Аутор Тема: I2-Z17855  (Прочитано 127433 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #120 послато: Март 31, 2017, 12:38:28 поподне »
Јесте, колико сам избројао 2 разлике на 18 упоредивих.
Постоји један Албанац Ademi 410430  у Епиру (Грчка), сама граница Грчке и Албаније, има 12 маркера, потпуно истих са потвђеним А1221. На основу њега сам мислио да су можда обојица са југа.
Међутим сада знамо да има и код нас А1221, тако да није искључено да је албански припадник А1221 родом са севера земље, или чак неки сличан случај као Хазири.

И ја мислим да је главни разлог за недостатак I2a1b/R1a резултата на комшијком пројекту баш то поклапање са суседном словенском популацијом. У аномимним студијама ове две хаплогрупе ишле су и 20% заједно.

Можда треба узети у обзир и словенске сеобе са подручја данашње Албаније ка сјеверу. Познате су неке велике словенске зоне у самој Албанији, што се јасно види и по топонимима.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I2-Z17855
« Одговор #121 послато: Март 31, 2017, 12:43:13 поподне »
Постоји још један Украјинац са шифром B4749, позитиван је на А1221. Могуће да је тестирао само СНП, нисам видио маркере. И један и други Украјинац су са подручја југозападно од Кијева, негдје са тромеђе словенских племена Бужана, Пољана и Улича.
Кад већ помену словенска племена Бужане, Пољане и Уличе, интересује ме имаш ли какве податке о другим словенским племенима и територијама са којих су кренули на Балкан, пре свега ту мислим на Драговљане, Велезгите, Северјане итд.?

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: I2-Z17855
« Одговор #122 послато: Март 31, 2017, 12:53:49 поподне »
Постоји још један Украјинац са шифром B4749, позитиван је на А1221. Могуће да је тестирао само СНП, нисам видио маркере. И један и други Украјинац су са подручја југозападно од Кијева, негдје са тромеђе словенских племена Бужана, Пољана и Улича.

То је и мене збунило, питао сам се ко је тај други Украјинац, на крају сам упоредио шифре:
B4749   Post   Francis William Post b. 1857 and d. 1930   Moldova
Изгледа да Пост живи у Украјина, а за претка је навео како је рођен на територији Молдавије у 19. веку, или је обрнуто?

 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #123 послато: Март 31, 2017, 01:00:42 поподне »
То је и мене збунило, питао сам се ко је тај други Украјинац, на крају сам упоредио шифре:
B4749   Post   Francis William Post b. 1857 and d. 1930   Moldova
Изгледа да Пост живи у Украјина, а за претка је навео како је рођен на територији Молдавије у 19. веку, или је обрнуто?

Да, нисам ни ја примјетио. То је значи тај.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #124 послато: Март 31, 2017, 01:02:27 поподне »
Кад већ помену словенска племена Бужане, Пољане и Уличе, интересује ме имаш ли какве податке о другим словенским племенима и територијама са којих су кренули на Балкан, пре свега ту мислим на Драговљане, Велезгите, Северјане итд.?

Северјане сам помињао прије на теми http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1741.0, а ова остала племена нисам нешто посебно обрађивао.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: I2-Z17855
« Одговор #125 послато: Март 31, 2017, 01:43:02 поподне »
Кад већ помену словенска племена Бужане, Пољане и Уличе, интересује ме имаш ли какве податке о другим словенским племенима и територијама са којих су кренули на Балкан, пре свега ту мислим на Драговљане, Велезгите, Северјане итд.?

Драговичи/Драговићи/Драгувити се помињу у Пиринској Македонији у више извора а такође су забележени и западно од Солуна. Било је дискусије код историчара да ли се ради о два различита племена на територији Македоније истог имена, а такође и њихова веза са источнословенским племеном сличног имена.

У Пиринској Македонији, код Помака имамо колико се сећам 6 динарика: 1x PH908 1x Z17855 4x Y4460.
Западно од Солуна имамо један Y4460 у Битољу, то је Наумов.
Ван ових има један Y4460 на Пелопонезу (са још неколико медитеранских (грчких)  А2512),  и један за кога нисам установио место, такође у Грчкој.

Грана Y4460 је једна од главних грана динарика код Источних Словена, код Руса око половине динарика отпада на ову грану, друга половина је S17250. Код украјинаца S17250 је мало јачи од Y4460. Код Белоруса не знам тачно, али ситуација је прилично слична.

Моја претпоставка је да су Драговићи поред осталих хаплогрупа били носиоци Y4460.

Наравно ово важи под условом да ову хаплогрупу у тим областима нису донели Словени у каснијим миграцијама. На пример по доласку Бугара у област Варне део Словена се сели у (Пиринску) Македонију. Тестираних из СИ Бугарске има мало.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #126 послато: Март 31, 2017, 01:52:05 поподне »
То је и мене збунило, питао сам се ко је тај други Украјинац, на крају сам упоредио шифре:
B4749   Post   Francis William Post b. 1857 and d. 1930   Moldova
Изгледа да Пост живи у Украјина, а за претка је навео како је рођен на територији Молдавије у 19. веку, или је обрнуто?

Сад сам провјерио на Семаргл.ме. Изгледа да је дошло до грешке приликом уношења Поста  на карту ФТДНА. на Семарглу је на тој локацији (село ДОБРОВЕЛИЧКОВКА) унесен 201151 , Onufriy Khrystyuk, born abt, 1875,Poltava,Ukraine који јесте Z17855+ али није тестирао А1221. Онда као локација Поста остаје вјероватно Молдавија. Пост јесте тестирао А1221+.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I2-Z17855
« Одговор #127 послато: Март 31, 2017, 02:04:46 поподне »
Драговичи/Драговићи/Драгувити се помињу у Пиринској Македонији у више извора а такође су забележени и западно од Солуна. Било је дискусије код историчара да ли се ради о два различита племена на територији Македоније истог имена, а такође и њихова веза са источнословенским племеном сличног имена.

У Пиринској Македонији, код Помака имамо колико се сећам 6 динарика: 1x PH908 1x Z17855 4x Y4460.
Западно од Солуна имамо један Y4460 у Битољу, то је Наумов.
Ван ових има један Y4460 на Пелопонезу (са још неколико медитеранских (грчких)  А2512),  и један за кога нисам установио место, такође у Грчкој.

Грана Y4460 је једна од главних грана динарика код Источних Словена, код Руса око половине динарика отпада на ову грану, друга половина је S17250. Код украјинаца S17250 је мало јачи од Y4460. Код Белоруса не знам тачно, али ситуација је прилично слична.

Моја претпоставка је да су Драговићи поред осталих хаплогрупа били носиоци Y4460.

Наравно ово важи под условом да ову хаплогрупу у тим областима нису донели Словени у каснијим миграцијама. На пример по доласку Бугара у област Варне део Словена се сели у (Пиринску) Македонију. Тестираних из СИ Бугарске има мало.
А знаш ли нешто о Вајунитима? Сад сам мало на брзину тумарао по нету али ненађох ништа посебно.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #128 послато: Март 31, 2017, 02:05:52 поподне »
А знаш ли нешто о Вајунитима? Сад сам мало на брзину тумарао по нету али ненађох ништа посебно.

Ово име Вајунити неки изједначавају са словенским именом Војнићи. Чини ми се да се они помињу баш негдје на подручју Албаније и Епира.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: I2-Z17855
« Одговор #129 послато: Март 31, 2017, 02:23:52 поподне »
Сад сам провјерио на Семаргл.ме. Изгледа да је дошло до грешке приликом уношења Поста  на карту ФТДНА. на Семарглу је на тој локацији (село ДОБРОВЕЛИЧКОВКА) унесен 201151 , Onufriy Khrystyuk, born abt, 1875,Poltava,Ukraine који јесте Z17855+ али није тестирао А1221. Онда као локација Поста остаје вјероватно Молдавија. Пост јесте тестирао А1221+.

Мени је Зденко написао у ПП да је 201151 Khrystyuk  на основу Биг Ипсилон резултата стављен у Z17855*.
Taко стоји и на зденовом стаблу: https://drive.google.com/file/d/0B_Hsg3bfRY-cMmdXZlhCY0VZZTQ/view
Члан је пољског пројекта, ту је груписан као А1221- .

На мапи сам га ставио у Полтави само зато што је он написао као место порекла. Знам да је на ФТдна лоциран западније.
Презиме Khrystyuk постоји у Зап. Украјини, а иначе колико сам ја упознат презимена са завршетком -ук су карактеристика украјинских подручја која су била под контролом Пољске.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I2-Z17855
« Одговор #130 послато: Март 31, 2017, 02:44:41 поподне »
Ово име Вајунити неки изједначавају са словенским именом Војнићи. Чини ми се да се они помињу баш негдје на подручју Албаније и Епира.

Тачно, они су се након неуспешне Хацонове опсаде Солуна 615. године повукли у област Епира, северно од Јањине. По њима је добила име Вагенеција, античка и данашња Теспротија. Иначе је у Епиру и у јужној Албанији у средњем веку словенски елемент био јак (Корча-Горица, Берат-Белград, итд.).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: I2-Z17855
« Одговор #131 послато: Март 31, 2017, 02:46:03 поподне »
А знаш ли нешто о Вајунитима? Сад сам мало на брзину тумарао по нету али ненађох ништа посебно.
Вајунити, Вајонити и највероватније Војнићи су словенско племе које је насељено у Епиру. Први пут се помињу у 7. веку у Чудима Светог Димитрија. Они су ту описани као једно од племена које опседа Солун. Поражени су под Солуном и пресељавају се северно од данашње Јањине. У току 9. века, када је Византија завршила си иконоборством и власт је учвршћена, почиње хеленизација словенског становништва. Вероватно су тада и Вајунити хеленизовани. Поједине словенске енклаве су се у Епиру задржале до 15. века и сматра се да су то били потомци Вајунита. 
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: I2-Z17855
« Одговор #132 послато: Март 31, 2017, 03:40:56 поподне »
А знаш ли нешто о Вајунитима? Сад сам мало на брзину тумарао по нету али ненађох ништа посебно.

Нема довољно резултата за Епир да се извуку неки закључци.
Постоји један R1a али je Z284.
Има 3 Динарика, два су на 12 маркера. Једног сам поменуо већ, то је Адеми, са тестираним А1221 из Албаније има 12/12 поклапање. Други на 12 се од њих разликује на 1 маркеру 389-2 31 уместо 32.
Трећи је потврђен као S17250>BY128>Z16971, он се са овима на 12 раликује са једним на 3 а другим 2 маркера.
Такође за Тесалију нема резултата, ту се помиње племе Велегезита. Налазили су се у Пегазиском Заливу (данашњи Волоски), нису исто што и Верзити/Берзити односно Брсјаци. Нешто северније од овог места постоји у Тесалији један ДН и један Р1а, без СНП теста.

Брсјаци су настањивали централни део Македоније, област Охрида, Битоља, Преспе, Прилепа, Велеса.
Ту се већ јавља  Z17855 и продужава линијом према Тасосу, па би можда такође Сагудати и Ринхини могли доћи у обзир као племена са носиоцима ове хаплогрупе.

То је све што за сада могу извући из резултата. Када буде више тестираних покушаћемо одредити нешто прецизније. Остаје ми да проучим резултате анонимних тестираља С. Грчке, њих нисам детаљно прегледао.






Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: I2-Z17855
« Одговор #133 послато: Март 31, 2017, 07:11:26 поподне »
Можда сам на некој теми ово већ помињао. "Вајунити" је, највероватније од стране Грка изобличен назив словенског племена Војнића или Војинића. Да су били бројни говори и чињеница да је читава једна област у Епиру (приморско загорје у делу Грчке и јужне Албаније наспрам Крфа) називана Вајенеција (Багенетиа) кроз читав средњи век, па је и у 16. веку у турским дефтерима носила назив "вилајет Вајонетија". А по њима је, можда, име добила и река Војуша у јужној Албанији. Војнићи, Драговићи и друга словенска племена су у 6. веку нарочито густо населила јужни и југоисточни део данашње Албаније. У Епиру, као и у Мусакији, јужно од реке Шкумбе, и областима око река Војуше и Девола, словенска топонимија и данас апсолутно преовлађује (иако је прилично изобличена у албанској транскрипцији, али се словенски корен и данас може утврдити).

Да ли има исто тако бројног потомства тих Словена међу становништвом ове области данас, питање је. Ако их и има, верујем да су већином албанизовани.

Занимљив је правац словенских освајања из друге половине 6. века.
Након продора са севера (можда из Паноније, или вероватније доњим Подунављем), они су доспели до Македоније и Тесалије, део је прешао на Пелопонез, а део (углавном Војнићи), продужио је на запад, у Епир, па затим јадранском обалом на север. После Драча (548. године), освојили су Љеш (590), док Улцињ нису успели освојити, али су се населили по његовој околини, као и по свој Скадарској равници (почетком 7. века). Затим су се постепено померали и даље, јадранском обалом и нешто дубље у унутрашњост, у област Дукље и Приморја, делом на исток према Полимљу (можда Будини, по којим би назив могла носити Будимља?).

Верујем да је део тих Словена из друге половине 6. века трајно остао у области Дукље и Полимља, и то би били могући носиоци ХГ DN и R1a.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: I2-Z17855
« Одговор #134 послато: Март 31, 2017, 07:13:27 поподне »
А знаш ли нешто о Вајунитима? Сад сам мало на брзину тумарао по нету али ненађох ништа посебно.

Погледај зборник радова са скупа "Становништво словенског поријекла у Албанији":ж

http://rastko.rs/rastko-al/zbornik1990/index.php

Има одличних радова.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I2-Z17855
« Одговор #135 послато: Март 31, 2017, 11:07:44 поподне »
Један од начина како је I2a-Z17855 могао доћи из Грчке, Албаније и Македоније у наше крајеве је сеоба влаха у 10. веку о којој је писао Храбак:

Цитат
Naseljavanju stočara iz Tesalije i južne Albanije doprineo je i makedonski vladar Samuilo. Njegovog brata Davida ubili su 976. godine vlaški nomadi. Vizantijski istoriopisac Kekavmen zabeležio je za 985–6. godinu da je Samuilo prilikom zauzeća Larise poveo mnogo vlaškog stanovništva iz Tesalije i naselio ga u dubinu svoje države, što bi moglo da bude negde u Polimlju. Tu je u doba Tvrtka I bilo oko sto vlaških katuna. Kad je pod Nemanjićima i u srpskoj državi došlo do ubrzane feudalizacije, stočari su bežali na razne strane, pa i prema manje razvijenoj graničnoj Hercegovini. Niz rodova, pa i predmeta u Hercegovini i Konavlima upućuje na grčko poreklo iz Tesalije.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: I2-Z17855
« Одговор #136 послато: Април 01, 2017, 12:06:06 поподне »
Један од начина како је I2a-Z17855 могао доћи из Грчке, Албаније и Македоније у наше крајеве је сеоба влаха у 10. веку о којој је писао Храбак:

Прво треба установити где је све присутан I2a-Z17855 на Балкану и којим процентима. Динарик север је присутан по неких 10% равномерно по областима. Могуће је да постоји свуда по неких 4-6% Z17855 прилично равномерно распоређених.
Друга могућност је да Z17855 од Солуна преко Западне Македоније и Албаније, до севера Црне Горе постоји у одређеном проценту још од досељавања Словена.

Трећа ствар, много важнија, треба сазнати које гране динарика су присутне и ком проценту код Влаха/Арумуна у Македонији и Епиру затим поредити хаплотипове и доносити закључке.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: I2-Z17855
« Одговор #137 послато: Април 01, 2017, 04:24:24 поподне »
Један од начина како је I2a-Z17855 могао доћи из Грчке, Албаније и Македоније у наше крајеве је сеоба влаха у 10. веку о којој је писао Храбак:

Сасвим је могуће и ово што је навео Храбак. То би био извор I2a-Z17855 у некадашњој Плавској жупи и Горњем Полимљу. А имамо и по неки одговарајући резултат у том крају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: I2-Z17855
« Одговор #138 послато: Април 07, 2017, 02:23:08 поподне »
Нашем друштву се придружио D'Ambrosio. Број кита 372365 Z17855+ А1221-
Место порекла би требало бити Латиано у Италији.

Занимљиво је да има 385аб 14-14   448=21 као код Мириловића, а и по осталим маркерима није много далеко.


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #139 послато: Април 07, 2017, 02:32:32 поподне »
Нашем друштву се придружио D'Ambrosio. Број кита 372365 Z17855+ А1221-
Место порекла би требало бити Латиано у Италији.

Занимљиво је да има 385аб 14-14   448=21 као код Мириловића, а и по осталим маркерима није много далеко.

448=21 је доста јака мириловићка ознака, тако да би D'Ambrosio могао бити од мириловићких исељеника у италију, са друге стране Јадрана. Није једини с наших простора у јужном дијелу Италије.