Науке и научне дисциплине > Историја

Карађорђевићи

<< < (20/21) > >>

Небојша:

--- Цитат: Неродимац  Новембар 30, 2021, 11:12:13 поподне ---

Пало ми је на памет да проверим да ли је неко од Карађорђевића имао пријаву у Архиву Београда, зачуђен био је уписан краљ Александар. Поред тога што сам ме то изненадило је то што је у пријави на другој страни где пише када је умро, оливком додато ЦРКО ћирилицом, што се види из приложеног. Изгледа да није баш био толико вољен међу народом за време његовог живота. Мислим да је ситуација што се поглавара, председника или како год се он звао до данас остала иста, сви ћуте и "воле га" док му не виде леђа. Ту се поставља још једно питање а то је какви смо ми то људи и да ево и данас све то изгледа готово исто као и пре 30, 50 или 100 година а вероватно ће тако бити и за наредних 50, 100 година, ако нас уопште и буде. Некако ме је гануло што сам ово видео и некако видим да то не престаје не зато што сам на страни једног или другог већ зато што се ту намећу још 100 питања о економском, социјалном, друштвеном, емотивном статусу људи који живе на рачун тих краљева, председника а онда када могу забију му нож у леђа и само зато што тако одређени број људи, или један део народа мисли и убеди их у то да и они то мисле.

--- Крај цитата ---

То ти је динарски менталитет. Не трпи никакве ауторитете, претерано. Такви људи су плаховити, кратког даха, брзо те дигну у небеса, величају, али те још брже убију. Такав менталитет је више него пожељан био док смо били под Турцима, али за мирнодопско време и тадашње (садашње) владаре, никако није добар. ;)

Iєшɑ Влɑчɑнин:

--- Цитат: НиколаВук  Јул 22, 2021, 11:04:26 поподне ---Чвркићи су род кнеза Милоша по мушкој линији. Племе Братоножића су потомци Вука Бранковића колико су и Васојевићи потомци Немањића.

--- Крај цитата ---

Od kojih to Čvrkića potiče porodica kneza Miloša Teodorovića?

Iєшɑ Влɑчɑнин:
Istina, delo - Apsolutizam kralja Aleksandra, Svetozara Pribićevića, sadrži i znatni deo pristrasnosti, jer on i kralj nisu bili u baš najboljim odnosima.

Ali kakav je čiji stav o tome,
što je Milan Stojadinović u svom delu - Ni rat ni pakt, izrazio sumnju u to da je knez Pavle
zaista bio sin kneza Arsena Karađorđevića?

Uglavnom, Dragiša Cvetković je zloupotrebio tu tezu kod kneza Pavla, da bi bolje politički uništio Stojadinovića...

Starovlah:

--- Цитат: Ješo  Септембар 26, 2022, 03:45:33 поподне ---Ali kakav je čiji stav o tome,
što je Milan Stojadinović u svom delu - Ni rat ni pakt, izrazio sumnju u to da je knez Pavle
zaista bio sin kneza Arsena Karađorđevića?

--- Крај цитата ---
Ово ме асоцирало на тврдње неких турских квази-историчара да султан Селим није био биолошки син султана Сулејмана Величанственог. Ваљда су тиме хтјели да "окриве" неког уљеза за почетак опадања моћи Османског царства.
Политика коју је кнез Павле водио у многоме се разликовала од оне којој су српски политичари жељели и ето разлога за сумњу да га је мајка украла :D

alexsandar:
Najmladji Karadjordjevic je stigao princeza mala ali prava uz bozju pomoc da  je ziva i zdrava da  da bog zdravlja njenim roditeljima .Sa verom u boga za k.ralja i otadzbinu

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију