Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 188305 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #60 послато: Фебруар 19, 2019, 09:12:20 поподне »
Тестирани Рашић се управо придружио Српском ФТДНА Пројекту. Позвао сам га да се придружи и Српском ДНК пројекту.

Подаци су: Рашић, Аранђеловдан, Пољаница, Врање

Убачен у Српски ДНК пројекат. Означио сам га као Z16983, с обзиром да су му најближи тестирани из тог рода. Са Шкрбићем и Јаношевићем -7 на 67 маркера.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #61 послато: Фебруар 19, 2019, 09:24:48 поподне »
Убачен у Српски ДНК пројекат. Означио сам га као Z16983, с обзиром да су му најближи тестирани из тог рода. Са Шкрбићем и Јаношевићем -7 на 67 маркера.

Нисам баш сигуран да је Z16983. Скоро смо имали резултат Милићевића који је такође био 561=15>391=10, па је испао негативан на Z16983. Шкрбић такође још није потврђен као Z16983,а Јаношевић ни по маркерима не би требао припадати Z16983.

Шта год био, Рашић је изгледа старином из села Дреновац и Секирје код Врања и то из разгранатог рода Пеливанаца.

Дреновац, Врање


Секирје, Врање

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #62 послато: Фебруар 19, 2019, 09:28:10 поподне »
Нисам баш сигуран да је Z16983. Скоро смо имали резултат Милићевића који је такође био 561=15>391=10, па је испао негативан на Z16983. Шкрбић такође још није потврђен као Z16983,а Јаношевић ни по маркерима не би требао припадати Z16983.

Близак му је и Стефановић, који је потврђено Z16983. Такође, Шкрбићи су преко резултата Меселџија и Тркуља са 23андме, готово извесно Z16983. Али с обзиром да постоји географска дистанца и да је у питању I2a, оставићу га само као PH908.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #63 послато: Фебруар 19, 2019, 09:35:11 поподне »
Близак му је и Стефановић, који је потврђено Z16983. Такође, Шкрбићи су преко резултата Меселџија и Тркуља са 23андме, готово извесно Z16983. Али с обзиром да постоји географска дистанца и да је у питању I2a, оставићу га само као PH908.

Боље га је оставити као PH908. Нису то превелике блискости, а и географски је удаљен да би била могућа нека веза.

Иначе са Шкрбићем је на 111 маркера разлика 18 уз велик број двојних и чак тројних разлика, тако да везе по том основу нема.
« Последња измена: Фебруар 19, 2019, 09:41:08 поподне симо »

Ван мреже Razor Burn

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 77
  • I2-PH908>Z16983>I-Y4789>BY169115 H79b1
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #64 послато: Фебруар 19, 2019, 10:14:47 поподне »
Убачен у Српски ДНК пројекат. Означио сам га као Z16983, с обзиром да су му најближи тестирани из тог рода. Са Шкрбићем и Јаношевићем -7 на 67 маркера.
Поштовање драги чланови. Ја сам тај Рашић... дуго времена пратим овог форума. Желим да вам се захвалим за напоран рад и посвећеност у нашој колективној култури а посебно ДНК историји!
С. Рашић - Аустралија

Ван мреже Razor Burn

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 77
  • I2-PH908>Z16983>I-Y4789>BY169115 H79b1
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #65 послато: Фебруар 19, 2019, 10:29:38 поподне »
Нисам баш сигуран да је Z16983. Скоро смо имали резултат Милићевића који је такође био 561=15>391=10, па је испао негативан на Z16983. Шкрбић такође још није потврђен као Z16983,а Јаношевић ни по маркерима не би требао припадати Z16983.

Шта год био, Рашић је изгледа старином из села Дреновац и Секирје код Врања и то из разгранатог рода Пеливанаца.

Дреновац, Врање


Секирје, Врање



Хвала симо,
Мојих са татине линије су из суседног села Смиловић односно Смиљевић а бабини Пешићи су из Секирије. Како пише у ''Пољаница и Клисура'' наш предак Мијајла је морао да се сели из Ђинђуше за Пољаницу због неког Арбанаса. Како сам сазнао трагајући кроз дедини документи ми водимо порекло од неког Станка што може знаћити да смо од истог Станка који се смомене као потомак Мијајла код Пољанице по поменутој књизи... Надам се нећете ме замерити због лошег српског језика...
« Последња измена: Фебруар 19, 2019, 10:38:53 поподне Amicus »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #66 послато: Фебруар 19, 2019, 10:38:18 поподне »
Нисам баш сигуран да је Z16983. Скоро смо имали резултат Милићевића који је такође био 561=15>391=10, па је испао негативан на Z16983. Шкрбић такође још није потврђен као Z16983,а Јаношевић ни по маркерима не би требао припадати Z16983.

Шта год био, Рашић је изгледа старином из села Дреновац и Секирје код Врања и то из разгранатог рода Пеливанаца.

Дреновац, Врање


Секирје, Врање



2.за Милићевиће - један од тих Тимочана даје  податке Тоши Радивојевићу који су се показали нетачним за Милићевиће: у погледу славе (Св. Никола), времена доласка (1844) а могуће и места доласка - од Књажевца (Лепеница, Тоша Радивојевић, стр.279). Доказано је да су у селу били раније  - Тефтер арачких глава Раче Горње  1832/1833 и Тефтер арачки, села Горња Рача, мала Мирашевац ,1825 -извор Село Вучић у Шумадији, Роберт Радић)


3. Нека веза са селом Црвење и Књажевцем је постојала али ја мислим везано за организовање Другог српског устанка. Јер отада су Милићевићи -  названи Црвењаковићи.

1. чекаћемо тестирање родова из источне Србије


Па, ето тај корен "црвен" код тих Црвенковца, и слава Св. Никола?!? Стално неке загонетке.

Ја прогласила да је Тоша Радивојевић погрешио. Можда и јесте.

Углавном, добро је да се појавио неко из источне или југоисточне Србије.  Избројала сам 19/111 разлика између Милићевића и Рашића. Доста их је на бржим маркерима, мада има и неким споријим.
« Последња измена: Фебруар 19, 2019, 10:39:50 поподне на Црвeњском путу »

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #67 послато: Фебруар 19, 2019, 11:00:33 поподне »
Хвала симо,
Мојих са татине линије су из суседног села Смиловић односно Смиљевић а бабини Пешићи су из Секирије. Како пише у ''Пољаница и Клисура'' наш предак Мијајла је морао да се сели из Ђинђуше за Пољаницу због неког Арбанаса. Како сам сазнао трагајући кроз дедини документи ми водимо порекло од неког Станка што може знаћити да смо од истог Станка који се смомене као потомак Мијајла код Пољанице по поменутој књизи... Надам се нећете ме замерити због лошег српског језика...

Ако је тако, онда твоји нису од ових Пеливанаца које сам поставио, већ од рода Мијајлина из Урманице. Најстарије познато поријекло је дакле из Ђинђуше.

Што се српског тиче, ништа не брини, све је и више него разумљиво. Боље те разумијем него кад пишу Невски и Сунце.  :)

Планираш ли да урадиш неки од SNP тестова?

Ван мреже Razor Burn

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 77
  • I2-PH908>Z16983>I-Y4789>BY169115 H79b1
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #68 послато: Фебруар 20, 2019, 07:10:11 пре подне »
Ако је тако, онда твоји нису од ових Пеливанаца које сам поставио, већ од рода Мијајлина из Урманице. Најстарије познато поријекло је дакле из Ђинђуше.

Што се српског тиче, ништа не брини, све је и више него разумљиво. Боље те разумијем него кад пишу Невски и Сунце.  :)

Планираш ли да урадиш неки од SNP тестова?
Хвала на комплимент :) Изгледа да су моји од тих Мијајлиних али волео бих сазнати од кога смо добили презимена јер изгледа да нема Рашића код Пустој Реци...?
Чекам да ми стигну резултати mtFull Sequence па онда SNP тест, само да скупим по кој долар :D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #69 послато: Фебруар 20, 2019, 08:43:36 пре подне »
Поштовање драги чланови. Ја сам тај Рашић... дуго времена пратим овог форума. Желим да вам се захвалим за напоран рад и посвећеност у нашој колективној култури а посебно ДНК историји!
С. Рашић - Аустралија

Хвала на лепим речима, господине Рашићу, и добро дошли у Порекло!  Ништа не би било могуће без разумних људи, спремних на сарадњу, који изнад свега воле и поштују историју свога народа, стога хвала и Вама!

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #70 послато: Фебруар 20, 2019, 08:46:06 пре подне »
Хвала на комплимент :) Изгледа да су моји од тих Мијајлиних али волео бих сазнати од кога смо добили презимена јер изгледа да нема Рашића код Пустој Реци...?
Чекам да ми стигну резултати mtFull Sequence па онда SNP тест, само да скупим по кој долар :D

Када је већ урађено 111 маркера, боље да се размишља о BigY. То би вероватно дало одговоре на многа питања.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #71 послато: Фебруар 20, 2019, 08:49:02 пре подне »
Хвала на комплимент :) Изгледа да су моји од тих Мијајлиних али волео бих сазнати од кога смо добили презимена јер изгледа да нема Рашића код Пустој Реци...?

Колико се види из литературе презиме Рашић би могло бити презиме новијег поријекла које су добили тек у Смилевићу.

Ово су изводи из рада "Пољаница и клисура" везани за овај род.

Смилевић



Урманица


симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #72 послато: Фебруар 20, 2019, 09:02:28 пре подне »
Укратко: Рашићи су стариначки српски род из Ђинђуше,Бојник, који су у Урманицу (Пољаница) прешли у другој половини 18. вијека, када су у Ђинђушу упали Арбанаси и претворили тамошње Србе у чифчије. Предводник те сеобе био je Мијајло, по којем је и цијели род добио име Мијајлинци.

Могуће да данас у Ђинђуши има родова повезаних са Рашићем. Нисам гледао да ли у бази имамо неког из Ђинђуше.
« Последња измена: Фебруар 20, 2019, 09:07:54 пре подне симо »

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #73 послато: Фебруар 20, 2019, 03:01:16 поподне »
Рашић због вредности 23 на 390 може лако припадати грани A5913.

Свакако би биг ипсилон био најбоље решење, као што Милош рече.

Ван мреже Razor Burn

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 77
  • I2-PH908>Z16983>I-Y4789>BY169115 H79b1
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #74 послато: Фебруар 21, 2019, 01:30:29 пре подне »
Колико се види из литературе презиме Рашић би могло бити презиме новијег поријекла које су добили тек у Смилевићу.

Ово су изводи из рада "Пољаница и клисура" везани за овај род.

Смилевић



Урманица
Хвала Симо на допунима. По мојој истраживања моји су од Станка (по документима мој чукундеда) али незнам како се он презивао јер како сам ја свхатио по тој књизи иде Мијајла (Мијајлиних) - Станко (Стајиних) - Риста (Деда Ристиних) - Илија (Илчинци)... Тражио сам у књизи ''Пуста Река'' али нема Рашића или Мијајлиних односно Мијајловића забележени у Ђинђуше...

Хвала на одговор и труд



Ван мреже Razor Burn

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 77
  • I2-PH908>Z16983>I-Y4789>BY169115 H79b1
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #75 послато: Фебруар 21, 2019, 01:33:38 пре подне »
Рашић због вредности 23 на 390 може лако припадати грани A5913.

Свакако би биг ипсилон био најбоље решење, као што Милош рече.
Хвала на сугестима и глеадћу да сакупи новац да бих урадио додатне тестове...

Свако добро и најљепше жеље са радом. Баш сте легенде!

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #76 послато: Фебруар 21, 2019, 07:15:02 пре подне »
Хвала Симо на допунима. По мојој истраживања моји су од Станка (по документима мој чукундеда) али незнам како се он презивао јер како сам ја свхатио по тој књизи иде Мијајла (Мијајлиних) - Станко (Стајиних) - Риста (Деда Ристиних) - Илија (Илчинци)... Тражио сам у књизи ''Пуста Река'' али нема Рашића или Мијајлиних односно Мијајловића забележени у Ђинђуше...

Тешко да ћеш по презимену моћи да упратиш ту везу, јер Мијајлини у Пољаници су тек по сеоби узели презиме по вођи те сеобе. Такође, вјероватно су се и у Ђинђуши презимена у међувремену промијенила.

Чини се да је у Ђинђуши од тих старих породица, веома мали дио дочекао ослобођење 1878. године, наводи се неких 10-ак породица. У студији "Пуста Река" од Јовановића, наводе се тек три стариначке породица у Ђинђуши: Илићи, Митићи Мрвешки, Здравковићи-Дундини.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #77 послато: Фебруар 22, 2019, 08:50:57 пре подне »
Ћаласан из Мратиња, Пива, проширио број маркера до 111. Припада подгрупи 561=15.

На 111 маркера чини ми се да не стоји предалеко од Суботића и имају неких заједничких карактеристичних вриједности, па не бих искључио могућност да је и Ћаласан A5913.
« Последња измена: Фебруар 22, 2019, 08:57:55 пре подне симо »

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #78 послато: Фебруар 22, 2019, 07:43:22 поподне »
Јутрос се Српском ФТДНА Пројекту придружио Зековић. Није оставио детаљније податке о поријеклу, написао је само Србија/Црна Гора.
Припада хаплогрупи L-M349, роду којег је Иван означио као род Доброгорана. https://www.poreklo.rs/2017/11/19/rodovi-starobalkanskog-porekla-u-crnoj-gori/

Не знам који би ови Зековићи могли бити, најпознатији су они из Тушине, али они су већ кроз резултате двојице тестираних потврђени као R1a-M458>L1029. Не знам каква је ситуација са осталим Зековићима из Црне Горе.

Тај Зековић се појавио и на мапи Српског ДНК Пројекта. Ради се о Албанцу Зековић (алб. Зекај) из села Црнољева код Штимља. Ево шта је А. Урошевић 1930-тих. година забележио о њима: "Зековић (8 кућа.) и – Браимовић (10 кућа.), оба од фиса Кастрата. Досељени су, кажу, из самога Скадра почетком 19. века. Појасеви уназад, бележени 1931: Фазли (60 г.), Ћеркин, Зека, Мемет. При доласку прво су се настанили у Рујцу (код Липљана), па прешли у Злокућане и најзад у Црнољеву, јер им се равница није свиђала: „поље, рђава вода, грозница, а у Црнољеви: шума, ливаде, планинска вода“."


Мада Урошевић не бележи да су српског порекла, нити да су поарбанашени Срби. Нек неко од администратора провери место порекла тестираног Зековића.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #79 послато: Фебруар 22, 2019, 07:55:31 поподне »
Тај Зековић се појавио и на мапи Српског ДНК Пројекта. Ради се о Албанцу Зековић (алб. Зекај) из села Црнољева код Штимља. Ево шта је А. Урошевић 1930-тих. година забележио о њима: "Зековић (8 кућа.) и – Браимовић (10 кућа.), оба од фиса Кастрата. Досељени су, кажу, из самога Скадра почетком 19. века. Појасеви уназад, бележени 1931: Фазли (60 г.), Ћеркин, Зека, Мемет. При доласку прво су се настанили у Рујцу (код Липљана), па прешли у Злокућане и најзад у Црнољеву, јер им се равница није свиђала: „поље, рђава вода, грозница, а у Црнољеви: шума, ливаде, планинска вода“."


Мада Урошевић не бележи да су српског порекла, нити да су поарбанашени Срби. Нек неко од администратора провери место порекла тестираног Зековића.

Зековић се јавио прије неколико дана и потврдио да је поријеклом од Зековића (Зекаја) из Црнољева код Штимља. Он сматра да je српскога поријекла што генетски подаци у неку руку и показују. По предању, поријеклом су из Скадра и припадали су племену Кастрата. Коментарисали смо у оквиру редакције Пројекта да ли постоји могућност да су Зековићи поријеклом од тзв. старих Кастрата, који су живјели на територији Кастрата прије него што је главни род Кастрата (иначе тестиран као J2b-M241>PH1751) ту доселио.

Међутим с обзиром да знамо днк старих Кастрата, ова веза засад остаје на нивоу претпоставки, као и веза са брдско-херцеговачким родом L-M349.