ДНК порекло > Дискусије о хаплогрупама

I2a-L596-Y16419

(1/4) > >>

Неродимац:
Грана L596 је до скоро била означена са I2c али је промењена и сада се води као I2a. Дели се на две гране: Y14158 и Y16419. Ми се бавимо овом другом. По процени Yfull ова подграна је стара око 3900 година. Тренутно на Yfull стаблу има 34 тестирана појединца а највише их је из Јерменије (10 тестираних). За сада на овом стаблу нема ни једног Србина. Али у Српском ДНК пројекту имамо два тестирана појединца:
1) ГЛИГОРИЈЕВИЋ, слава Св. Никола, село Мезграја (Бабушница). Знају своје даље порекло из околине Србице у Дреници на Косову да су се ту доселили око 1830. године.
2) МИЛОСАВЉЕВИЋ, слава Св. Алимпије, Доње Злегиње (Александровац). Даље порекло им је из села Мајдева код Крушевца. У базама постоји још један узорак из Србије а то је: 3) ПРОГОВАЦ, слава Ђурђиц, Милошевац. Доселили су се из села Пругова пре 1800. године. Он је радио BIG700 и испао је Y16419-Z26403-BY3335-BY3334-BY4299.
Из за сада необјављених резултата имамо тројицу тестираних:
4) Из околине Бујановца, слава Св. Аранђел. Даље порекло везују за село Пољанце у Дреници (Косово и Метохија)
5) Из околине Књажевца, слава Св. Аранђел.
6) и Горанац из Горе.
На Бошњачком ДНК пројекту имамо два тестирана: 7) ХРЊИЋЕВИЋА и Албанца 8) ЦАКУ из околине Кукса у Албанији а у Албанском ДНК пројекту има један тестирани: 9) СЕЛМАНИ, Морина, Дечане (Косово и Метохија). Поред њих имамо и тестираног једног Бугарина 10) ПЕНКОВ, село Бреза (Софија) најстарији предак му је Атанас рођен око 1800. године. Његово стабло је следеће L596-Y16419-Z26403-Y16418-BY4177.
Што се старе ДНК тиче оно што сам ја успео да пронађем јесу три узорка:
1) Турска, место Бурчин, старост узорка 6500-6200 година
2) Турска, место Ментесе, старост узорка 6400-5600 година
3) и нама најзанимљивији узорак је из нашег Виминацијума где је од 28 узорака један припао грани L596.

Не бих да улазим у неку посебну анализу али географски распоред тестираних нам све говори како је и у ком правцу текла миграција становништа.

НиколаВук:

--- Цитат: Неродимац  Јануар 23, 2022, 08:20:55 поподне ---Грана L596 је до скоро била означена са I2c али је промењена и сада се води као I2a. Дели се на две гране: Y14158 и Y16419. Ми се бавимо овом другом. По процени Yfull ова подграна је стара око 3900 година. Тренутно на Yfull стаблу има 34 тестирана појединца а највише их је из Јерменије (10 тестираних). За сада на овом стаблу нема ни једног Србина. Али у Српском ДНК пројекту имамо два тестирана појединца:
1) ГЛИГОРИЈЕВИЋ, слава Св. Никола, село Мезграја (Бабушница). Знају своје даље порекло из околине Србице у Дреници на Косову да су се ту доселили око 1830. године.
2) МИЛОСАВЉЕВИЋ, слава Св. Алимпије, Доње Злегиње (Александровац). Даље порекло им је из села Мајдева код Крушевца. У базама постоји још један узорак из Србије а то је: 3) ПРОГОВАЦ, слава Ђурђиц, Милошевац. Доселили су се из села Пругова пре 1800. године. Он је радио BIG700 и испао је Y16419-Z26403-BY3335-BY3334-BY4299.
Из за сада необјављених резултата имамо тројицу тестираних:
4) Из околине Бујановца, слава Св. Аранђел. Даље порекло везују за село Пољанце у Дреници (Косово и Метохија)
5) Из околине Књажевца, слава Св. Аранђел.
6) и Горанац из Горе.
На Бошњачком ДНК пројекту имамо два тестирана: 7) ХРЊИЋЕВИЋА и Албанца 8) ЦАКУ из околине Кукса у Албанији а у Албанском ДНК пројекту има један тестирани: 9) СЕЛМАНИ, Морина, Дечане (Косово и Метохија). Поред њих имамо и тестираног једног Бугарина 10) ПЕНКОВ, село Бреза (Софија) најстарији предак му је Атанас рођен око 1800. године. Његово стабло је следеће L596-Y16419-Z26403-Y16418-BY4177.
Што се старе ДНК тиче оно што сам ја успео да пронађем јесу три узорка:
1) Турска, место Бурчин, старост узорка 6500-6200 година
2) Турска, место Ментесе, старост узорка 6400-5600 година
3) и нама најзанимљивији узорак је из нашег Виминацијума где је од 28 узорака један припао грани L596.

Не бих да улазим у неку посебну анализу али географски распоред тестираних нам све говори како је и у ком правцу текла миграција становништа.

--- Крај цитата ---

Неколико исправки:

- тренутна ISOGG ознака за L596 је I2a2, а ранија јесте била I2c;
- ранија матица Глигоријевића није Србица у Дреници, с обзиром да је то колонистичко насеље основано 1924. године, у време Краљевине СХС, већ Горња или Доња Србица код Призрена, што је и наведено у коментару његовог резултата;
- тестирани из околине Бујановца нема предање о пореклу од Пољанца у Дреници, штавише нема никакво предање о некој ранијој матици.

Глигорија:
Јесте предање Глигоријевића да су дошли из околине Србице-Дреница. И мене је збунило то што је Србица колонистичко насеље из 1924 године, па сам приликом узимања узорка констатовао да је то вероватно Горња или Доња Србица код Призрена. Међутим, поново сам проверио предање код старијих рођака и кумова. Дефинитивно је то околина Србице, тј. Дреница.

Глигорија:
Што се тиче тестираног из Жбевца. Пошто сам прибавио књигу Жбевац професора Момчила Цветановића могу да констатујем да је књига одлична. Велики труд је уложен у њу. Човек је писао књигу 15 година. Озбиљно дело од 752 стране, са све родословима свих породица из Жбевца и одсељених породица из Жбевца. Тестирани је од Нојчиних, Цинцарска  фамилија, Родоначелник Коста(вероватно Костантин пошто је цинцарског порекла) који је дошао по проф. Цветановићу са братом прво у Добросин 1790, а онда 1795 у Жбевац. Брат је остао у Добросину. Пореклом су са Грамоса-Грчка. Претпостављам да је Глигорије(вероватно Георгиос) родоначелник моје фамилије био тај Костин брат чије име у књизи није констатовано. Са тестираним се иначе разликујем на два маркера од 23 упоредивих. 

НиколаВук:

--- Цитат: Глигоријевић  Март 06, 2022, 11:50:37 поподне ---Што се тиче тестираног из Жбевца. Пошто сам прибавио књигу Жбевац професора Момчила Цветановића могу да констатујем да је књига одлична. Велики труд је уложен у њу. Човек је писао књигу 15 година. Озбиљно дело од 752 стране, са све родословима свих породица из Жбевца и одсељених породица из Жбевца. Тестирани је од Нојчиних, Цинцарска  фамилија, Родоначелник Коста(вероватно Костантин пошто је цинцарског порекла) који је дошао по проф. Цветановићу са братом прво у Добросин 1790, а онда 1795 у Жбевац. Брат је остао у Добросину. Пореклом су са Грамоса-Грчка. Претпостављам да је Глигорије(вероватно Георгиос) родоначелник моје фамилије био тај Костин брат чије име у књизи није констатовано. Са тестираним се иначе разликујем на два маркера од 23 упоредивих.

--- Крај цитата ---

Видео сам те податке у мејл преписци, али нисам потпуно сигуран да ли је тестирани од тог рода, јер његови преци у тој књизи нису поменути, барем нису у оним деловима које сам имао прилике да видим. Такође бих апеловао на вас да не откривате презиме тестираног, с обзиром да је његов резултат део истраживања ДНК порекла староседелачких родова пчињског округа, које није јавног карактера још увек.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију