Аутор Тема: Марићи и Максимовићи  (Прочитано 2194 пута)

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Марићи и Максимовићи
« послато: Март 20, 2018, 01:47:14 пре подне »
Да ли неко зна нешто о пореклу и живим потмцима породица Марић и Максимовић, за које њихови потомци знају следеће податке:
1) Максимовићи - Тодор Максимовић и жена му Митра живели су у Сребеници, њихова ћерка Драгиња (рођена 1919) била је удата за Млађена Лукића (претпоставља се такође из Сребренице) и са њим имала једну ћерку Виду Лукић (умрла као дете). Не зна се коју славу славе нити да ли данас има живих потомака.
2) Марићи - славе Св. Николу. Данас живе у Београду, одакле су се преселили из Зенице. Раније живели у Браници, код Обудовца. Прича коју су сачували у предању јесте да је неки њихов предак протеран од стране неког бега и да се са својом четворицом синова преселио у Браницу. Иста прича говори и да су били прва породица у поменутом селу, тј. да су њих петорица Марића основали Браницу. Нису упамтили имена ове петорице Марића. Пре Обудовца живели су негде на Озрену. Презивали су се и Ивановић-Марићи, и Терзић-Ивановић-Марићи. Најстарији предак кога знају звао се Иван, четврто колено уназад од генерације Марића која се преселила у Београд деведесетих година 20. века.

Унапред хвала на било каквој информацији.

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Марићи и Максимовићи
« Одговор #1 послато: Март 24, 2018, 11:44:54 поподне »
С обзиром да постоји предање за Мариће да су дошли са Озрена у Обудовац, најбоље да се обратиш на теми гдје су Озренци, тј. https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2584.0

Марића има пуно у Херцеговини на више мјеста, не знам да ли ти твоји имају икакво предање о херцеговачком поријеклу. Мада је то често презиме настало од женског имена Мара, тако да га може бити свугдје. Поготово што је и слава најчешћа код Срба. За ријетке славе се може доводити нека изгледна веза, али у овом случају само на основу тога не.

Ван мреже Максимовић Владо

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • Ко не зна одакле долази, не зна ни где иде
Одг: Марићи и Максимовићи
« Одговор #2 послато: Април 01, 2018, 03:02:09 поподне »
У књизи Ђорђа Беатовића-Братунац и околина у мојим сећањима на страни 57-58 наведена су имена добровољаца из среза сребреничког који су учествовали у ослободилачким ратовима од Српско-Турског рата 1876/8. до завршетка првог светвранешевићиског рата 1914-1918.
 Максимовић Видоје - Вранешевићи
 Максимовић Урош   - Вранешевићи
Надам се да ти ова имена нешто значе.
Ја такође трагам за мојим Максимовићима па скупљам све информације са обе стране Дрине јер ми је отац рођен у селу Републици Српској, конкретно Батар-Јоховац а ја у Србији код Лознице. Ко зна можда смо преко неког прадеде сви Максимовићи из околине некако повезани. У принципу сам такође захвалан на свакој информацији па ако знаш неког ко се бавио пореклом Максимовића јави ми или омогући контакт.
Поздрав из Германије

Ван мреже Мрким

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Марићи и Максимовићи
« Одговор #3 послато: Април 01, 2018, 10:12:30 поподне »
Максимовића има и на Мајевици, сеоско подручје Лопара, засеок Коса. Крсна Слава Свети Сава (27. јануар).

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Марићи и Максимовићи
« Одговор #4 послато: Април 03, 2018, 11:21:01 пре подне »
Не знам да ли коме значи нешто, али успео сам да у међувремену у разговору са старијим рођацима откријем још нека имена из породице Максимовића:
Наиме, Тодорова жена се није звала Митра већ Стефанија Максимовић. Такође сазнао сам и то да је Тодор имао брата Милорада, који је имао ћерку Десанку и да је он имала два сина. Поре тога имао је и сестру Милку, али ништа детаљније од тога.

У књизи Ђорђа Беатовића-Братунац и околина у мојим сећањима на страни 57-58 наведена су имена добровољаца из среза сребреничког који су учествовали у ослободилачким ратовима од Српско-Турског рата 1876/8. до завршетка првог светвранешевићиског рата 1914-1918.
 Максимовић Видоје - Вранешевићи
 Максимовић Урош   - Вранешевићи
Надам се да ти ова имена нешто значе.

Не знам за имена ових Максимовића, али пошто су из одговарајућег места, вероватно да су неки род, па ћу их записати негде. Нисам успео да нађем поменуту књигу на интернету, да ли је имате у пдф и да ли бисте могли да ми је пошаљете на мејл, или да макар погледате да ли у њој међу именима добровољаца из сребреничког среза имају Милошевића?

Ван мреже Максимовић Владо

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • Ко не зна одакле долази, не зна ни где иде
Одг: Марићи и Максимовићи
« Одговор #5 послато: Април 03, 2018, 05:11:58 поподне »
Помаже Бог!
Ево погледао сам:
Милошевић Млађен - Кравица
Милошевић Неђо - Кравица
Милошевић Митар - Бујаковић
Милошевић Влајко - Зелиње
Милошевић Милан

Ако те још нешто на ту тему занима јави се на :
[email protected]
Поздрав из Германије

Ван мреже Максимовић Владо

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • Ко не зна одакле долази, не зна ни где иде
Одг: Марићи и Максимовићи
« Одговор #6 послато: Април 15, 2018, 10:37:18 пре подне »
Помаже Бог!
Тражена књига је овде:
http://www.mediafire.com/file/t24yinub5u2zx9v/Dj.+Beatovic%2C+Bratunac+i+okolina+u+mojim+sjecanjima.pdf

Надам се да ћеш наћи нешто што те занима.
Поздрав из Германије