Аутор Тема: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах  (Прочитано 21271 пута)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« послато: Август 02, 2013, 10:19:04 пре подне »
Почетком йула наручих од ФТДНА-е да ми ураде "Трагача Породице" (Family Finder), видѣвши да дайу велик попуст, а немогавши доћи до ГЕНО 2-а, због багре са царине. И синоћ добих исходе. Знайући да су ми међу угледнима становништвима найближи Румуни, очекивах да ћу испасти бар 70% Румун, а да ће остатак бити расут на оближње, найвише на Йужну Европу, Блиски Исток (Middle East), али и на Русийу. Али, запрѣпастих се видѣвши исходе. Ево шта вели за мене "Трагач Становништва":

Europe (Western European)     French, Orcadian     89.10%     ±8.43%
Middle East    Palestinian, Iranian, Jewish, Adygei, Bedouin, Bedouin South, Druze    10.90%    ±8.43%


Orcadian су Оркнийска острва, сѣверно од Шкотске, насељена углавном становништвом скандинавскога порѣкла.
Не схватам одакле мени овако висок постотак Западне Европе? Я ни по койой лози немам прѣдке са запада. Шта више, сви познати прѣци са очеве стране су из Катунске Области у Црной Гори (сви пра- и чукун-), а са материне стране су сви из рудничко-гружанскога края Шумадийе (а знам и њих доста дубоко по свих правцих, наймање по три колѣна). "Неочински догађайи" не долазе у обзир, бар не у ближих два-три колѣна. На оца личим, а и мужска лоза ми йе провѣрена на удаљеном братственику. Са материне стране такође, они су бѣлопавлићки Е1б1б, и мати личи по свем на оца и дѣда. Напомињем да ми йе мати плавоока и свѣтлокоса, као што бѣху њен отац и дѣд, па би можда то могло донекле утицати на овако висок постотак западне Европе?
Занимљиво йе да имам пуно прѣклапања парчића хромозомъ са ликовима са западњачкима прѣзименима (таквих йе найвише, вѣроватно йер су они найвише испитивани), али и са неколико Балканаца (Срби, Хрвати, Муслиман, и човѣк из Бугарске), и двойе сѣверних Словена. Найближи ми йе од свих човѣк са србским прѣзименом из непозната края. Ово ми говори да ипак нѣйе рѣч о грѣшци, као што првобитно мишљах, да су узели грѣшком узорак некога са запада у мѣсто мойега.

А друго, чуди ме тако мали постотак Блискога Истока (у шта спада и Сѣверна Африка), само 10.9%, обзиром да су у нас блискоисточне и сѣверно-афричке мужске лозе прилично заступљене. Поготово што их, изгледа, и чисти Енглези добияйу у извѣстном постотку у свойих налазах. Ево шта нађох о том на мрежи:

Цитат
rms2
Board Moderator
   
"Middle Eastern" Population Finder Results for British Isles Men
« on: February 18, 2012, 07:30:37 PM »    
As I mentioned on another thread, my Population Finder results show 95.37% Western European (Orcadian) and 4.63% Middle Eastern (the whole FTDNA sample panoply). As a project admin, I have seen a lot of Family Finder results and have noticed that most men of British Isles descent - including current citizens of Ireland and the UK - have results like mine: 90-something percent Western European, with the remainder "Middle Eastern".

When I wrote to Dr. Doug McDonald, his analysis showed me as "100% English". The PCA chart he sent me showed me squarely in the little cluster of English dots, wedged in between the French and Irish, whose dots are hard by on either side.

Dr. McDonald said my French and Dutch lines are pulling my results to the east a bit, and that is showing up as "Middle Eastern". I did not really understand how that could be, but I came across the following post from Timothy Peterman at the FTDNA Forum, and that seems to clear things up.

Quote from: Timothy Peterman
Continental ancestry can sometimes trigger secondary population matches that show up as Middle Eastern or Southern European. This is because the Dutch, Germans & Swiss are not really Orcadian; they do have a pull to the SE & since those populations are not represented, the closest match is populations south & east of there.

Hopefully, the new version of PF will eliminate this anomaly, so that a Middle Eastern percentage really means Middle Eastern.

Timothy Peterman

И на других мѣстах читах да трѢба урадити нешто попут:
повући црту повезуйућу тежишта обейу становништава, и ка мањему се помѣрити од тежишта већега за постотак мањега. Но, ако то урадим, тешко да ћу стићи и до Швайцарске, ма како бирао тежиште збира Француске, Белгийе и Британских острв. И ако бих на блискоисточне постотке додао границу грѣшке (8.43%) тешко да бих стигао и до Аустрийе.
Чим могаднем, покушаћу срачунати постотке мѣшања на више рачунача Додекада и сличних. Сада то не могу, йер прво не могу скинути сирове ЦСВ податке, а друго, нѣсам дома него на одмору. Надам се да ћу за око двѣ недѣље имати много тачнийу и бољу процѣну.
Све ми се чини да нешто нѣйе у реду са рачуначем ФТДНА-е. Йер сам я Балканац, а не западњак.
Било би добро ако би и други овдѣ стављали свойе исходе оваквих испитиваний, ако их имайу, па да их упоредимо.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #1 послато: Август 02, 2013, 03:18:45 поподне »
Мислио сам и ја да покушам да урадим овај тест, али пало ми је на памет да ФТДНА још није развио унутар овог теста довољно велику базу да би резулатати могли правилно да се тумаче, што ми и ови твоји описи тумачења показују. Не знам како стоји опција са пребацивањем тих резултата у друге системе као 23 анд ме или Додецад који си споменуо?

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #2 послато: Август 02, 2013, 04:16:37 поподне »
Мислио сам и ја да покушам да урадим овај тест, али пало ми је на памет да ФТДНА још није развио унутар овог теста довољно велику базу да би резулатати могли правилно да се тумаче, што ми и ови твоји описи тумачења показују. Не знам како стоји опција са пребацивањем тих резултата у друге системе као 23 анд ме или Додецад који си споменуо?

Додекад йе само лик, чини ми се грчкога порѣкла, койи прави програме за одређивање измѣшаности на основу ФТДНА ФФ података, а исто и са подацима од Геноа 2 и 23АндМе. Он нема свойу радионицу за испитивање. Чекайући ово мало то гледах и мислим да ћу за койу недѣљу моћи покренути његов програм на мойем рачунару, и видѣти шта ће рећи за мойе податке. :-) Чим се вратим са одмора.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #3 послато: Август 03, 2013, 07:30:59 поподне »
Ево данас успѣх урадити прорачуне Додекада за мой узорак, и ево исходъ. Девет рачунања Додекада су за различита угледна становништва, тако да дайу нейеднаке али сличне исходе. Код трийу нађох у исходах на страници Додекада и Србе, па ту ставих и просѣчне србске налазе, праћене турскима и енглескима и на йедном мѣсту срѣдишњима италиянскима, ради поређења. Овиме се коначно показуйе да йе стара прѣдрасуда, да смо ми и Турци генетски исти, йош йедном оповргнута.
Мойи исходи се врло добро слажу са просѣком неколиких србских исходъ обявљених на Додекаду. Постойи врло мала разлика, што су мойи постотци европских становништава нешто мањи од просѣка, вѣроватно због мойих ЦГ корѣнъ. Йедино йе осѣтна разлика у мене за Сибир, имам га око 1-1.5% гдѣ год йе Сибир угледно становништво, а код осталих Срба йе занемарљив.
На жалост, на Додекаду нема узорака Хрватъ, Албанаца, Словенаца или Македонаца. А бише били врло занимљиви за поређења.

----------------
dv3

East_European 20.50
West_European 31.58
Mediterranean 28.86
Neo_African 0.00
West_Asian 12.52
South_Asian 0.03
Northeast_Asian 0.24
Southeast_Asian 0.45
East_African 0.18
Southwest_Asian 5.09
Northwest_African 0.53
Palaeo_African 0.00

----------------
K12b

Gedrosia (то йе ваљда нешто из срѣдње Азийе према Индийи) 2.72
Siberian 1.20
Northwest_African 0.76
Southeast_Asian 0.26
Atlantic_Med 29.15
North_European 37.97
South_Asian 0.07
East_African 0.00
Southwest_Asian 6.30
East_Asian 0.07
Caucasus 21.49
Sub_Saharan 0.00

----------------
globe13 (world 13)

Siberian 1.17
Amerindian 0.00
West_African 0.00
Palaeo_African 0.07
Southwest_Asian 9.89
East_Asian 0.42
Mediterranean 32.12
Australasian 0.10
Arctic 0.21
West_Asian 11.62
North_European 44.28
South_Asian 0.09
East_African 0.02

Serb_D 6 узорака 0 0 0 0 9.2 0.1 31.2 0 0 15 44.4 0 0
Turkish_D 28 узорака 3.6 0 0 0 16.2 1.7 28.5 0.4 0.4 40.1 8.3 0.7 0
English_D 11 узорака 0 0 0 0 0.3 0 35.8 0.1 0 6.5 56.8 0.5 0
C_Italian_D 13 узорака 0 0 0.2 0 14.3 0 42.7 0.1 0 20.5 22.2 0 0

----------------
K7b

South_Asian 0.01
West_Asian 15.81
Siberian 1.58
African 0.00
Southern 21.92
Atlantic_Baltic 60.51
East_Asian 0.17

Turkish_D 27 узорака 1 42.7 3.6 0 31.4 18.8 2.5
English_D 10 узорака 0.6 9.7 0 0 13.1 76.6 0

----------------
euro7

Caucasus 6.93
Northwestern 23.13
Northeastern 31.86
Southeastern 21.08
African 0.06
Far_Asian 0.71
Southwestern 16.22

----------------
weac2

Palaeoafrican 0.09
Atlantic_Baltic 65.86
Northeast_Asian 1.70
Near_East 29.72
Sub_Saharan 0.00
South_Asian 2.34
Southeast_Asian 0.29

Serb_D 5 узорака 0 66.6 1 29.2 0 3.1 0.1
Turkish_D 26 узорака 0 25.5 5.1 56.7 0 11.7 0.9
English_D 10 узорака 0 81 0.2 15.8 0 3 0

----------------
eurasia7

Sub_Saharan 0.02
West_Asian 16.70
Atlantic_Baltic 63.30
East_Asian 0.23
Southern 17.70
South_Asian 0.71
Siberian 1.34

----------------
globe10 (world 10)

Amerindian 0.00
West_Asian 14.51
Australasian 0.16
Palaeo_African 0.02
Neo_African 0.00
Siberian 1.88
Southern 18.34
East_Asian 0.31 
Atlantic_Baltic 64.32
South_Asian 0.4

----------------
K10a

Palaeoafrican 0.00
South_Asian 0.00
West_Asian 13.57
Southeast_Asian 0.33
Sub_Saharan 0.00 
Atlantic_Baltic 49.91
Red_Sea 2.74
East_Asian 0.05
Mediterranean 32.34
Siberian 1.06

Serb_D 5 узорака 0 0 16.8 0 0.1 50.1 1.5 0.3 31.2 0.1
Turkish_D 26 узорака 0 1.4 42 0.2 0 12.3 3.4 3.2 34.3 3.4
English_D 10 узорака 0 0.6 6 0 0 64.7 0 0 28.6 0
« Последња измена: Август 03, 2013, 07:42:02 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #4 послато: Август 11, 2013, 07:59:04 поподне »
Опет ћу се мало осврнути на поређења исходъ добийених на Додекаду. На основу мойих и исходъ неколицине Срба учествовавших на подухвату намеће се очигледан закључак да смо ми генетски далеко ближи ма койему другому европскому народу него Турком. Узећу на примѣр прорачуне добийене рачуначем К10а.

Irish_D 15 узорака 0 0.8 5.7 0 0 66.8 0 0 26.7 0
German_D 18 узорака 0 0 9.3 0 0 63.7 0.2 0 26.8 0
Russian_D 18 узорака 0 0 8.5 0.1 0 72.6 1 0.6 13.5 3.7
French_D узорака 14 0 0.7 7.3 0 0 55.7 0.5 0 35.8 0
Serb_D 5 узорака 0 0 16.8 0 0.1 50.1 1.5 0.3 31.2 0.1
N_Italian_D узорака 5 0 0 14.5 0 0 41 1.7 0 42.6 0
Turkish_D 26 узорака 0 1.4 42 0.2 0 12.3 3.4 3.2 34.3 3.4

Ако погледамо постотке за "Атлантик-Балтик", видећемо да руски узорак има 72.6%, ирски 66.8% (койи су ни земљописно найдаљи у Европи, йер узорка Исланђана нема), србски узорак има 50.1 (я 49.91), док турски има 12.3%. Слично йе и код блискоисточних састояка, ирски узорак рецимо има збир Западне Азийе и Црвенога мора 5.7%, руски 9.5%, србски 18.3% (я 16.31%) док турски узорак има 45.4%. Слични односи су и на осталих рачуначих, увѣк смо ближи било койему европскому народу него ли Турком. Уз то, имам разлоге сматрати да су турски просѣци прѣтѣрани и нетачни, йер укључуйу разне ликове са блиским порѣклом од балканских потурица исељених у скорийе врѣме у Турску. До овога закључка дођох прѣгледайући саме узорке за разне народе овога и других рачуначъ.

Ево неколиких сликовних приказъ их:


Ирци


Руси


Сѣверни Италияни


Срби

Е сада почиње лудило:


Турски узорци на Додекаду.


Турски узорци из другога испитивања из Истамбула.

Док код свих европских народа (не само ових чийе слике узорака ставих) постойи велика мѣра уйедначености, до койе йе дошло вишевѣковним уйедначавањем кроз десетине поколѣний, код турскога узорка видимо крайњу неуйедначеност и шареноликост, као да се ради о веома нейеднообразном становништву, сакупљеном са свих страна. Погледайте само разноликост "Атлантика-Балтика", означенога црвеном машћу у њих. Овдѣ имамо ликове чийи йе удѣо њега и по десет пута већи од удѣла других. О чем се овдѣ ради? Ови са већим постотком европске генетике су очигледно потомци балканских потурица, прѣбѣглих у 19-ом и 20-ом вѣку у данашњу Турску. Уз то, имам утисак да они у подухвату Додекада учествуйу у знатно већем постотку него што их стварно има у Турской, вѣроватно из разлогъ личне радозналости за свойими корѣни, а неки можда и из жеље да свойему турскому народу повећайу постотак европских генъ на овом подухвату. Овиме йе постотак европских генъ на Додекаду прѣнадуван а азийских умањен, йер не одражава стање правих Турака Анадолаца.

Примѣтих да Грци имайу знатно мањи постотак европских генъ од Срба, Бугари и Румуни нешто мање, док Мађари имайу више, што йе и очекивано. Велико изненађење за мене прѣдставља чињеница да су Италияни у цѣлини знатно ближи Турком него ми, и да Срби имайу већи постотак европских генъ чак и од сѣверних Италияна, гдѣ турска войска никада нѣйе крочила! Свиме наведеним йе йедном за навѣк оповргнуто уврѣжено мишљење и прѣдрасуда да смо се ми и Турци на велико мѣшали током вишевѣковнога ропства и да смо генетски блиски. За Хрвате нема узорака на Додекаду, али очекуйем да имайу више европских генъ од нас.
Што се Албанаца тиче, ни за њих нема узорака на Додекаду, али очекуйем да се налазе негдѣ између нас и Грка, и да су ближи Гркомъ него нам. То йест да имайу значайно мање европских генъ од нас а више азийских. Томе говоре у прилог неколико их исходъ "Трагача Породице" ФТДНА-е койе нађох на мрежи, койи су потпуно другачийи од мойих.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #5 послато: Август 12, 2013, 12:42:51 поподне »
Опет ћу се мало осврнути на поређења исходъ добийених на Додекаду. На основу мойих и исходъ неколицине Срба учествовавших на подухвату намеће се очигледан закључак да смо ми генетски далеко ближи ма койему другому европскому народу него Турком. Узећу на примѣр прорачуне добийене рачуначем К10а.


Интересантни подаци. Нисам баш пуно улазио у аутосомалну ДНК. Интересује ме како су одређивали ове мјешавине, шта им подразумјева Атлантик-Балтик? Како год, по овоме изгледа да смо ми Италијани сличнији по аутосомалној него што смо по y-dnk.
А што се Турака тиче, они су и по y-dnk вјероватно једна од најизмјешанијих нација. Што му дође и логично, због географског положаја. Срби такође имају доста разних елемента и мислим да су у том смислу разноврснији од Хрвата. Пут долином Мораве је учинио своје.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #6 послато: Август 12, 2013, 03:59:40 поподне »
Интересантни подаци. Нисам баш пуно улазио у аутосомалну ДНК. Интересује ме како су одређивали ове мјешавине, шта им подразумјева Атлантик-Балтик? Како год, по овоме изгледа да смо ми Италијани сличнији по аутосомалној него што смо по y-dnk.
А што се Турака тиче, они су и по y-dnk вјероватно једна од најизмјешанијих нација. Што му дође и логично, због географског положаја. Срби такође имају доста разних елемента и мислим да су у том смислу разноврснији од Хрвата. Пут долином Мораве је учинио своје.

Не знам ни я како йе ово рачунато, нѣйе обявљено. Видѣх само да йе поступак прорачуна прилично дуготраян, може траяти и по десетак минута чак и на брзих рачунарих. И видѣх да се нешто петља са вѣроватноћама, рачуна се понављайућим поступком док вѣроватноћа (не знам чега) не падне испод 1Е-7.
Судећи по земљах са високом учестаношћу "Атлантик-Балтика", ради се о простору сѣверне Европе, одакле су узимани узорци за ово становништво. Уз могући додатак Француске, цѣле или дѣла.
Тачно, Турци су, као што си примѣтио, веома разнолик народ. У ствари, много боље би било назвати их културном скупином, койу не спая зайедничко порѣкло односно генетика, па ни земљопис, него усмѣрење ка Исламу и тековинам Блискога Истока. Турска йе пуна досељеникъ са Балкана и са подручя Кавказа, а за све њих, анадолске Турке и досељенике, йе зайедничка само исламска култура, и ништа више. И ту се налази йедан од узрокъ и њихове разноврсности по мушких хаплоскупинах. Ту ме доста подсѣћайу на Йеврейе, чийе разне огранке повезуйе само вѣра.

Због тога су они толико генетски разноврсни, што се види по горњих сликах са турскима узорцима. Тако међу мени генетски блискима по свеколиких ДНК подацих се налази и баба из Турске, чия мушка лоза води до Босне а женска до Македонийе (са муслиманским презименом завршавайућим се на -ић). А њен узорак йе у ФТДНА послао њен син на испитивање. Не би ме зачудило да йе и она међу узорцима послатима Додекаду прѣдстављайућима турски народ.

Што се тиче Италиянъ, наведох само податке за Сѣверну Италийу, Срѣдња и Йужна имайу знатно мање "Атлантик-Балтика", односно сѣверноевропске генетике.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #7 послато: Август 12, 2013, 07:28:03 поподне »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #8 послато: Август 13, 2013, 08:25:10 поподне »
Можда би ово могло бити занимљиво
http://www.forumbiodiversity.com/showthread.php/36968-My-23andme-Dr-Doug-results-(East-Herzegovinian)

Мађере, хвала пуно на одличной вези. Подробно проучих податке на њем. Човѣк йе и по оцу и по матери из Црне Горе, те йе веома значаян његов налаз, у недостатку других одатле. Налаз йе као што очекивах, са нешто мање генетике сѣверне Европе од срѣдњих србских са Додекада (око 2-3%). То йе и очекивано, у складу са мањом заступљеношћу европских лоза у Црногораца него ли у Србиянаца. Зато су и њему стављени као прво угледно становништво Румуни, а не Срби.

На истом мѣсту потражих албанске узорке, йер ме живо занима какво йе стање на бесполних хромозомах у Албанаца. Нађох ту йеднога, али йе он обявио само хаплоскупину и постотак неандерталских генъ. Од постотака по областих свѣта нема ни трага. Албанци крийу свойе опште наслѣдне податке као змия ноге. То видѣх и на Еупедийи,
http://www.eupedia.com/forum/threads/28598-Albanian-Autosomal-DNA, обявљуйу само штуре податке са Трагача Становништва ФТДНА-е. Койи их обично трпа у Тоскану (Срѣдња Италия).
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #9 послато: Август 14, 2013, 07:33:24 поподне »
Молим лепо.
Ево још једног занимљивог истраживања:
http://www.plosbiology.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pbio.1001555
(Нисам се дубље позабавио том облашћу. Колико могу да похватам, делимо исто порекло с нпр. Пољацима од пре 1500 година, мада се знатно разликујемо по И2 и Р1а лози.)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #10 послато: Август 18, 2013, 08:06:26 поподне »
Коначно, послѢ двѣ недѣље трагања по мрежи, нађох исходе Албанаца на цѣлокупной ДНК. То нађох на више страница http://www.theapricity.com/forum

Ево рецимо Додекад К12б, я, четири Албанца (йер за тройицу их имам само ово) и срѣдња врѣдност 15-орице Гркъ са Додекада. Овдѣ немам срѣдње србске исходе, па стављам мойе, койи се показаше да су им врло блиски, тамо гдѣ их има.

                                             Я           Алб1 (Гени)      Алб 2             Алб 3              Алб 4        Грци са Додекада
Gedrosia                            2.72            5.89%             4.71%          6.28%            2.16%            3.3
Siberian                             1.20            0.10%             0.00%          0.16%            0.42%            0.3
Northwest_African             0.76            0.32%             1.17%          0.68%            0.22%            0.6
Southeast_Asian               0.26            0.46%             0.00%          0.08%            0.00%            0
Atlantic_Med                     29.15         30.22%          30.79%         30.49%          28.26%          28
North_European               37.97         23.33%          25.80%         23.19%          28.25%          20.2
South_Asian                      0.07             0.51%            0.00%          0.00%            0.00%            0.1
East_African                      0.00             0.00%            0.00%          0.00%            0.00%            0
Southwest_Asian              6.30             8.96%            9.34%          8.30%            8.84%           10.1
East_Asian                        0.07             0.14%            0.69%          0.00%            0.58%             0
Caucasus                         21.49          30.05%          27.50%        30.77%           31.27%           37.4
Sub_Saharan                    0.00              0.00%           0.00%          0.00%             0.00%             0

Означих састойке гдѣ йе разлика значайна, а то су Сѣверна Европа, Кавказ и Йугоисточна Азия.

Сада поређење мене и Албанца Гения (тако се ваљда зове) на рачуначу МДЛП К12.

                                          Я                        Албанац Гени

East_European          29.90%                        16.34%
Paleo_Mediterranean     23.93%                        35.00%
Iberian                         10.34%                           5.85%
Caucasian                 10.48%                         20.90%

Uralic_Permic                   0.72%                           1.75%
Balto_Finnic                   5.25%                           0.00%
Paleo_Balkanic                   1.82%                           2.28%
Celto_Germanic         12.67%                         13.08%
Paleo_North_European   1.14%                           0.90%
South_Central_Asian   1.82%                           2.85%
Volga_Uralic                   1.40%                           1.06%
Altaic_Turkic                   0.55%                           0.00%

Сада ЕУгенес ЕУтест, Я, Гени и йош йедан Албанац.

                                            Я                        Албанац Гени          Албанац ДускФалл

SOUTH_BALTIC                    18.92%                     8.04%                     9.13%
EAST_EURO                    13.73%                     5.30%                     6.48%
NORTH-CENTRAL_EURO    14.13%                   15.15%                    14.73%
ATLANTIC                            14.83%                   13.11%                    14.49%
WEST_MED                    16.40%                   18.70%                    18.09%
EAST_MED                    12.64%                   27.57%                    25.70%
WEST_ASIAN                      5.05%                     9.41%                      8.43%
MIDDLE_EASTERN              3.98%                     2.16%                      2.95%
SOUTH_ASIAN                          -                          0.05%                      0.01%
EAST_AFRICAN                          -                          0.14%                         -
EAST_ASIAN                          -                          0.31%                         -
SIBERIAN                             0.32%                      0.05%                         -
WEST_AFRICAN                  -                          0.00%                         -

Затим Додекад в3
                                          Я               Албанац Гени

East_European               20.50              10.80%
West_European             31.58               24.82%
Mediterranean                28.86               34.07%
Neo_African                      0.00                 0.00%
West_Asian                   12.52                21.44%
South_Asian                    0.03                  0.04%
Northeast_Asian             0.24                   0.16%
Southeast_Asian             0.45                  0.69%
East_African                    0.18                  0.15%
Southwest_Asian            5.09                  7.39%
Northwest_African          0.53                   0.44%
Palaeo_African                0.00                   0.00%

Овиме йе потврђено мойе мишљење из ранийега писания
Цитат
Што се Албанаца тиче, ни за њих нема узорака на Додекаду, али очекуйем да се налазе негдѣ између нас и Грка, и да су ближи Гркомъ него нам.

Албанци су доиста по учешћи генетике Сѣверне Европе, Западне Азийе и Блискога Истока између нас и Гркъ, али ближе њим, као што се види из првога поређења. И примѣтно йе да у односу на Србе имайу знатно мање Сѣверне Европе а знатно више Западне Азийе. Толико о "плавих европских Албанцих" и "тамнопутих азиятских Србах".

Йош нешто упада у очи проучавањем општега генетскога састава Балканских народъ, од Хрватъ на западу па до Бугара и Гркъ на истоку и йугу. Постотак генетике Сѣверне Европе и учестаност И2а - Дин су усаглашене. Тамо гдѣ има више йеднога при поређењу двайу народъ, има више и другога! У Хрватъ има више и йеднога и другога него ли у Срба, у Срба више него ли у Црногораца, Македонаца и Бугара, у свих четрийу више него ли у Албанаца, У Румунъ више него ли у Бугара, у Албанаца више него ли у Гркъ... Видѣвши ово, и разумски и статистички йе немогуће да йе И2а Дин старосѣделачка на Балкану. Ово йе само йош йедан у низу доказъ овога. И мислим да нийедан разуман човѣк неће више понављати давно прѣвазиђену прѣдпоставку о илирском порѣклу найчешће мушке лозе Балканских Словенъ.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #11 послато: Новембар 07, 2013, 07:22:10 поподне »
Коначно дође дан да објавим и своје резултате аутосомалних тестова које сам урадио код ФТДНА (Фемили Фајндер тест).

Ништа спектакуларно у мојим резултатима. Чедо сам српског просјека. Ипак сам се надао нечему специјалном, а оно типична српска мјешавина. Тако ми је било и са y dna, најчешћа српска хаплогрупа И2а Динарик. Није да сам разочаран што сам типични Србин, напротив, али за неког ко се бави овим стварима увијек се тражи нешто необично.

Желим да се захвалим Невском јер ми је помогао у тумачењу резултата, веома је добро упућен у аутосомалну ДНК. Можда будемо један дио Српског ДНК Пројекта отворили  за ову врсту днк анализе.

Дакле, ово су моји резултати:

Додекад dv3



World 9



Na Eurogenes kalkulatoru Oracle који одређује блискост одређеним нацијама потрефили су ме из прве:

Eurogenes EUtest V2 K15 Oracle results:
Kit FE9013
Admix Results (sorted):
# Population Percent
1 Atlantic 18.77
2 North_Sea 17.22
3 Baltic 16.44
4 West_Med 14.36
5 Eastern_Euro 10.97
6 West_Asian 9.19
7 East_Med 8.76
8 Red_Sea 3.7
9 Siberian 0.44
10 Amerindian 0.1
11 Oceanian 0.06
Single Population Sharing:
# Population (source) Distance
1 Serbian 4.77
2 Romanian 6.03
3 Austrian 8.24
4 Bulgarian 8.35
5 Hungarian 9.16
6 North_Italian 14.3
7 French 14.65
8 Ukrainian_West 15.16
9 Polish 15.3
10 Spanish_Galicia 15.76
11 Greek 16.09
12 Ukrainian 16.09
13 Tuscan 16.11
14 Portuguese 16.36
15 German 16.43
16 Spanish_Cataluna 16.44
17 Spanish_Castilla_Y_Leon 16.91
18 Spanish_Extremadura 17.19
19 Spanish_Murcia 17.93
20 Spanish_Valencia 18.63

MixedMode Population Sharing:
# Primary Population (source)
Secondary Population
(source)
Distance
1 57.6% North_Italian + 42.4% Ukrainian_Northeast @ 3.15
2 51.4% Polish + 48.6% Tuscan @ 3.37
3 57.1% North_Italian + 42.9% Russian @ 3.59
4 54% Tuscan + 46% Russian @ 3.82
5 51.6% Ukrainian_West + 48.4% Tuscan @ 3.82
6 50% Ukrainian + 50% Tuscan @ 3.84
7 87.2% Serbian + 12.8% Southwest_French @ 3.92
8 51.6% North_Italian + 48.4% Ukrainian_West @ 3.92
9 91.8% Serbian + 8.2% French_Basque @ 4.02
10 51.8% North_Italian + 48.2% Polish @ 4.06
11 88.3% Serbian + 11.7% Spanish_Cantabria @ 4.07
12 54.6% Tuscan + 45.4% Ukrainian_Northeast @ 4.08
13 62% Romanian + 38% Austrian @ 4.16
14 90% Serbian + 10% Spanish_Aragon @ 4.19
15 88.9% Serbian + 11.1% Spanish_Andalucia @ 4.2
16 89.4% Serbian + 10.6% Spanish_Castilla_La_Mancha @ 4.21
17 88.1% Serbian + 11.9% Spanish_Castilla_Y_Leon @ 4.23
18 94.3% Serbian + 5.7% Sardinian @ 4.23
19 81.2% Romanian + 18.8% Southwest_French @ 4.27
20 53.2% North_Italian + 46.8% Ukrainian @ 4.29

Као нација којој сам генетски најближи израчунати су Срби.

Као што се види из приложеног, у комбинацији више нација најближи сам некој комбинацији Сјеверног Италијана и Сјевероисточног Украјинца. Да ли то значи да је то отприлике генетска позиција и самих Срба.

Интересантно ми је и мали Источног Медитерана и Африке у мојој генетици, али и у генетици осталих Срба. Да ли је то због оријентисаности Динарских планина на Јадранско море и преко Италије на Западни Медитеран?

Интересантно је још да Фемили Фајндер може да вам нађе блиске рођаке у 3 кољену, па је мени тако излистао неког Вуковића са којима имам заједничког чукундеду. И још масу других са којима сам генетски повезан, али не тако блиско. Углавном су то људи који имају неко југословенско поријекло, са било које стране.

Иначе на самом Фемили фајндер тесту дали су следећу анализу мог аутосомалног поријекла са картом:



И на крају постављам шему из Програма Невског, на шеми је и мој хаплотип (под именом Додати) и хаплотип Невског за европске популације.



Мало сам опширнији био у овом посту, али хтио сам кроз свој примјер приказати које податке добијате кад урадити тест Аутосомалне ДНК.

Иначе и аутосомална ДНК има своју базу података слично y searchu za y dna, а то је Gedmatch.com


« Последња измена: Новембар 07, 2013, 07:27:38 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #12 послато: Новембар 07, 2013, 09:15:27 поподне »
Можда будемо један дио Српског ДНК Пројекта отворили  за ову врсту днк анализе.

И я размишљам о том већ дуже врѣме. Вѣроватно ћу тако нешто и почети за койу недѣљу, чим завршим текући посао повезивања мойега поступка са збирком "1000 Геномес", гдѣ од Европе имам Енглезе (Кент), Британце (Корнвол), Финце, и поячање Шпанаца из разних крайева и йош Тосканаца.
Намѣравам обявити, рецимо, да ћу свакому са Балкана (или земаља Европе одакле немам исходе) слати слике са их положайем на првих шест ос проширене Европе/ саме Европе/ свѣта, ко ми пошаље свойе ФФ или 23АндМе исходе. Тако йе радио Даг Мекдоналд, те тако има велику збирку исходъ свих народъ свѣта и Европе. Каснийе ћу можда радити и друге ствари, ако нађем врѣмена за програмирање.
Но, сада покушавам из око чак 200 ГБ података 1000 Геномес-а изчупати око 2Гб мени потрѣбних, то йест 660.000 СНПова зайедничких са осталима збиркама (ХГДП, Бехар, Йунусбайев). Управо ми рачунар ради чупање података за хромозом 8, трѣбаће му око 5 часова да то извади. Што значи да ће ми укупно трѣбати около 110 часова непрекиднога рада рачунара за сва 22 двойца бесполних хромозомъ! Ужас, ово йе найтежа збирка за обраду до сада.

Интересантно ми је и мали Источног Медитерана и Африке у мојој генетици, али и у генетици осталих Срба. Да ли је то због оријентисаности Динарских планина на Јадранско море и преко Италије на Западни Медитеран?

Не узбуђуй се због Африке. То йе у тебе само шум, явља се код многих у пойединих рачуначих. Све испод 0.5% йе непоуздано, и многи рачуначи га не дайу.
А источно Срѣдоземље, Блиски Исток и Западну Азийу у значайном постотку имайу сви Европљани.
« Последња измена: Новембар 07, 2013, 09:50:05 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #13 послато: Новембар 08, 2013, 08:30:49 пре подне »

Не узбуђуй се због Африке. То йе у тебе само шум, явља се код многих у пойединих рачуначих. Све испод 0.5% йе непоуздано, и многи рачуначи га не дайу.
А источно Срѣдоземље, Блиски Исток и Западну Азийу у значайном постотку имайу сви Европљани.

Нисам јасно написао, па ме ниси добро разумио. Мене заправо чуди мали проценат прије свега Источног Средоземља, Блиског Истока и Африке у нашим резултатима. Од источних варијанти ми имамо само значајнији уплив Западне Азије која има највећу фреквенцију око Кавказа. Медитеран у дв3 је има своје централно жариште у Италији, Сардинији и Каталонији, значи то је заправо Западни Медитеран.

То се још боље види у табели за подударање са нацијама, гдје се, бар у мојим резултатима, не спомињу ни Грци, Албанци ни Турци. Очекивати је било да их буде, ако ништа друго бар као далеких погодака.

С друге стране аутосомална днк открива много већу повезаност Срба са Италијанима него што је то случај са y-dnk.

Питање је која y-dnk хаплогрупа је заслужна за ту везу и у овом моменту мени на памет падају на памет само хаплогрупе Ј2 и Е1б. То су једине двије хаплогрупе које и Срби и Италијани имају у значајнијем проценту. Вјероватно и Р1б додуше. И ови резултати ми откривају да је предсловенско становништво западног Балкана било генетски много више везано са Италијом него са Грчком. Додуше историјски извори то и потврђују.

Што ће рећи, да чак иако су неки од нас Словени по мушкој линији, по свеукупним генима имамо доста старосједилачке балканске генетике. Ипак смо мање више мјешавина Словена и Романа.

Гледајући ове резултате мог теста, ја бих рекао да сам пола-пола. Логично.

Мирослав Младеновић

  • Гост
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #14 послато: Новембар 08, 2013, 04:27:22 поподне »
Овде сам сазнао неке чињенице које ме често наводе на многа размишљања о нашем пореклу СРБА односно СЛОВЕНА на Балкану.

На основу гледања научних емисија о ОСВАЈАЊИМА Александра Македонског до Индије односно Азије, као и многих народних обичаја у Индији и Турског-истих или сличних свом народу у  родном крају југа Србије; наводи ме на нека многа размишљања да ми и нисмо ЧИСТИ као СРБИ односно СЛОВЕНИ.

У свима нама на Балкану ТЕЧЕ крв  Латина и Грка и Келта и Илира и Словена и Турака и Бугара и Египћана и других освајачких племана.

Све се ИЗМЕШАЛО. Многи су или потурчени лили бугаризовани или исламинзирани или словенизирани или посрбљени.

Једино према свом језику и обичајима и народној традицији можемо себе да одређујемо где уствари припадамо етнолошки.
Наравно да сам и антрополошки истраживао са на југу Србији има различитих антрополошких одлика мушкараца и жена.

Тако у Македонији и југу Србије и на Косову су махом омањи растом и жене и мушкарци, већином снажнијег облика са снагом, јер се од те снаге живело и радом се формирао и облик физичког тела да се тако преживи од тешкога рада.

Но, поред насељавања Руса, Белоруса, Украјинаца, Грузијанаца(после револуције) у власинском крају су се насељавали ПЛАВИ и високи мупкарци, а има их и са динарскох подручја високи и плави растом.

Истраживањем сам дошао до закључка да има доста влашког порекла:- жене и  уишкарци су омањег раста и снажијег тела-дебељуцкастао широке облине( НАРОЧИТО КОД ЖЕНА).
НАРАВНО ДА СУ ТАКВИ И БУГАРИ И МАКЕДОНЦИ.

Дошао сам до закључка да су високи црномањасти мушкарци-"Торлаци"(са осталим "торлацима" које сам већ описао и мушкарце и жене су махом били ст0чари-номади) порекло Грци-сточари.

Док насељавњем рудара са подручја Црне Горе и Херцеговине(у времену рударења и чувања граница-граничара)-постоје и мушкарци крупни и снажни црномањесто-  снажни.

Нажалост што се тиче жена све су оне махом ниског раста или црномањасре или смеђе а ретко плаве.

Ово сам написао нешто о својим личним запажањима у истраживањима као етнолога у свом родном крају југа Србије а и Македонији.

Ивде бих поставио питање колико је тачност да се порекло може одредити и према облику стопала ноге.

Овде ћу оставити могућност ко зна нека постави те облике стопала, а мени је чак и мојој деци и мојој супрузи(македонки из Порече-западна Македонија) према облику стопала и прстију показало да смо порекло ГРЦИ.

Док један рођак из суседног села(порекло са Косова) према облику стопала "поазује" да су пореклом РИМЉАНИ(Латини).

Свако  од нас на ЈУГУ има „мало“ турске крви после петовековног ропства под Турцима. Описао сам у својим записима како је пре женидбе пре момка морао да ПРЕСПАВА ТУТЧИН (Бег или „господар“) па тек онда „млада“ се предавала младожењи.
Тако је чак у овом крају до 70. година 20 века постојала „слика“ нацртана бојама на зиду кафане у црнотравско село Бистрица-са насловом КРАЉЕВИЋ МАРКО УКИДА СВАДБАРИНУ. После „укидања“ свадбарине су се рађали ЧИСТИ СРБИ у времену под Турцима.

У овим крајевима су су се досељавали Азиски цигани-ковачи и тада у 18 и 19 веку Србима су давана занимања:ковача и рада у руднику или „сточара-номада“. Тако су многи лепи цигани се призећивали и узимали хришћанску веру и постајали Срби. Неки данас чак и незнају да су пореклом Цигани-Индијци.

Има цигана-муслимана из Босне који су били „укротитељи“(Џамбаси) коња и који су неговали турске коње, су после ослобођења од турака неки остајали овде на ЈУГУ а неки се селили у Шумадији а неки у Босни постајали МУСЛИМАНИ.
Читав власински крај је добио назив према Власима-номадима сточарима; који су се заселили на падинама планина Власине и околине још у 14. веку.

 Данас читава села су “влашка” али зато су некадашњи Власи узели хришћанску веру и по етносу су данас Срби.

 Нажалост већина њих данас чак и незна за своје порекло-било од кога су етноса у овоме крају.

 О том истраживању на Балкану је писао и наш познати антрополог и истраживач Јован Цвијић. Чак сам наишао да су села:Батуловце и Ново Село-према Цвијићу влашка села у власотиначко-црнотравском крају.

У истраживању су ми позната порекла многе фамилије у црнотраавско-власотиначком крају влашког порекла.

*

Занима ме вердостојност оваквог тумачења ПОРЕКЛА на сонову облика стопала  у испитовању порекла човека.
* * *
VELIČINA PRSTIJU OTKRIVA
POGLED DOLE: Otkrijte svoje http://www.kurir-info.rs/pogled-dole-otkrijte-svoje-poreklo-po-obliku-stopala-clanak-939239
POGLED DOLE: Otkrijte svoje poreklo po obliku stopala - Kurir
www.kurir-info.rs/pogled-dole-otkrijte-svoje-poreklo-po-obliku-stopala-clanak-939239- Кеширано
15 авг 2013 ... Na osnovu oblika stopala i veličine prstiju možete odrediti koji su vaši koreni iporeklo.
poreklo po obliku stopala

Аутор: Мирослав Б Младеновић Мирац локални етнолог и историчар
8.новембар 2013.године Власотинце

« Последња измена: Новембар 09, 2013, 03:15:02 поподне Мирослав Младеновић »

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #15 послато: Новембар 08, 2013, 06:53:07 поподне »
Коначно дође дан да објавим и своје резултате аутосомалних тестова које сам урадио код ФТДНА (Фемили Фајндер тест).

Ништа спектакуларно у мојим резултатима. Чедо сам српског просјека. Ипак сам се надао нечему специјалном, а оно типична српска мјешавина. Тако ми је било и са y dna, најчешћа српска хаплогрупа И2а Динарик. Није да сам разочаран што сам типични Србин, напротив, али за неког ко се бави овим стварима увијек се тражи нешто необично.

Желим да се захвалим Невском јер ми је помогао у тумачењу резултата, веома је добро упућен у аутосомалну ДНК. Можда будемо један дио Српског ДНК Пројекта отворили  за ову врсту днк анализе.

Дакле, ово су моји резултати:

Додекад dv3



World 9



Na Eurogenes kalkulatoru Oracle који одређује блискост одређеним нацијама потрефили су ме из прве:

Eurogenes EUtest V2 K15 Oracle results:
Kit FE9013
Admix Results (sorted):
# Population Percent
1 Atlantic 18.77
2 North_Sea 17.22
3 Baltic 16.44
4 West_Med 14.36
5 Eastern_Euro 10.97
6 West_Asian 9.19
7 East_Med 8.76
8 Red_Sea 3.7
9 Siberian 0.44
10 Amerindian 0.1
11 Oceanian 0.06
Single Population Sharing:
# Population (source) Distance
1 Serbian 4.77
2 Romanian 6.03
3 Austrian 8.24
4 Bulgarian 8.35
5 Hungarian 9.16
6 North_Italian 14.3
7 French 14.65
8 Ukrainian_West 15.16
9 Polish 15.3
10 Spanish_Galicia 15.76
11 Greek 16.09
12 Ukrainian 16.09
13 Tuscan 16.11
14 Portuguese 16.36
15 German 16.43
16 Spanish_Cataluna 16.44
17 Spanish_Castilla_Y_Leon 16.91
18 Spanish_Extremadura 17.19
19 Spanish_Murcia 17.93
20 Spanish_Valencia 18.63

MixedMode Population Sharing:
# Primary Population (source)
Secondary Population
(source)
Distance
1 57.6% North_Italian + 42.4% Ukrainian_Northeast @ 3.15
2 51.4% Polish + 48.6% Tuscan @ 3.37
3 57.1% North_Italian + 42.9% Russian @ 3.59
4 54% Tuscan + 46% Russian @ 3.82
5 51.6% Ukrainian_West + 48.4% Tuscan @ 3.82
6 50% Ukrainian + 50% Tuscan @ 3.84
7 87.2% Serbian + 12.8% Southwest_French @ 3.92
8 51.6% North_Italian + 48.4% Ukrainian_West @ 3.92
9 91.8% Serbian + 8.2% French_Basque @ 4.02
10 51.8% North_Italian + 48.2% Polish @ 4.06
11 88.3% Serbian + 11.7% Spanish_Cantabria @ 4.07
12 54.6% Tuscan + 45.4% Ukrainian_Northeast @ 4.08
13 62% Romanian + 38% Austrian @ 4.16
14 90% Serbian + 10% Spanish_Aragon @ 4.19
15 88.9% Serbian + 11.1% Spanish_Andalucia @ 4.2
16 89.4% Serbian + 10.6% Spanish_Castilla_La_Mancha @ 4.21
17 88.1% Serbian + 11.9% Spanish_Castilla_Y_Leon @ 4.23
18 94.3% Serbian + 5.7% Sardinian @ 4.23
19 81.2% Romanian + 18.8% Southwest_French @ 4.27
20 53.2% North_Italian + 46.8% Ukrainian @ 4.29

Као нација којој сам генетски најближи израчунати су Срби.

Као што се види из приложеног, у комбинацији више нација најближи сам некој комбинацији Сјеверног Италијана и Сјевероисточног Украјинца. Да ли то значи да је то отприлике генетска позиција и самих Срба.

Интересантно ми је и мали Источног Медитерана и Африке у мојој генетици, али и у генетици осталих Срба. Да ли је то због оријентисаности Динарских планина на Јадранско море и преко Италије на Западни Медитеран?

Интересантно је још да Фемили Фајндер може да вам нађе блиске рођаке у 3 кољену, па је мени тако излистао неког Вуковића са којима имам заједничког чукундеду. И још масу других са којима сам генетски повезан, али не тако блиско. Углавном су то људи који имају неко југословенско поријекло, са било које стране.

Иначе на самом Фемили фајндер тесту дали су следећу анализу мог аутосомалног поријекла са картом:



И на крају постављам шему из Програма Невског, на шеми је и мој хаплотип (под именом Додати) и хаплотип Невског за европске популације.



Мало сам опширнији био у овом посту, али хтио сам кроз свој примјер приказати које податке добијате кад урадити тест Аутосомалне ДНК.

Иначе и аутосомална ДНК има своју базу података слично y searchu za y dna, а то је Gedmatch.com

Мени је ово помало конфузно. :) Први резултат показује готово идентичан утицај западне Азије/Медитерана и источне/западне Европе. Код другог резултата доминира Атлантик-Балтик. Шта уопште значи Атлантик-Балтик?

Судећи по називу то је неки микс западне и северо-источне Европе. И2а се по мени савршено уклапа у ту групу.

Логично је да су Срби микс староседелаца и Словена. Претпостављам да и они који носе староседелачки Y имају сличан "однос снага". :)

Када си поменуо западни Медитеран, сетио сам се ове мапе. Сасвим је реално да су западни Медитеранци микс Е и Ј2 групе.



Самим тим, ближи су нам италијански Медитеранци.

Ево неких подтака (ово треба узети са резервом, наравно):

Serbia, Croatia, Bosnia, Slovenia and Macedonia = 75% Dinaric, 10% West Mediterranean (most common on the coast), 10% Noric and 5% Neo-Danubian (most common in the north) = 15% periphery Nordish types

Italy = 50% Dinaricized Mediterranean, 20% Dinaric (most common in the north), 15% Alpine (most common in the northwest), 5% West Mediterranean (most common in Sardinia), 5% South Mediterranean (most common in the south and Sicily), 4% Noric (most common in the north), 1% Nordic (most common in the remnants of the Ostrogoth and Lombard aristocracy) = 5% Nordish (1% central and 4% periphery types). Italy, much like the other southern European countries of the Mediterranean region -- Spain, Portugal and Greece -- experienced several waves of Nordish invasions during ancient and early Medieval times, from the Danubians (circa 2,000-1,500 B.C.), who brought the Indo-European language that developed into Latin, and the Kelts (beginning circa 500 B.C.), to the Germanic Ostrogoths and Lombards (A.D. 400-700). These Nordish elements have been gradually assimilated into the majority Mediterranean population, but some of their genetic traits, existing in solution, occasionally recombine to appear in individuals whose other traits may be mostly non-Nordish.

Видимо да наши Медитеранци упадају у западну групу, па су самим тим ближи Италијанима што је Синиша и поменуо.

Ево једног примера медитеранске расе код Италијана. Медитеранац са Корзике:



Овакве и сличне типове срећемо и у нашим крајевима, нарочито на југу и у приморју (Црна Гора, Далмација).

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #16 послато: Новембар 08, 2013, 08:03:54 поподне »
Нисам јасно написао, па ме ниси добро разумио. Мене заправо чуди мали проценат прије свега Источног Средоземља, Блиског Истока и Африке у нашим резултатима. Од источних варијанти ми имамо само значајнији уплив Западне Азије која има највећу фреквенцију око Кавказа. Медитеран у дв3 је има своје централно жариште у Италији, Сардинији и Каталонији, значи то је заправо Западни Медитеран.

То се још боље види у табели за подударање са нацијама, гдје се, бар у мојим резултатима, не спомињу ни Грци, Албанци ни Турци. Очекивати је било да их буде, ако ништа друго бар као далеких погодака.

С друге стране аутосомална днк открива много већу повезаност Срба са Италијанима него што је то случај са y-dnk.

Питање је која y-dnk хаплогрупа је заслужна за ту везу и у овом моменту мени на памет падају на памет само хаплогрупе Ј2 и Е1б. То су једине двије хаплогрупе које и Срби и Италијани имају у значајнијем проценту. Вјероватно и Р1б додуше. И ови резултати ми откривају да је предсловенско становништво западног Балкана било генетски много више везано са Италијом него са Грчком. Додуше историјски извори то и потврђују.

Што ће рећи, да чак иако су неки од нас Словени по мушкој линији, по свеукупним генима имамо доста старосједилачке балканске генетике. Ипак смо мање више мјешавина Словена и Романа.

Гледајући ове резултате мог теста, ја бих рекао да сам пола-пола. Логично.

Наравно, никада нѣйе било спорно да смо ми мѣшавина Словенъ и старосѣделаца. И то нема никакве везе с хаплоскупином самога испитаника, йер се наслѣдна твар добия од свих прѣдак, а не само по мушкой лози. Отуда Е1б1б Србин нѣйе ништа мање Словен од Р1а или И2а Србина.

Што се тиче блискости са Турцима, више пута писах о том, и на овом прѣдмету разговора, те се нећу понављати. Тога нема.
Ни Албанци нам нѣсу нарочито блиски, и о том писах овдѣ, наводећи податке са неколиких рачуначъ, наводећи постотке мене и петорице Албанаца. У нас йе родство Сѣверне Европе знатно израженийе, што йе и разумљиво.
Сви рачуначи показуйу да йе у Срба найвеће учешће родства Сѣверне Европе (или Атлантик-Балтика), на многих и прѣко 50%, па чак и прѣко 60%. А остатак иде на Йужну Европу, односно Срѣдоземље и на Западну Азийу, Блиски исток и остатак свѣта. С тим што се не може све родство Сѣверне Европе приписати надошавшим Словеномъ. Нити су они били 100% са сѣверњачким родством, нити су старосѣдиоци били без њега.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #17 послато: Децембар 08, 2013, 07:30:12 поподне »
Данас смислих и остварих рачунарски поступак за рачунање постотака наслѣдне твари на задатой осовини, на примѣр срачунати гдѣ се я налазим на оси Оркадийци-Ал Саудийеви.


Ево како изгледайу мойи исходи на разних осовинах, поређани по одступањи од задате осовине:
Оркадийци-Ал Саудийеви (15.7593%, 0.0207954), Французи-Ал Саудийеви (9.28381%, 0.0946981), Руси-Сардинийци (43.4366%, 0.165062), Руси-Тосканци (61.1882%, 0.215399), Французи-Турци (12.7057%, 0.229265), Руси-Шпанци (66.859%, 0.238254), Оркадийци-Турци (21.8229%, 0.243435), Оркадийци-Чечени (12.8686%, 0.271296), Оркадийци-Тосканци (35.8318%, 0.494596)

Први брой иза двойца прѣдставља лажномѣр на оси "први"-"други". Ако йе брой мањи од 50%, значи да йе испитивани ближи првому. Други брой прѣдставља мѣрило удаљености испитиванога од задате осовине. На примѣр Руси и Французи имайу врло сличне врѣдности на оси Оркадийци - Ал Саудийеви (6.55758% и 6.35989%), али йе одступање Русъ од задате осовине много веће: 0.378002 наспрам 0.072728.

Ево разних узорака на двейу осах, поређаних по удаљености од првога:

Оркадийци-Ал Саудийеви (-2.22591%, 0.0382555)      HGDP00794 (Оркадийци)

Оркадийци-Ал Саудийеви (-0.0703357%, 0.0149834)      HG00103 (Шкоти)

Оркадийци-Ал Саудийеви (3.07477%, 0.0311283)      HG00235 (Британци - Корнвол)

Оркадийци-Ал Саудийеви (3.4299%, 0.056638)      hungary5 (Мађари)

Оркадийци-Ал Саудийеви (4.46104%, 0.0502508)      HG00130 (Енглези - Кент)

Оркадийци-Ал Саудийеви (6.35989%, 0.072728)      HGDP00515 (Французи)

Оркадийци-Ал Саудийеви (6.55758%, 0.378002)      HGDP00882 (Руси)

Оркадийци-Ал Саудийеви (11.88%, 0.245282)      HGDP01151 (Сѣв Италияни)

Оркадийци-Ал Саудийеви (15.4671%, 0.114653)      Bulgaria5 (Бугари)

Оркадийци-Ал Саудийеви (15.7593%, 0.0207954)      HEBCKI (Срби)

Оркадийци-Ал Саудийеви (21.8875%, 0.29766)      NA20502 (Тосканци)

Оркадийци-Ал Саудийеви (22.2715%, 0.0987426)      Romania5 (Румуни)

Оркадийци-Ал Саудийеви (29.0632%, 0.627206)      bal7 (Балкари)

Оркадийци-Ал Саудийеви (43.7811%, 0.536291)      tur139 (Турци)

Оркадийци-Ал Саудийеви (48.2893%, 0.667551)      armenia80 (Йермени)

Оркадийци-Ал Саудийеви (80.5676%, 0.211572)      saudi1428b (Ал Саудийеви)



и


Оркадийци-Турци (-0.661536%, 0.0266679)         HG00103 (Шкоти)

Оркадийци-Турци (0.678172%, 0.0830195)         HGDP00794 (Оркадийци)

Оркадийци-Турци (4.01046%, 0.116217)         hungary5 (Мађари)

Оркадийци-Турци (5.16852%, 0.0634315)         HG00235 (Британци - Корнвол)

Оркадийци-Турци (5.61948%, 0.112799)         HG00130 (Енглези - Кент)

Оркадийци-Турци (8.39582%, 0.644907)         HGDP00882 (Руси)

Оркадийци-Турци (9.32705%, 0.157817)         HGDP00515 (Французи)

Оркадийци-Турци (21.8229%, 0.243435)         HEBCKI (Срби)

Оркадийци-Турци (22.7787%, 0.479375)         HGDP01151 (Сѣв Италияни)

Оркадийци-Турци (32.2022%, 0.14385)         Bulgaria5 (Бугари)

Оркадийци-Турци (39.3553%, 0.293379)         Romania5 (Румуни)

Оркадийци-Турци (44.9915%, 0.621213)         NA20502 (Тосканци)

Оркадийци-Турци (101.045%, 0.0905502)         tur139 (Турци)

Оркадийци-Турци (101.921%, 0.357598)         bal7 (Балкари)

Оркадийци-Турци (112.777%, 0.250578)         armenia80 (Йермени)

Оркадийци-Турци (127.422%, 0.574645)         saudi1428b (Ал Саудийеви)

Мислим да овако и Даг Мекдоналд рачуна ово, те тако мени даде  89.1% Французи-Оркадийци и 10.9% разне Блискоисточњаке. Доста личи на ово што я добих.
Наредних недѣља ћу ово подробно испитивати ради ли добро, па ако буде све у реду, можда ћу направити свой "Балкански општеродствени подухват", и овакве прорачуне уврстити у свойу редовну понуду! :-)

Прави испит ће бити када од постойећих узорака будем могао правити мѣшанце, што ћу, надам се, ухватити врѣмена слѣдећега края недѣље. На примѣр направим мѣшанца од трийу Руса и Тосканца и погледам гдѣ се он налази на оси Руси - Тосканци. Ако буде близу 25%, значиће да ради. Ако не буде, онда ништа од овога. :-(
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #18 послато: Децембар 15, 2013, 10:52:01 пре подне »
Данас смислих и остварих рачунарски поступак за рачунање постотака наслѣдне твари на задатой осовини, на примѣр срачунати гдѣ се я налазим на оси Оркадийци-Ал Саудийеви.

Прави испит ће бити када од постойећих узорака будем могао правити мѣшанце, што ћу, надам се, ухватити врѣмена слѣдећега края недѣље. На примѣр направим мѣшанца од трийу Руса и Тосканца и погледам гдѣ се он налази на оси Руси - Тосканци. Ако буде близу 25%, значиће да ради. Ако не буде, онда ништа од овога. :-(

И ево урадих йуче прављење мѣшанаца, и њих поставих на задате осе.
Ево првога примѣра: равномѣрно измѣшах случайно одабраних тройицу Русъ и Тосканца (тако да врѣдности са истога СНП-а увѣк узимам од различитих, као што йе у природи) и када га поставим на осовину Руси-Тосканци добиям исход: (M=26.0565%,  y=0.0727635, p=3.2177). Као што се види, мѣшанац се налази близу очекиванога мѣста (25%), четвртине пута од Русъ ка Тосканцемъ. Разлика од  26.0565% до 25% йе дѣлом послѣдица (неизбѣжне) грѣшке поступка, дѣлом чињенице да се за почетак и край осовине узимайу срѣдње врѣдности свих узорака задатих становништава, а не срѣдње врѣдности ових трийу Русъ и врѣдност Тосканца, а дѣлом случайности при избору СНПов за мѣшанца. Овдѣ йе врло важна чињеница да су одступања рачунатога узорка од задате осовине врло мала (рачуната на два разна начина, то су врѣдности y=0.0727635, p=3.2177), што потврђуйе исправност добийених исходъ.

Колико су ова одступања битна, видѣће се на примѣру постављања узорка из Корейе на разне европско-блискоисточне осе, гдѣ се добия:

Руси-Сардинийци (M=-52.8743%, y=0.495018, p=73.4691), Руси-Шпанци (M=-82.7992%, y=0.625622, p=73.9253), Литванци-Сардинийци (M=-49.8017%, y=0.672804, p=96.3788), Руси-Мозабити (M=17.7253%, y=0.699089, p=84.523), Руси-Тосканци (M=-49.8322%, y=0.742142, p=82.0259), Руси-Ал Саудийеви (M=17.0266%, y=0.759619, p=85.2859), Французи-Адигейци (M=133.478%, y=0.801458, p=85.4486), Финци-Ал Саудийеви (M=24.3678%, y=0.806148, p=89.3704), Оркадийци-Чечени (M=124.987%, y=0.818632, p=85.0099), Литванци-Мозабити (M=30.1671%, y=0.833248, p=97.2107), Французи-Иранци (M=117.148%, y=0.839808, p=88.5583), Оркадийци-Адигейци (M=116.491%, y=0.847282, p=87.2534), Оркадийци-Иранци (M=100.419%, y=0.874484, p=89.3173), Французи-Турци (M=132.621%, y=0.902415, p=93.3532), Литванци-Ал Саудийеви (M=32.6201%, y=0.909244, p=97.7194), Оркадийци-Турци (M=107.369%, y=0.954284, p=94.9854), Оркадийци-Мозабити (M=36.8005%, y=0.964879, p=107.963), Литванци-Турци (M=67.5594%, y=1.08027, p=92.117), Оркадийци-Ал Саудийеви (M=40.6765%, y=1.08307, p=109.406), Руси-Турци (M=33.6815%, y=1.09093, p=84.3569), Французи-Ал Саудийеви (M=42.1681%, y=1.15175, p=113.13), Финци-Турци (M=47.2145%, y=1.15616, p=87.0393), Оркадийци-Палестинци (M=55.5243%, y=1.17332, p=107.342), Оркадийци-Бедуини Израел (M=49.3321%, y=1.17431, p=107.806), Французи-Палестинци (M=63.1754%, y=1.18493, p=110.202), Французи-Бедуини Израел (M=53.9505%, y=1.20577, p=111.111), Оркадийци-Друзи (M=47.2448%, y=1.22562, p=110.814), Французи-Друзи (M=53.3145%, y=1.27464, p=113.769), Оркадийци-Тосканци (M=3.17551%, y=1.28417, p=116.413)

Обратите пажњу на огромне врѣдности на обейу одступањих (свака има свой опсег, нѣсу упоредиве, мада обично прате йедна другу). Видимо да йе наймање одступање по првой процѣни 0.495, а по другой 73, што су веома велике врѣдности. То йе сасвим и очекивано, йер се наслѣдна твар човѣка из Корейе не може добити никаквим произвољним мѣшањем на примѣр Оркадияца и Саудияца, нити било койих других народъ западне Евроазийе. Због тога ова два одступања служе за процѣну каквоће добийених врѣдностий положай на осовини.

Ево йош йеднога примѣра, са двома Русима и Шпанцем. Ово йе немогуће добити у природи, мѣшање трийу људий, али йе рачунски могуће и сасвим погодно за испитивање каквоће исходъ мойега поступка. Добия се: (M=37.2141%, y=0.0583797, p=2.05419)
Овдѣ се види знатнийе одступање од очекиванога 33.33%. Али, када се нађе просѣк врѣдностий койе се добияйу када се ова три "родитељска" узорка поставе на осовину, добия се (4.1111% + 0.984568%+ 101.902%) /3 = 35.66588933%.
Овдѣ се види да йе дѣо одступања послѣдица онога што горе писах, да се сами родитељски узорци не налазе тачно на срѣдини свойих становништава. Други део грѣшке (разлика од 37.2141% до 35.66588%) йе углавном послѣдица грѣшке мойега несавршенога поступка.

Ево йош примѣръ мѣшања:
Руси 7 - Мозабит 1 :      Руси-Мозабити (M=13.8144%, y=0.041951, p=4.42062). Рачунар йе ухватио наслѣдну твар Мозабита из Алжирске Сахаре са седморицом Русъ, са врло малим одступањем од очекиване врѣдности 12.75%.  :)

Руси 3 - Мозабит 1:        Руси-Мозабити (M=26.2977%, y=0.0240274, p=2.16433)

Руси 2- Турци 2:   Руси-Турци (M=46.9501%, y=0.0349066, p=1.2264)

Оркадийци 3 -Турчин:     Оркадийци-Турци (M=23.8811%, y=0.00923327, p=0.440629)

Оркадийци 2 - Турци 2:    Оркадийци-Турци (M=50.1084%, y=0.0151767, p=0.476797)

Литванци 2 - Сардинийци 1:    Литванци-Сардинийци (M=30.6988%, y=0.0942567, p=5.28983)

Французи 2 - Ал Саудийеви 2:    Французи-Ал Саудийеви (M=50.0448%, y=0.0526764, p=2.29915)

Французи 1 - Палестинци 3:    Французи-Палестинци (М=72.9137%, y=0.0403883, p=2.08793)

Финци 1 - Ал Саудийеви 3:       Финци-Ал Саудийеви (M=70.1644%, y=0.0511372, p=4.07091)


А сада ево и мойих исходъ на већем бройу осовина, поређаних по првой процѣни одступања:

Оркадийци-Друзи (M=19.5502%, y=0.00445663, p=0.270801),
Французи-Адигейци (M=11.5048%, y=0.0286659, p=1.57306),
Оркадийци-Ал Саудийеви (M=14.5151%, y=0.0484877, p=4.05822),
Французи-Иранци (M=9.75452%, y=0.0506587, p=3.10166),
Оркадийци-Палестинци (M=17.6284%, y=0.0547136, p=3.66151),
Оркадийци-Бедуини Израел (M=15.686%, y=0.0635896, p=4.78239),
Французи-Турци (M=11.7372%, y=0.066834, p=3.28366),
Французи-Ал Саудийеви (M=4.18365%, y=0.0756587, p=6.32875),
Французи-Бедуини Израел (M=4.71321%, y=0.0836958, p=6.29141),
Французи-Палестинци (M=5.89352%, y=0.0896091, p=5.99172),
Французи-Друзи (M=7.08542%, y=0.0933145, p=5.66193),
Оркадийци-Иранци (M=18.0442%, y=0.100923, p=6.17134),
Оркадийци-Турци (M=22.02%, y=0.106936, p=5.24786),
Оркадийци-Мозабити (M=6.18066%, y=0.115025, p=12.8296),
Руси-Сардинийци (M=44.1892%, y=0.146956, p=7.35433),
Оркадийци-Адигейци (M=18.084%, y=0.158418, p=8.65818),
Оркадийци-Чечени (M=18.178%, y=0.174528, p=9.18106),
Руси-Шпанци (M=70.3549%, y=0.178491, p=7.10525),
Руси-Тосканци (M=65.8513%, y=0.188272, p=7.4901),
Литванци-Ал Саудийеви (M=27.1918%, y=0.190539, p=15.8572),
Оркадийци-Тосканци (M=39.9028%, y=0.197537, p=4.26241),
Литванци-Сардинийци (M=39.8121%, y=0.255314, p=12.6843),
Литванци-Мозабити (M=14.6785%, y=0.26379, p=29.1465),
Финци-Ал Саудийеви (M=29.3318%, y=0.295103, p=24.3515),
Руси-Мозабити (M=13.5202%, y=0.332154, p=36.4502),
Руси-Ал Саудийеви (M=26.9112%, y=0.333967, p=27.4457),
Литванци-Турци (M=38.4651%, y=0.424256, p=20.2397),
Финци-Турци (M=43.1762%, y=0.575725, p=26.7693),
Руси-Турци (M=40.6908%, y=0.645921, p=29.596)

Мислим да овим истим поступком и ФТДНА рачунач "Трагача Породице" рачуна постотке на осовинах, односно његов створитељ Даг МекДоналд. Ево и зашто:
Исходи койе я добих од ФТДНА-е су:
Europe (Western European)     French, Orcadian     89.10%     ±8.43%
Middle East    Palestinian, Iranian, Jewish, Adygei, Bedouin, Bedouin South, Druze    10.90%    ±8.43%

Ако погледам све мноме срачунате осовине гдѣ су први край Французи или Оркадици, а други неки од наведених из другога скупа (Палестинци, Адигейи, Иранци...) добиям да йе найвећи постотак за друге 19.5502% (на осовини Оркадийци-Друзи), а наймањи 4.18365% (на осовини Французи-Ал Саудийеви). Вѣруйем да под именом "Bedouin South" МекДоналд рачуна поданике породице Ал Сауд (уз могући додатак Йеменаца?).

Просѣк тога йе (19.5502% + 4.18365%) / 2 = 11.9%
Значи, моя рачуница дайе 11.9% ± 7.68%, што доста личи на МекДоналдов 10.90% ±8.43%, зар не?  :D Йедина разлика йе што я не узех у обзир Йеврейе, из йедноставнога разлога што не знам койе Йеврейе МекДоналд користи. И он користи збирку Бехара, а тамо има Йеврейев из разних земаља и областий, из Бугарске, Румунийе, Турске, Ирана, Ирака, Йемена, Етиопийе, Индийе, Магреба, .. А они су сви међусобно веома разнолики, толико да их йе бесмислено држати као исто становништво. И онда, пошто не знам о койих се ради, онда йе боље не нагађати. Дѣо разлике би се могао обяснити учешћем Йеменаца у становништву "Bedouin South", чиме би се мой наймањи постотак 4.18365% донекле смањио и отишао ка МекДоналдовому 10.90% - 8.43% = 2.47%. Велико йе питање користимо ли и исте узорке, йер он вѣроватно има много више узорака на располагању. Я рецимо немам нийеднога Ирца, Нѣмца, Пољака, он их има.

Како год било, сматрам да йе поступак Дага МекДоналда за рачунање осовина найвѣроватнийе проваљен. :D Ако ко жели да му прорачунам овакве постотке, нека ми пошаље свой ФФ или 23АндМе исход. У замѣну за право коришћења у мойих прорачунах ће добити свойе положайе на осах разноликости, као и положайе на осовинах. Уз зайемчено чување ваших личних податакъ и необявљивање их под именом.

А ево и постотака Дага Мекдоналда за нашу жену, из Крайине:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=290.msg2037#msg2037

French= 0.841     Adygei= 0.159 or
   Germany= 0.695     Jewish= 0.305 or
    French= 0.889    Iranian= 0.111 or
   English= 0.725     Jewish= 0.275 or
    Poland= 0.623     Jewish= 0.377 or
   English= 0.788   Armenian= 0.212 or
    French= 0.874   Georgian= 0.126 or
   Germany= 0.789      Druze= 0.211 or
   Germany= 0.730  Sephardic= 0.270 or
    French= 0.868    Turkish= 0.132

Можете их упоредити са мойима, тамо гдѣ их има на истих осах. Рецимо за мене, Французи - Турци (100%-11.7372% = 88.26%)   - 11.7372%

Видѣх негдѣ да Даг МекДоналд рачуна и постотке на троугловах, између трийу становништава. Ових дана смислих како то могу урадити, па се надам да ћу то извести до края идуће недѣље и показати ви исходе, ако буду добри.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Исходи испитиваний на свих бесполних хромозомах
« Одговор #19 послато: Децембар 15, 2013, 05:13:37 поподне »
Мислим да йе потрѣбно обяснити зашто у овонедѣљном и прошлонедѣљном рачуну добиях различите исходе за мой положай на осовини Оркадийци- Ел Саудийеви.

Прошле недѣље: Оркадийци-Ал Саудийеви (15.7593%, 0.0207954).
Ове недѣље: Оркадийци-Ал Саудийеви (M=14.5151%, y=0.0484877, p=4.05822).

За то постойе два разлога:
1. Прошлонедѣљни йе рађен на око 197.000 СНПов, док йе овонедѣљни по први пут рађен на око 307.000, што йе коначно найвише што их има на располагању. Я ранийе грѣшком мишљах да найвише имам зайедничких 197.000 СНПов за више различитих збирака и ФТДНА и 23АндМе исходе, што и написах негдѣ. А каснийе уочих грѣшку, да сам био прѣвидѣо йош око 100.000, тако да йуче прорачунах по први пут на свих расположивих.
2. Прорачун на задатих осовинах вршим прѣко добийених исходъ главних оса разноликости, што се иначе на енглеском зове ПЦА (Principal Component Analysis, илити на србском Проучавање основних састояка). У йучерашњи прорачун по први пут додах Иранце, Египћане и три скупине Йеврейев (из Ирака, Ирана и Йемена) а истоврѣмено избацих неколика становништва са Кавказа, пошто он бѣше прѣзаступљен у мойих прорачунах главних оса. Приликом промѣна броя и састава узорака су могуће промѣне на добийених главних осах, па самим тим и мање промѣне на осовинах.
То ће се догађати и убудуће, како будем додавао нове узорке, очекуйем мање промѣне у исходах, койе не би трѣбале прѣлазити 1-2%. За сваки случай су ту мѣшанци, койи служе за провѣру исправности добийених исходъ.

Ево ос 1 и 2 Европе са околином. Овдѣ по први пут приказуйем осу 1 усправно, а осу 2 водоравно, како би се добио изглед подсѣћайући на земљописну карту.
Оса 1 се протеже правцем Сѣверозападна Африка - Источни Балтик, и прѣдставља главну осу разноликости у Европи. Оса два иде од Сѣверозападне Африке ка Кавказу, и продужава се даље ка истоку.



Ево и ос 1 и 3 (усправна). На крайу осе три се налазе Сардинийци и Баски (на слици на врху) и ова трећа оса (због свойе независности од других ос) прѣдставља доказ да се наслѣдна твар Йужне Европе не може прѣдставити као смѣса истих Сѣверне Европе и Блискога Истока. На слици видимо како се удаљавањем од Сардинияца и Баскъ њено учешће смањуйе у свих правцих, али и да йе врло мало на йужних обалах Срѣдоземнога мора (у Мозабитъ и у Мароканаца йе има врло мало, йер су на оси 3 далеко од Сардинияца).



Ово пишем као обяшњење зашто се ми толико боље уклапамо у осовину Оркадийци - Ал Саудийеви него ли рецимо у осу Руси - Ал Саудийеви (или Финци или Литванци - Ал Саудийеви), што се види по одступањих од осовин:

Оркадийци-Ал Саудийеви (M=14.5151%, y=0.0484877, p=4.05822)
Руси-Ал Саудийеви (M=26.9112%, y=0.333967, p=27.4457).

Разлог томе йе оса 3. Видимо на њой да ми (захваљуйући нашим прѣдкомъ старосѣдеоцемъ Балкана) имамо сличан износ наслѣдне твари старе Йужне Европе као Оркадийци и Французи, док йе народи Сѣвероисточне Европе имайу много мање. И то чини да се са првима много боље уклапамо на осе са Блиским Истоком него ли са другима.
« Последња измена: Децембар 15, 2013, 05:25:40 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"