Аутор Тема: I2-Z17855  (Прочитано 129755 пута)

симо

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #220 послато: Јануар 02, 2018, 09:39:17 поподне »
Згодно би било да неко од Цеклињана испита ова три СНП-а испод Z17855. Њих у том погледу још нисмо прецизирали. Знам да смо имали форумаша из овог рода, надам се да још увек прати форум.

Мислим да не би било лоше кад би и неко од Шекулараца тестирао ове СНП-ове. Иако је претпоставка да су Селаковићи и Шекуларци један род, мислим да би било добро ради провјере.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I2-Z17855
« Одговор #221 послато: Јануар 02, 2018, 09:59:43 поподне »
Још једном и по стоти пут хвала Синиша. :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: I2-Z17855
« Одговор #222 послато: Јануар 02, 2018, 10:02:20 поподне »
Мислим да не би било лоше кад би и неко од Шекулараца тестирао ове СНП-ове. Иако је претпоставка да су Селаковићи и Шекуларци један род, мислим да би било добро ради провјере.

Узорак је у Берлину, па свако од Шекулараца, који имају и удружење, може да ми јави да ће да финансира то тестирање, а слажем се да је пожељно.

Ја лично сматрам да су негативни на ове три гране.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: I2-Z17855
« Одговор #223 послато: Јануар 05, 2018, 11:11:14 поподне »
Мислио сам да ће Војиненад објавити, али могу и ја.

Зденко је потврдио постојање нове гране о којој сам јуче писао. СНП A20030 је већ уврштен на YSeq и може се тестирати. Потврђено је и постојање овог другог СНП-а 8709880 А>Т али није још уврштен у понуду. Зденко је потврдио и нешто већу старост гране. До слања БАМ фајла у Y Full, комбинујући СТР и СНП прорачуне, покушао сам доћи до неких оквирних старости појединих огранака I2-Z17855 које дајем у стаблу доле. Мислим да ће се и на YFull-u старост I2-Z17855 повећати за 100-200 година, јер тамо још увијек нема никог од A16413. Један непознатог поријекла који се тамо налази може бити: Гурканли, Порубежник или Грк Гколиарас. Мислио сам да је Кристјук али изгледа ипак да није. То би значило да ће поред Радовановића још неко од  A16413+ морати прослиједити резултате YFullu како би се издвојила грана и прорачунала старост, а идеално би било кад би то учинили поред Радовановића и Михајловић и Кристјук. Онда бисмо имали комплетну слику.

На стаблу доле покушао сам позиционирати наше тестиране I2-Z17855. Не знам да ли је Селаковић тестирао негативно A16413, чини ми се да је био негативан на PH3414 и А1221, ако сам добро упратио. Иначе, изгледа да би и грана PH3414 и A20030 могле бити искључиво српске односно балканске, засад је бар тако, а и по старости би могле настати након досељавања Словена на Балкан. Исто тако грана I2-А19454 је вјероватно искључиво сјевернословенска.

Радовановић има неких 10-ак својих јединствених СНП-ова, од којих неке вјероватно дијели са осталим Љешњанима. Само Биг Ипсилон других Љешњана може открити које и колико.


Током профилисања Ковачана сам у једном тренутку схватио да се заправо Ковачани - Точанци сасвим лепо уклапају у наратив о Ковачанима који је Атанасије Урошевић дао у својим радовима.Они би заиста могли бити потомци новијег слоја динарског становништва које се око 1690. доселио у Ковачицу и вероватно затекао неке од старијих трепчанских трговачких породица које су се око 1650. повукле у Ковачицу да би се склониле од епидемије куге, и са њима се изједначио културолошки.

Пошто је сада више него извесно да Ковачани - Точанци са Љешњанима - Војинићима деле исти снп, обриси предања Точанаца о даљем пореклу од Колашина се јако добро уклапају са епицентром Љешњана - Војинића.

Упркос разлици у маркерима Стевановића и Љешњана, мислим да је врло вероватно да је до деобе дошло управо у епицентру Љешњана, док је периодизација исте сасвим неизвесна, али је по мени морала бити врло рано, чак и пре исељавања Точанаца у копаоничку Шаљу.
Молим Синишу са ме исправи ако грешим у закључивању.

Ако се (за сада) зна да је у Топлицу 1882. године досељено 16 породица Ковачана, од којих је до сада тестирана једна четвртина, и код којих резултати индикују да су сви тестирани сродници, односно да припадају истом генетском роду и да се дистанца међу њима огледа у 1 до 3 разлике на 23 упоредива маркера, чини ми се да су морали да буду насељени у Ковачици најкасније у периоду који је утврдио Урошевић (крај 17. века). Наравно, ово је моја претпоставка, када се узму у обзир све проверљиве и ове друге чињенице и подаци које сам навео.

Ако претпоставимо да је овај сценарио тачан, која би била процена времена када је могло да дође до раздваја Ковачана - Точанаца од Љешњана - Војинића, према разлици на упоредивим маркерима Радовановића и Стевановића?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I2-Z17855
« Одговор #224 послато: Јануар 05, 2018, 11:30:13 поподне »
Током профилисања Ковачана сам у једном тренутку схватио да се заправо Ковачани - Точанци сасвим лепо уклапају у наратив о Ковачанима који је Атанасије Урошевић дао у својим радовима.Они би заиста могли бити потомци новијег слоја динарског становништва које се око 1690. доселио у Ковачицу и вероватно затекао неке од старијих трепчанских трговачких породица које су се око 1650. повукле у Ковачицу да би се склониле од епидемије куге, и са њима се изједначио културолошки.

Пошто је сада више него извесно да Ковачани - Точанци са Љешњанима - Војинићима деле исти снп, обриси предања Точанаца о даљем пореклу од Колашина се јако добро уклапају са епицентром Љешњана - Војинића.

Упркос разлици у маркерима Стевановића и Љешњана, мислим да је врло вероватно да је до деобе дошло управо у епицентру Љешњана, док је периодизација исте сасвим неизвесна, али је по мени морала бити врло рано, чак и пре исељавања Точанаца у копаоничку Шаљу.
Молим Синишу са ме исправи ако грешим у закључивању.

Ако се (за сада) зна да је у Топлицу 1882. године досељено 16 породица Ковачана, од којих је до сада тестирана једна четвртина, и код којих резултати индикују да су сви тестирани сродници, односно да припадају истом генетском роду и да се дистанца међу њима огледа у 1 до 3 разлике на 23 упоредива маркера, чини ми се да су морали да буду насељени у Ковачици најкасније у периоду који је утврдио Урошевић (крај 17. века). Наравно, ово је моја претпоставка, када се узму у обзир све проверљиве и ове друге чињенице и подаци које сам навео.

Ако претпоставимо да је овај сценарио тачан, која би била процена времена када је могло да дође до раздваја Ковачана - Точанаца од Љешњана - Војинића, према разлици на упоредивим маркерима Радовановића и Стевановића?
Епицентар раздвајања је сигурно био негде у области Љешанске нахије или жупних делова Црне Горе односно Зете, ако не и и у области из које претпостављам да су претходно дошли а то би највероватније могло бити у области која је југисточно одатле. Раздвајање готово сигурно није било у области Мораче већ је то највероватније била једна од етапних станица где су се Ковачани - Точанци можда нешто дуже задржали, а Љешњани намножили кроз више од 6 векова. Верујем да је раздвајање било пре више од 1000 год. а у то време претци Љешњана - Војинића готово сигурно нису живели ни у области Љешанске нахије.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: I2-Z17855
« Одговор #225 послато: Јануар 05, 2018, 11:49:20 поподне »
Епицентар раздвајања је сигурно био негде у области Љешанске нахије или жупних делова Црне Горе односно Зете, ако не и и у области из које претпостављам да су претходно дошли а то би највероватније могло бити у области која је југисточно одатле. Раздвајање готово сигурно није било у области Мораче већ је то највероватније била једна од етапних станица где су се Ковачани - Точанци можда нешто дуже задржали, а Љешњани намножили кроз више од 6 векова. Верујем да је раздвајање било пре више од 1000 год. а у то време претци Љешњана - Војинића готово сигурно нису живели ни у области Љешанске нахије.

Да, у праву си. И мени таква временска и просторна локализација деобе делује много извесније, с тим што баш као што си поменуо, физичка деоба је могла лако да се догоди касније од нестанка мутације на маркерима, која је условно обележила генетску деобу. Може лако да се догоди да преци и једних и других заједно досељени у Морачу. То наводим због индикације простора са кога су се иселили, према оно мало предања које је остало сачувано од заборава.

Малопре сам причао да Стевановићем и он је вољан да уради Биг У уколико ће то ближе одредити релације између тебе и њега, односно Ковачана Точанаца и Љешњана.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I2-Z17855
« Одговор #226 послато: Јануар 06, 2018, 12:08:40 пре подне »
Да, у праву си. И мени таква временска и просторна локализација деобе делује много извесније, с тим што баш као што си поменуо, физичка деоба је могла лако да се догоди касније од нестанка мутације на маркерима, која је условно обележила генетску деобу. Може лако да се догоди да преци и једних и других заједно досељени у Морачу. То наводим због индикације простора са кога су се иселили, према оно мало предања које је остало сачувано од заборава.

Малопре сам причао да Стевановићем и он је вољан да уради Биг У уколико ће то ближе одредити релације између тебе и њега, односно Ковачана Точанаца и Љешњана.
Једино уз Биг ипсилон и Ипсилон фул може се доћи до решења ове загонетке чије решење у овом моменту можемо да претпостављамо али не можемо донети коначне закључке када је живео заједнички предак и где је дошло до раздвајања. Оно што претпостављам да је веома извесно је то да је раздвајање било пре више од 1000 год. (1000-1400 год.).

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: I2-Z17855
« Одговор #227 послато: Јануар 06, 2018, 12:34:50 пре подне »
Точанци тек треба да испитају А20030?

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: I2-Z17855
« Одговор #228 послато: Јануар 06, 2018, 01:07:30 пре подне »
Точанци тек треба да испитају А20030?
Поручен вечерас 😀

симо

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #229 послато: Јануар 06, 2018, 11:13:19 пре подне »
Што се тиче даљих тестирања гране А20030, прекопираћу оно што сам Equinoxu послао у пп.

Што се Стевановића тиче, добро је за почетак да појединачно тестира А20030, што видим да је већ наручено. Мала је вјероватноћа да је негативан на А20030, али опет добро је да се провјери. По маркерима је Стевановић мање више подједнако близак и Михајловићу и Лешњанима, па може бити повезан ближе или са једнима или са другима. И са једнима и са другима чини ми се, бар по маркерима, да је удаљеност око 1000 година. Ту врсту дилеме, коме је ближи и колико,  може да ријеши само Биг Ипсилон тест. Позитивна ствар је што су и Љешњани и Михајловић већ урадили Биг Ипсилон па има могућност да се пореди са два хаплотипа прилично давно раздвојена.

За цијелу ову подграну А20030 од великог би значаја био Биг Ипсилон тест Стевановића и Биг Ипсилон тест још једног Љешњанина. Мислим да би са ова два теста добили прилично солидну структуру ове гране, са изолованим појединачним СНП-овима које би људи онда могли тестирати код YSeq.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I2-Z17855
« Одговор #230 послато: Јануар 06, 2018, 12:34:26 поподне »
Да, било би заиста добро ако би Стевановић урадио Биг ипсилон, а што се тиче Љешњана требало би надам се ускоро да се маручи још један Биг ипсилон

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: I2-Z17855
« Одговор #231 послато: Јануар 10, 2018, 07:49:02 пре подне »
Точанци тек треба да испитају А20030?

Готов је резултат. Стевановић је А20030 -.
« Последња измена: Јануар 10, 2018, 09:07:28 пре подне Број 1 »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: I2-Z17855
« Одговор #232 послато: Јануар 10, 2018, 08:16:14 пре подне »
Готов је резултат. Стевановић је А20030 -.

Хвала, Еквиноксе!

По мени су ово добар резултат, јер сада различити родови имају различит СНП профил  :)
« Последња измена: Јануар 10, 2018, 09:07:20 пре подне Број 1 »

симо

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #233 послато: Јануар 10, 2018, 09:08:06 пре подне »
Готов је резултат. Стевановић је А20030 -.

Неочекивано, али вриједно као информација. Михајловић и Радовановић додуше дијеле још један неименовани СНП који мислим да није уврштен у YSeq понуду. Постоји нека шанса да је Стевановић позитиван на тај СНП. Како год, остаје прилично узак период за одвајање Стевановићеве гране. Не знамо такође да ли би Стевановић могао дијелити и неки СНП са Кристјуком.
« Последња измена: Јануар 10, 2018, 09:13:25 пре подне Број 1 »

симо

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #234 послато: Јануар 10, 2018, 09:37:17 пре подне »
Кориговано стабло:


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: I2-Z17855
« Одговор #235 послато: Јануар 10, 2018, 09:50:28 пре подне »
Кориговано стабло:



Oдличaн пpикaз. Mиcлим дa jeдинo Big Y мoжe дa paзpeши дилeму ca Koвaчaнимa и A1221 и A16413...

симо

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #236 послато: Јануар 11, 2018, 02:49:44 поподне »
а и у Б.Крајини већ постоји хаплотип који је доста близак тестираним Љешњанима (Паројчић из Црног Луга код Б.Грахова).

Ово презиме Паројчић било ми је необичног облика,а данас нађох да је "паројак, паројчити се" стара српска ријеч:

 б) рој, ројити се, ројење, — првенац, — изројити се, — паројчити се, паројак

Паројска Њива, име села на Брдима мотивисано је паројчењем пчела, тј. њиховим великим множењем (Пујић 1982, 189).

Искрено, никад раније нисам чуо ову ријеч.

Jelic

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #237 послато: Јануар 11, 2018, 02:52:02 поподне »
Ово презиме Паројчић било ми је необичног облика,а данас нађох да је "паројак, паројчити се" стара српска ријеч:

 б) рој, ројити се, ројење, — првенац, — изројити се, — паројчити се, паројак

Паројска Њива, име села на Брдима мотивисано је паројчењем пчела, тј. њиховим великим множењем (Пујић 1982, 189).

Искрено, никад раније нисам чуо ову ријеч.

Први пут је и ја чујем, занимљиво.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: I2-Z17855
« Одговор #238 послато: Фебруар 14, 2018, 12:18:41 пре подне »
Десет српских Z17855 родова:


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: I2-Z17855
« Одговор #239 послато: Април 07, 2018, 01:37:54 поподне »
Видех пре неки дан да је урађен још један Велики Ипсилон унутар Z17855 гране, у питању је човек са пореклом из Грчке, Koutrouboussis - Κουτρουμπούσης.

Нажалост, нема заједничких СНП-ова ни са ким, па се као такав придружује Gurkanli-ју, Porubezhnik-у и Gkoliaras-у. Дакле, најмање још 4 гране треба да буду откривене испод Z17855, тачније, да будемо прецизни, на нивоу Великих Ипсилона. Ако људи буду радили ФГС, можда ћемо увидети да неке од ових грана имају заједничке СНП-ове млађе од Z17855, али о том по том.

Код Срба тренутно имамо:

Z17855>PH3414:

- 15 тестираних Мириловића и 3 тестирана који су им доста блиски по маркерима, па вероватно такође припадају овог грани

Z17855>А1221:

- 3 тестирана Ковачана

Z17855>А16413:

- 13 тестираних Љешњана-Војинића и 3 тестирана који су им блиски по маркерима и могли би бити из исте гране
- 6 тестираних Ковачана Точанаца
- Михаловић из Петрешње

Z17855*:

- 3 Шекуларца и један који им је доста близак по маркерима па је вероватно из исте гране као они
- 2 Селаковића
- Цонић из Банцарева
- Мајсторовић-Мајсторчић из Азање

Z17855 без подгране:

- 2 тестирана из Горњег Цеклина


Овде највероватније упадају и неки тестирани из Љешанске нахије и неки њима блиски у Србији.