био род Грча Ненадин, од Куча, логично је да би му се презиме полако мењало у Банату. Има и пуно евиденције по записима из црквеним књигама о Мађаризације под притиском Угарске.  Моје презиме је прошло кроз такве промене у Банату 1800 година. Са друге стране, логично је и да би рођаци Јована Ненада и њихово потомство из поноса задржало презиме као и њихово презиме, али га мало по-Банатили како би их Угари оставили на миру. 

Данашња верзија таквог презимена у Банату је Ненадов. Светски гледано, то презиме је најбројније овим редоследом: убедљиво највише у Србији (претпостављам Војводина), Америка је друга али далеко мање, онда Румунија, па Канада.  Мађарска има врло мало а Бугарска није ни на листи.

Кад се погледа телефонски именик Темишвара и Арада, недалеко од Јовановог родног Липовара, нађу се углавном само оваква имена мушкараца:
 
Dobromir Nenadov
Dragoslav Nenadov
Jivco Nenadov   (Живко)
Miroslav Nenadov
Slavoliub Nenadov
Slobodan Nenadov
Stefan Nenadov
Uros Nenadov

Треба нам још само Вук, Лазар и Душан. Надам се да ће један од тестираних из Румунског Баната бити један од ових "Влаха"  :D  Ако се покаж хапло група Куча, то ће бити врpppло занимљиво. 

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Цар Јован Ненад и његово порекло?
« Одговор #47 послато: Март 09, 2019, 08:57:42 поподне »
Не стигох раније да се огласим, али треба имати на уму да презиме Ненад није нарочито необично, поготово не за време у коме је живео Јован Ненад. Имајући на уму турску праксу из пописа, можемо претпоставити да је и у овом случају Ненад, највероватније име Јовановог оца.

О њему нема много сачуваних података, али вредело би доћи до извора, у којима се он позива на порекло од српских и византијских царева. Мада је то све већ више пута истраживано, мислим да је за сваког истраживача добро да се и сам суочи са извором, и да непоредно прође кроз текст.

На крају крајева, можда најближе податке о пореклу Јована Ненада крију турски извори, пошто је Јован Ненад као и Константин Михаиловић, био пребег из турских јаничара.



Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Цар Јован Ненад и његово порекло?
« Одговор #48 послато: Март 09, 2019, 09:42:42 поподне »
Јован Ненад Црни биаше присталица Фердинанда I., а његов син и наследник Фердинанд II. наређује 1635. доживотно исплату из државне благајне мистериозном - Stephano Chernoytt -у. (по Алекси Ивећу). Места за спекулацију има.

https://sr.wikisource.org/sr-el/Родословне_таблице_(А._Ивић)
« Последња измена: Март 09, 2019, 09:44:51 поподне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Цар Јован Ненад и његово порекло?
« Одговор #49 послато: Март 09, 2019, 11:01:16 поподне »
Јован Ненад Црни биаше присталица Фердинанда I., а његов син и наследник Фердинанд II. наређује 1635. доживотно исплату из државне благајне мистериозном - Stephano Chernoytt -у. (по Алекси Ивећу). Места за спекулацију има.

https://sr.wikisource.org/sr-el/Родословне_таблице_(А._Ивић)

Имају два Фердинанда II, један је син Фердинанда I, и он је био надвојвода аустријски, а овај други Фердинанд II је био цар, и живео је век касније. Овом Черноићу помогао је овај други. А као што се може видети и код Ивића, тих чија су презимена вукла на Црнојевиће, било је у немалом броју и сигурно нису сви имали везе са чувеним Црнојевићима.



Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Цар Јован Ненад и његово порекло?
« Одговор #50 послато: Март 10, 2019, 02:03:03 пре подне »
Изгледа да су се Турци пуно замерили Јовану Ненаду. Ако је био одојен од Црнојвића или Куча слушајући и гледајући страхоте, онда и отуд сва та ватра у њему која га терала у битку.  Он је до краја тврдио да је био у борби са Турцима иако је разбијао више Угаре, и погинуо пре него што је стигао до кључне битке са Турцима у Сремској Митровици. 

У прилогу је прва страна 2013 студије Бориса Стојковског, коју сам помеуо раније. То представљ рапорт академског истрживања више материјала. то је било финацирано од стране Министарства за Образовање и Науку Републике Србије.  У његовом истрживању Борис не помиње Кошице, бар колико то ја разумем. Аутор и наводи општи недостатак информација да се изведу јасни закључци.
 
Питања и коментари:
1. Да ли ми нешто знамо о ДНК средњовековне српске фамилије Црнојевића кои су пореклом из Зете?
2. Стручан рад Гаврила Витковића из 19ог века треба видети.  Пошто је био рођен 1492, Јован је могао да буде некакав потомак Црнојевића. Међутим Стефан и Ђорђе Црнојевић су били у Зети (Црној Гори) и онда Хилендару до 1505. Онда и ово у конфликту са Јовановим потенционалним рођаком:
СТАНКО ЦРНОЈЕВИЋ (1457-1530) је био трећи син Ивана Црнојевића, владара Црне Горе. У младости је као талац послат у Цариград, где је примио ислам и добио име Скендер. Био је први и једини управитељ (санџак-бег) Црногорског санџака, од 1513. до 1530. године, са седиштем у Жабљаку Црнојевића. Као турски управитељ, Скендер-бег Црнојевић је користио печат Црнојевића, са двоглавим орлом. Потписивао се као: "санџак црногорски и всој диоклитијанској земљи господин". Скендербег Црнојевић је за време своје власти у Црној Гори био омражен међу домаћим становништвом, због наметања високих пореза Хришћанима и чинећи многе злоупотребе своје власти
3. Да ли су Црнојевићи имали неку породичну везу са Бранковићима? То би потврдило Јованову тврдњу. Ја нисам нашао то.
4. Ако су ти Црнојевићи имали Монголиан Спотс, хајперпигментацију (тамне флеке) коже или тако нешто као Јован, онда ето нама Аутосомал ДНК генетског доказа.  Зашто су их звали Црнојевићи?
« Последња измена: Март 10, 2019, 02:07:48 пре подне dejan9 »