Порекло становништва > Дијаспора

Срби у Скадру и околини, 2. део

<< < (4/5) > >>

ДушанВучко:
Мој претходни пост са теме о Кучима:
"Скадар је можда једино место на свету данас, где код оних који се осећају као Срби је заступљено православље, католичанство и ислам (чини ми се да је највише католика код оних који се изјашњавају као Срби у Скадру)...Можда зато што нису ушли у државу СХС? (то је парадокс, да је околност да нам није дозвољено да Скадар буде део наше државе, и поред касније асимилације, и то мало Срба који су тамо, нису подељени на нације чију припадност одређује вероисповест, а не језик...али то је друга тема, можда за "Срби у Скадру")"
Ти Срби у Скадру, који су се нашли изван новоосноване државе СХС, после чега је наступила СФРЈ, су на једној страни, трпели асимилацију од стране Албанаца, али са друге стране су били поштеђени изједначавању нације и вере (данас би можда имали Србе католике у Скадру, који би можда били "Хрвати" да је Скадар био део СХС? Свакако , то је једино место где живе Срби католици данас, а то нешто говори, тј, поставља се питање, зашто само још тамо, а немогуће да је само тамо било Срба католика?)

НиколаВук:

--- Цитат: ДушанВучко  Јул 27, 2019, 04:20:29 пре подне ---Мој претходни пост са теме о Кучима:
"Скадар је можда једино место на свету данас, где код оних који се осећају као Срби је заступљено православље, католичанство и ислам (чини ми се да је највише католика код оних који се изјашњавају као Срби у Скадру)...Можда зато што нису ушли у државу СХС? (то је парадокс, да је околност да нам није дозвољено да Скадар буде део наше државе, и поред касније асимилације, и то мало Срба који су тамо, нису подељени на нације чију припадност одређује вероисповест, а не језик...али то је друга тема, можда за "Срби у Скадру")"
Ти Срби у Скадру, који су се нашли изван новоосноване државе СХС, после чега је наступила СФРЈ, су на једној страни, трпели асимилацију од стране Албанаца, али са друге стране су били поштеђени изједначавању нације и вере (данас би можда имали Србе католике у Скадру, који би можда били "Хрвати" да је Скадар био део СХС? Свакако , то је једино место где живе Срби католици данас, а то нешто говори, тј, поставља се питање, зашто само још тамо, а немогуће да је само тамо било Срба католика?)

--- Крај цитата ---

Колико знам, нема католика у Скадру који се изјашњавају као Срби. Постоје православци и муслимани који се тако изјашњавају. Можда грешим.

MarkoBR:
Ово што ја знам је да се католици и муслимани са сјевера Албаније и околине Скарда сви представљају као Албанци, из мојих неких истраживања закључујем да је код њих је то одвојено од вјере јер доста католика и муслимана са сјевера се међусобно не воле али када је у питању Албанија онда ће бити заједно без обзира што се не воле.

Ове православне које познајем су углавном људи који сау остали тамо од времена када су се границе затвориле и неки се од њих пишу као Срби, неки као Црногорци а неки као Албанци.
Доста њих прича српски а доста их има који не знају српски а православни су и знају своје коријене.
 
Упознао сам њих неколико који кажу да су из Зете, по мало говоре српски али не што га знају од старине него су научили у скорије вријеме, један од њих ми је рекао да никада у његовој породици нису говорили српски (мада ово не мора да буде тачно јер све зависи колико се он сјећа уназад) и такође се пишу као Албанци.

ДушанВучко:

--- Цитат: НиколаВук  Јул 27, 2019, 09:10:19 пре подне ---Колико знам, нема католика у Скадру који се изјашњавају као Срби. Постоје православци и муслимани који се тако изјашњавају. Можда грешим.

--- Крај цитата ---
To се чини ми се "Квадратури круга" помињало, па ми је одатле остало и на РТСу ("како живе Срби у Албанији" ) , један професор српског језика у Враки је то поменуо у овом краћем прилогу, али званичан податак нисам нашао о томе:
"Ni škole nema, pa profesor Svetozar časove srpskog jezika održava samo vikendom.

"Ovde se Srbi izjašnjavaju kao Srbi pravoslavni, Srbi katolici ili Srbi muhamedanci na čemu im ja čestitam", napominje Svetazor Ćiraković, dodajući da vidi da još uvek ima straha."
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/11/region/2850428/kako-zive-srbi-u-albaniji.html

RasoRaso:
Dovoljno je reći da dva glavna narodna heroja iz Skadra su Srbi jedan musliman drugi pravoslavni Kadić i Mišel!

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију