ДНК порекло > Дискусије о хаплогрупама

I2-L701>P78>A427

(1/11) > >>

НиколаВук:
Отварам тему о А427 подграни хаплогрупе I2a2-M223, са нагласком на њену густину и распрострањеност на српском етничком простору, али и код суседа. Распрострањена је на југу Србије, Космету и у Македонији, док је у динарским крајевима ретка (само неколицина тестираних са Црногорског Приморја и из Херцеговине); према резултатима који пристижу у оквиру Косметско-јужносрбијанског ДНК подухвата се може рећи да је на том простору и прилично разноврсна; њени проценти се могу упоредити са оним које достижу припадници N2a хаплогрупе на западу Балкана (гледајући свеукупно, без концентрације само на Крајину итд.). Њено присуство се углавном везује за средњовековну миграцију немачких рудара-Саса у средиште тадашње српске државе, међутим постоји могућност да је она предсловенска, с обзиром да је њена узводна грана L701 пронађена на енеолитском локалитету у Бугарској, а била је присутна и у оквиру степске индоевропске Средни Стог културе. Питање је, да ли је реалније њено ограничено централно и јужно присуство на Балкану објаснити средњовековним или праисторијским миграцијама? Колико сам разумео, ова подграна није баш типично "германска" као нпр. L801 и њене гранчице, али ме слободно исправите ако грешим.

симо:
Свака част на теми, Никола. Мислим да је била потребна.

Небојша:
Колико видех, I2-M223 је тренутно на истраживању за јужну Србију/КиМ око 2,5%. N2 на западу ипак бележи мало већи проценат, али је добро поређење. Што из угла заступљености, што због чињенице да прве нема у динарским крајевима, а друге јужно.

Треба погледати базе за Грчку и Македонију, пошто ми се чини да је и тамо солидно заступљена. Такође, ту би могли направити паралелу са нашом M223.

Од тестираних са 23andMe P78+ су Медиговић из Паштровића и Пештић из Далмације. С обзиром на присуство на југу Балкана и у приморском појасу, треба испитати опцију ширења медитеранским путем, бар једним делом, иако је само порекло хаплогрупе са севера, тј. северозапада Европе.

НиколаВук:

--- Цитат: Небојша  Октобар 23, 2018, 09:45:05 поподне ---Колико видех, I2-M223 је тренутно на истраживању за јужну Србију/КиМ око 2,5%. N2 на западу ипак бележи мало већи проценат, али је добро поређење. Што из угла заступљености, што због чињенице да прве нема у динарским крајевима, а друге јужно.

Треба погледати базе за Грчку и Македонију, пошто ми се чини да је и тамо солидно заступљена. Такође, ту би могли направити паралелу са нашом M223.

Од тестираних са 23andMe P78+ су Медиговић из Паштровића и Пештић из Далмације. С обзиром на присуство на југу Балкана и у приморском појасу, треба испитати опцију ширења медитеранским путем, бар једним делом, иако је само порекло хаплогрупе са севера, тј. северозапада Европе.

--- Крај цитата ---

То је добро питање, да ли су балкански и западноевропски A427 у ближој вези? Да ли је заиста дошло до неке релативно скорашње миграције са тог простора на Балкан, или су им се путеви раздвојили још у праисторији? Према Yfull је тренутни TMRCA око 4400 година, то оставља простор и за праисторијску опцију. Још једна ствар коју сам приметио је да је А427 на Космету, а вероватно и у Македонији, прилично разноврсна по STR маркерима, што би говорило више у прилог томе да је на том подручју нешто старија од средњег века?

НиколаВук:

--- Цитат: симо  Октобар 23, 2018, 09:41:00 поподне ---Свака част на теми, Никола. Мислим да је била потребна.

--- Крај цитата ---

Хвала Симо!  :)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију