Аутор Тема: Порекло Ивковића  (Прочитано 7914 пута)

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Порекло Ивковића
« послато: Новембар 13, 2013, 01:27:48 пре подне »
Поздрав свима,
да ли можда неко зна нешто о пореклу породице Ивковић која слави св. Игњатија Богоносца.
Подаци до којих сам дошао сежу до 1843 када је рођен Тодор Ивковић који је са супругом Ракилом живео у Београду. Нисам сигуран да ли је његов син Јован(Која) или унук Ђура одселио у Омољицу код Панчева. Постоји податак да се Тодоров отац звао Ивко али то није најсигурније, мада је прилично логично. За Тодоровог унука Ђуру знам да се 1930 одселио у Аргентину и да је тамо остао. Његово име сам нашао и на списку исељеника на сајту www.immigration-records.com.ar
Интересује ме да ли је познато кретање ове породице до Београда.
Све информације су добродошле.

mladjo

  • Гост
Одг: Порекло Ивковића
« Одговор #1 послато: Новембар 13, 2013, 09:34:39 пре подне »
Поздрав свима,
да ли можда неко зна нешто о пореклу породице Ивковић која слави св. Игњатија Богоносца.
Подаци до којих сам дошао сежу до 1843 када је рођен Тодор Ивковић који је са супругом Ракилом живео у Београду. Нисам сигуран да ли је његов син Јован(Која) или унук Ђура одселио у Омољицу код Панчева. Постоји податак да се Тодоров отац звао Ивко али то није најсигурније, мада је прилично логично. За Тодоровог унука Ђуру знам да се 1930 одселио у Аргентину и да је тамо остао. Његово име сам нашао и на списку исељеника на сајту www.immigration-records.com.ar
Интересује ме да ли је познато кретање ове породице до Београда.
Све информације су добродошле.



Здраво Иване,
следећи линк може бити теби и осталима који славе Игњатијевдан веома користан: http://www.malesevci.rs/
« Последња измена: Новембар 13, 2013, 09:37:09 пре подне млађо »

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Порекло Ивковића
« Одговор #2 послато: Новембар 13, 2013, 12:15:07 поподне »
Поздрав Млађо,
Већ сам видео тај сајт и контактирао сам господина Ђуровића, па чекам одговор. Његов рад је за сваку похвалу.
Хвала у сваком случају
Поздрав

игњатије

  • Гост
Одг: Порекло Ивковића
« Одговор #3 послато: Новембар 13, 2013, 07:24:44 поподне »
Поздрав. Моја бака је од Ивковића из Пуковца код Ниша. Њен деда а мој навр деда Алекса р. 1882. призетио се у село Грудаш пре Првог Светског рата. Сада славе св. Архангела али то му је можда тастова слава, распитаћу се. Знам још једно колено уназад, Алексини родитељи су Ђорђе и Анђа рођени око 1850. Тај крај је насељен после 1879. Још нисам успео да сазнам одакле су дошли.
Велики поздрав :-)

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Порекло Ивковића
« Одговор #4 послато: Новембар 23, 2013, 10:46:47 поподне »
Поздрав Игњатије,
О Ивковићима се у литератури највише писало као о породици која има порекло у Херцеговини: у Бијелој Рудини(Билећа) и  Дрежњу и Удрежњу они славе св Николу; Малој Грачаници (Гацко) и Дабру(Столац). Ови из Дабра славе св Јована. У Далмацији има Ивковића међу којима има и католика.

Ристо Милићевић ''Херцеговачка презимена''
V. Dedijer monografijа "Hercegovina"

Нигде нисам наишао на Ивковиће који славе Аранђеловдан. Нема ни пуно Ивковића који славе св. Игњатија. Могуће је да се до обе славе, твојих и мојих Ивковића, дошло домазетством.
Поздрав

Аксић

  • Гост
Одг: Порекло Ивковића
« Одговор #5 послато: Новембар 24, 2013, 07:50:51 пре подне »
Поздрав Игњатије,
О Ивковићима се у литератури највише писало као о породици која има порекло у Херцеговини: у Бијелој Рудини(Билећа) и  Дрежњу и Удрежњу они славе св Николу; Малој Грачаници (Гацко) и Дабру(Столац). Ови из Дабра славе св Јована. У Далмацији има Ивковића међу којима има и католика.

Ристо Милићевић ''Херцеговачка презимена''
V. Dedijer monografijа "Hercegovina"

Нигде нисам наишао на Ивковиће који славе Аранђеловдан. Нема ни пуно Ивковића који славе св. Игњатија. Могуће је да се до обе славе, твојих и мојих Ивковића, дошло домазетством.
Поздрав

Иване, неко ко има исто презиме, не значи да има и заједничко порекло, то исто важи и за крсне славе, запамти то :). Ви сте цитирали Ристу Милићевића и Јевту Дедијера и написали сте још да има Ивковића у Далмацији. Зар мислите да су све те породице Ивковић сродне и да потичу од неког претка Ивка?  Имам још једно питање за тебе, колика је по теби старост српских презимена у Босни?    И у Херцеговини посебно?     


Брале мој нема то никакве везе твојих Ивковића са овима из Гурдаша код Житорађе, односно пореклом из Пуковца код Дољевца. Зато што Срби са југа Србије, носе презимена по прецима углавном из петог или шестог колена, односно по чукундедовима и наврндедовима, ређе по курђелима, а још ређе по неком претку који је рођен на пример пре десет колена. У ужој централној Србији презимена су у просеку нешто старија.
« Последња измена: Новембар 24, 2013, 07:53:40 пре подне Аксић »

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Порекло Ивковића
« Одговор #6 послато: Новембар 24, 2013, 11:35:45 поподне »
Иване, неко ко има исто презиме, не значи да има и заједничко порекло, то исто важи и за крсне славе, запамти то :). Ви сте цитирали Ристу Милићевића и Јевту Дедијера и написали сте још да има Ивковића у Далмацији. Зар мислите да су све те породице Ивковић сродне и да потичу од неког претка Ивка?

Није ми јасно на ком сам то месту ја тврдио да сви Ивковићи имају заједничко порекло и да потичу од једног Ивка? Ја сам само у кратким цртама написао оно што су Милићевић и Дедијер писали у свoјим радовима о пореклу НЕКИХ Ивковића, тачније Херцеговачких. Последње што ми је било на памети јесте да СВЕ Ивковиће повежем до једног претка. Ако је неко стекао такав утисак, ја се искрено извињавам и још једном наглашавам - Не постоје докази који указују на то да сви Ивковићи који постоје имају исто порекло (ако пак дођем да каквих доказа који то потврђују радо ћу их поделити са вама  ;) )
Појављују се на појединим форумима и блоговима појединци који и ово тврде али без икаквих конкретних доказа, те из тог разлога нисам их узимао у разматрање, нити сам их спомињао. Јер иза тастатуре и монитора сви су паметни и сви све знају. Ја ипак знам колико не знам о овој теми, и сваки добронамеран савет и сугестија су и више него добродошли.

Поздрав