Аутор Тема: Порекло Костића, Обреновића и Симовића, св. Трифун  (Прочитано 2618 пута)

Ван мреже Aleksa_sportske

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Порекло Костића, Обреновића и Симовића, св. Трифун
« послато: Мај 17, 2016, 01:01:21 пре подне »
У селима у Гружи живе Обреновићи, Костићи (Гунцати) и Симовићи (Кусовац) који славе св. Трифуна и који су почетком 19. века населили овај предео. Према књизи Михаила Драгића "Гружа", они су дошли "од Сјенице", па моје прво глупо питање гласи - Шта у ствари значи реч "од"?  :) Да ли су из Сјенице, места у близини Сјенице, или су само пролазили кроз Сјеницу приликом доласка у Гружу?
Направио сам целокупно стабло Обреновића (који су настали од Костића) чешљајући по архиву, али би ми значило и када бих отишао мало дубље у целу причу, волео бих да сазнам да ли постоји још породица чији су преци из Сјенице и који славе св. Трифуна, пошто се ради о слави коју слави мали број људи.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Порекло Костића, Обреновића и Симовића, св. Трифун
« Одговор #1 послато: Мај 17, 2016, 10:08:03 пре подне »
Овде на форуму има људи који много знају, они ће вам сигурно моћи помоћи. Док се они не јаве, ја, тек узгред, да вам споменем, да на српском ДНК пројекту (који прикупља хаплотипове на ипсилон хромозому, оном који се наслеђује са оца на сина, попут презимена), где већ има преко 930 тестираних људи, постоји неколико фамилија које славе св. Трифуна, једог таквог тестираног смо имали баш пре неки дан:

1. Станковић (Драгијевица код Ваљева) - И2а динарска јужна хаплогрупа
2. Старчевић (Јадранска Лешница код Лознице) - И2а динарска јужна хаплогрупа
3. Бига (Доњи Бабин Поток у Лици) - Р1а хаплогрупа
4. Сретеновић (Рудно код Краљева) - Е1б хаплогрупа

Препоручио бих вам ДНК тестирање, као добар начин да откријете своје даље порекло, с обзиром да сте дошли "од Сјенице" могућа је веза са разним црногорским братствима, а скоро сва су до данас тестирана, па можете утврдити везу евентуално са неким од њих.


Ван мреже Aleksa_sportske

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Порекло Костића, Обреновића и Симовића, св. Трифун
« Одговор #2 послато: Мај 17, 2016, 10:48:05 пре подне »
Овде на форуму има људи који много знају, они ће вам сигурно моћи помоћи. Док се они не јаве, ја, тек узгред, да вам споменем, да на српском ДНК пројекту (који прикупља хаплотипове на ипсилон хромозому, оном који се наслеђује са оца на сина, попут презимена), где већ има преко 930 тестираних људи, постоји неколико фамилија које славе св. Трифуна, једог таквог тестираног смо имали баш пре неки дан:

1. Станковић (Драгијевица код Ваљева) - И2а динарска јужна хаплогрупа
2. Старчевић (Јадранска Лешница код Лознице) - И2а динарска јужна хаплогрупа
3. Бига (Доњи Бабин Поток у Лици) - Р1а хаплогрупа
4. Сретеновић (Рудно код Краљева) - Е1б хаплогрупа

Препоручио бих вам ДНК тестирање, као добар начин да откријете своје даље порекло, с обзиром да сте дошли "од Сјенице" могућа је веза са разним црногорским братствима, а скоро сва су до данас тестирана, па можете утврдити везу евентуално са неким од њих.



Хвала на одговору, свака помоћ ми је добродошла.  :) Свакако планирам да у блиској будућности одрадим ДНК тестирање.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло Костића, Обреновића и Симовића, св. Трифун
« Одговор #3 послато: Мај 17, 2016, 10:58:03 пре подне »
Хвала на одговору, свака помоћ ми је добродошла.  :) Свакако планирам да у блиској будућности одрадим ДНК тестирање.
У вези са тим треба да знаш и то да ће од 23-31. маја бити организовано тестирање по веома повољној цени од 3000 дин., што је четири пута јефтиније од редовне цене која износи 13000 дин.

http://www.poreklo.rs/2016/05/11/nikad-povoljnije-dnk-testiranje-svega-3-000-dinara-pozurite-prijavite-se/

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Порекло Костића, Обреновића и Симовића, св. Трифун
« Одговор #4 послато: Мај 17, 2016, 11:31:18 пре подне »
Хвала на одговору, свака помоћ ми је добродошла.  :) Свакако планирам да у блиској будућности одрадим ДНК тестирање.
Будући да Тривуњдан и није тако честа слава(барем у Јадру), а већ имамо четири тестирана који нису блиски по резултатима, мислим да би ДНК анализа помогла, можда би се твоји уклопили у неку од ових група. Моји Старчевићи који славе Тривуњдан (мајчина линија) и који су тестирани приликом ДНК дана, немају никакво предање везано за Сјеницу или Шумадију, али Старчевића има у Шумадији, о томе је писао и Миле Недељковић.

Ван мреже Aleksa_sportske

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Порекло Костића, Обреновића и Симовића, св. Трифун
« Одговор #5 послато: Мај 17, 2016, 12:28:04 поподне »
Будући да Тривуњдан и није тако честа слава(барем у Јадру), а већ имамо четири тестирана који нису блиски по резултатима, мислим да би ДНК анализа помогла, можда би се твоји уклопили у неку од ових група. Моји Старчевићи који славе Тривуњдан (мајчина линија) и који су тестирани приликом ДНК дана, немају никакво предање везано за Сјеницу или Шумадију, али Старчевића има у Шумадији, о томе је писао и Миле Недељковић.

Старчевића дефинитивно има и у Гружи, тачније у Честину, то знам сигурно, само не знам коју славу славе. Распитаћу се, па јављам.  ;) У књизи Михаила Драгића се не помињу Старчевићи у Честину, нити се помиње неко ко слави св. Трифуна у том месту.

Ван мреже Aleksa_sportske

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Порекло Костића, Обреновића и Симовића, св. Трифун
« Одговор #6 послато: Мај 17, 2016, 12:30:16 поподне »
У вези са тим треба да знаш и то да ће од 23-31. маја бити организовано тестирање по веома повољној цени од 3000 дин., што је четири пута јефтиније од редовне цене која износи 13000 дин.

http://www.poreklo.rs/2016/05/11/nikad-povoljnije-dnk-testiranje-svega-3-000-dinara-pozurite-prijavite-se/

Знам за то, али брат нашао баш сад да прави свадбу за пар дана, нисам у могућности ни толико, а још сам девер. :D Хвала у сваком случају, одрадићу ДНК за пар месеци, сигурно.