Аутор Тема: Богуновићи J2a-M92>Z8096>S8230  (Прочитано 9258 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Богуновићи J2a M67>M92>CTS2906>S8230
« Одговор #20 послато: Април 16, 2019, 10:55:36 поподне »
Кад је већ реч о грбовима Богуновића, постоје неки далматински Богуновићи за које не знам имају ли везе са овима о којима је овде реч, а један њихов огранак, Мркушићи, има свој грб.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Богуновићи J2a M67>M92>CTS2906>S8230
« Одговор #21 послато: Април 16, 2019, 11:12:26 поподне »
Да употпунимо тему:

Цвјетићанин, Јовањдан, Лика, J2a-M92
Слуњ
Још пар резултата у полувремену :)
Богуновић, Србија, J2a-M92

Од локација ту су још Аустралија и Југославија. Вероватно је реч о исељеним Богуновићима из Крајине и својеврсној потврди да су већином J2a-M92. Имамо већ двојицу Богуновића J2a-M92.
Богоновић, Доњи Лапац/Личко-сењска жупанија/Хрватска, J2a-M92
Ово је Богуновић (Јовањдан) из Лике, објавих га пре неки дан овде.


Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Богуновићи J2a M67>M92>CTS2906>S8230
« Одговор #22 послато: Април 16, 2019, 11:18:37 поподне »
То је грб Влатковића, који је радио Палавестра према сфрагистичким изворима, а боје мислим да су узете произвољно.

Иако је ова слика нешто мењана, у суштини је истоветна оригиналној реконструкцији, која је објављена у Родословним таблицама (1987).
Хвала Амикусе ;) :)

Кад је већ реч о грбовима Богуновића, постоје неки далматински Богуновићи за које не знам имају ли везе са овима о којима је овде реч, а један њихов огранак, Мркушићи, има свој грб.
Наводно су и они од Лаврентија Богуновића ;)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Богуновићи J2a M67>M92>CTS2906>S8230
« Одговор #23 послато: Мај 06, 2019, 11:09:09 пре подне »
"У трећој су личкој групи Миљуши - Обрадовићи и Крајиновићи. Има их у овој области: Миљуша 26 к. у 13 насеља; Обрадовића 18 к. у 7 н.; Цвјетичани 27 к. у 11 н.; Познана 7 к. у 4 н.; Борића 6 к. у 3 н.; Крајиновића 10 к. у 6 н.; Шкундрића 6 к. у 4 н.; Врањеша 5 к. у 2 н. и Ракића 1 к."

Ја сам нови на форуму и овај Вас пут све поздрављам. Мене интересује како тумачите Карановићеву везу између Богуновића и Обрадовића из Лике. Хапло групе се свакако не поклапају. Велики поздрав

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Богуновићи J2a M67>M92>CTS2906>S8230
« Одговор #24 послато: Мај 06, 2019, 11:15:48 пре подне »
"У трећој су личкој групи Миљуши - Обрадовићи и Крајиновићи. Има их у овој области: Миљуша 26 к. у 13 насеља; Обрадовића 18 к. у 7 н.; Цвјетичани 27 к. у 11 н.; Познана 7 к. у 4 н.; Борића 6 к. у 3 н.; Крајиновића 10 к. у 6 н.; Шкундрића 6 к. у 4 н.; Врањеша 5 к. у 2 н. и Ракића 1 к."

Ја сам нови на форуму и овај Вас пут све поздрављам. Мене интересује како тумачите Карановићеву везу између Богуновића и Обрадовића из Лике. Хапло групе се свакако не поклапају. Велики поздрав

У овом случају има доста промашаја, вероватно је неко лоше преносио предања, или су једноставно генерализовали, па целу ту групу која слави Јовањдан и има сличан миграицони пут у Крајини, сврстали у Богуновиће. Само на овом списку имамо 4, или 5 различитих хаплогрупа.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Богуновићи J2a M67>M92>CTS2906>S8230
« Одговор #25 послато: Мај 25, 2019, 12:29:13 поподне »
Нови тестирани 8):

Ковачевић, Јовањдан, Ивањска, Босанска Крупа, J2a-M92>S8230

Значајан резултат за крајишке Богуновиће. Када је објављен списак пријављених, осврнуо сам се на могући резултат ових Ковачевића:
Таман да видимо да ли су ово Ковачевићи-Богуновићи Ј2а-М92, или неки други. Ови Ковачевићи су, према Карановићевој подели, најбројнији огранак "Богуновића" у Поуњу.

"У првој су групи Богуновићи 21 к. у десет насеља; Ковачевићи 97 к. у 21 н.; Пашићи 31 к. у 6 н.; Пјанићи 3 к.; Анушићи 10 к. у 4 н.; Мазалице 12 к. у 6 н.; Бундале 4 к. у 2 н. и Ђурашиновићи 5 к. свега је од ове гране 183 куће.
У другој су у Далмацији разрођеној групи најјачи Адамовићи. Из Далмације су пали пре 200. у Смољану више Босанског Петровца. Ту побију Турке, јер су им хтели да проведу силу на слави, па побегну преко планине у ову област, а једни у Прекосање."

Реално је да нису сви генетски повезани, с обзиром да је у питању често презиме и честа слава, а упитна је и веза са Богуновићима, зато што смо већ имали доста промашаја на ту тему.

Од Ковачевића из Поуња (Јовањдан) је и Василије Вајан Ковачевић, српски вођа у "Босанско-херцеговачком устанку" (1875-1878)


Дакле Ковачевићи су ипак Богуновићи! Иако међу породицама које је Карановић у Крајини уврстио у Богуновиће, има више хаплогрупа, делује да је ипак постојао костур овог рода негде у прошлости. Наиме, имамо сада већ више потврђених крајишких Богуновића J2a-M92, као и њихове огранке (према литератури) попут Цвјетићана и Ковачевића, који припадају истој хаплогрупи.

Ковачевићи су у Ивањску дошли из Великог Радића. Почетком 20. века било их је тамо 6 кућа. У Великом Радићу су били најстарија породица. Досељени су из Дољана, а миграицони пут пре тога, према предању, ишао је: Змијање - Далмација - Поуње.

Више пута смо причали о пореклу крајишких Богуновића, али није лоше споменути још једном. Они су дакле старином негде "с југа", из Рашке, тако је бар запамтило предање. Дакле пре неких 500 година су "пали" на Змијање, а онда се ширили по Крајини. Данас, уз помоћ ДНК резултата, знамо да је њима матица заправо на простору Старе Црне Горе (Катунска нахија).

Генетски Ковачевић одудара од модалног хаплотипа на маркеру 389I/II (14/30), мада се и код неких хаплотипова у матици јавља ова мутација. Интересантно да Ковачевић поседује вредност 12 на маркеру YGATAH4, која се јавља и код Живковића са Баније (слава Јовањдан).
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин