Аутор Тема: Најдуговечнији Срби  (Прочитано 4608 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Најдуговечнији Срби
« послато: Април 22, 2021, 09:16:25 пре подне »
Трагом вести од пре пар дана да је у Београду умрла „најстарија Српкиња“ Надежда Павловић, покрећем ову тему о најдуговечнијим Србима.



Дуговечност ми је као млађем била занимљива тема, сада и не толико, али ме свеједно фрустрира што на нашем простору не постоје систематични подаци о најстаријим тренутно живим људима, као и о рекордерима - најстаријима икада.

Наравно, најстаријих пар Срба у овом тренутку могло је теоријски бити рођено у бар четири различите државе (Краљевина Србија, Краљевина Црна Гора, Аустроугарска Монархија и Османско Царство), при чему им је животе обележило неколико ратова, укључив оба светска, мењање граница, окупације... Ово је имало за последицу неретка страдања цркава, паљења матичних књига и слично, па треба разумети што аутентични и поткрепљиви докази о рођењу садашњих и некадашњих најстаријих Срба често – не постоје.

Интересанто би било знати две ствари:

1. Ко је тренутно најстарији Србин/Српкиња?

У последњих неколико година више пута је у медијима као најстарија Српкиња помињана Надежда Павловић. Рођена је 1. јануара 1912. (ваљда по новом календару?) у Високом у Босни, а умрла је пре пет дана, 16. априла 2021, у Београду, тако да је живела 109 година и 105 дана. Према неким наводима, сада би најстарија требало да је Милева Димитријевић, која има 108 година и 78 дана. Милева је рођена 2. фебруара 1913. године у Горњој Слатини код Лесковца, а удала се у суседну Јелашницу. Међутим, од 2018. не видим да су медији писали о њој, па се питам да ли је и даље жива.



С друге стране, у Квадратури круга се пре две године појавила бака Ђурђа Стојковић (рођена Марковић) из села Радовница (засеок Рупице) код Трговишта. За њу је тада речено да је 1908. годиште!, а медији су о њој писали и у марту ове године, јер је пре пар месеци прележала и корону. Уколико је податак о њеној години рођења тачан, она би ове године требало да напуни, или је већ напунила, 113 година!



2. Ко је најстарији Србин/Српскиња икада?

Наравно да не можемо имати поуздана сазнања о људима који су живели пре више векова, па се подразумева да се у овиру овог питања мисли на оне о којима можемо имати какве-такве податке о години рођења и смрти, дакле у поседњих 180-250 година, у зависности од области.

По некима, то је био чувени Димитрије Филиповић, који је 1928. године тврдио да је имао двадесетак година кад је Милош абдицирао 1839, а последњи пут поменут је 1932, када је тврдио да супруга (пар година млађа од њега) и он славе 93. годишњицу брака. Живео је у Врбици код Аранђеловца, где колико видим заиста има Филиповића Михољданаца, мада нигде не пише да је тамо и рођен. Са супругом се венчао „у малом селу близу Земуна“?. Уколико су његови наводи тачни, Димитрије је живео преко 114 година, и, премда делује да је ипак мало измишљао, вредело би видети да ли се случајно помиње на арачким дефтерима почетком 30-их година и шта се каже за њега на попису 1863.

Изгледнији рекордер би била Костадинка Момировић, из Извора код Параћина. Ту се родила 6. марта 1900. године, а као млада удала се у, такође параћинско, село Буљане, где је живела до смрти, 8. јула 2009. Живела је 109. година и 124 дана.



За пар година умреће последњи људи који су рођени у Краљевини Србији, Краљевини Црној Гори и Аустроугарској, и било би лепо знати када се то деси.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #1 послато: Април 22, 2021, 09:39:55 пре подне »
Иако није Српкиња, овде бих поменуо Јелисавету Вељковић, рођену као Виценција Куфнер, у Равној Гори код Делнице 18. јула 1904. Она је убрзо по ослобођењу дошла у Београд, где се 1924. удала за Станислава Вељковића и прешла на православље.

Умрла је у Београду 20. октобра 2016. године. Са 112 година и 96 дана живота, била је у тренутку смрти сигурно најстарија особа у Србији и најстарија Београђанка. Дуговечна је била на мајчину страну породице, а сећала се венчања Краља Александра 1922, обухвативши за свог живота све од Сарајевског атентата 1914. до Олимпијских игара у Рију 2016.



Случај је хтео и да само пре два дана, а четири дана након смрти Надежде Павловић, у Баји умре и Вероника Жилински. Ова Мађарица је рођена на територији данашње Србије, у Ковину, 4. фебруара 1908. године, што значи да је живела 113 година и 75 дана, па је вероватно најстарија особа која је икад живела у Србији и у Мађарској.



Ван мреже Сова

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • I2-PH908>FT16449>Y151633> FT34788
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #2 послато: Април 22, 2021, 10:15:46 пре подне »

Упокојила се у Господу Ђука Убовић у 108. години живота

"У  понедељак, 30. новембра 2020. године, на дан молитвеног спомена светог Григорија Чудотворца, на Српском православном гробљу у Каћу сахрањена је Ђука Убовић, рођена Пејић, у својој 108. години живота. Опело новопредстављеној слушкињи Божјој Ђуки служио је протојереј Бранислав Мркић, архијерејски намесник новосадски други, уз саслужење надлежног пароха, презвитера Леа Малешевића. Том приликом отац Бранислав је бираним речима говорио о упокојеној Ђуки, коју познаје већ дуги низ година, имајући много пута прилику да са њом разговара, као њен некадашњи парох. Оно што је истакао као најважније јесте да је она заиста свим својим животом сведочила љубав према Христу Господу и Његовој светој Цркви, као и љубав према ближњима, што и јесте суштина и смисао нашега живота на земљи.

У документима стоји да је Ђука рођена званично 10. септембра 1912. године, у селу Пријани, у општини Гламоч, док њен најстарији син Гајо сведочи да му је ујак још давно говорио да је прабака Ђука рођена у пролеће 1911. године, али да је, због ондашњег честог обичаја, у књигу рођених уписана годину дана касније. Ђука има петоро деце, четири сина и једну ћерку, од којих има десеторо унучади и четрнаесторо праунучади.

Услед немирних догађаја деведесетих година била је приморана да 1995. године, у својој осамдесет трећој години, напусти своје огњиште и село Стекеровце у општини Гламоч, и да се настани у Каћу код својих синова, што је за њу, као и за многе, био заиста велики ударац. Једино што је ову честиту хришћанку одржавало у животу јесте молитва, без које није ни почињала ни завршавала дан, све до свога мирног упокојења у Господу, будући све до своје кончине земаљске, у потпуности разумна и покретна".

Ван мреже Radovic3

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 3
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #3 послато: Април 22, 2021, 03:46:32 поподне »
По некима, то је био чувени Димитрије Филиповић, који је 1928. године тврдио да је имао двадесетак година кад је Милош абдицирао 1839, а последњи пут поменут је 1932, када је тврдио да супруга (пар година млађа од њега) и он славе 93. годишњицу брака. Живео је у Врбици код Аранђеловца, где колико видим заиста има Филиповића Михољданаца, мада нигде не пише да је тамо и рођен. Са супругом се венчао „у малом селу близу Земуна“?. Уколико су његови наводи тачни, Димитрије је живео преко 114 година, и, премда делује да је ипак мало измишљао, вредело би видети да ли се случајно помиње на арачким дефтерима почетком 30-их година и шта се каже за њега на попису 1863.

U popisu iz 1863. u Vrbici ima 3 kuće Filipovića, a jedini Dimitrije ima 20 godina. U tom popisu su godine upisivane "otprilike", ali on je živeo u domaćinstvu svog brata tako da verovatno nije mnogo stariji od toga (sigurno ne dvostruko). 1932. godine je mogao da slavi eventualno 93. rođendan, ali ne i 93. godišnjicu braka. Postoji mogućnost da je postojao neki drugi Dimitrije Filipović koji se tek posle 1863. doselio u Vrbicu i tu doživeo 114. rođendan, ali o tome nemam podataka.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #4 послато: Април 22, 2021, 03:48:47 поподне »
U popisu iz 1863. u Vrbici ima 3 kuće Filipovića, a jedini Dimitrije ima 20 godina. U tom popisu su godine upisivane "otprilike", ali on je živeo u domaćinstvu svog brata tako da verovatno nije mnogo stariji od toga (sigurno ne dvostruko). 1932. godine je mogao da slavi eventualno 93. rođendan, ali ne i 93. godišnjicu braka. Postoji mogućnost da je postojao neki drugi Dimitrije Filipović koji se tek posle 1863. doselio u Vrbicu i tu doživeo 114. rođendan, ali o tome nemam podataka.

Одличан податак, хвала!

Свакако, могао би то бити тај Димитрије, који је, пре ће бити, имао 20 година кад је Милош умро, а не кад је абдицирао  :)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #5 послато: Април 22, 2021, 04:07:55 поподне »


Миајло Вукоман из Отишића код Врлике (Далмација) умро 1827. у доби од 112 година (пише бројем и словима).

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #6 послато: Април 22, 2021, 04:58:00 поподне »
Коста је код 115 рекао да му је доста. :D


« Последња измена: Април 22, 2021, 05:13:25 поподне Селаковић »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #7 послато: Април 22, 2021, 05:22:50 поподне »
Коста је код 115 рекао да му је доста. :D




Занимљив споменик, Прераде! То је ваш предак или сродник? Које место је у питању, може ли се потврдити да је рођен баш 1850?




Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #8 послато: Април 22, 2021, 05:51:05 поподне »
Само даљњи сродник. Слика је са гробља у Доњим Вијачанима, општина Прњавор. Мој отац га као дјете памти и каже да податак стоји и да је баш био старина.  :D
« Последња измена: Април 22, 2021, 05:53:34 поподне Прерад »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #9 послато: Април 22, 2021, 07:38:51 поподне »

По некима, то је био чувени Димитрије Филиповић, који је 1928. године тврдио да је имао двадесетак година кад је Милош абдицирао 1839, а последњи пут поменут је 1932, када је тврдио да супруга (пар година млађа од њега) и он славе 93. годишњицу брака. Живео је у Врбици код Аранђеловца, где колико видим заиста има Филиповића Михољданаца, мада нигде не пише да је тамо и рођен. Са супругом се венчао „у малом селу близу Земуна“?. Уколико су његови наводи тачни, Димитрије је живео преко 114 година, и, премда делује да је ипак мало измишљао, вредело би видети да ли се случајно помиње на арачким дефтерима почетком 30-их година и шта се каже за њега на попису 1863.


Значи Пантелија Топаловић је ипак постојао  ;D

Сетио сам се емисије РТЦГ о две најстарије Црногорке. Марица Грдинић из Бара Ускочких имала је 105 година у време снимања емисије 2006, а Џемила Кожар из Родоманаца код Берана наводно чак 117! Марица је преминула у 109. а Џемила у 121. Сећам се да ми је нешто било нелогично у вези са годинама једне од њих, кад сам први пут гледао, али сад се не сећам.

<a href="https://www.youtube.com/v/kqXjatRYxs4" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/kqXjatRYxs4</a>

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #10 послато: Април 22, 2021, 09:03:29 поподне »
Крајем 2019. године код мене на посао је долазила жена рођена 1916. године. Била је покретна и врло живахна. Не могу да сетим имена. Знам да је рођена у Јагодини, где је и провела живот и да је била учитељица. Не знам је ли још увек жива.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Мирно

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #11 послато: Август 09, 2021, 01:34:12 пре подне »
Поздрав, пре свега надам се да није проблем што постављам нешто ново након пар месеци. Нови сам овде па не знам како форум функционише.

Морам рећи како ми је драго видети више људи који су заинтересирани за најстарије људе из Србије. Укратко да кажем нешто о себи - људска дуговечност ме занима већ годинама и у слободно време сам добро истражио како светску тако и "домаћу" дуговечност (односвно најстарије људе на нашим просторима).

Заправо постоје научне организације које истражују најстарије људе и верификују њихове доби. Верујем да знате како многи људи тврде да су доживели, лупам 150 година, што је научно доказано немогуће, па ево и у случају Димитрија Филиповића смо видели како би могао бити 20 година млађи. Организације које сам споменуо називају се Геронтолошка Истраживачка Група (https://grg.org/) и Европска Група Суперстогодишњака (https://europeansupercentenarians.org/supercent.php). Уколико особа тврди да је доживела преко 110 година, они ће то истражити и потврдити њихову доб уколико је веродостојна. То раде прикупљањем документације попут оригиналних записа из матичних књига. Оно што је по мени веома жалосно јесте што на њиховим пописима нема нити једне особе из Србије, иако имамо особе попут Јелисавете Вељковић (112), Ђурђе Стојковић (113?)... Због овога људи у свету који су заинтересирани за људску дуговечност не знају тко су најстарији житељи из Србије. За Хрватску и БиХ је слична ситуација, ма да пошто ја живим у Хрватској почео сам истрагу за најстарије људе из Хрватске, и резултати се већ виде на сајту Европске групе. Такођер сам истражио и случајеве гђе. Вељковић и гђе. Жилински, и могу потврдити како су обе заиста имале преко 110 година у тренутку смрти. Ово сам потврдио тако што сам проверио матичне књиге крштених/рођених.

Пошто видим како је један корисник проверио попис становништа из 1863. за Димитрија Филиповића, занима ме да ли више чланова има приступ матичним књигама. Примерице, немам појма кога могу да контактирам да проверим доб гђе. Ђурђе Стојковић, тј. не знам где су црквене матичне књиге и да ли су уопште сачуване. Слично је и у случају гђе. Вељковић где би требао проверити њезин запис о венчању (пошто је променила име) - не знам да ли су црквене књиге сачуване. Пошто живим у Хрватској могу да наручим изводе из матичних књига и слично из Хрватске, али не знам кога контактирати што се тиче црквених књига из Србије.

Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #12 послато: Септембар 28, 2021, 03:46:32 поподне »
Трагом вести од пре пар дана да је у Београду умрла „најстарија Српкиња“ Надежда Павловић, покрећем ову тему о најдуговечнијим Србима.



Дуговечност ми је као млађем била занимљива тема, сада и не толико, али ме свеједно фрустрира што на нашем простору не постоје систематични подаци о најстаријим тренутно живим људима, као и о рекордерима - најстаријима икада.

Наравно, најстаријих пар Срба у овом тренутку могло је теоријски бити рођено у бар четири различите државе (Краљевина Србија, Краљевина Црна Гора, Аустроугарска Монархија и Османско Царство), при чему им је животе обележило неколико ратова, укључив оба светска, мењање граница, окупације... Ово је имало за последицу неретка страдања цркава, паљења матичних књига и слично, па треба разумети што аутентични и поткрепљиви докази о рођењу садашњих и некадашњих најстаријих Срба често – не постоје.

Интересанто би било знати две ствари:

1. Ко је тренутно најстарији Србин/Српкиња?

У последњих неколико година више пута је у медијима као најстарија Српкиња помињана Надежда Павловић. Рођена је 1. јануара 1912. (ваљда по новом календару?) у Високом у Босни, а умрла је пре пет дана, 16. априла 2021, у Београду, тако да је живела 109 година и 105 дана. Према неким наводима, сада би најстарија требало да је Милева Димитријевић, која има 108 година и 78 дана. Милева је рођена 2. фебруара 1913. године у Горњој Слатини код Лесковца, а удала се у суседну Јелашницу. Међутим, од 2018. не видим да су медији писали о њој, па се питам да ли је и даље жива.



С друге стране, у Квадратури круга се пре две године појавила бака Ђурђа Стојковић (рођена Марковић) из села Радовница (засеок Рупице) код Трговишта. За њу је тада речено да је 1908. годиште!, а медији су о њој писали и у марту ове године, јер је пре пар месеци прележала и корону. Уколико је податак о њеној години рођења тачан, она би ове године требало да напуни, или је већ напунила, 113 година!



2. Ко је најстарији Србин/Српскиња икада?

Наравно да не можемо имати поуздана сазнања о људима који су живели пре више векова, па се подразумева да се у овиру овог питања мисли на оне о којима можемо имати какве-такве податке о години рођења и смрти, дакле у поседњих 180-250 година, у зависности од области.

По некима, то је био чувени Димитрије Филиповић, који је 1928. године тврдио да је имао двадесетак година кад је Милош абдицирао 1839, а последњи пут поменут је 1932, када је тврдио да супруга (пар година млађа од њега) и он славе 93. годишњицу брака. Живео је у Врбици код Аранђеловца, где колико видим заиста има Филиповића Михољданаца, мада нигде не пише да је тамо и рођен. Са супругом се венчао „у малом селу близу Земуна“?. Уколико су његови наводи тачни, Димитрије је живео преко 114 година, и, премда делује да је ипак мало измишљао, вредело би видети да ли се случајно помиње на арачким дефтерима почетком 30-их година и шта се каже за њега на попису 1863.

Изгледнији рекордер би била Костадинка Момировић, из Извора код Параћина. Ту се родила 6. марта 1900. године, а као млада удала се у, такође параћинско, село Буљане, где је живела до смрти, 8. јула 2009. Живела је 109. година и 124 дана.



За пар година умреће последњи људи који су рођени у Краљевини Србији, Краљевини Црној Гори и Аустроугарској, и било би лепо знати када се то деси.
Милева Димитријевић је преминула 25. децембра 2019. Године у доби од 106 година и 303 дана ,што значи да је након смрти Надежде Павловић нова најстарија особа у Србији Илона Ковач из новог сада, која је рођена 15. октобра 1914. Године https://www.dnevnik.rs/sites/default/files/styles/single_article_main_image/public/2021-04/15-ilona.jpg?itok=1RyFXXM9

Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #13 послато: Октобар 03, 2021, 09:50:30 пре подне »
1. Ко је тренутно најстарији Србин/Српкиња?

У последњих неколико година више пута је у медијима као најстарија Српкиња помињана Надежда Павловић. Рођена је 1. јануара 1912.  у Високом у Босни, а умрла је 16. априла 2021, у Београду, тако да је живела 109 година и 105 дана. Према неким наводима, сада би најстарија требало да је Милева Димитријевић, која има 108 година и 78 дана. Милева је рођена 2. фебруара 1913. године у Горњој Слатини код Лесковца, а удала се у суседну Јелашницу. Међутим она је преминула 25. децембра 2019. године.


Најстарија жива особа у Србији (чије се године могу потврдити) , од 16. априла 2021. године је Илона Ковач рођена 15. октобра 1914.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #14 послато: Децембар 07, 2021, 07:06:44 поподне »

Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #15 послато: Фебруар 08, 2022, 04:51:12 поподне »
Nakon što je rešen slučaj Dimitrija Filipovića i Kaline Danilović, još jedan slučaj je rešen, Lena Ljubić iz sela Trejak,u opštini Bujanovac, navodno živela 113 godina. Otkriveno je da je zapravo imala 103 godine, a ne 113 jer je bila 10 godina mlađa, odnosno nije rođena 1891, već 1901, (24. Maja 1901. Što svedoče i registri iz matične knjige.) Prema rečima njenih potomaka ona je nakon smrti svog supruga uvećala svoje godine za 10, zbog toga što tada nije imala dovoljno godina da odmah nasledi njegovu penziju, nakon čega je ostao i na kraju se ispostavilo da ima 113 godina zbog toga. Ona je rođena u selu Rusce (Bujanovac), 24 Maja 1901, a 1919. Udala se za u susedno selo Trejak, takođe u opštini Bujanovac, gde je i Preminula u dobi od 103 godine i 255 dana. Oko njenog slučaja nije bilo problema i dodatnih tvrdnji, jer je njena porodica bez ikakvih problema priznala da je ona jednostavno morala da poveća svoje godine, zbog penzije tada kada je bilo potrebno.

Što se tiče slučaja Kaline Danilović, njena porodica tvrdi sasvim suprotno od onoga što stoji u dokumentima, a to je datum rođenja 16.04.1918. , a nigde se ne pominje 1900. godina. Tu je samo zabuna zbog neznanja, jer je ona možda bila malo starija od 1918. Kada je upisano njeno rođenje, pa je onda ona govorila da je starija, ali svakako po dokumentima je imala 95 godina, međutim procenjuje se da je imala negde između 97 i 100 godina, nikako više. Ne 113 godina kako se govorilo.

Što se tiče slučaja Đurđe Stojković iz sela Radovnica kod Trgovišta, ona je trenutno živa i tvrdi da je rođena mogu 1908 ili 1913. Međutim može se prihvatiti 1913. Jer je njena NAJSTARIJA ĆERKA ROĐENA 28.12.1929. A ĐURĐA STOJKOVIĆ 20.10.1913. što je sasvim moguće i za sada se može ostati pri tome 1913.
1908. Godina se pominje samo u jednom izvodu iz matične knjige rođenih za njenog sina iz 1945, u kojem piše da mu je majka rođena 1908. U ostalim izvodima iz matičnih knjiga rođenih za ostalu njenu decu piše da je rođena 1913. (Za većinu, za neke piše da je još mlađa). 1908. Je 100% GREŠKA U izvodu iz matične knjige njenog sina iz 1945. , Ali ako uzmemo u obzir starost njene NAJSTARIJE ĆERKE od 92 godine, onda možemo zaključiti da je Đurđa zaista rođena 1913.
Ona je postala najstarija živa osoba u Srbiji, 16. Aprila 2021., Nakon smrti Nadežde Pavlović (1912-2021).

Zaključak: SRBIJA IMA SAMO JEDNU OSOBU KOJA JE ZAISTA ŽIVELA VIŠE OD 110 GODINA, A TO JE BILA JELISAVETA VELJKOVIĆ (1904-2016), 112 GODINA I 95 DANA.
za ostale slučajeve iz Srbije koji su navodno imali više od 110 godina, otkriveno je da su bili mlađi od toga i da su uvećali svoje godine kako bi ranije dobili penziju. (Kao što je veoma čest slučaj na Balkanu). 

I naravno jedan pravi superstogodišnjak iz Srbije je i Mađarica Veronika Žilinski rođena u Kovinu, a Preminula u Baji u Mađarskoj, ona je imala 113 godina i 75 dana.

Što znači u istoriji Srbije postoje samo dve osobe koje su dostigle dob od 110 godina i više.

NACIONALNI REKORD ZA SADA OSTAJE JELISAVETA VELJKOVIĆ.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #16 послато: Фебруар 08, 2022, 05:46:00 поподне »
Има још старији а рођен је ни мање ни више него у Неродимљу, шта ћете, нисам ја крив због тога. Шалим се, ради се о Јанићију Дајићу из Горњег Неродимља. У дневном листу Време од 14. августа 1940. године објављен је чланак о Најстаријем човеку у тадашњој Краљевини Југославији који је имао 130 година, а исти лист је истог дана али августа месеца исте године објавио његову смрт. По мојим истраживањима то није било могуће зато што да је тако он би требао бити рођен 1810 а те године је рођен његов отац а и још већи материјално доказ је књига умрлих парохије Неродимске где је у рубрици кад је покојник рођен убележена 1831. година. Тако да када је умро имао 109 или 110 година.
Међутим исти лист је 4. августа 1937. године писао о СТОГОДИШЊАЦИМА НА КОСОВУ и констатовао следеће: Бахтијар Кожан из Великог Рибара је тада имао 132 година и укупно 312 потомака, затим следе:
У Неродимљу (поменути) Јанићије Дајић који је тада имао 118 година
У Мужичану је живео Коста Јевтић који је тада имао 122 година и тада је имао ћерку која је имала 90 година, док му је најмлађи син стар 60 година.
Преко сто година тада су на Косову имали Стојан Дебељковић из Лупљана и Ђока Филић из Приштине али се не наводи колико су тачно имали тада година.
 

Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #17 послато: Фебруар 08, 2022, 06:02:21 поподне »
Moguće je da postoji još slučajeva, ali su veoma male verovatnoće da su njihove godine bile istinite, jer to je tada bio nepismen i polupismen narod, tako da to nije moguće, jer je naučno dokazano da životni vek čoveka maksimum 125 g.
Za sada NAJSTARIJA POTVRĐENA osoba koja je ikada želela, je bila Francuskinja Žana Kalman (1875-1997). 122 godine i 164 dana.

Ako je moguće pronaći neke dokumente u vezi drugih sličnih slučajeva bilo bi najbolje slikati te stare zapise i proslediti u GRG (Gerontološku istraživačku organizaciju), i Evropsku superstogodišnju organizaciju, ESO).

ONO ŠTO JE NEOPHODNO JE:
• 1ORIGINALNI ZAPIS O ROĐENJU (ODNOSNO KRŠTENJU,- krštenica
• 2 Venčani list i
• Umrli list
Zaista bi bilo lepo kada bi se otkrio još koji slučaj 110+

Za sada osoba koja ima ubedljive dokaze o svojoj starosti je Jelisaveta Veljković. Ona ima potencijal da bude zvanično potvrđena (odnosno Validna), prikupljeni su dokumenti iz Hrvatske, jer je tamo rođena, samo nedostaje njen venčani list, koji se nalazi u arhivi matičnog ureda Palilula, potrajaće to dok porodica ne dostavi ono što je potrebno.

Ван мреже СреткоСЈ

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 1
  • I2>CTS10228>Y3120
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #18 послато: Фебруар 08, 2022, 07:51:33 поподне »
Поздрав свима, пошто видим да овде спомињете најдуговечније Србе, желео бих да споменем и свог чукундеду Мата Думића из села Гоња код Сјенице који је  према причи коју је мени причао мој деда, живео 115 година.
По тој причи он је умро 1927. године када је мом деди било три године. Ја лично не верујем да је он могао имати толико година, из разлога зато што то не могу да нечим потврдим. Годину смрти бих можда и могао да потврдим, налажењем умрлице, али годину рођења, то испада 1812. година, свакако не. У том времену не верујем да су се водиле било какве књиге о томе, нарочито овде код нас, а и да постоји било какав податак о његовој години рођења, ја не знам где би тај податак могао да нађем јер не знам где је он тачно рођен.
Такође, деда ми је спомињао и један занимљив детаљ који је вероватно чуо од свог оца, пошто је он био мали да то лично види, а који иде у правцу потврде дуговечности мог чукундеде.
Наиме, мом чукундеди пре смрти, никли су нови зуби.
Да ли је то уопште могуће, ја не знам.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Најдуговечнији Срби
« Одговор #19 послато: Фебруар 08, 2022, 09:25:00 поподне »
Крајем 2021. у мом граду, Јагодини, умро је Милисављевић Милун рођен 05.02.1918. у селу Лукар, општина Јагодина. Радио је у Робној кући Београд, као трговац, одакле је и отишао у пензију. До дубоко у старост био је активан, чак возио и бицикл. Нажалост доживео је да надживи оба сина. Није био суперстогодишњак али доживео је значајне године, о којима већина може само да сања.
У Јагодини има још једна жене са преко 100 година, не знам јој име али знам да је рођена 1916. и да је још увек жива. Учитељица у пензији, до пре пар година била је покретна и витална.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.