Аутор Тема: Припадници различитих хаплогрупа у сликама  (Прочитано 274908 пута)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #60 послато: Јул 10, 2014, 09:25:31 поподне »
Ђоковићи су Озринићи пореклом, од Драгојевића I2a. Церовићи су можда I1, није још потврђено, зато је Брђанин и ставио знак питања у загради.

Не знам да ли треба да се нацрта можда?? Свакако нико неће тек тако да уписује хаплогрупу поред нечијег имена. Мора да постоје неке индиције.

Јесмо ли видели да племенска структура црногорских племена доста често хетерогена? Мислим да није озбиљно убацивати људе у разноразне хаплогрупе без директног тестирања. За разлику од некиих других, ово би ипак требао да буде озбиљан форум где се барата егзактним подацима. Морате знати да се иза сваког презимена налазе живи људи којима се ваше тумачење, благо речено, може учинити као увреда. Због тога, када износите своје мишљење, обавезно напишите поред слике по којим критеријума сте дошли до закључка и укажите да податак није практично проверен.

Нисам против ове теме само желим да се избегну потенцијални неспоразуми и злоупотребе од стране трећих лица.
« Последња измена: Јул 27, 2014, 02:32:14 пре подне Небојша »

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #61 послато: Јул 12, 2014, 12:26:09 пре подне »
Нисам против ове теме само желим да се избегну потенцијални неспоразуми и злоупотребе од стране трећих лица.
Не бих да паметујем, нов сам овдје и видим да се придодаје доста важности томе да форум буде озбиљног карактера са поузданим научним изворима. Али ова тема је бенигна у поређењу са неким постовима у којима је извјесни господин Богдановић постављао своје мапе и "антрополошке" закључке који се граниче са расизмом и које могу бити врло погрешно схваћене од стране ширег мјења.
Иначе, у свом првом посту на овој теми сам рекао да нема смисла повезивати хаплогрупе и фенотипе. Тема је забавног карактера колико сам ја схватио.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #62 послато: Јул 13, 2014, 12:34:00 поподне »
Неће нико псовати, не брини. Нико не гледа тако ограничено на то.

Мислиш да је бенигно када некога сврсташ у категорију становништва према којој он има аверзију? Осим тога, то је пут у дезинформацију. Човек може да живи у заблуди 10 година и онда уради тест и види да то није тако.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #63 послато: Јул 13, 2014, 12:47:30 поподне »
Не бих да паметујем, нов сам овдје и видим да се придодаје доста важности томе да форум буде озбиљног карактера са поузданим научним изворима. Али ова тема је бенигна у поређењу са неким постовима у којима је извјесни господин Богдановић постављао своје мапе и "антрополошке" закључке који се граниче са расизмом и које могу бити врло погрешно схваћене од стране ширег мјења.
Иначе, у свом првом посту на овој теми сам рекао да нема смисла повезивати хаплогрупе и фенотипе. Тема је забавног карактера колико сам ја схватио.

Богдановић је посебна прича. Међутим, правила културе разговора налажу да се саслуша свако мишљење и да се покуша понудити рационалан одговор на оно са чиме се не слажемо. То само може позитивно да утиче на квалитет форума.

У одређеним околностима, фенотип може доста добро да се слаже са припадношћу хаплогрупи али исто тако жестоко може да превари ако је женска страна доминантнија.  Због тога би ја на овој теми радије видео фотографије оних људи код којих је тачно утврђена хаплогрупа, као и њихове браће, очева, стричева и дедова. То би било много--много корисније и прецизније. Међутим, превелико ширење на рођаке са 10. кољена може да доведе до грешке и неправилног тумачења. Нисам против "забаве" и тема забавног карактера али уколико је тема забавна, не видим разлога да истовремено не буде и корисна ;)


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #64 послато: Јул 13, 2014, 01:31:47 поподне »
Углавном говоримо о родовима који вероватно припадају датој хаплогрупи. Онда када нисмо сигурни, напишемо: "највероватније", или оставимо под знаком питања. Помињали смо и многе породице чију хаплогрупу поуздано знамо.

Тема не мора бити претерано корисна да би се нашла на форуму. Да ли је неком занимљива? ...претпостављам да јесте и зато не бих о укусима.

 

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #65 послато: Јул 20, 2014, 11:44:12 пре подне »
Лав Николајевич Толстој - I1
Икавац

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #66 послато: Октобар 06, 2014, 10:07:50 поподне »


Јован Маринковић Иво, мацурска I1
Икавац

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #67 послато: Октобар 09, 2014, 06:55:58 поподне »
Једном је приликом из усташког логора ослободио жене и децу, међу њима своју мајку и децу, а у другом је препаду растерао петорицу усташа и из заробљеништва ослободио своју жену. "

Овај део његовог животописа је малко украшен након рата. Он није имао своје деце, већ се ради о његовим пасторцима. Мајку није ослободио ропства већ се она била преудала у једну католичку кућу, такође пореклом из Далмације. Како они нису били вољни да се придруже партизанима, мајку је довео кући,  а шта је урадио мушком припаднику те породице није за јавну расправу  ;D . Иву су убили партизани тзв. пакленом направом односно пакет-бомбом.
Иначе, Фирер није био наш тако да...   8)
Икавац

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #68 послато: Октобар 25, 2014, 08:13:21 поподне »
Већ смо раније говорили, а и нешто је што налаже здрав разум, да тестови на y хромозому немају никакве везе са изгледом појединаца, и не видим каква је сврха објављивања личних фотографија у том смислу. Могу донекле да схватим објављивање фотографија неких познатих личности чије се фотографије већ налазе на интернету и то постављање не у смислу повезивања хаплогрупе са изгледом, већ више као информација о могућој припадности неког познатог појединца одређеној хаплогрупи уз слику.   

Сем тога, објављивање нечијих фотографија (па била то и наша родбина) може администрацију форума да  доведе у незгодну ситуацију  и због тога као администратор, молим све да не постављају више личне и родбинске фотографије, јер мислим да на оваквом типу форума томе није мјесто.

Убудуће ћемо скидати такве постове.

Унаријед захвалан на разумјевању.


Аксић

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #69 послато: Октобар 25, 2014, 10:55:45 поподне »
Сви смо ми од крви и од меса људи смо мајку му стара, а били из реда непознатих или из реда познатих личности. Ал добро разумем вас донекле због приватности, али  има ту још нејасноћа, али нећу о томе. Ја сам покренуо ову тему и што се мене тиче можете да је уклоните, 

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #70 послато: Октобар 28, 2014, 10:01:45 поподне »
хммм... порекло са мушке стране је 50% порекла сваког човека, па постоји логична претпоставка да припадници једне хаплогрупе могу имати неке опште карактеристике по којима би се могли препознавати. Наравно, проблем је у томе што других 50% долази са мајчине стране, па носилац неке хаплогрупе може да изгледа врло нетипично за носиоце те хаплогрупе. Да ствар буде јоп компликованија, фенотип може да повуче и неколико колена уназад, па да уопште не личи на своје родитеље.

Сврха ове теме би могла да буде да људи науче да препознавају носиоца неке хаплогрупе. Наравно, онај ко даје оцену би требао да буде свестан ризика да његова процена може бити врло погрешна. Лично сам мишљења да је могуће усавршити вештину препознавања хаплотипа на основу мушких хаплогрупа на солидних 75-80%.

Наравно, требате пазити да чувате приватност других људи. То је врло важно.

Ван мреже Ђукић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #71 послато: Фебруар 26, 2016, 10:25:38 поподне »
Колико изглед и хаплогрупе не морају да имају везе, лепо илуструје фотографија испод:



Ово су све потомци познатог музичара Боба Марлија. Бобов отац је био војно лице из Енглеске. Док је боравио на Јамајци, некој девојци је направио дете и затим се вратио у своју отаџбину. Из краткотрајне везе рођен је дечак који ће касније стећи светску славу и са више различитих жена изродити бројно потомство. Сви на фотографији су, вероватно, носиоци R1b или I1.



Господин на коњу, капетан Норвал Марли, је прадеда момака са горње слике и отац Боба Марлија.

А затим и фотографија Боба и његове мајке:




Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #72 послато: Фебруар 26, 2016, 11:01:11 поподне »
Ево једног Марлија R-M269:

https://www.familytreedna.com/public/Marley/default.aspx?section=yresults

Додуше, овај тестирани Марли је из Девона, а Бобов отац пореклом из Сасекса. Али, обе грофовије су у јужном делу Енглеске, не тако далеко.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #73 послато: Фебруар 27, 2016, 11:17:22 пре подне »

Ово су све потомци познатог музичара Боба Марлија. Бобов отац је био војно лице из Енглеске. Док је боравио на Јамајци, некој девојци је направио дете и затим се вратио у своју отаџбину. Из краткотрајне везе рођен је дечак који ће касније стећи светску славу и са више различитих жена изродити бројно потомство. Сви на фотографији су, вероватно, носиоци R1b или I1.



За Норвала Марлија (отац Боба Марлија) постоје спекулације да су му преци сиријски Јевреји.

Jelic

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #74 послато: Фебруар 27, 2016, 11:23:41 пре подне »
Момир Булатовић, I2a Din (Ровчани)


Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #75 послато: Фебруар 27, 2016, 01:31:22 поподне »
Зар није Момир Булатовић Куч?

Jelic

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #76 послато: Фебруар 27, 2016, 01:51:08 поподне »
Зар није Момир Булатовић Куч?

Можда су кучки Булатовићи пореклом од ровачких?

Jelic

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #77 послато: Фебруар 27, 2016, 03:06:23 поподне »
Гаврило Принцип, I2a Din


Jelic

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #78 послато: Фебруар 27, 2016, 03:08:10 поподне »
Машан Божовић, I2a Din (Пипери)


Jelic

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #79 послато: Фебруар 28, 2016, 07:26:08 поподне »
Филип Вујановић, највероватније R1b (Љуботињ)