Аутор Тема: Дефтери и ДНК  (Прочитано 45443 пута)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #40 послато: Мај 28, 2015, 01:05:19 поподне »
У Морачком Поменику стоји на врху уписан назив села Дубоко и у његовој равни десно име кнеза Вукића Вучетина. Дубоко тј. Веље Дубоко у то време није било у саставу племена Ровца већ у саставу Доње Мораче, чак једно време се водило као засебно заједно са селом Лијешње. У неким писаним изворима се посебно помињу морачани, ровчани, и уз њих посебно Љешњани и Дубочани.  Тек касније у време ослобађања од турске власти и припајања племена Ровца уз остала црногорска и брдска племена у састав Црне Горе, ова два села улазе у састав племена Ровца. Овај упис у Морачком Поменику доста мења моје мишљење о томе шта каже Вуковић о пореклу кнеза Вукића Вучетина. Избрисао сам из главе овај детаљ иако се сећам да сам га приметио када сам покушавао да анализирам поменик.

Ван мреже argo

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 78
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #41 послато: Мај 28, 2015, 04:46:56 поподне »
Da li su neki od do sad objavljenih deftera dostupni online? Nisam ništa našao po forumu i na sajtu (ili sam prevideo).
Ovaj sumarni defter iz 1533. godine dostupan je online, ali samo na arabici.

www.devletarsivleri.gov.tr/assets/content/Yayinlar/osmanli-arsivi-yayinlar/174%20NU.LI%20HERSEK%20LİVASI%20İCMAL%20EFLAKAN%20VE%20VOYNUGAN%20TAHRİR%20DEFTERİ%20(939-1533).pdf

Turski prevoditelji su izradili registar imena svih ljudi i toponima koji se u njemu spominju kao i prilično dobre karte s lokacijama naselja koja su oni ubicirali.


Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #42 послато: Мај 28, 2015, 05:45:54 поподне »
Ovaj sumarni defter iz 1533. godine dostupan je online, ali samo na arabici.
Hvala argo!!!!!!Непроцењиво дело за мене, најзад знам и име 18. претка :) :) :) Неизмерно ХВАЛА! :) :) :) :)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #43 послато: Мај 28, 2015, 07:01:34 поподне »
Турци су били чудо. Њихови пописивачи су изгледа обилазили терен или прикупљали податке и уписивали све то у карте. Како видим имали су уцртане називе села и у највећим забитима. Свака им част, зато су и владали овде толико дуго. Све ово повезујем са чињеницом да су пре него су кренули у поход освајања балканског полуострва најпре учествовали као плаћеничка војска и ратовали широм Балкана за интересе локалних великаша, и на тај начин упознавали се са тереном. Касније су се само организовали, разрадили тактику и кренули.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #44 послато: Мај 28, 2015, 07:04:46 поподне »
Hvala argo!!!!!!Непроцењиво дело за мене, најзад знам и име 18. претка :) :) :) Неизмерно ХВАЛА! :) :) :) :)
Можеш ли нам појаснити? Ако сам схватио пронашла си у овом попису име свог претка? Како си то успела да утврдиш?

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #45 послато: Мај 28, 2015, 07:27:23 поподне »
Можеш ли нам појаснити? Ако сам схватио пронашла си у овом попису име свог претка? Како си то успела да утврдиш?
прилично једноставно, у индексу нађох моју нахију, а познати патронимик мог 16. претка ме је недвомислено навео и на  његовог деду (18.)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #46 послато: Мај 28, 2015, 09:57:41 поподне »
Вукић Вучетин је уписан у овом дефтеру као један од двојице катунара у нахији Ровца. Претпостављам да је у то време био млад и да из тог разлога није ни имао титулу кнеза. И у опширном дефтеру влаха Херцеговине из 1548-49. год. уписан је на челу џемата у нахији Ровца, где се такође напомиње да је имао титулу катунар а не кнез. Пошто знамо да је у време обнављања ман. Морача 1575. год. имао титулу кнеза, као и 1608. год када се помиње на скупу главара као кнез ровачки, излази да је ту титулу добио у периоду између 1549. - 1575. год. 

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #47 послато: Мај 28, 2015, 10:01:55 поподне »
прилично једноставно, у индексу нађох моју нахију, а познати патронимик мог 16. претка ме је недвомислено навео и на  његовог деду (18.)
Још један доказ колико су дефтери значајни за истраживања овог типа, али и за многа друга обзиром да садрже мноштво података. Само још када би неко у овој држави то озбиљно схватио и одвојио нека средтва да се они преузму из турских архива, преведу и објаве.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #48 послато: Мај 28, 2015, 10:32:12 поподне »
Вукић Вучетин је уписан у овом дефтеру као један од двојице катунара у нахији Ровца. 

Mожда не би било лоше написати и број странице дефтера.

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #49 послато: Мај 28, 2015, 10:37:07 поподне »
Турци су били чудо. Њихови пописивачи су изгледа обилазили терен или прикупљали податке и уписивали све то у карте. Како видим имали су уцртане називе села и у највећим забитима. Свака им част, зато су и владали овде толико дуго. Све ово повезујем са чињеницом да су пре него су кренули у поход освајања балканског полуострва најпре учествовали као плаћеничка војска и ратовали широм Балкана за интересе локалних великаша, и на тај начин упознавали се са тереном. Касније су се само организовали, разрадили тактику и кренули.

Још један доказ колико су дефтери значајни за истраживања овог типа, али и за многа друга обзиром да садрже мноштво података. Само још када би неко у овој држави то озбиљно схватио и одвојио нека средтва да се они преузму из турских архива, преведу и објаве.

Потпуно се вашом проценом слажем! Значи овај дефтер мора да је онај сумарни: -- из 1533, 319 страна (у њему се помињу нахије Ровца и Г. и Д. Морача), који сте ви већ раније навели. Било би интерасантно ако би бар још неки тефтер са вашег списка био на турском обљављен. Захваљујући argo-у коцкице се свима нама данас полако слажу. Где би нашој срећи био крај, да имамо све преведене дефтере са вашег списка! А до тада само самоиницијативом, коју сте ви већ на делу доказали.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #50 послато: Мај 28, 2015, 11:33:55 поподне »
Mожда не би било лоше написати и број странице дефтера.
На стр. 16 уписано је да су у нахији Ровца уписана 2 катунара, нефер (катунар, војник).
На стр. 33 уписан је Vukik veled-i Vucte (Vukić sin Vučete), katunar 255 (стр. у дефтеру на којој је уписана нахија Ровца).
Тренутно нисам у финансијској ситуацији да ангажујем преводиоца за превод једног недатираног дефтера у коме се помињу нахије Ровца, Г. и Д. Морача, пошто сам управо уплатио проширење теста на 37 маркера. Није у питању неки посебан новац али тренутно имам баш неке приоритете, па кад то завршим онда ћу се свакако потрудити да дођем до превода ових нахија уписаних у том недатираном дефтеру. Можда би уз помоћ родослова могао да се приближно одреди период његовог уписа.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #51 послато: Мај 29, 2015, 10:37:49 пре подне »
www.devletarsivleri.gov.tr/assets/content/Yayinlar/osmanli-arsivi-yayinlar/174%20NU.LI%20HERSEK%20LİVASI%20İCMAL%20EFLAKAN%20VE%20VOYNUGAN%20TAHRİR%20DEFTERİ%20(939-1533).pdf

Ја ово никако не могу да отворим. Дође до 1,5 Мb и онда стане. Јел има нека посебна фора за отварање...?
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #52 послато: Мај 29, 2015, 11:15:20 пре подне »
Сад ни ја не могу да отворим. Једноставно закуца на 2,13 МБ. Ако хоћеш могу ти послати на мејл пошто сам га јуче скинуо.

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #53 послато: Мај 29, 2015, 11:21:09 пре подне »
Не знам латински, читам само угрубо, ако у тексту пише да су му Власи Бањани отели коња код града Новог онда се вјероватно ради о граду Новом у Пиви, јер не вјерујем да би Бањани могли да краду некоме коња ван њихове територије, у Херцег Новом. Нови у Пиви би се уклопио у овај податак, јер би то значило да су отели коња на својој бањско-пивској територији.

У овом дефтеру из 1533г. јасно је назначено да се замак Нови у Пиви налазио у Nahiye Bana - Rudine, као и цели округ под тим именом Nova kl. (Kal`e = замак) и Nova kz. (Kaza = округ) стр. 11,50.

www.devletarsivleri.gov.tr/assets/content/Yayinlar/osmanli-arsivi-yayinlar/174%20NU.LI%20HERSEK%20LİVASI%20İCMAL%20EFLAKAN%20VE%20VOYNUGAN%20TAHRİR%20DEFTERİ%20(939-1533).pdf

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #54 послато: Мај 29, 2015, 11:37:34 пре подне »
Сад ни ја не могу да отворим. Једноставно закуца на 2,13 МБ. Ако хоћеш могу ти послати на мејл пошто сам га јуче скинуо.

Пошаљи!
Само, мораће да се зипује, или нешто већ, превелик је...
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #55 послато: Мај 29, 2015, 11:42:00 пре подне »
Немам твоју мејл адресу.

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #56 послато: Мај 29, 2015, 11:51:57 пре подне »
Ovaj sumarni defter iz 1533. godine dostupan je online, ali samo na arabici.

Управо нађох нови сумарни дефтер за БиХ из 1520-1530 г., Ankara 2005

http://www.devletarsivleri.gov.tr/assets/content/Yayinlar/osmanli-arsivi-yayinlar/91,%20164,%20MAD%20540%20ve%20173%20NUMARALI%20HERSEK,%20BOSNA%20VE%20İZVORNİK%20LİVÂLARI%20İCMAL%20TAHRİR%20DEFTERLERİ.pdf

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #57 послато: Мај 29, 2015, 11:53:26 пре подне »
Немам твоју мејл адресу.

Дописивали смо се. Сећаш се приче о мом колеги који има исти родослов као и ти, а хтео би и да се тестира!  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Вучина

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 94
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #58 послато: Мај 29, 2015, 12:52:35 поподне »
Ја сам скинуо без проблема, некад проблем настане у самом отварању од стране претраживача. Најбоље је да се скине са десни клик на линк и снимити као.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дефтери и ДНК
« Одговор #59 послато: Мај 29, 2015, 02:06:27 поподне »
Ако хоћеш могу ти послати на мејл пошто сам га јуче скинуо.

Ја сам скинуо без проблема, некад проблем настане у самом отварању од стране претраживача. Најбоље је да се скине са десни клик на линк и снимити као.

Ево, успео сам. Благодарим  :)
"Наша мука ваља за причешћа"