Науке и научне дисциплине > Хералдика

Грб МЗ Јасеница, општина Зворник (РС)

(1/5) > >>

mladjo:
Нова знамења Мјесне заједнице Јасеница, општина Зворник (РС).
аутор: проф. Љубодраг ГРУЈИЋ


ЕМБЛАЗОН (графичко изображење блазона...то јесте "цртеж грба"):


БЛАЗОН (вербални опис грба):

МАЛИ ГРБ - који се састоји од штита - расцепљено плаво и златно на десној страни гранчица јасена златна а на левој стилизовани (архитектонски) стуб седам пута расечен црвено и сребрно а изнад свега таласасти штап спојен са подножјем сребрно.

СРЕДЊИ ГРБ - горепоменути штит надвишен коронетом златног обода на ком су палисаде и снопови жита природни а окружен полувенцем од сребрног звона у подножју из ког извиру гранчице винове лозе плаве а испод са сваке стране једна природна грана јасена са 15 крилатих орашица увезаних ниже звона врпцом у бојама српске народне тробојке а ниже свега свитак са натписом ЈАСЕНИЦА 1533.

ЗАСТАВА - је хералдички стег грба.


Знамење усвојено на јасеничку Молитву (сеоска слава): 13-07-2014.

Amicus:
Ово је баш пријатно изненађење. За разлику од последњих неколико осредње урађених личних грбова, ово је нешто што личи на рад проф. Грујића какав од њега и очекујемо. Похвале аутору и онима који су се изборили да Јасеница добије лепа и достојна знамења.

mladjo:

--- Цитат: Amicus  Септембар 01, 2014, 07:27:53 поподне ---Ово је баш пријатно изненађење. За разлику од последњих неколико осредње урађених личних грбова, ово је нешто што личи на рад проф. Грујића какав од њега и очекујемо. Похвале аутору и онима који су се изборили да Јасеница добије лепа и достојна знамења.

--- Крај цитата ---

Хвала "Amicus",
професор Грујић је препознатљив по својим дјелима, јасеничани су му захвални...на шта мислиш када говориш о ”осредње урађених личних грбова”? Да ли је нешто конкретно у питању?

Amicus:

--- Цитат: млађо  Септембар 01, 2014, 07:37:01 поподне ---Хвала "Amicus",
професор Грујић је препознатљив по својим дјелима, јасеничани су му захвални...на шта мислиш када говориш о ”осредње урађених личних грбова”? Да ли је нешто конкретно у питању?
--- Крај цитата ---

Мислим на грб епископа Андреја Вујисића, где је импровизовао орла на грбу Мрњавчевића. Нешто слично сам видео на још једном или два новија рада, што ми се нимало није допало. Не знам сад чији су грбови били у питању, пошто на његове радове углавном наиђем случајно, јер их нема на његовом званичном сајту.

http://www.armorial-register.com/arms-us/vujisic-a-arms.html

Иначе, сви други његови радови спадају у дела вредна пажње у сваком погледу, и зато ми није јасно шта се десило кад су настајали ти грбови.

mladjo:

--- Цитат: Amicus  Септембар 01, 2014, 08:13:27 поподне ---Мислим на грб епископа Андреја Вујисића, где је импровизовао орла на грбу Мрњавчевића. Нешто слично сам видео на још једном или два новија рада, што ми се нимало није допало. Не знам сад чији су грбови били у питању, пошто на његове радове углавном наиђем случајно, јер их нема на његовом званичном сајту.

http://www.armorial-register.com/arms-us/vujisic-a-arms.html

Иначе, сви други његови радови спадају у дела вредна пажње у сваком погледу, и зато ми није јасно шта се десило кад су настајали ти грбови.

--- Крај цитата ---


Ах да, грб епископа Вујисића!
Како сам схватио, епископ је имао доказ (писани ваљда) који потврђује да су Вујисићи од лозе Мрњавчевића (не бих знао рећи који је извор такве тврдње)...
Мислиш да орао није правилно изображен? Или је сувишан? Ја сам такође негдје прочитао да је и грб Мрњавчевића упитно као знамење и да се чак сумња да је у овом облику и постојао...мислим да је грб Вујисића више био жеља армигера да такав испадне а знатно мање његовог аутора.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију