Аутор Тема: Припадници различитих хаплогрупа у сликама  (Прочитано 274932 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #240 послато: Март 02, 2016, 09:26:01 пре подне »
Лексо Саичић је рођени ујак мом ђеду Луки Стијовићу. Ђеда нисам упамтио а ни слику му немам, па не знам ни како је изгледао јер је умро када је моја мајка била још дете, али зато његов син а мој ујак јако ликом подсећа на Лекса, нарочито очи и обрве. Очигледно да је то ''наследио'' са те стране, генетика је чудо.
Потомак, ако се не варам, брата Лекса Саичића је редовни професор на факултету на ком и ја радим - Радомир Саичић (иначе дописни члан САНУ). Човек је висок 2 метра, изразито мршав, а сличност са Лексом је фасцинантна - кога интересује нека посети професорову страницу https://www.chem.bg.ac.rs/osoblje/13-sr.html . Иначе, изузетан научник, који, нажалост, нема свог потомства.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #241 послато: Март 02, 2016, 09:34:50 пре подне »




« Последња измена: Март 02, 2016, 11:51:35 пре подне админ »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #242 послато: Март 02, 2016, 02:05:49 поподне »
Динарска дивизија

Никица Стојсављевић, Велика Попина (Лика), I2a Динарик Север. Стојсављевићи су огранак Родића из Попине.



Стеван Стојсављевић, Велика Попина, I2a Динарик Север



Љубомир Стојсављевић, Велика Попина, I2a Динарик Север



Петар Новаковић, Велика Попина, I2a Динарик Север. Новаковићи су такође део велике групе родова Родић-Стојсављевић (I2a DN).




Ђуро Мајсторовић, околина Бос. Грајхова, највероватније N1a



С лева на десно: Ђуро Новаковић, Душан Лукић и Ранко Мајсторовић (N1a)




Саво Чорак, Удбина, Лика, I2a Динарик Југ




Стево Бачко, хаплогрупа I1



Никола Бурсаћ (скроз десно), хаплогрупа R1a-M458



Никола Плећаш, хаплогрупа R1a-M458





Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #243 послато: Март 02, 2016, 02:14:59 поподне »
Илија Стојсављевић, Велика Попина, I2a Динарик Север




Симо Бурсаћ, R1a-M458




Арсеније Мандић, Дољани, Лика, хаплогрупа J2b1-M205. Ови Мандићи из Дољана су у вези са онима из Врепца (M205).



Арсеније и Јела Мандић (брат и сестра)




Никола Јелача (скроз десно), највероватније J2b1-M205




Стево Кангрга и Васо Хркаловић. Хркаловић (десно) је J2b1-M205, а исти је случај вероватно и са Кангргом, који је такође "Усорац".


Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #244 послато: Март 02, 2016, 04:07:26 поподне »
Одлична слика, Небојша.
Поп Мило је од Јововића из Марковине, они су од Озринића. Значи, требало би да је И2а динарик јужни.

На питање зашто је учествовао у "Невесињској пушки" - Новак Рамов Јововић (Поп Милов братанац) вели " да брани ђедовину" (???)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #245 послато: Март 02, 2016, 04:44:08 поподне »
 Саичићи су из Виницке код Берана. Васо Панта Вука Николе  ( Никол Сајице) је  имао сина  Александра -Лекса и шћер  Станисаву, удату Стијовић, Савку удату Зечевић и једну удату Голубовић.  Александар - Лексо (1883-1911), капетан руске и црногорске војске. Супруга Станисава Вуковић. Син Владимир (Владо). Шћерка Јелена удата у Голубовића. Владимир (1907- 1941), публициста и књижевник, умро је у Пећи, ђе је и сахрањен. Био је ожењен и имао је једну шћерку.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #246 послато: Март 02, 2016, 05:28:10 поподне »
Саичићи су из Виницке код Берана. Васо Панта Вука Николе  ( Никол Сајице) је  имао сина  Александра -Лекса и шћер  Станисаву, удату Стијовић, Савку удату Зечевић и једну удату Голубовић.  Александар - Лексо (1883-1911), капетан руске и црногорске војске. Супруга Станисава Вуковић. Син Владимир (Владо). Шћерка Јелена удата у Голубовића. Владимир (1907- 1941), публициста и књижевник, умро је у Пећи, ђе је и сахрањен. Био је ожењен и имао је једну шћерку.

Извињавам се ако сам изено неку дезинформацију - као што је претпоставка по сећању да је Радомир Саичић потомак брата Лекса Саичића - сада видимо да Лексо није имао брата. Оно што знам поуздано је да је професор Радомир Саичић пореклом из Црне Горе, да слави Аранђеловдан, и да је у сродствуса Лексом Саичићем. 
« Последња измена: Март 02, 2016, 05:30:30 поподне админ »

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #247 послато: Март 02, 2016, 06:20:02 поподне »
 Селаковићу, нијесте направили  неки проблем. Нема потребе за извињењем. У Црној Гори сви се зову браћом, кад су од истог рода, а и шире. И Радомир је од огранка  потомства Николе Сајице. У којем степену су сродства, то  знају Сајичићи, није моје да рачунам.  Радомир је од Николе  Радомира Новова... И Ново је био официр црногорске војске. Ако нијесам у праву, или погрешно наводим неко име, посебно одива, нека ме исправе Сајичићи.
 За наше  пореклаше: Сајичићи припадају групи Брајотића, племенске гране Миомановића. Потомци су Јована, сина Брајотина. О Брајотићима више код  порекло Александра Невског на овом сајту.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #248 послато: Март 02, 2016, 06:27:45 поподне »
Саичићи су из Виницке код Берана. Васо Панта Вука Николе  ( Никол Сајице) је  имао сина  Александра -Лекса и шћер  Станисаву, удату Стијовић, Савку удату Зечевић и једну удату Голубовић.  Александар - Лексо (1883-1911), капетан руске и црногорске војске. Супруга Станисава Вуковић. Син Владимир (Владо). Шћерка Јелена удата у Голубовића. Владимир (1907- 1941), публициста и књижевник, умро је у Пећи, ђе је и сахрањен. Био је ожењен и имао је једну шћерку.
Станисава је удата била за Мирка Стијовића, родила је мог ђеда Луку. Знам из приче моје бабе да су Станисава и Лексо било јако везани. Лука је по ономе како га моја мајка памти, а била је јако мала када је он умро, био изразито висок и изгледа доста личио на свог ујака. Мирко Стијовић је мислим такође био официр, а у његовој кући је једном приликом када је долазио у Васојевиће ноћио књаз Никола. Сећам се да ми је баба то са поносом посебно наглашавала. Тада то нисам баш најбоље схватао јер сам био клинац. Мирко је између два рата преселио са синовима у Метохију, село Љумбарда код Дечана. Један син му је погинуо на Тарабошу, а имао је још четворицу. Иначе једна специфичност за Стијовиће тог времена је та да је у једном периоду у 17 кућа колико су тада бројали, било рођено само једно женско дете а сви остали су били синови.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #249 послато: Март 02, 2016, 07:33:34 поподне »
Морам признати да сам га замишљао као плећатог рмпалију, са ''два пара ребара'' и убиственим погледом. Овде ми више личи на неког ''умјетника''.

Ацо, брате, кад га видим како десницом "уметнички" држи јатаган, не мора да има "два пара ребара"  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #250 послато: Март 02, 2016, 07:35:59 поподне »
Динарска дивизија

Капа доле за Динарску дивизују!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #251 послато: Март 02, 2016, 07:38:57 поподне »
На питање зашто је учествовао у "Невесињској пушки" - Новак Рамов Јововић (Поп Милов братанац) вели " да брани ђедовину" (???)

Па, Херцеговина и јесте србска ђедовина! 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #252 послато: Март 02, 2016, 07:44:03 поподне »
Ђуро Мајсторовић, околина Бос. Грајхова, највероватније N1a




Ђуро ме подсећа ликом на Ненада Окановића - сина Драгана из серије "Село гори а баба се чешља"  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #253 послато: Март 02, 2016, 07:47:16 поподне »
Ђуро ме подсећа ликом на Ненада Окановића - сина Драгана из серије "Село гори а баба се чешља"  :D
''Пљунути'' Окановић! :)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #254 послато: Март 02, 2016, 07:53:42 поподне »
Па, Херцеговина и јесте србска ђедовина!

Наравно Небо! Али има и недоумица да су Марковљани (старо презиме Кривоглави, Св. Архангел Михаило) сродници онима из Пиве - упркос различитим славама. Рамо Јововић је погинио на Муратовици (Пива) 1876.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #255 послато: Март 02, 2016, 08:06:17 поподне »
Браћа Милићевић (у средини је капетан Милош Куреш) из околине Билеће. Највероватније припадници хаплогрупе I1-P109, с обзиром да и Милићевићи из Звијерине (Билећа) припадају истој хг.


Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #256 послато: Март 02, 2016, 08:23:30 поподне »
Браћа Милићевић (у средини је капетан Милош Куреш) из околине Билеће. Највероватније припадници хаплогрупе I1-P109, с обзиром да и Милићевићи из Звијерине (Билећа) припадају истој хг.


Многи сељаци из Васојевића су након рата затварани, пребијани и малтретирани, поготово ако су били блиски рођаци оних који су били у четницима. Позвали тако једног за кога су знали да је био са четницима. Када су га питали где је био и шта је радио за време рата он им одговори: ''Ја Богоми овијем џадама с' онијема с' брадама!''.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #257 послато: Март 02, 2016, 08:45:48 поподне »
Саво Чорак, Удбина, Лика, I2a Динарик Југ


Лука ми је указао на могућу грешку. Наиме, тестирани Чорак из днк пројекат је католик из Лике/Крбаве, а припада хаплогрупи I2a Динарик Север. Чорак са слике је Србин из Удбине (Лика).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #258 послато: Март 02, 2016, 08:49:01 поподне »
С лева на десно: Ђуро Новаковић, Душан Лукић и Ранко Мајсторовић (N1a)


Заборавих да напишем да су Новаковић и Лукић сасвим сигурно пореклом од личких Родића, дакле хаплогрупа I2a DN.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #259 послато: Март 02, 2016, 09:05:18 поподне »
Ове фотографије четника су одличне. Предлажем да се покрене тема о четницима, јер смо почели да се удаљавамо од ове теме. А верујем да би та нова тема била богата. Можда и да се пребаце ове последње фотографије на нову тему. Тамо бисмо могли и да бистримо о улози четничког покрета у борби за ослобођење и другим појединостима у вези с тим.
Имам лепу књигу фотографија "Албум ђенерала Драже" (Погледи, Крагујевац 2008) са сјајним фотографијама. Видећемо може ли то да се скенира.
Лично, нисам искључив. Поштујем оба народноослободилачка покрета Срба у Другом светском рату. У оба је било честитих људи и бораца за слободу. Нажалост, исто тако, у оба покрета било је и лоших људи који су искористили рат за иживљавање неких сопствених фрустрација или за стицање користи. Кад бисмо могли да се измиримо, четници и партизани и њихови потомци, било би добро за наш народ.   
"Наша мука ваља за причешћа"